Молочниця у жінок: причини, симптоми і лікування кандидозу

Молочниця, або кандидоз, зустрічається не тільки у жінок, але і у чоловіків. Але, як правило, у сильної половини людства ця патологія може протікати без видимих симптомів, а ось жінка просто не може не помітити, що в організмі щось не так. Мікроскопічний грибок при посиленому розмноженні може спровокувати розвиток досить неприємного захворювання. Існує думка, що молочниці у жінок неможливо повністю вилікувати, але це не так. Зараз є ефективні методи, але вони дадуть свій результат, якщо захворювання виявлено своєчасно, і так само оперативно розпочато лікування. У чому ж причини розвитку патології, як розпізнати її на перших етапах свого розвитку, і що слід зробити?

Від чого з’являється молочниця у жінок

Багато хто вважає, що молочниця передається статевим шляхом. Його, звичайно, не слід виключати, але найчастіше причини лежать у зовнішніх факторах, які змінюють середовище в піхві, роблячи її цілком сприятливою для розвитку грибка. Кандидози у жінок розвиваються в більшості випадків під впливом наступних факторів:

 1. На тлі ослабленого імунітету. Це може статися в результаті різкої зміни кліматичних умов, при наявності інфекційних патологій, стресових ситуацій — все це призводить до того, що грибок починає посилено розмножуватися.
 2. Антибактеріальна терапія знищує не тільки патологічні мікроорганізми, але і молочнокислі бактерії, які нормалізують мікрофлору піхви.
 3. Недотримання правил особистої гігієни. Правильний догляд за зовнішніми статевими органами потрібно прищепити дівчаткам ще з раннього дитинства. Часті спринцювання вимивають корисну мікрофлору; використання гігієнічних тампонів занадто часто також є чинником, що порушує флору піхви.
 4. Порушення гормонального фону під час вагітності або в клімактеричний період.
 5. Використання гормональних контрацептивів.
 6. Наявність цукрового діабету дозволяє створити сприятливе середовище для розвитку патогенної мікрофлори.
 7. Багато венеричні патології супроводжуються молочницею.

Сучасні засоби контрацепції надійно оберігають від небажаної вагітності, але мають деякі побічні ефекти.

20d4baea55756c35f7bb3fbf1bd0a5a7 Молочниця у жінок: причини, симптоми і лікування кандидозуНе дарма кажуть, що всі хвороби «від нервів». Стресові ситуації можуть послабити імунну систему жінки, що загрожує розвитком молочниці.

Важливо. Вагінальний кандидоз у жінок є свого роду індикатором стану імунної системи, загального здоров’я організму.

Ознаки молочниці у жінок

Симптоми захворювання у всіх проявляються по-різному, у когось вони занадто явні і яскраві, а у деяких патологія протікає практично безсимптомно. Якщо є для розвитку молочниці у жінок причини, а лікування не розпочато своєчасно, захворювання переходить в хронічну форму з частими рецидивами.

Найчастіше під час чергового місячного циклу симптоми практично зникають, так як змінюється кислотність середовища у піхві, вона стає більш лужним, що не дуже «подобається» грибкам.

Якщо кандидоз супроводжує венеричні або гінекологічні захворювання, то може не проявляти явних ознак, тому розпізнати патологію здатний тільки грамотний фахівець. При надмірному розмноження грибка неможливо не помітити молочницю у жінки, симптоми будуть наступними:

 • З’являється печіння та свербіж у піхві. Ці відчуття посилюються, якщо покласти одну ногу на іншу. До речі, це один з тестів на наявність молочниці.
 • Вагінальні виділення стають більш рясними і можуть мати кислуватий запах.
 • Виділення не однорідні, а нагадують шматочки сиру.
 • Кандидоз у жінок симптоми може мати у вигляді почервоніння і набряклості зовнішніх статевих органів.
 • З’являється болючість під час близькості з чоловіком.
 • Дискомфорт під час сечовипускання.

Ознаки молочниці у жінок, симптоми можуть спостерігатися не відразу, а мати стертий характер. Як правило, таке трапляється, якщо захворювання має млявий перебіг. Неприємні відчуття в області статевих органів можуть сигналізувати про багатьох патологіях, тому необхідна консультація лікаря.

bff07c5c5ef3cbf09b08026c56be8786 Молочниця у жінок: причини, симптоми і лікування кандидозуЗазвичай обсяг виділень збільшується в нічний час, після водних процедур або статевої близькості.

Жінка повинна розуміти, що відсутність терапії при наявності молочниці призводить не тільки до розвитку хронічної форми хвороби, але і до залучення поряд розташованих органів.

Діагностика молочниці

Багато жінок помилково вважають, що за наявними симптомами вони самостійно можуть розпізнати молочницю. Але це омана, тому що ця патологія має багато схожих ознак з іншими гінекологічними або венеричними захворюваннями. Поставити точний і правильний діагноз може тільки фахівець. Він спирається на такі методи:

 1. Бесіда з пацієнткою.
 2. Гінекологічний огляд.
 3. Мікроскопічне дослідження мазка.
 4. Бактеріальний посів.

Тільки у поєднанні всі ці методики дають можливість з точністю розпізнати молочницю.

Розмовляємо з лікарем

Якщо підозрюється молочниця у жінок, лікування почати неможливе без постановки діагнозу, а для цього необхідно відвідати гінеколога. Зазвичай лікар задає жінці деякі питання, які йому допоможуть з’ясувати клінічну картину захворювання:

 1. Які симптоми турбують?
 2. Як давно з’явилися неприємні ознаки?
 3. Які виділення з запахом, рясності і консистенції?
 4. Є фактори, які погіршують або покращують ситуацію.
 5. Проявлялися чи схожі симптоми раніше?
 6. В анамнезі є венеричні захворювання?
 7. Особливості статевого життя.
 8. Як чи захищаєте від небажаної вагітності?
 9. Проходили лікування антибіотиками?
 10. Регулярність циклу та його тривалість.
 11. Є хронічні захворювання?

Після бесіди лікар проводить огляд пацієнтки на гінекологічному кріслі. Під час цієї процедури береться мазок зі стінок піхви і шийки матки.

Результати мазка і бактеріального посіву

При вивченні мазка під мікроскопом виявляється міцелій грибка, якщо є кандидоз у жінок.

bef2a20efdc971b34998bbea9da2c8e2 Молочниця у жінок: причини, симптоми і лікування кандидозуЦей вид дослідження лікарі не вважають максимально інформативним, так як неможливо визначити різновид грибка. А це важливо для того, щоб визначити, ніж лікувати молочницю у жінок.

Уточнити діагноз і дізнатися різновид грибків можна тільки шляхом бактеріологічного посіву. Мазок висівається на живильне середовище, і через деякий час виросла колонія грибків вивчається під мікроскопом. Можна побачити не тільки розміри грибків, їх кількість, але й розпізнати різновид, визначити їх чутливість до антибактеріальних препаратів. Для призначення ефективної терапії дуже важливо визначити, які ліки будуть згубно позначатися на грибку.

В нормальній мікрофлорі завжди присутні грибки, але їх незначна кількість є нормою, тому терапії не потрібно.

Якщо молочниця часто рецидивує, то жінці доведеться пройти повне обстеження, щоб виключити патології, є провокаторами захворювання, наприклад, цукровий діабет.

У разі, якщо захворювання розвивається давно і вже спровокувало інфекції сечовивідних шляхів, доведеться відвідати уролога, здати всі необхідні аналізи, зробити УЗД нирок.

Терапія захворювання

Засіб від молочниці для жінок підбирається тільки після встановлення точного діагнозу. Це можуть бути як місцеві препарати, так і засоби для прийому всередину. Сучасні медикаментозні засоби дозволяють позбавитися від молочниці практично в 80-90% випадків.

Етапи терапії можна виділити наступні:

 1. Усунення чинників, які спровокували захворювання.
 2. Проведення протигрибкової терапії.
 3. Прийом ліків, які знижують сприйнятливість організму до чужорідних речовин.
 4. Терапія антиоксидантами.
 5. Вітамінотерапія.
 6. Призначення місцевих коштів.
 7. Зміна раціону харчування.
 8. Використання засобів народної медицини.

Тільки комплексна терапія молочниці може дати стійкий позитивний результат.

Багато жінок при появі симптомів молочниці воліють походу до лікаря використання народних коштів. Вони, може бути, і можуть надати деяку допомогу в позбавленні від ознак захворювання, але здатні повністю вилікувати кандидоз. Якщо запитати у грамотного фахівця, ніж лікувати молочницю у жінок, препарати будуть рекомендовані наступні:

 1. Оральні засоби у вигляді пігулок. Курс такої терапії буде залежати від групи препарату, для деяких він може складати кілька тижнів, а сучасні засоби здатні позбавити від симптомів вже після декількох застосувань:
 • Флюкостат. Це капсули з діючою речовиною, яка ефективно бореться з грибком. Якщо молочниця турбує вперше, то, як правило, буває достатньо одноразового прийому.
 • Ністатин не є таким потужним зброєю проти Candida, тому ефективніше його використовувати тільки при первинної патології, і курс лікування складе кілька тижнів.
 • Кетоконазол приймається від 5 до 7 днів, тривалість визначить лікар.
 1. Препарати місцевого призначення — це свічки, розчини і вагінальні таблетки. Найчастіше вони доповнюють прийом оральних ліків:
 • Кандід — це розчин, який наноситься на слизову оболонку піхви. Необхідно бути готовою до того, що відразу після нанесення можна відчувати печіння, але воно швидко проходить. Препарат діє досить швидко, вже через кілька годин зникає свербіж.
 • Свічки Ністатин необхідно використати протягом 7-10 днів. Після їх розчинення починаються сильні виділення з піхви, тому необхідно припасти щоденні прокладки.
 • Міконазол випускається у вигляді крему або свічок. Терапія триває кілька днів, а частота і дозування призначаються гінекологом.

Після припинення курсу терапії лікар може призначити підтримуюче лікування у вигляді прийому Флуконазолу раз в тиждень протягом декількох місяців.

Через півроку профілактичний прийом відміняють і ведуть спостереження. Рекомендується відвідувати гінеколога раз на місяць.

Народні рецепти проти молочниці

Якщо призначається лікування молочниці у жінок, медикаментозні препарати повинні стояти на першому місці, а потім вже можна задуматися про використання народних коштів. Вони можуть виступати тільки в якості допоміжного лікування. Побороти грибок, як правило, вони не зможуть, але знизити прояви захворювання — цілком. Найчастіше народні лікарі рекомендують використовувати:

 1. Аптечну ромашку. Необхідно приготувати з 2 столових ложок сировини і 500 мл окропу настій, настояти 2 години і використовувати для спринцювання кілька разів в день.
 2. Шавлія також використовується для спринцювання. Суху сировину в кількості 2 ложки треба залити літром гарячої води і настоювати близько години. Використовувати для проведення процедури два рази на добу. Шавлія чудово знімає свербіж.
 3. Можна використовувати підручний засіб, який є в кожному будинку — це питна сода. Чайну ложку необхідно розчинити в одному літрі кип’яченої теплої води.

Ромашка володіє протизапальними властивостями, захищає слизову оболонку від негативного впливу грибка.

Сода змінює кислотний баланс в піхву, що знижує захист від інфекцій, тому часто використовувати цей засіб не рекомендується.

Рекомендації, які важливо враховувати під час терапії молочниці

Не тільки важливо дотримуватися курсу лікування, який прописав лікар, а й дотримуватися деякі рекомендації під час терапії, які допоможуть прискорити одужання:

 1. Бажано з гардеробу виключити тісні джинси, вони самі не можуть погіршити ситуацію, але створюється парниковий ефект, тому знадобиться більш ретельне дотримання особистої гігієни.
 2. Не варто самостійно підбирати препарати для лікування, тому що необхідно враховувати різновид грибків.
 3. Позбутися від кандидозу можна тільки медикаментозними засобами, а не бабусиними рецептами.
 4. Застосування деяких лікарських трав може спровокувати загострення симптомів, наприклад, таке можна очікувати при використанні шавлії.
 5. Лікувати захворювання під час вагітності можна тільки місцевими препаратами.
 6. Під час лікування краще не вести статеве життя.
 7. Курс прийому препаратів бажано повторити через деякий проміжок часу.

Одяг меншого, ніж потрібно, розміру, особливо нижню білизну або джинси, не є прямим винуватцем розвитку патології, але може спровокувати створення належних умов для розмноження грибка.

Ускладнення кандидозу

Якщо жінка запустила захворювання, і воно перейшло в хронічну форму, то це загрожує розвитком ускладнень:

 1. Кандидоз може поширюватися на сусідні органи, провокуючи уретрит, цистит або цервіцит.
 2. Якщо молочниця розвивається на тлі ІПСШ, то це загрожує запальними процесами в органах малого тазу, що може призвести до безпліддя.
 3. Наявність грибка суттєво може і не шкодити здоров’ю, але змушує відчувати дискомфорт.

На перший погляд безневинний грибок може призвести до розвитку серйозних ускладнень, у тому числі і до безпліддя.

Поява перших ознак кандидозу має змусити жінку відвідати лікаря, так як це можуть бути прояви більш серйозних патологій, наприклад, цукрового діабету, ВІЛ.

Профілактика хвороби

Розглянувши молочниці у жінок, її симптоми та лікування, залишається з’ясувати, а чи можна уникнути захворювання? На 100% цього гарантувати не можна, але істотно зменшити ризик розвитку кандидозу цілком можливо. Для цього необхідно дотримувати наступні рекомендації:

 1. На першому місці — дотримання особистої гігієни.
 2. Під час менструації по можливості не користуватися тампонами, якщо це необхідно, то не більше 4 годин.
 3. Одночасно з прийомом антибактеріальних засобів приймати препарати для нормалізації мікрофлори кишечника і піхви.
 4. Своєчасно проводити лікування хронічних патологій.
 5. Стежити за станом імунної системи.
 6. Усувати гормональні порушення.
 7. Жінкам бажано носити тільки бавовняну білизну.
 8. Використовувати тільки безпечні засоби для особистої гігієни.
 9. По можливості не створювати сприятливого середовища для розмноження грибка.

Якщо хоч раз турбували симптоми молочниці, то слід більш ретельно вибирати засоби гігієни.

Молочниця — це хоч і досить неприємне захворювання, але воно цілком піддається терапії сучасними засобами. Важливо тільки не ігнорувати її симптоми та вчасно відвідати фахівця.

Пам’ятайте! Матеріал призначений тільки для ознайомлення.

Обов’язково проконсультуватіся з вашим лікарем.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради