Пасинкування помідорів в теплиці і у відкритому грунті

Як правильно пасинкувати томати, багато городники, особливо початківці, не знають, хоча ця процедура має велике значення для підвищення врожайності. Помідори належать до тих культур, які по мірі зростання починають активно гілкуватися. Щоб отримати хороший урожай, застосовують такий прийом, як пасинкування помідорів. Інакше це називається – формування куща. Використовуючи такий прийом, урожайність плодів підвищується в 2-3 рази.

pasynkovanie pomidor v teplice i v otkrytom grunte26 Пасинкування помідорів в теплиці і у відкритому грунті

Однак є тонкощі при проведенні цієї маніпуляції. Все залежить від того, який сорт ви купили. І на це треба звертати увагу, купуючи насіння. Зазвичай на упаковках вказується, до якого типу – индетерминантному або детерминантному, відноситься даний сорт або гібрид. Залежно від сорту і приналежності до певного типу, формування куща проводиться по-різному.

Індетермінантні сорти високорослі рослини, вони частіше формуються в 1 стебло, вони мають необмежений ріст, до 2 метрів і більше.

pasynkovanie pomidor v teplice i v otkrytom grunte27 Пасинкування помідорів в теплиці і у відкритому грунті

Детерминатные – низькорослі, вони мають обмеження в зростанні, а головне стебло, коли виросте до певної висоти, закінчується квіткової зав’яззю. У цій групі є два різновиди: супердетерминантные і штамбові. У цій статті я детально розповідала, чим відрізняються ці типи томатів.

pasynkovanie pomidor v teplice i v otkrytom grunte28 Пасинкування помідорів в теплиці і у відкритому грунті

А сьогодні піде розмова про те, як правильно і коли потрібно проводити процедуру прищипування додаткових пагонів, що необхідно врахувати, щоб урожай томатів вас порадував.

Що таке пасинкування і навіщо прищипують помідори

Пасинки – це додаткові пагони, що формуються в пазухах між головним стволом і листками, що ростуть від нього. А пасинкування – агротехнічна процедура в овочівництві, спрямована на підвищення врожайності. Забираючи зайві пагони, можна правильно формувати помідорний кущ, допомагаючи кистей з зав’язями краще розвиватися, тим самим підвищуючи врожайність плодів з куща. Основна мета прийому полягає в тому, що, видаляючи непотрібні пагони, всі поживні речовини йдуть на розвиток квіткових кистей і формування зав’язей. В результаті підвищується кількість і розмір плодів.

Якщо додаткові пагони не видаляти, в підсумку вийде величезна рослина з купою зеленого бадилля, а кистей і бійок плодів буде мало. Кількість зав’язей компенсується зменшенням їх розміру, плоди виростають дрібними. Крім того, загущенность посадок – фактор ризику розвитку грибкових захворювань з наступною загибеллю рослини. Інші сорти можуть взагалі запізнитися з плодоношенням, не розкривши весь свій потенціал.

pasynkovanie pomidor v teplice i v otkrytom grunte29 Пасинкування помідорів в теплиці і у відкритому грунті

Коли пасинкують томати після висадки в грунт?

Багато хто не знають, коли починати видаляти додаткові пагони на томатах. Точно дату назвати неможливо, оскільки всі проживають у різних кліматичних умовах. І в залежності від погодних умов висаджують розсаду в різний час. Формування рослина починають проводити тоді, коли після висадки розсади на постійне місце воно зміцніло і почало інтенсивно зростати. Зазвичай це відбувається через 1-2 тижні після висадки розсади в грунт.

При появі пасинків на розсаді, їх видаляють відразу після висаджування її в грунт. Відростки в цей період тонкі і слабкі, тому рослина перенесе операцію менш безболісно.

pasynkovanie pomidor v teplice i v otkrytom grunte30 Пасинкування помідорів в теплиці і у відкритому грунті

Як правильно пасинкувати томати

Існують загальні правила, які обов’язково потрібно дотримуватися, видаляючи зайві пагони.

 • Процедуру проводять протягом усього сезону, бажано 1-2 рази в тиждень, тоді пагони не встигнуть потягти на себе більшу кількість поживних речовин;
 • Оптимальна довжина для видалення пасинків 5-7 см, але не більш 10 див. Видалення пагонів більшого розміру веде до ослаблення рослини і розвитку хвороб;
 • Відростки не виламують, а прищипують або відрізають секатором, залишаючи пеньок у 0,5-1 см, інакше на цьому місці знову відросте новий пагін;
 • Рекомендується видаляти непотрібні пагони рано вранці, бажано в сонячний день, щоб зріз (ранка) за день встигали затягнутися. Якщо стоїть похмура погода, для підстраховки зріз обробіть деревною золою. Зола знезаразить зріз, допоможе швидше йому підсохнути і буде перешкоджати проникненню хвороботворних мікробів;
 • Не запускайте грядки до непрохідних хащів, все одно потім доведеться видаляти зайве. Коли рослина обдирається за один раз, воно відчуває сильний стрес, зупиняється в рості може захворіти;
 • Видаляють всі непотрібні відростки, що знаходяться нижче гілки з квітками і зав’язі.

При видаленні пасинків під час цвітіння кущі рекомендується попередньо струсити, що сприятиме кращому запиленню сусідніх рослин.

Також з кінця травня – початку червня, видаляють нижні листя під пензлем з великими недозрілими плодами, не більше 1-3 листочка в тиждень, в іншому випадку рослині гарантований стрес. Листя, які стосуються землі, теж видаляють.

Схема пасинкування (формування куща)

Формування куща проводять залежно від того, до якого типу належать рослини.

pasynkovanie pomidor v teplice i v otkrytom grunte31 Пасинкування помідорів в теплиці і у відкритому грунті

Індетермінантні томати

Кущ цього виду формується в 1, 2, 3 стебла залежно від того, як посадили кущі у теплицю. Особливістю цього виду томатів є їх необмежений ріст вгору. Тому рослина потребує опори або його підв’язують до шпалер, інакше під вагою плодів стебло може змінитись. Для обмеження висоти, верхівку рослини зрізують.

 • 1 стебло. При формуванні куща видаляються всі відростки, що знаходяться в пазухах центрального стебла. Такий спосіб сприяє швидкому розвитку рослини, плоди виростають великими.
 • 2 стебла. Для цього поруч на центральному стеблі залишають найміцніший відросток, розташований під першою пензлем з зав’язі плодів.
 • 3 стебла. На кущі залишають головний стебло і 2 міцних бічних втечі біля нижнього суцвіття, а всі інші пагони видаляють.

Пасинкування помідорів в теплиці краще проводити з першої й другої схем. На бідній і погано удобреному грунті краще вести один стовбур, так як томат не зможе вигодувати весь урожай. І крім того, за високорослим рослиною з одним стовбуром легше доглядати.

pasynkovanie pomidor v teplice i v otkrytom grunte32 Пасинкування помідорів в теплиці і у відкритому грунті

Полудетерминантные томати

Це середньорослі томати, їх ріст закінчується, коли вони досягають висоти 1,2-1,5 м. Природно, на такій висоті, якщо слідувати схемі високорослих томатів, кистей буде менше. І для цього, щоб збільшити врожайність, залишають ще один з найпотужніших відростків.

Іноді у таких сортів відбувається передчасне завершення росту, тобто томати припиняють свій ріст вгору. Щоб цього не сталося, не треба допускати, щоб він почав плодоносити, не набравши чинності. Інакше він може завершити зростання, не досягнувши навіть висоти 1 м.

Детермінантні томати

Детермінантні – низькорослі сорти. Особливістю цього типу є те, що вони не вимагають частого пасинкування. Однак, ігнорувати цю процедуру все-таки не варто.

Щоб отримати максимальний урожай, висаджуючи такі помідори в грунт, необхідно забезпечити їм умови для зростання в ширину, а не вгору. На низькорослих кущах всі пагони обрізають до першої китиці, потім рослина ведуть в 2-3 стебла. Тобто, буде один центральний стовбур і 2 бічних, один зростає праворуч, другий – ліворуч. І вже пізніше на цих стовбурах прибирають всі утворюються пізніше пагони.

pasynkovanie pomidor v teplice i v otkrytom grunte33 Пасинкування помідорів в теплиці і у відкритому грунті

Відео про те, як робити правильно пасинкування помідорів

Щоб мати більш чітке уявлення про процедуру пасинкування, більше дізнайтеся цього відео.

Видалення пасинків у томатів у відкритому грунті

Технологія проведення пасынковая у помідорів у відкритому грунті мало чим відрізняється від томатів, що вирощуються в теплицях. Все залежить від сорту рослини, який висаджують на відкриту грядку. Але в зв’язку з тим, що на грядці підв’язувати рослини можна тільки до кілка або невисоким дуг, частіше висаджують у відкритий грунт низькорослі (детермінантні) сорти. Відповідно, формування куща проводять по третій схемі, тобто видаляють додаткові пагони тільки до першої плодоносної кисті, а потім залишають 2 бічних втечі.

Підв’язка помідорів в теплиці з полікарбонату

По мірі росту рослин, під вагою дозріваючих плодів, стебло рослини може не витримати навантаження і зламається. Щоб цього не сталося, необхідно вчасно зробити підв’язку томатів. Можливо, відразу ж після висадки на грядку. Звичайно, можна застосувати металеві або дерев’яні кілочки. Але це зайвий фактор ризику для появи грибкової мікрофлори. Та й для високорослих томатів навряд чи можна знайти кілочки відповідної довжини. А ось підв’язати рослини шпагатом до металевих опор, просто. Як правильно зробити підв’язку, подивіться відео.

Як відрізнити пасинок від квіткової кисті у томата

Маленькі пасинки легко можна сплутати з квіткової пензлем, і помилково виламати її. Тим самим ми ненавмисне зменшимо кількість плодів на рослині. Як не сплутати і чим вони відрізняються один від одного?

 • У пасинка завжди є листочки в пазусі, навіть коли він зовсім маленький;
 • Наступного пензлику – квітконосі немає жодного листочка, тільки пензлик і квіточки.

Пасинкування вважається важливої агротехнічної процедурою, тому її не варто ігнорувати.Копітка і постійна робота протягом сезону робота з видалення зайвих пагонів в результаті окупиться хорошим урожаєм великих і смачних помідорів.

 

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради