Чим відмити іржу в унітазі в домашніх умовах

З часом внутрішня поверхня чаші унітазу покривається нальотом іржаво-бурого або жовтого кольору. Якщо не відмивати ці патьоки регулярно, з часом вони наростуть товстим шаром і будуть видавати неприємний запах. Щоб позбавитися від них, доведеться докласти чималих зусиль і придбати ефективні очисні матеріали. Корисно знати не тільки способи і засоби, здатні відмити іржу в унітазі, але і причини її утворення. Це допоможе не допустити появи сильних забруднень і полегшить очищення.

Причини утворення іржавих патьоків

6458887ce7250eb4f2c6ef9572fe4785 Чим відмити іржу в унітазі в домашніх умовахВапняні відкладення з’являються з-за жорсткої води

Брудні сліди на внутрішніх стінках унитазной чаші зумовлені накопиченням двох різних субстанцій.

Вапняні відкладення

З’єднання мінералів, що містяться у водопровідній воді, з часом утворюють шари і патьоки за кольором нагадують іржу. Найбільш активно вони накопичуються там, де відбувається постійний контакт фаянсової поверхні з водою і повітрям. Навіть невелике підтікання із зливного бачка здатне призвести до утворення товстого шару іржаво-бурого кольору.

Ця причина сильніше проявляється у будинках, що постачає водою з підвищеною жорсткістю. Вона містить більше мінеральних солей, тому їх накопичення протікає швидше.

Особливо великі проблеми доставляє утворення відкладень у важкодоступних місцях під обідком. Очистити унітаз від такої іржі непросто, оскільки вона непомітна. В пристроях з круговим зливом можуть повністю забитися отвори, розташовані далеко від зливного бачка.

Сечовий камінь

Брудно-жовті сліди утворюються в місцях попадання сечі на стінки унитазной чаші. Якщо їх вчасно і як слід змити, не буде жодних наслідків. Відсутність зливання або неповне змивання призводить до того, що урина в’їдається в мікропори і тріщини фаянсу. Видалити її звідти простим оттиранием не вийде.

Накопичення сечового каменю надають унітазу неохайний зовнішній вигляд і є джерелом неприємних запахів в туалеті.

Незалежно від природи утворення іржі, вона інтенсивно накопичується на ділянках з порушенням внутрішнього покриття унитазной чаші – подряпинах, тріщинах, відколах. Тому не можна відтирати забруднення гострими предметами або щітки з металевим ворсом. Вони будуть видаляти не тільки іржу, але і частина фаянсу. Подібне очищення призведе до ще більшого наростання іржі на пошкоджених місцях.

Інструменти для чищення іржі

a2ea1670e329c0c891bc5bd4bb677ffb Чим відмити іржу в унітазі в домашніх умовахСпеціальні скребки для чистки під обідком унітазу

Для повноцінного видалення унітазних забруднень не потрібні складні пристосування. Будуть корисні:

 • звичайний туалетний йоржик,
 • щітки з жорстким синтетичним ворсом,
 • вузький кухонний йоржик,
 • спринцівка або клізма,
 • ганчірки,
 • гумові рукавички.

Туалетний йоржик – необхідний інструмент для підтримки унітазу в чистоті. Він використовується при повсякденному догляді, щоб змивати тільки з’явилися забруднення. Їм також зручно очищати застарілі плями на всій внутрішній поверхні унітазу.

Вузькі щіточки з коротким ворсом допоможуть вивести вапняні відкладення під обідком. З їх допомогою можна дістатися до зливних отворів в унітазах з круговим зливом і прочистити їх при засміченні.

Спринцівки і клізми потрібні для осушення нижній частині фаянсової чаші, де постійно стоїть вода. Деякі засоби, використовувані для чищення, погано діють будучи розчиненими в ній. Для їх застосування потрібно видалити воду з унітазу повністю. Можна це зробити і за допомогою звичайних ганчірок.

Гумові рукавички – міра обережності при роботі з агресивними хімікатами і засіб для підтримки шкіри рук у чистоті.

Побутова хімія

Чистячі речовини промислового виробництва, здатні відмити унітаз від іржавих та жовтих патьоків, випускаються у вигляді рідин, порошків і гелів. З усього різноманіття рекомендується вибирати ті, які призначені саме для чищення сантехнічної кераміки, фаянсу і порцеляни. Основними складовими, здатними прибирати забруднення з унітазу, є кислоти або лугу. Кислотовмісні розчини краще справляються з мінеральними відкладами і більше підходять для видалення вапняного нальоту. Очисники на основі лугу вважаються добрими розчинниками органіки, тому їх рекомендується використовувати для боротьби з сечовим каменем. Користуватися покупними засобами потрібно в суворій відповідності з інструкцією по застосуванню, яка наводиться на упаковці.

Короткі характеристики найбільш популярних марок:

 • Пемолюкс у вигляді порошку або крему. Містить абразивні елементи, здатні механічно відтерти забруднення. Порошковий очищувач вимагає певних фізичних зусиль, а ефективність такого методу очищення невелика.
 • Cillit Bang (Сіліт Бенг). Лінійка засобів для чищення унітазів на основі слабоконцентрированной соляної кислоти. Випускаються у вигляді гелів. Склад потрібно нанести на забруднені ділянки, почекати 10 – 15 хвилин, а потім почистити їх йоржиком і змити водою.
 • Domestos (Доместос). Містить лужний очищувач, що розкладає органіку, і легко справляється з сечовими кам’яними наростами. Але на вапняний наліт впливає вже слабше. До його складу входить хлорний відбілювач, тому він може застосовуватись і як дезінфікуючий засіб. Для усунення різкого запаху хлору обов’язково додаються ароматизатори.
 • Туалетний каченя. Чистяча рідина з досить високою концентрацією соляної кислоти. Рекомендується працювати з ним тільки в гумових рукавичках. Рідкий склад погано затримується на стінках унітазу. З-за цього виникає підвищений витрата препарату.


Випускаються також чистячі засоби у вигляді пігулок або капсул. Вони завантажуються в зливний бачок або підвішуються поруч з отвором для спуску води. Речовини, що містяться в них, не розраховані на швидкий очищуючий ефект. Але як очисники повсякденного дії вони здатні сповільнювати утворення іржі, дезінфікувати унітазну чашу й ароматизувати атмосферу в туалеті.

Одна з умов застосування промислових миючих засобів полягає в тому, що не можна одночасно користуватися різними марками. До їх складу можуть входити абсолютно різні хімікати, що може призвести до непередбачуваних наслідків.

Не рекомендується часто користуватися будь-якими засобами, що містять абразивні елементи. Чистити ними потрібно тільки сильні забруднення, а для слабких потьоків і повсякденного догляду застосовувати тільки хімічні речовини різної агресивності.

Домашні кошти

7b8294f59f46e775f09dd90433cb22d9 Чим відмити іржу в унітазі в домашніх умовахУніверсальні засоби для чищення будь-яких поверхонь

Відмити жовті патьоки і іржу в унітазі можна, застосовуючи народні засоби і препарати. З підручних господарських речовин нескладно приготувати дієві сполуки, здатні очищати фаянс від сечового каменю і вапняних відкладень не гірше покупних препаратів.

Домашній метод очищення вимагає чималого часу. Деякі засоби можуть повністю очищати забруднення тільки після декількох годин свого впливу на них. Їх застосування не призводить до будь-яких корозії внутрішньої поверхні унітазу. Не доводиться побоюватися за цілісність гладкого шару сантехнічної емалі.

Харчова сода

У чистому вигляді це слабкий очищувач унитазной іржі. Годиться для усунення свіжих патьоків або тонкого шару іржі. До того ж її ефективність знижується при розчиненні у великій кількості рідини. Застосовувати її можна там, де не застоюється вода, або ж попередньо осушити ці місця.

Товстим шаром порошку посипають забруднені ділянки. На всю внутрішню поверхню унітазу потрібно приблизно половина стандартної пачки харчової соди. Змивати порошок разом з віддаленими їм забрудненнями потрібно через кілька годин. Краще починати очищення пізно ввечері, а промивати унітаз зранку.

Соду також корисно додавати в інші миючі склади для посилення їх дії.

Столовий оцет

Навіть слабкий 9% розчин цієї речовини допоможе впоратися з сильним шаром відкладень. Але його застосування вимагає невеликої підготовки. Процес очищення:

 • Оцет нагрівають, не доводячи до кипіння. Робити це краще в закритій ємності, щоб не поширювався різкий запах.
 • Нагрітій рідиною поливають брудні ділянки. Частина її нехай стече у відстійник з водою.
 • Особливо брудні місця накривають ганчірками, змоченими в оцті.
 • У такому вигляді унітаз залишають на кілька годин. Кришку сидіння і двері в туалет потрібно закрити, щоб запах не потрапив до кімнати.
 • Вся поверхня протирається йоржиком і змивається великою кількістю води.
 • Для посилення дії засобу корисно попередньо насипати на особливо брудні ділянки трохи соди.

  Лимонна кислота

  Міститься в натуральному соку лимона і порошках, що продаються в господарському магазині. На одноразову обробку всього унітазу потрібно не більше 4 пакетиків.

  Спосіб очищення – такий же, як і для харчової соди. Порошком посипаються брудні місця, і унітаз залишають на ніч. Вранці всі протирається і змивається водою.

  Щавлева кислота

  315da8202632ebed1656dd8dd8233d38 Чим відмити іржу в унітазі в домашніх умовахЗ підручних господарських речовин вважається найефективнішим засобом очищення. Але її складно знайти в магазинах.

  Порядок дій такий же, як і для інших кислотних порошків: посипати, залишити на ніч, прочистити, змити.

  Гірчична суміш

  В порошки сухої гірчиці і лимонної кислоти додається крохмаль. Об’ємні співвідношення 1:1:2. Склад ретельно перемішується і розбавляється водою до стану рідкої кашки. Її наносять на очищаються місця, які попередньо злегка змочують. Час дії суміші 20 – 30 хвилин. Поверхня протирається, залишки змиваються водою.

  Кока-кола

  Не пошкоджує емаль, але здатна прибрати з неї іржаві вапняні відкладення. Напій треба налити в унітаз так, щоб він протік по всій внутрішній поверхні, а деяка кількість злилося в нижню частину, заповнену водою. Залишити в такому вигляді на ніч. Вранці змити водою, протираючи йоржиком.

  Сильнодіючі засоби

  9dc9050413df84280a34160623a25750 Чим відмити іржу в унітазі в домашніх умовахЗ агресивними кислотами треба працювати в захисних рукавичках і респіраторі

  Якщо доводиться очищати унітаз, покритий товстими шарами різноманітних забруднень, щадні речовини можуть не впоратися з ними. Необхідно застосовувати агресивні засоби. Працювати з ними потрібно вкрай обережно, в захисному одязі.

  Ортофосфорна кислота

  Не пошкоджує гумові та пластикові деталі сантехніки. Засобом рівномірно поливають всю внутрішню поверхню чаші, а в нижню частину з водою додають 100 – 200 мл Через 10 – 15 хвилин змивають водою з протиранням щіткою.

  Соляна кислота

  Хімікат потрібно розбавити до концентрації не більше 30%. Іржу, не покриту водою, відтирають щіткою, змоченою в розчині. Для видалення нальоту в нижній частині унітазу, туди заливають приблизно 100 мл кислоти. Через 10 хвилин змити великою кількістю води.

  Речовина пошкоджує пластикові труби і гумові ущільнювачі, тому застосовувати його потрібно тільки в крайньому випадку, коли інші засоби безсилі. Працювати потрібно тільки в гумових рукавичках, в кінці ретельно провітрити туалет.

  Сірчана кислота

  Відповідний розчин можна злити з старого автомобільного акумулятора.

  Порядок дій і запобіжні заходи такі ж, як і для соляної кислоти.

  Профілактичні дії і засоби

  Щоб не доводилося часто відмивати іржу з унітазних стінок, потрібно не допускати їх появи.

  Рекомендується купувати унітаз з якісного матеріалу. Забруднення погано утримуються на сантехнічному порцеляні. Його структура і поверхнева емаль більш щільні, ніж у фаянсу. Особливу увагу слід приділити випускний системі. Вода повинна спускатися рівномірно по всій внутрішній поверхні, не допускаючи утворення сечового каменю. Щоб не довелося мучитися, видаляючи бруд з важкодоступних місць, які варто купувати безободковые моделі.

  Для повсякденного догляду за унітазом потрібно дотримувати нескладні рекомендації:

  • Не допускати течі води з зливного отвору. При виявленні протікання відразу ж регулювати механізм випуску.
  • Не виливати в унітаз гарячу воду і жирні речовини. Окріп порушує шар поверхневої емалі, а жир, прилипаючи до стінок, сприяє накопичень забруднень.
  • Регулярно прочищати всю внутрішню поверхню унітазу йоржиком. Зрідка ретельно видаляти забруднення з-під обідка.
  • В пристроях з круговим зливом стежити за рівномірністю спуску води. При необхідності – прочищати засмітилися отвори під обідком.

  Якщо іржаві патьоки все ж регулярно з’являються на стінках унітазу, потрібно спробувати застосування чистячих таблеток і капсул. Вони можуть сповільнити наростання вапняних відкладень або повністю запобігти їх появі. Їх аромат поліпшить атмосферу в туалеті.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради