Як очистити чавунний казан від іржі

Чавун – це сплав заліза, який піддається корозії. Якщо вологий казан накрити кришкою і залишити на час, на ньому швидко утворюється іржа. Це стане неприємним сюрпризом, так як готування до подібної посуді шкідлива для здоров’я. Прибирати іржу з чавунного казана потрібно відразу по мірі її появи. Вчасно не віддалена бруд поступово знищить чавунець, і він стане непридатним для застосування.

Причини забруднення казанів

kak ochistit chugunnyjj kazan ot rzhavchiny13 Як очистити чавунний казан від іржіЧерез вологи і неправильного догляду на казані з’являється іржа

При утворенні нагару або слідів корозії спочатку потрібно розібратися, чому вони з’являються. Навіть якщо правильно відмити посуд, але не усунути причину проблеми, посуд швидко втратить первісний вигляд. У чавунного і алюмінієвого казана іржа виникає з наступних причин:

 • не проведена первинна прокалювання;
 • виріб зберігається в місцях з високою вологістю;
 • посуд була погано просушена після миття.

Щоб не допустити подібні неприємності, потрібно дотримуватися правил догляду.

Новий казан необхідно кілька разів прожарити в духовці при температурі 180-250°С, попередньо змастивши його олією. Нагрівання потрібно проводити повільно, поступово підвищуючи градус. При різкому перепаді температур казан може розколотися. Після процедури прожарювання його потрібно повністю остудити. Оброблений термічним чином казан не можна чистити жорсткою щіткою або абразивними матеріалами і засобами. Вони знищать отриманий захисний шар.

Волога викликає корозію металу. Тому тримати чавунну посуд слід в сухому приміщенні. Казан перед зберіганням потрібно добре протирати або сушити в духовці при невисокій температурі.

Як чистити чавунні вироби від іржі

kak ochistit chugunnyjj kazan ot rzhavchiny14 Як очистити чавунний казан від іржіЗастарілий шар іржі потрібно видаляти механічними засобами

Видалити іржу з чавунного казана або позбавитися від нагару на його поверхні можна легко, якщо слідувати певним правилам. Усунути наслідки безграмотного використання допоможуть побутова хімія і народні засоби.

Застосування того чи іншого методу залежить від того, наскільки іржа встигла зіпсувати поверхню:

 • При незначному нальоті корозії досить обробити посуд грубої мочалкою і абразивних миючих препаратом.
 • У більш серйозних випадках добре допомагають препарати для очищення духовок. Засіб нанести на виріб і щільно укутати його поліетиленом на 12 годин. Залишки видалити меламіновою губкою або металевою мочалкою.
 • Дуже сильну іржу допоможуть прибрати більш дієві методи або інтенсивні хімічні засоби. Спочатку обробити казан металевою щіткою, грубозернистим наждаковим папером або дрилем зі спеціальною щіткою-насадкою. Потім оцтом, ортофосфорної або щавлевою кислотою зняти корозію з металу. Для цього казан цілком занурити в рідину і довести її до кипіння. Після охолодження виріб інтенсивно промити кілька разів.

Після використання агресивних засобів необхідно провести процедуру прожарювання маслом, щоб отримати природне антипригарне покриття.

Безпечні інструменти і засоби для видалення іржі з казана

kak ochistit chugunnyjj kazan ot rzhavchiny15 Як очистити чавунний казан від іржіПісля чищення меламіновою губкою казан треба ошпарити окропом

Для тривалої служби чавунної начиння мити і чистити її слід ніжними губками або щітками.

Використання жорстких інструментів прийнятно тільки в радикальних випадках, коли потрібно прибрати давню нагар.

Ідеальним варіантом очищення є меламінова губка. Не слід забувати, що вона небезпечна для здоров’я, тому користуватися їй потрібно в рукавичках. Мити посуд після використання такої губки слід ретельно – два рази, і після обдавати окропом.

Безпечна хімія

Повернути блиск іржавим казану і прибрати з нього нагар можна з допомогою засобів побутової хімії. Видаляти забруднення допоможуть рідкі або сухі склади, якими зазвичай чистять мікрохвильові пічки, духові шафи або варильні поверхні.

При виборі препарату слід віддавати перевагу продукції, у складі якої є гідроксид натрію (каустична сода). Користуватися хімічними препаратами слід при строгому дотриманні інструкції виробника. Гумові рукавички захистять руки від впливу агресивних речовин.

Щоб очистити чавунний казан від дуже сильної іржі і застарілого нагару, можна збільшити час впливу препарату або обробити їм посуд ще раз.

Народні засоби

kak ochistit chugunnyjj kazan ot rzhavchiny16 Як очистити чавунний казан від іржіЕфективні народні засоби для видалення іржі з чавунного казана

Прибирати нескладні забруднення або вивести невелику корозію досить легко із застосуванням підручних засобів. На природі можна скористатися піском. В домашніх умовах правильно помити казан можна такими способами:

 • Старий радянський метод. У великій ємності нагріти воду. Додати натертий шматок господарського мила, 2 баночки силікатного клею і 0,5 кг каустичної соди. У розчин опустити посуд із чавуну і довести до кипіння. Потримати на вогні протягом 15 хв, потім настояти 3 год Після обробки помити звичайним способом.
 • Виварювання в сольовому складі. Помістити казан в розчин солі: 1-2 кг на 6 л води, залишити на повільному вогні протягом 10 ч. По мірі википання додавати воду.
 • Замочування в розчині оцту. Протягом декількох годин казан тримати у воді з оцтом (1 : 1). Потім іржаві місця ретельно обробити сумішшю солі з рослинним маслом. Після такої очистки чавунну посуд необхідно прожарювати в духовці.

Вироби з чавуну можна відчистити від іржавого нальоту половинкою свіжого картоплі або скибочкою лимона. Потім поверхню промити вологою губкою і гарненько висушити.

Народні засоби значно дешевше і безпечніше побутової хімії. Але знімати глибоку іржу без важкої артилерії не вийде.

Правила догляду за чавунним казаном

kak ochistit chugunnyjj kazan ot rzhavchiny17 Як очистити чавунний казан від іржіКазан потрібно іноді прожарювати в духовці для утворення захисного покриття

Прості домашні засоби допоможуть помити казан начисто і надовго продовжити термін його служби. Для цього потрібно дотримуватися таких рекомендацій:

 • Промивати чавунну посуд слід відразу після приготування їжі. Якщо їжа пригоріла, потрібно прокип’ятити виріб з невеликою кількістю води всередині. Потім остудити і помити.
 • Завжди насухо протирати чавунець бавовняним кухонним рушником. При можливості, потримати його в нагрітій духовці.
 • Змиваючи жир і сажу, не потрібно користуватися агресивними абразивними засобами і гострими предметами, інакше пошкодиться антипригарний шар, і їжа почне приставати до дна.

Іноді необхідно прожарювати казан в духовій шафі або на відкритому вогні з використанням рослинної олії. Зберігати його потрібно в сухому місці зі знятою кришкою.

Використовуючи описані методи, можна продовжити життя казана з чавуну, і тоді він прослужить довгі роки і буде улюбленим інструментом для приготування їжі.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради