Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фото

Шпаківня з дерева спорудити вийде за пару годин. Виділений час не можна назвати даремно витраченим. По-перше, встановлений в саду будиночок навесні приверне птахів, які допоможуть знищували шкідливих комах. По-друге, складання шпаківні, підвішування його на дерево сподобається дітям. Малюки привчаться до праці, проявлять інтерес до пернатим вихованців, спостерігаючи за ними.

Що потрібно, щоб зробити своїми руками шпаківня для птахів з дерева

В першу чергу для складання будиночка знадобиться матеріал. Він може бути природного і штучного походження, але тільки не виділяє неприємних запахів, токсичних речовин. Тут розглядають такі варіанти:

 1. Дерево – натуральний, екологічно чистий матеріал. Для робіт використовують дошки, брус, рейки. Умільці виготовляють будиночки-дуплянки з обрізків товстих колод. Дерево вибирають м’яких порід, так як його простіше обробляти. Хоча за терміном експлуатації воно поступається дубу, буку, модрині. Другою вимогою є використання дерева листяних порід. Хвойна деревина виділяє аромат, не привабливий птахам. Проте більшою проблемою є смола. Дерево виділяє клейку речовину, розігрівшись весняним сонцем. У птахів злипається пір’я, що іноді призводить їх до загибелі.
  1ae58a0af4e4c0463d19d2edaafef410 Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоПри виборі деревини перевагу віддають липи або осики
 2. Деревностружкові плити, фанера – поганий вибір. Матеріал штучного походження, незважаючи на те, що основою складу є стружка дерева. Відходи пиломатеріалів спресовані, скріплені за рахунок склеювальних складів. Під впливом природних факторів вони руйнуються. На матеріалі з’являються тріщини, куди проникає волога. З часом виріб з деревостружкових плит перетворюється в купку тирси. Фанера аналогічно розшаровується. Шпаківня з відходів пиломатеріалів має право на існування, якщо він захований від опадів десь під навісом, але погодяться там оселитися птиці – питання вже інше.
  d27a32229b846236f65335fb13112f22 Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоРозшарування фанери станеться, навіть якщо будиночок добре пофарбувати Важливо! Деревностружкові плити у своєму складі мають формальдегідні смоли. На спеці вони виділяють токсичні речовини зі специфічним запахом.
 3. Картон взагалі не можна розглядати для шпаківні. Навіть самий високоякісний матеріал не протримається більше сезону. Будиночок здатний розвалитися під час кладки яєць або з появою пташенят. Картонний шпаківня можна встановити замість декорації десь під навісом.
 4. Пластикові каністри, пляшки великого розміру аналогічно є поганим вибором. Пластику безпечні опади, але птахам всередині шпаківні буде незатишно. Синтетичний матеріал не пропускає повітря, розжарюється на сонці. Всередині будиночка встановиться постійна задуха і вогкість з-за конденсату. На крайній випадок можна використовувати ємність з непрозорого пластику, а сам шпаківня заховати в густих заростях листя дерева.
  1e3b2fbd3e64d934c1341c232366cafe Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоУсередині пластикового шпаківні утворюється конденсат, який надає негативні дії на пташенят

Підводячи підсумки, можна з упевненістю відповісти, що найкращим для шпаківень є дерево. Не варто випробовувати долю з іншими матеріалами, бездарно витрачаючи свій час і піддаючи птахів небезпеки.

Креслення шпаківень з дерева з розмірами

Труднощів зі складанням креслення не повинно виникнути. Конструкція в класичному виконанні представляє собою прямокутний коробок з односхилим або двосхилим дахом. Якщо відсутній досвід складання креслення, готова схема шпаківні з розмірами з дерева допоможе зібрати будиночок для птахів.

8c6d84f408747ead7b5f7f97e5e310ac Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоДвосхилий дах зручніше, так як на ній менше затримується снігу b59d8b748a1e362f6b3ab855b66f8881 Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоОдноскатную дах оптимально зробити під нахилом у бік задньої стінки шпаківні

Як робити шпаківня з дерева своїми руками

Для виготовлення будиночка з дерева потрібно підготувати найпростіший інструмент. Достатньо мати електролобзик, шуруповерт, лінійку і олівець. Якщо дошка не шліфована, потрібно наждачний папір. Коли під рукою є креслення, інструмент і матеріали, приступають до складання.

Як зробити простий дерев’яний шпаківня своїми руками

Найпростіше зібрати класичний будиночок без складних задумів. Конструкція являє собою коробку з дерева. Щоб його скласти, розпилюють дошку на фрагменти потрібного розміру.

e2167e9d4415f8ee3d3204b71c307720 Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фото

Так як двосхилий дах буде, два фасадні деталі з одного боку запиливают під кутом 90 о. В одній з них прорізають віконце діаметром 50 мм. Приблизно на 5 см нижче вічка свердлять ще один отвір, але маленька. В нього вставляють жердинку з гілки дерева, щоб птахи могли сідати.

e9e1fe55bfdaef11d7eb36213bed1c2d Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоЗаготовки обробляють захисної просоченням без хімічних добавок, щоб захистити дерево від жуків токарів і опадів

Щоб дерево не розкололося від саморізів, деталі в точках фіксації просвердлюють. Збирання починають з кріплення бічних стінок до днища. Останніми елементами укладають дошки даху.

fa111312bea927b96152f378ba95b7ad Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоКоньок даху підганяють щільно, щоб уникнути протікання дощової води

В ідеалі скворечнику бажано зберегти природний колір дерева. Його покривають лаком, оліфою або фарбують неяскравою фарбою. Можна конструкції додати красу, закріпивши на дах трубу. Стіни розмальовують візерунками, але краще нанести малюнки у вигляді листя, птахів, рослин.

5d58e0bd2d7b64c697f0b6a9af4ea616 Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоДля прикрашення шпаківні використовують фарби без токсичного запаху розчинників

Оригінальний шпаківня з дерева своїми руками

Найчастіше шпаківня роблять на прохання дітей. Звичайний будиночок з дерева цікавий, але на короткий час. Щоб доставити дитині велику радість, варто подумати про оригінальності.

13d0ce00d2b79ab08fd85580c2b811aa Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоГарний шпаківня у вигляді курчати сподобається не тільки птахам, але і дітям

Для складання знадобиться вирізати з дошки шість деталей. Кожний парний елемент однакового розміру:

 • 230?230 мм;
 • 150?230 мм;
 • 190?230 мм

Фрагменти з’єднують саморізами. У фасадній стінці вирізають отвір під літок. Замість жердочки випилюють два трикутника. Один елемент кріплять під льотком, а інший – вище його. Виходить імітація відкритого дзьобик курчати.

На бічних стінках кріплять деталі з дерева, вирізані у формі крилець. Знизу до днища прикручують саморізами дві рейки. Вони повинні трохи виступати за лицьову стінку, імітуючи лапки курчати. Після складання всієї конструкції, дерево обробляють захисним просоченням, фарбують.

Декоративний шпаківня з дерева своїми руками

Любителі ландшафтного дизайну люблять прикрашати свої ділянки різними саморобками. Для саду прийнято збирати красиві шпаківні своїми руками з дерева, які часто виконують більше декоративну роль, ніж служать житлом птахам.

6cc7cd5757751ca3c2c0c5d832b5c18b Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоДекоративні шпаківні частіше використовують просто для прикраси ділянки

Пропонована модель аналогічно складається з дерева, тільки коркового. Однак основою, як і раніше, виступає дошка. Спочатку збирають класичний шпаківня з двосхилим дахом. Для подальшого декору знадобиться багато пробок, якими зазвичай закупорюють вино. Добре, якщо на них будуть присутні різні написи, емблеми брендів. Малюнки додадуть оригінальність декоративного виробу.

Коли основа готова, пробки прямо на дерево приклеюють гарячим пістолетом. Для стін їх використовують у цілому виді. На дах пробки нарізають п’ятаками. Фрагменти приклеюють по аналогу рибної луски – краю п’ятаков верхнього ряду трохи перекривають елементи нижнього рівня. Готовий декоративний шпаківня розкривають з пульверизатора прозорим лаком.

Як зробити своїми руками шпаківня з дерева з годівницею

Цікавою ідеєю є багатофункціональна конструкція з дерева. Вона являє собою шпаківня, з’єднаний з годівницею.

36fbebfe75674d25b56c3e0ae6c9ea63 Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоГодівницю завжди розташовують під шпаківнею для захисту корму від опадів

Сам шпаківня збирають у формі трикутника. Він одночасно виконує роль даху. Для годівниці з рейок збивають квадратну рамку. Знизу кріплять фанерне дно. Рамка є бортами годівниці. По її кутах встановлюють стійки висотою близько 20 див. На опори ставлять шпаківня. Всі елементи надійно фіксують саморізами.

Дерев’яний шпаківня незвичайної форми

Часто шпаківні можна бачити у формі будиночків. Однак таке виконання необов’язково. Птахів більше приваблює внутрішній комфорт, а не зовнішня форма.

f0f1b52d80fdf59a75a03978f000dea6 Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоСтарий тубус послужить хорошою основою для шпаківні

Незвичайної форми будиночок можна спорудити з відслужив тубуса. Знадобиться його четверта частина. Торці тубуса закривають заглушками з дерева. На лицьовій стороні вирізають отвір льотка, під ним кріплять жердинку. На тильній заглушці саморізами кріплять хомут. Оптимально використовувати ремінь від старої сумки або одягу. Готовий будиночок хомутом фіксують до стовбура дерева.

Різьблений шпаківня з дерева

Створити самостійно різьблений будиночок не кожен здатний. Тут треба володіти досвідом різьби по дереву. Буде потрібно набір спеціальних інструментів. Різьблений шпаківня частіше підвішують як декорацію ділянки, проте птахи не відмовляються в ньому поселятися.

c368098155a517c442841c167661001b Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоРізьблений шпаківня служить прикрасою ділянки

Матеріалом для різьблення служить не тільки дошка, але і кругляк дерева. Майстер підбирає оптимально відповідну болванку, методом вирубки, випилювання надає їй потрібну форму.

Як зробити своїми руками шпаківня з дощок з вікном

Оригінальною вважається ідея оснастити шпаківня вікном. Причому створюють не просто імітацію у вигляді малюнка або шматка фанери, а встановлюють саме справжнє скло. По конструкції шпаківня є аналогом класичної моделі з двосхилим дахом. Матеріалом раніше служить дерево. Відмінністю є відсутність задньої стінки будиночка. Для цього елемента замість дошки використовують оргскло. Прозора стінка виконує роль вікна.

6f2318fe891850c07516f750501db01f Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоВікном у шпаківні виступає задня стінка, для якої використаний шматок оргскла

Наявність вікна дозволяє дітям спостерігати за розвитком пташенят. Кріпильними елементами використовують присоски. Будиночок кріплять на скло вікна будинку.

Важливо! Шпаківня збирають з тонкої дошки, щоб максимум зменшити вагу. Важкий будиночок присоски не витримають, він просто відвалиться від віконного скла.

Дерев’яний будиночок для птахів з однієї дошки

Якщо під рукою є лише одна дошка, при правильному її розкрої вийде відмінний шпаківня. Для прикладу можна взяти заготовку шириною 150 мм, товщиною 25 мм. З дошки відрізають за дві деталі довжиною 130, 200, 230 мм, а також одну деталь довжиною 100 мм. Останню заготівлю використовують для підлоги. Інші фрагменти пускають на стіни і дах.

6d11a9d2d2aec238a28674bf2278fcf4 Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоБудиночок збирають подовженої форми, а для підвішування кріплять петлі в двох точках даху

02060871cda82600ceceac597c58b315 Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фото

Фарбують шпаківня неяскравою фарбою. Можна прикрасити в сучасному стилі написами і емблемами модних брендів.

Дуплянка з колоди

Складний у виготовленні, але оригінальний шпаківня вийде у вигляді дуплянки. Житло для птахів за формою максимально наближено до природних умов. Матеріалом використовують сухий стовбур дерева товщиною близько 360 мм. Оптимально знайти колода з м’якою, трохи трухлой серцевиною. Її простіше буде видовбати. Однак зовнішня сторона колоди повинна бути твердою.

2b0e983395fcce941f9ffa83fe2f8277 Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоМатеріалом дуплянки вибирають сухе дерево з м’якою серцевиною

Від колоди відпилюють заготовку довжиною 300-400 мм Стамескою, дрилем, іншими металевими пристроями вибирають внутрішню частину.

01eee98c834f0aa26c84e71208f56853 Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоМ’яка серцевина легко вибирається стамескою

З м’якою серцевиною ніяких проблем не буде. Після неї піде тверде дерево. Його доведеться шматочками відколювати стамескою. Ударяють обережно, щоб не розколоти колоду.

07a399b565f913c4f8ec7ee5ed2cc7fd Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоТверде дерево відколюють стамескою

Внутрішню частину заготовки обирають до тих пір, поки стінки дуплянки досягнутий товщини 15-30 мм На бічній частині дрилем з коронкою діаметром 50 мм висвердлюють отвір льотка.

e1cd9a047a95644e777051d71df87663 Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоТовщину стінок дуплянки роблять 15-30 мм

Коли корпус буде готовий, з дошки товщиною 25 мм прилаштовують дно. Заготовку по колу відпилюють електролобзиком, щоб вона не виступала за межі колоди.

37558a7e35bee68d53b72c8f3003f1fe Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоНа днище використовують дошку товщиною 25 мм

Дах дуплянки роблять оригінальну – з дерева. Використовують обапіл або відколюють сокирою фрагмент від колоди. Напівкруглий верх обапола послужить своєрідними скатами крівлі, які слабо затримують опади.

e0fe66fd1d2bc8e52cb2213371ed686f Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоДля даху обапіл підійде чи шматок дерева відколотого

Фіналом робіт є усунення щілин. Всі тріщини дуплянки конопатять льоном. Готову дуплянку розкривають лаком, підвішують на дерево

b5b29c4f77b7a5e5e145be512e31bab4 Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоТріщини дуплянки конопатять льоном

Класична модель з односхилим дахом

Спочатку була розглянута класична модель з двосхилим дахом, так як вона вважається найбільш вдалою. Проте другий варіант – з плоскою покрівлею, теж має право на існування. Виготовити такий шпаківня простіше. Потрібно за схемою нарізати з дошки прямокутні заготовки потрібного розміру.

fa1248082c79cbf397bb924e483d7a68 Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоКласична модель з плоским дахом простіше у виготовленні

Після нарізання деталей, їх з’єднують саморізами. Дах зазвичай ставлять горизонтально, але краще надати ухил, щоб менше затримувалося опадів.

93a3a42b89f79153bdac64e933150793 Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоЗамість саморізів з’єднувати деталі можна цвяхами

Готовий будиночок шліфують наждачним папером, обробляють захисним просоченням, щоб дерево не гнило. На задній стінці кріплять планку. Елемент потрібен, щоб зафіксувати шпаківню на дереві.

aade44ee3def7ce41ac4a4d1f8c21371 Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоДля підвішування на дерево до задньої стінки будиночка кріплять рейку

Як оформити шпаківня з дерева

Спосіб оформлення залежить від того, для яких цілей створена конструкція. Якщо це саме житло птахам, то його фарбують у неяскраві природні кольори: зелений, сірий, коричневий. Вони допомагають маскувати будиночок на дереві, не привертають увагу котів і інших хижаків.

6df300723bb13de651bb4c2f213cfbb0 Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоБезпека птахам забезпечує непоказний будиночок, замаскований серед густої крони дерева

Декоративні вироби розмальовують всіма кольорами веселки, наносять яскраві малюнки. Можна обклеювати всякими дрібничками. Такі будиночки створені для краси і можуть стояти навіть всередині приміщення.

Фото шпаківень з дерева своїми руками

bd53f9e9fce6dfd7d421ac4a358306fd Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоДекоративна дрібничка з пробок є просто прикрасою f68eb2c749d1ebd2aeaf949c62c72204 Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоЯскрава розмалювання цікава дітям, але некомфортна птахам a98889eb345d26af254507e965a45f36 Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоПлетений кокон здатні облюбувати дрібні птиці при створенні гнізда 1d05fa7c0b310eba0651fc7ac2ecc0cb Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоОсновою годівниці та шпаківні може виступити стара взуття f37723f16340e4102fe1c2a616ebe072 Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоОригінально виглядають в саду будиночки у формі груші, гарбузи, яблука 4f1906885515b5743496aa2e017f67ac Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоНавіть під сучасний стиль можна придумати неяскраве оформлення e9e9c8c7bd59da21fa03f4ce01aec3a4 Шпаківня з дерева своїми руками: як зробити, креслення з розмірами, інструкції з фотоДекоративні шпаківні з зображенням нот прикрасять куточок музиканта

Висновок

Шпаківня з дерева цікавіше збирати разом з дитиною. Важливо врахувати його думку, впровадити ідею виготовлення конструкції. Якщо збірка здійснювалася самостійно, то виріб можна подати у вигляді подарунка.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради