Чому не можна садити ялинку у дворі будинку: прикмети про хвойних деревах на ділянці

Коли необхідно вирішити, що посадити у дворі, найчастіше вибір схиляється на користь ялівцю, шипшини або плодових дерев. Але ялина садити не прийнято, хоча вона володіє чудовим ароматом, багатьма лікарськими властивостями, і її можна прикрашати на Новий рік, не зрубуючи. Існує багато прикмет, які пояснюють, чому не можна садити ялинку у дворі будинку, і навіть у науки є цьому підтвердження. Але наскільки актуальні старовинні застереження сьогодні слід розібратися детальніше.

Причини появи негативних прикмет про хвойних деревах

Одне з забобонів, чому не можна садити ялинки на ділянці, відсилає нас до похоронних обрядів. Ялинові гілки традиційно використовуються для виготовлення похоронних вінків, ними ж вистилають дорогу на цвинтар.

Повір’я пояснюють це по-різному. На Смоленщині вважали, що лапник розкидають, щоб вказати небіжчикові дорогу, по якій він буде ходити додому 40 днів. У Володимирській області вважається, що гілки ялинки потрібно розкладати до виносу труни, щоб вказати небіжчикові шлях від будинку до кладовища. Деякі джерела, навпаки, кажуть, що ялинка потрібна, щоб перепинити померлому зворотний шлях.

be024bdb4bc01dd74dd3666c186e4dbc Чому не можна садити ялинку у дворі будинку: прикмети про хвойних деревах на ділянціТак чи інакше, гілки ялинок використовували для обкладывания гробу, і у цього був практичний сенс. Аромат вінків перебивав запах тління, і на відміну від квітів, ялинкові букети в старовину були доступні круглий рік.

Сьогодні відомо, що леткі фітонциди, особливо активно синтезуються хвойними рослинами, знезаражують повітря. Їх застосування в поховальної культури більш ніж виправдане.

Але саджати на своїй дачі дерева, пов’язані похмурими асоціаціями, все ж не прийнято.

Чому не можна садити ялинки на ділянці

Знавці прийме наводять свої докази того, чому не можна садити будинку хвойні дерева. Поголос пов’язує їх з негативними ознаками. Вважається, що ялинка, посаджена близько до будинку, обіцяє смерть, безплідність, втрату зору, переїзд та інші причини, які не дозволять ужитися поряд з саджанцем.

Деякі прикмети діють за принципом самоздійснюваного пророцтва, інші мають під собою реальне підгрунтя.

До смерті

У сільській місцевості до цих пір популярна прикмета, яка говорить: якщо садити ялина біля будинку, це може обернутися смертю домочадців, якщо саджанець виявиться вище будівлі. Все це можна віднести на рахунок віри в сакральний сенс ялинки: вважається, що вона, наче міст, що з’єднує світ живих і мертвих.

Приймете можна знайти і житейська пояснення. В перші 15 років дерево кожен рік піднімається всього за 20 див. Проходить багато часу, перш ніж ялинка доросте до даху. Враховуючи тривалість життя, за той час, поки ялинка набирає висоту, хто-небудь з домочадців цілком міг покинути світ живих, підтвердивши повір’я.

До безпліддя

Ялинка довго готується до періоду розмноження. Шишки на ній можуть з’явитися в 20 років за умови гарного освітлення, а в густому лісі – в 60. Пізніше плодоношення пов’язували з довгим очікуванням дитини в бездітних сім’ях – як ялина довго безплідна, так і жінка, у дворі якої садили таке дерево, довго не народить.

Безпліддя вважалося гріхом, нещастям, ганьбою. Таким жінкам не можна було брати участь у сімейних обрядах, особливо весільних, щоб не заразити інших своїм нещастям.

c3cfc644abaed3c551080c1377495bee Чому не можна садити ялинку у дворі будинку: прикмети про хвойних деревах на ділянціМолодим подружжям небажано було садити у себе ялинку, щоб народити спадкоємців.

До переїзду

Одна прикмета свідчить, що якщо садити ялина та інші хвойні породи на ділянці, то через 1-2 роки доведеться переїжджати на інше місце. Якщо не хочеться покидати дім, краще посадити поруч будь-яке інше нехвойне дерево. Прикмета мало де популярна і нічим не пояснюється.

До втрати зору

На питання, чи можна саджати сосну на ділянці, людський поголос відповідає ще одній поганою прикметою. Хвойні породи дерев біля будиночка обіцяють хвороби очей і сліпоту, а все з-за голок, якими усіяні гілки.

Можливо, у старовину при відсутності освітлення ялина і представляла небезпеку для тих, хто по ночах виходив у двір.

81acea4a9c67bc643c93075522c52d7f Чому не можна садити ялинку у дворі будинку: прикмети про хвойних деревах на ділянціСьогодні це лише прикмета. Тим більше, відомо, що офтальмологічні захворювання виникають не із-за посадженої ялинки.

Інші забобони

Є інші причини, чому не можна садити ялинку вдома. Її вважають деревом самотності, яке не дасть домочадцям знайти свою половинку, а якщо у господарів мир і лад, то може статися розлучення. Прикмети вважають, що ялина виживає дружина з дому і він іде по тим або іншим причинам. Ще їй приписують властивість відбирати життєву енергію.

6c91363d9fe3c4bd7d070f8cb5fdb87a Чому не можна садити ялинку у дворі будинку: прикмети про хвойних деревах на ділянціТі, хто бували в ялиновому лісі, знають, що там похмуро навіть у розпал дня, земля вкрита хвоєю та шишками, немає ні грибів, ні зелені.

Ялинник викликає тужливе відчуття, особливо коли вітер гуде серед крон. Навряд чи захочеться відчувати подібну атмосферу біля власного будинку.

Вважається, що якщо садити сосни на ділянці, прикмета збудеться, а якщо за територією двору, то не збудеться.

Об’єктивні причини, чому краще не садити ялину або сосну

Прикмета – лише віддзеркалення традицій, а вони виникають не на порожньому місці. Існує ряд логічних причин, чому не варто садити ялина будинку або на дачі:

  • Ялинові коріння не йдуть глибоко в землю, а розташовані біля поверхні. Тому одиночне дерево легко може повалити вітер, що з-за цього його називають вєтровим. А якщо високий стовбур впаде на будинок, то цілком може стати причиною руйнувань, травм та інших негативних наслідків.
  • Коренева система може пошкодити фундамент будівлі, якщо садити ялина занадто близько.
  • Ялинка легко запалюється, оскільки її гілки покриті смолою. Якщо дерево, що росте впритул до будівлі, виростає вище даху, на гілки можуть потрапити іскри з димоходу. Це підвищує ризик пожеж.
  • Високі дерева притягують блискавки під час грози.
  • Ялина – звичайно, не вампір, але вона виснажує грунт на ділянці, а густа крона позбавляє будинок світла. Всі ці недоліки проявляються в міру зростання.

Досвідчені садівники не призводять аргументів, чому не можна садити ялина будинку, але рекомендують правильно вибирати місце. Садити ялинку слід з таким розрахунком, щоб при можливому падінні вона не завдала пошкоджень. Ялину звичайну краще розташувати на відстані не ближче 20 м, карликову – вдвічі менше. Місце для посадки повинно бути відкритим і освітленим. Але слід пам’ятати, що дерево буде давати щільну тінь, а це може зашкодити іншим культурам в саду.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради
×
Тисни «Подобається», щоб читати нас на Facebook
Спасибі, я вже з Вами!