29 листопада — прикмети, їх значення, традиції та звичаї цього дня

Кожен рік, 29 листопада святкується свято 12 апостола Матвія. Про Матвія відомо не дуже багато інформації, але до нашого часу дійшли деякі факти, які вказують на те, що він був учнем Христа. Після того, як учителя розіп’яли, самому Матвію довелося багато мандрувати і розповідати людям всі ідеї християнства. Саме Матвій написав Євангеліє, в честь нього названий свято, яке відзначають 29 листопада. В цей день сильні морози відступають, починається невелика відлига, але з сильним вітром. У народі говорили, що на Матвія зима потіє». Крім того, що Матвєєв день святкується 29 листопада, прикмети, зазначені у цей день вказували на далеке майбутнє.

Прикмети

Прикмети, які були помічені в цей день, могли визначити погоду на майбутню зиму і навіть судили про благополуччя господарів будинку.

 1. Якщо у цей день розпочинався сніг, то скоро замете.
 2. Вітряна погода могла розповісти про сильної бурі незабаром.
 3. На склі утворюється візерунок від морозу – чекай суворих холодів.
 4. Якщо на Матвія дощ, то сира і тепла зима забезпечена.
 5. По небу пливуть низькі хмари, то буде холоднеча.
 6. Вночі на небі здалася бліда місяць, можуть погіршитися природні умови.
 7. Кішка спить, згорнувшись клубочком, так, що і мордочки не видно – то бути сонячній погоді.
 8. На небі не видно хмар, то бути морозу.
 9. Ніж на Матвія буде тепліше, то зима буде холоднішою.
 10. Сніг випадає на 29 листопада, значить, він пролежить аж до самої весни.

Є прикмети, які пов’язані не тільки з погодними умовами, але і з благополуччям сім’ї:

 1. Якщо на Матвія випадково, не помітивши, одягнеш одяг навиворіт, то буде невдача.
 2. Свист у будинку в цей день служить запрошенням для нечистої сили, тому строго заборонялося видавати подібні звуки.
 3. Заборонялося сидіти на столі – до біди.
 4. В цей день боялися запросити в будинок смерть, тому не можна було ходити по будинку в одному шкарпетці або капці.
 5. Якщо траплялося в цей день отримати пораду, то він обов’язково повинен був бути використаний, тому що це обіцяло удачі в справах.
 6. Коли в будинок приходили гості, то з ними не розмовляли через поріг, обов’язково запрошували увійти в будинок, інакше можна було посваритися.

Традиції

У цей день люди повинні були накрити святковий стіл або йти в гості. Такий звичай вважався одним з найголовніших. В цей час починався вже великий піст, тому накритий стіл був зі скромною їжею, і на ньому був відсутній алкоголь. Якщо святковий день випадав на суботу, то можна було виставити на стіл трохи вина.

cb55fbf007c1396cb6e383ec1466489b 29 листопада — прикмети, їх значення, традиції та звичаї цього дня

Найголовніше для віруючих людей було не поїсти в цей день, а душевно поспілкуватися зі своїми близькими та рідними. Кожен повинен був задуматися над своїми вчинками, якщо є можливість, то простити людей, які хоч якось образили і визнати помилки. Якщо в гості мав прийти хтось особливий, то треба було віник біля порога вставити шпильку. Якщо гості, які з’явилися в будинок, були небажаними, то треба було вимити всі дзеркала після їх відходу, столи та двері. Саме таким способом можна було захистити будинок від пристріту і обмов. Деякі люди могли відчути на собі, як у них загострюється інтуїція, а значить, треба було до неї прислухатися. Небажано було 29 листопада займатися важкими домашніми справами. Заборонялося будівництво, в’язання, шиття, прибирання. Все треба було відкласти на наступний день. В цей день не носили червоне, так як прикмети вказували на те, що в такому вигляді легше притягнути до себе негатив. Треба було утриматися і від погляду на себе в дзеркалі.

e656a4c04baa26f3fd12d18e26531d7c 29 листопада — прикмети, їх значення, традиції та звичаї цього дня

Особливо весело Матвєєв день проводила молодь у селі. Вони ходили і збирали в курнику яйця. Їх несли в один будинок і потім варили, щоб влаштувати яєчні бої, здебільшого такий ритуал був схожий на пасхальне биття крашанок. Головними героями були хлопці, вони брали яйце і били до тих пір, поки хтось не переможе, трохи рідше в таких іграх брали участь і дівчата. Бувало і так, що дівчата брали участь нарівні з хлопцями, переможців від дівчат і хлопців об’єднували, і вони ставали парою на вечір. Руки пари перев’язували стрічкою і водили навколо хороводи, співали різні пісні.

Талісмани

Щасливчик, який народився саме на Матвєєв день, міг носити прикраси з лазуритом. Цей матеріал здатний очистити думки людини, зробити його щирим і доброзичливих по відношенню до інших.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради