Годинник своїми руками з підручних матеріалів: види, майстер-класи з виготовлення

Годинник є невід’ємним атрибутом людського життя. Раніше їхні функції обмежувалися зазначенням точного часу, в сучасному світі до цих пристроїв пред’являються й інші вимоги: зручність, мобільність, естетичність. Годинники давно стали не тільки корисним, але і декоративним елементом, прикрасою сучасних квартир і будинків. Незвичайний дизайн цієї деталі інтер’єру може надати простому приміщенню більш стильний і оригінальний вигляд.

На сьогоднішній день в продажі можна знайти неймовірне кількість моделей на будь-який смак, але річ, зроблена самостійно, виглядає більш цікаво. У майстер-класах пропонуються інструкції по виготовленню різних видів годин своїми руками з підручних матеріалів.

abe1d1095ffa35f6e506553f2c34f13d Годинник своїми руками з підручних матеріалів: види, майстер класи з виготовлення

З чого можна зробити

Матеріалом для виготовлення годинника може бути все, що завгодно, будь-які старі, непотрібні речі, які знайдуться в будинку. Для настінних моделей підійдуть: платівки, диски, стара гітара, картина, фотографія у рамці та інші предмети.

Дерево, метал, пластик і навіть тканини — вибір матеріалу залежить від виду годин і власної фантазії. Для переважної більшості виробів незмінним залишається тільки готовий робочий механізм — якщо він є, то зробити унікальні, ексклюзивні годинники буде під силу будь-кому.

b461d90d01dbf3ec1958c255cb92bb12 Годинник своїми руками з підручних матеріалів: види, майстер класи з виготовлення

Види підлогових годин

Такі годинники ще 50-70 років тому можна було побачити майже в кожному будинку. Але час не стоїть на місці, змінюється мода, розвиваються технології, старі громіздкі моделі поступилися місцем новим, маленьким і мобільним.

Однак багатьох людей приваблює старина, доказом того є знову здобули популярність підлогові годинники. Вони можуть бути як повністю закритими (видно тільки циферблат), так і зі скляними дверцятами, через яку видно маятник. Стандартна висота таких моделей — 150-200 см, але при самостійному виготовленні можна вибрати будь-який розмір на свій розсуд.

Види:

 1. Класичні старовинні. Оскільки батьківщина цих моделей — Англія, зовні вони нагадують вежу «Біг Бен». Виконуються з темного дерева або шпону зі скляними дверцятами.
 2. Інтер’єрні. Матеріалами для їх виготовлення служать дерево або фанера. Форма і колір таких годин повністю залежать від стилю інтер’єру і дизайну приміщення.
 3. Сучасні. Зовнішній вигляд таких моделей може бути найрізноманітнішим, наприклад, нагадує вуличний ліхтар або телефонну будку. В якості матеріалів для виготовлення можуть використовуватися: дерево, метал, пластик, скло або їх поєднання.

8c9fa0ebe778e908f04a877c2c798e04 Годинник своїми руками з підручних матеріалів: види, майстер класи з виготовлення

Виготовлення підлогових годин

Підлогова модель являє собою футляр, корпус з циферблатом і годинниковим механізмом, закріплений на цоколі. Дверцята можуть бути як скляними, так і глухий. Виготовити підлогові годинники своїми руками (класичні і з боєм) допоможуть інструкції.

Класичні

Простий варіант класичних підлогових годин можна виготовити з будь-якої деревини, фанери, шпону. Підійдуть непотрібні дошки від старих меблів.

Інструменти і матеріали:

 • годинниковий механізм;
 • дерево або фанера;
 • скло;
 • дерев’яний брус або готові ніжки;
 • саморізи, куточки;
 • дверні петлі;
 • клей;
 • мідь або латунь.

Для обробки знадобиться підготувати кілька рейок, різьблених елементів або нових дерев’яних плінтусів.

Порядок виконання роботи:

 1. Зробити заготовки для корпусу, цоколя, футляра і дверцят. Обробити наждачним папером нерівності і місця спилов.
 2. Приклеїти ніжки до основи цоколя, після висихання зібрати його каркас з допомогою куточків і саморізів, проклеівая місця стиків для зміцнення конструкції.
 3. Таким же способом зібрати футляр і корпус.
 4. Прикріпити дверцята до футляру на дверні петлі.
 5. Вставити футляр у підготовлений паз у верхній цокольної рамі, закріпити за допомогою куточків і саморізів.
 6. Закріпити корпус на футлярі, посилюючи конструкцію клеєм і куточками.
 7. Декорувати фасади рейками або наличниками.
 8. Відшліфувати готову конструкцію по всій поверхні, покрити фарбою і лаком. Можна використовувати морилку, яка допомагає надати дереву будь-який бажаний відтінок.
 9. Акуратно, намагаючись не перетягувати, вставити скло в дверцятах, закріпивши його з внутрішньої сторони.
 10. Зробити з міді або латуні циферблат і стрілки. Покрити безбарвним лаком. З’єднати з годинниковим механізмом.
 11. Встановити годинник у корпус.
 12. З мідних або латунних трубок зробити гирі вагою близько чотирьох кілограмів, а з мідного дроту — ланцюга.
 13. Встановити маятник. Для того, щоб він гойдався, потрібно зібрати невелике електронний пристрій, що працює від звичайної батарейки, на кшталт «электрокачелей».

Маятник і гирі можна не встановлювати, а зробити всередині футляра полички. У цьому випадку години можна буде використовувати як шафка.

df2bce4560c99a6d150201e20ec61639 Годинник своїми руками з підручних матеріалів: види, майстер класи з виготовлення

З боєм

Любителі старовинних моделей можуть виготовити годинник з боєм. Корпус для них можна зробити в класичному стилі або в будь-якому іншому, на свій розсуд. Механізму варто приділити особливу увагу, адже від якості його роботи повністю залежить правильний хід годинника і бій в потрібний час. Забезпечувати роботу механізму покликані гирі і маятник.

Звучання мелодії і бій виробляються молотками, б’ють по металевих стержнів різної довжини. Далеко не кожна людина володіє навичками годинникових справ майстра, тому пропонуємо виготовити годинник з боєм в більш простому варіанті — на основі дверного дзвінка з дротовий кнопкою, що працює на батарейках. Такий дзвінок, програвши мелодію (бій), вимикається автоматично.

Додатково будуть потрібні невеликий магніт і геркон. Якщо в будинку є неробочий комп’ютер, то магніт можна взяти з вінчестера, а геркон — з клавіатури. Необхідно перевірити чутливість до магнітного поля геркона — відстань не повинна бути менше, ніж діаметр обраного циферблата.

Установка:

 1. Припаяти до геркона проводки — замінники контакту микрокнопки дзвінка.
 2. Магніт обернути в гумову (краще тонку) оболонку і приклеїти на кінець стрілки, що показує хвилини, а під циферблат в районі 12 год. встановити геркон.
 3. Встановити стрілки на годинниковий механізм, зібрати корпус.
 4. Поставити на 12 год. хвилинну стрілку.
 5. Підібрати за допомогою тестера таке розташування геркона, в якому він спрацьовує і зафіксувати його за допомогою термоклея.

Механізм «бою» готовий. Залишилося тільки встановити його в корпус підлогової конструкції.

9a8e931f863757730a99038d95763165 Годинник своїми руками з підручних матеріалів: види, майстер класи з виготовлення

Де краще розташувати підлогові годинники

Підлогові моделі найчастіше призначені для просторих вітальнях, в маленьких приміщеннях вони будуть виглядати занадто громіздко і недоречно. Підходящим місцем розташування вважається бібліотека (якщо така є) або кабінет.

При бажанні можна встановити години в спальні, за умови, що вони будуть без бою, інакше спокійно виспатися не вийде. Розташування таких конструкцій, як і будь-який інший меблів, у першу чергу, залежить від інтер’єру приміщення і зручності користування даним предметом.

Оскільки підлогові годинники — це більшою мірою декоративний елемент, то ховати в кут їх не варто, але в той же час конструкція не повинна заважати пересуванню і повсякденних справах господарів квартири.

bab54f4a6a9eb894e1d62a1ad5972e57 Годинник своїми руками з підручних матеріалів: види, майстер класи з виготовлення

Як зробити настінні годинники

Самостійне виготовлення настінних годинників — це захоплюючий творчий процес, можна дати волю своїй фантазії. Існує неймовірна кількість ідей. Перетворити старі або зробити нові годинник можна легко і просто з будь-яких підручних матеріалів. Потрібно знайти хороший годинниковий механізм, а все інше краще довірити власній уяві.

4c736cfce887fe57c9ba8d30b89dbfb4 Годинник своїми руками з підручних матеріалів: види, майстер класи з виготовлення

Техніка декупаж

З використанням цієї техніки можна виготовляти найрізноманітніші вироби, вони завжди виглядають неймовірно красиво і вишукано. Для годинників, оформлених в техніці декупаж, підійде як дерев’яна, так і пластиковий циферблат (можливо навіть використання тарілки з просвердленим отвором).

Головне — правильно вибрати малюнок, відповідний по стилю і колірній гамі до навколишнього оточення. Найбільшою популярністю користуються зображення: пейзажів, тварин, квітів, ангелів, сердечок, а також абстрактні малюнки.

Інструменти і матеріали:

 • заготівля-циферблат;
 • серветка для декупажу з малюнком;
 • клей ПВА і для декупажу;
 • акриловий лак;
 • годинниковий механізм.

Оскільки дана модель виконана з яєчним кракле, потрібно промита яєчна шкаралупа без внутрішньої плівки, але можна її і не використовувати.

Порядок дій:

 1. Заготовку-циферблат повністю покрити рівномірним шаром клею ПВА.
 2. Розламати шкаралупу на невеликі шматочки і приклеїти до заготівлі так, щоб залишався проміжок в 2-3 мм. Нанести ще один шар клею, дати висохнути.
 3. Покрити отриману заготовку двома шарами білої акрилової фарби для вирівнювання кольору.
 4. Після висихання нанести шар клею для декупажу і прикласти серветку з малюнком.
 5. Вирівняти колірний перехід між серветкою і білим фоном з допомогою відповідного відтінку фарби. Наносити барвник рекомендується з допомогою губки — так воно ляже рівніше.
 6. Фарбувати бічні частини циферблата потрібно пензлем.
 7. Покрити виріб акриловим лаком в декілька шарів (чим їх більше, тим будуть менш помітні нерівності).

Залишилося вставити годинниковий механізм і закріпити стрілки.

deac06f5e2ff94afed3b709bd0e20c54 Годинник своїми руками з підручних матеріалів: види, майстер класи з виготовлення

З дерева

З дерева можна зробити не тільки класичний квадратний варіант годин, але і стильний сучасний елемент дизайну, якщо взяти за основу асиметричний деревне спіл.

a68d883cd07849520c448064cb7ebff3 Годинник своїми руками з підручних матеріалів: види, майстер класи з виготовлення

При достатніх навичках роботи з лобзиком можна випиляти циферблат у вигляді тварини або сконструювати повноцінний будиночок.

b604a244cc468e6eec4af193990bcfa9 Годинник своїми руками з підручних матеріалів: види, майстер класи з виготовлення

Прості, але цікаві моделі утворюються шляхом комбінування дерев’яних брусків або рейок різної довжини — варіантів виконання годин з дерева безліч, все залежить тільки від фантазії.

29ccc148394cf7ab5e7c5ca2985259de Годинник своїми руками з підручних матеріалів: види, майстер класи з виготовлення

Пропонуємо виконати класичну модель, яка підійде практично до будь-якому приміщенню.

Інструменти і матеріали:

 • дерев’яна заготівля;
 • клей;
 • електролобзик;
 • дриль, свердло;
 • механізм зі стрілками.

Елементи декорування можна вибрати за своїм розсудом і у відповідності з дизайном приміщення, де будуть висіти майбутні годинник.

Послідовність робіт:

 1. За заздалегідь підібраним макету вирізати з дерева циферблат потрібної форми, відшліфувати наждачним папером.
 2. Просвердлити посередині отвір для механізму.
 3. Випиляти необхідні декоративні елементи, приклеїти їх на заготовку.
 4. Закріпити цифрову розмітку (зробити самостійно або взяти готову).
 5. Вставити механізм.

Такі годинники будуть добре виглядати на кухні, якщо декорувати їх відповідним чином, наприклад, замість цифрових позначень вирізати дерев’яні ложки або приклеїти на поверхню циферблата кавові зерна.

4f55e1d3fec68c1db97bd4cb92a5645c Годинник своїми руками з підручних матеріалів: види, майстер класи з виготовлення

Квіллінг

Квілінг — досить популярний спосіб декорування різних виробів, а також складання композицій і панно. Він полягає в наклеюванні на поверхню виробу скручених смужок різної ширини і довжини.

Необхідні матеріали:

 • основа-циферблат з щільного картону, фанери або дерева;
 • кольоровий папір;
 • клей;
 • ножиці;
 • механізм зі стрілками.

Приступаючи до роботи, слід зобразити на папері зовнішній вигляд виробу, який хотілося б отримати в результаті, а також визначитися з вибором відповідної колірної гами майбутніх годин.

Послідовність дій:

 1. На основу приклеїти лист кольорового паперу. Якщо він буде темним, елементи декору краще робити з паперу світлих відтінків.
 2. Нарізати короткі тоненькі смужки. Скрутити, викласти з них цифри, приклеїти на основу.
 3. Нарізати смужки для декору. Їх розмір і кількість залежить від обраного малюнка. Скрутити, приклейте клеєм ПВА.
 4. В центрі циферблату зробити отвір під механізм.

Для скручування декоративних елементів потрібної форми найзручніше використовувати голки та спеціальний трафарет для квілінгу.

8fac34f4f1ad1800387fdd7da3ae4a73 Годинник своїми руками з підручних матеріалів: види, майстер класи з виготовлення

З картону

Саморобки з картону — одні з найбільш легких у виконанні. Матеріал не вимагає спеціальних навичок роботи з певними інструментами — майбутнім годинах можна надати абсолютно будь-яку форму як на площині, так і в просторі.

Для роботи знадобиться:

 • щільний картон;
 • клей, ножиці;
 • олівець, лінійка;
 • папір;
 • механізм від старих годинників.

Якщо виріб планується зробити яскравим — можна додати фарби або декоративну тканину, кольоровий папір.

Основні етапи:

 1. Накресліть на папері макет будиночка потрібного розміру, перенести на картон, вирізати (можливо використання коробки з подальшим обклеюванням кольоровим папером).
 2. Вирізати дах, циферблат і декоративну ялинку.
 3. Скласти і склеїти будиночок, вирізати віконце для зозулі.
 4. Виконати птицю можна в техніці орігамі або пап’є-маше.
 5. Приклеїти дах і декор, закріпити зозулю.
 6. Зробити отвір в циферблаті і вставити механізм з крутятся стрілками.
 7. Приклеїти дно будиночка.

При бажанні можна зробити декоративні гирі і підвісити до дна на тоненьких ланцюжках або шнурках.

fd9e8d41b784bd8246a9c9ed2e63dfe0 Годинник своїми руками з підручних матеріалів: види, майстер класи з виготовлення

Виготовлення наручних годинників

Виготовлення моделей наручних найчастіше передбачає переробку старих, створення оригінального дизайнерського браслета або заміну циферблата.

Для виготовлення зі звичайних годин стильного ексклюзивного аксесуара можна використовувати все, що є під рукою: смужки шкіри, тканина, стрічки, намистини, стрази і навіть бобіни від скотчу. Дуже красиво виглядають годинник з браслетом-гумкою з пласких намистин — таких браслетів можна зробити кілька, на всі випадки життя.

5413a3e4b2d9801db30c0b2efc1f8b44 Годинник своїми руками з підручних матеріалів: види, майстер класи з виготовлення

Пропонуємо спробувати створити модні годинники на тонкій шкіряній мотузці.

Для виготовлення знадобляться:

 • тонкий шкіряний шнур;
 • затискачі — 2 шт;
 • маленький замок-карабін;
 • з’єднувальні кільця — 4 шт (2 побільше, 2 менші);
 • клей «Момент»;
 • ножиці;
 • плоскогубці і круглогубці;
 • циферблат з робочим механізмом.

Товщина шкіряного шнура залежить від ширини придбаних затискачів. Шнур та іншу фурнітуру можна придбати в будь-якому магазині товарів для рукоділля.

Послідовність дій:

 1. Відрізати від шнура 3 смужки потрібного розміру (обхват зап’ястя).
 2. Всередину кінцевика-затиску нанести невелику кількість клею, накласти кінці шкіряних смужок, затиснути за допомогою плоскогубців.
 3. Із зафіксованих трьох смужок створити легку кіску в 3-4 переплетення, щоб вийшов вільний візерунок.
 4. Зафіксувати кінці кіски клеєм і другим зажимом.
 5. Вставити з’єднувальні кільця меншого розміру в отвори кінцевиків затисків. До одного з кілець приєднати застібку-карабін.
 6. Розімкнути залишилися з’єднувальні кільця і вставити їх в вушка годин.
 7. На середині отриманого браслета одним кільцем захопити два ремінця, замкнути. Іншим кільцем захопити теж два ремінця, але так, щоб були задіяні всі шкіряні смужки (тобто одна смужка проходить у двох кільцях).

Годинник готові. При бажанні їх можна прикрасити шнурками, намистинками або приєднати підвіску.

2c43920137abf6daa8c5191f7f1f936a Годинник своїми руками з підручних матеріалів: види, майстер класи з виготовлення

Пісочний

Основа пісочного годинника — прозорий корпус з відповідною кількістю піску. В домашніх умовах зробити таку модель нескладно, використовувати для виготовлення корпусу можна різні матеріали: пластикові пляшки, скляні флакони невеликого розміру або старі лампочки. Скляну конструкцію можна вставити в дерев’яний корпус для стійкості.

Для виготовлення вироби з лампочок потрібно підготувати:

 • лампи розжарювання — 2 шт;
 • дрібний пісок;
 • наждачний папір;
 • клейовий пістолет;
 • скотч, тасьму.

Для корпусу знадобляться два дерев’яних квадратика і чотири з’єднувальних бруска. Але його можна зробити і з інших матеріалів, наприклад, картону або полімерної глини.

Порядок дій:

 1. Відкрутити цоколь і акуратно витягнути «нутрощі» лампочки.
 2. Відшліфувати край скла, колишній під цоколем.
 3. Вирізати з картону або пластикової кришки коло, дорівнює діаметру отвору в лампочці, зробити на ньому невелику дірочку і приклеїти до однієї з ламп.
 4. В іншу лампочку насипати пісок. Засікти час, за яке пісок пересыплется в іншу лампу, зменшити або збільшити кількість піску згідно з потрібним проміжком.
 5. З’єднати лампочки з допомогою клейового пістолета.
 6. Місце склеювання обмотати скотчем і декоративною тасьмою.
 7. Зібрати корпус і помістити в нього готові годинник. Найпростіший варіант можна виготовити з двох квадратиків картону і чотирьох шпажок для смаження шашлику.

За таким же принципом виготовляють пісочний годинник з пластикових пляшок. Красиво виглядає переливається кольоровий пісок. Замість нього можливе використання дрібної крупи або блискіток.

a17c5f3e57a5daec60a6f562d9cd3e87 Годинник своїми руками з підручних матеріалів: види, майстер класи з виготовлення

Сонячні

Сонячні години — найдавніші на планеті. Існує чотири різновиди: горизонтальні, вертикальні, екваторіальні і полярні. Найпростіше виготовити екваторіальні і горизонтальні моделі — вони потребують мінімальних розрахунків.

a3022e726bbba612895082d7f744d68d Годинник своїми руками з підручних матеріалів: види, майстер класи з виготовлення

Звичайно, доведеться витратити якийсь час на годинну розмітку — цифри на таких годинах проставляються шляхом відстеження часу за таймером.

Для створення горизонтального пристрою необхідно:

 • дерев’яна дощечка;
 • підстава-циферблат (плитка, рівний камінь, дерево, тарілка);
 • транспортир;
 • таймер.

Сонячні години цікаво робити разом з дитиною, їх можна використовувати на природі, наприклад, на дачній ділянці.

Послідовність дій:

 1. Вирізати з дощечки стрілку у формі трикутника — гномон. Вказує кут стрілки повинен дорівнювати географічній широті місцевості, на якій будуть розташовані годинник.
 2. Вирізати підстава, встановити у обраному місці на рівній поверхні. Майданчик для установки повинна бути сонячною, не затемненій деревами або будівлями.
 3. Встановити на середину підстави стрілку, закріпити так, щоб вказує кут дивився на південь, а зорове продовження сторін, що випливають з нього — на північ.
 4. Провести спостереження за рухом тіні від гномона, завдаючи відповідну годинну розмітку.

Екваторіальні годинник розташовують під нахилом, кут якого дорівнює широті місцевості, циферблат повинен дивитися на північ. Стрілка встановлюється перпендикулярно до основи, виготовляється у вигляді стрижня.

4a7bf593f8c5c4604936655e81c87394 Годинник своїми руками з підручних матеріалів: види, майстер класи з виготовлення

Способи прикраси

Способів декорування моделей існує безліч — все залежить від бажання та фантазії майстра. Декупаж, квілінг, кракелюр, розпис, аплікація, різьба по дереву, карбування або будь-який інший варіант оформлення виробу буде виглядати красиво і оригінально, якщо робота виконана акуратно, з терпінням і любов’ю.

Годинник, особливо настінні, відкривають широкі горизонти для польоту творчої фантазії. У хід йдуть керамічні прикраси, навіть кавові сервізи.

c5d0704828e883140898df6b4c34f8fe Годинник своїми руками з підручних матеріалів: види, майстер класи з виготовлення

Використовуються:

 • скло, металеві та пластикові ложки, трубочки для коктейлю, фрукти і кавові зерна — для кухонних годин;
 • гілки, квіти — для саморобок в передпокій або коридор;
 • тканина, вишивка і в’язані мережива — для «затишних» моделей в спальню.

66d066ad12fc689a89d402d29de91542 Годинник своїми руками з підручних матеріалів: види, майстер класи з виготовлення

Ліпнина, гіпс, іграшки, паперовий декор, кольорові олівці і фломастери чудово підходять для прикраси і оформлення виробів у дитячу кімнату.

d6ddf74800e9aa2a0c13d3bb2106e67a Годинник своїми руками з підручних матеріалів: види, майстер класи з виготовлення

Годинник з диска або пластинки — відмінний варіант для розміщення в кімнаті підлітка.

Найбільш поширені техніки:

 • Декупаж — підійде для прикраси пластикових, скляних, дерев’яних, керамічних і металевих циферблатів.
 • Кракле — спосіб «зістарити» речі за допомогою нанесення спеціального складу. Утворюються в процесі тріщинки на лаку або фарби створюють відповідне враження. Краще всього виглядає на дерев’яних поверхнях.
 • Розпис — ця техніка дозволяє створювати химерні образи. Малюнок повністю залежить від уяви і художніх навичок творця. Найчастіше для розпису використовуються акрилові фарби або вітражні (для розпису по склу).

Визначитися з ідеєю створення оригінальною і неповторною речі досить важко, вибір дуже великий. Але, незалежно від обраної техніки або стилю, годинник, створені своїми руками, будуть радувати своєю унікальністю і неминуче збережуть частинку душі людини, що їх створила.

0d417525c0094a7d3c1c64c71cbfdfd2 Годинник своїми руками з підручних матеріалів: види, майстер класи з виготовлення

Відео

У цьому відео представлений майстер-клас по створенню вінтажних годин.

Подивіться майстер-клас по виготовленню оригінальних мініатюрних ходиков.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради