Найпоширеніші помилки при вирощуванні розсади. Як їх уникнути?

samye rasprostranennye oshibki pri vyrashhivanii rassady kak ikh izbezhat 100 Найпоширеніші помилки при вирощуванні розсади. Як їх уникнути?

Вирощування розсади – досить цікавий процес, що вимагає величезного терпіння і турботи. Виростити розсаду може кожен. Для цього не потрібно якихось особливих умінь. Але виростити міцну і здорову – може не кожен. Тут головне – бажання і трохи знань. Розглянемо найпоширеніші помилки при вирощуванні розсади, які часто допускають городники. Знаючи свої недоробки, можна зробити відповідні висновки та уникнути їх у подальшому.

Купівля неякісних насіння

Купуючи неякісні насіння, в кращому випадку зростуть слабкі рослини, в гіршому – взагалі нічого не зійде. Тому купуйте насіння тільки у відомих фірм і перевірених покупців. При цьому звертайте увагу, що написано іншій стороні упаковки:

 • Назва фірми, її адреса, телефон,
 • Номер партії, строк придатності,
 • Відомості про Держстандарті,
 • Чи є рекомендації по вирощуванню,
 • Кількість штук або грам і т. д.

Фірми, які цінують свою репутацію, завжди повністю вказують всі відомості про своїх насінні.

Поганий грунт

Погана грунт є причиною відставання рослини в розвитку і загибелі. Можна, звичайно, піти на город, набрати землі і в неї посіяти насіння. Однак, це не найкращий варіант. Вирішивши приготувати грунт самостійно, готуйте суміш з родючого ґрунту, з додаванням перегною, низинного торфу і грубозернистого річкового піску в рівних кількостях. Причому власне приготовлена грунтосуміш повинна пройти обробку перед тим, як у неї садити насіння:

 • протравлиание марганцем,
 • прогрівання,
 • проморожування і т. д.

Таким чином забезпечите розсаду від зараження бактеріальними і грибковими хворобами. Краще придбати готову грунтосуміш в спеціалізованих магазинах. Головне, вона повинна відповідати розсаді і з правильним складом.

Підживлення капусти у відкритому грунті: коли і які добрива використовувати

Перед посадкою занесіть грунт в тепле місце, щоб вона встигла прогрітися до кімнатної температури. Для прискорення процесу грунт можна працювати робочими розчинами Фітоспорину, Байкалу.

Невідповідна тара

Занадто тісний, неглибока, погано дренована ємність має всі шанси, щоб ваша розсада не зійшла або зростала кволою і хворий. Навіть частина розсади все-таки зійде, не факт, що вона добре розвинеться, якщо сама коренева система виявилася в несприятливих умовах. Наприклад, як ви пам’ятаєте, у перців стрижневий корінь, тому йому необхідна глибока ємність. З разі відсутності дренажу або отворів для зливу зайвої вологи, то коріння, не встигнувши зійти, просто загнивають.

Детальніше, в чому вирощувати розсаду.

samye rasprostranennye oshibki pri vyrashhivanii rassady kak ikh izbezhat 101 Найпоширеніші помилки при вирощуванні розсади. Як їх уникнути?

Відсутність обробки перед посівом

Цей пункт особливо важливий, якщо у вас насіння власного виробництва. Покупні насіння найчастіше упаковуються в пакетики, попередньо оброблені проти хвороб, хоча вони теж бувають необробленими. Значна частина хвороб у рослин передається не тільки через грунт, але і через необроблені насіння.

Відсутність передпосівної обробки негативно відбивається на схожості насіння, а пізніше на розвитку сіянця. Раціональніше обробляти насіння напередодні посіву в робочому розчині марганцівки, Фітоспорину, стимуляторів росту і т. д. Подібна обробка охоронить надалі від розвитку різних хвороб і допоможе хорошому розвитку сіянців.

Недотримання строків посіву

Зазвичай, виробники на звороті упаковки завжди вказують терміни посіву, пікірування, висаджування в теплицю і на вулицю. Приміром, петунію і перці висівають на розсаду в лютому, томати – у березні, айстри – у квітні. Приміром, ті ж самі петунії посіємо в квітні, то їй буде недостатньо часу для тривалого цвітіння, коли посадимо помідори в лютому, не факт, що розсада витягнеться і буде слабкою.

Не вчасно посаджені рослини частіше бувають слабкими і вболівають за висадки у відкритий грунт.

Як приготувати вареники з картоплею в домашніх умовах

Надмірне заглиблення насіння

Глибоко зариті насіння стають причиною, що вони не проростуть або проросте, але набагато пізніше. Є таке правило: глибина загортання насіння в грунт дорівнює двом діаметрам самого насіння.

Більшість насіння вимагають заглиблення в грунт. Деякі, навпаки, сходить тільки на світлі. Тому световсхожие насіння зовсім не прикриваються грунтом. До них відносяться селера, портулак, аліссум, з квіткових – петунія, левиний зів, примула, лобелія та ін.

samye rasprostranennye oshibki pri vyrashhivanii rassady kak ikh izbezhat 102 Найпоширеніші помилки при вирощуванні розсади. Як їх уникнути?Вплив глибини загортання насіння на ріст і розвиток рослин

Загущення посівів

Густо посіяні насіння приводять до загущене сходам. Сіянцям банально не вистачає місця для нормального розвитку. Вони відчувають нестачу харчування, страждають від підвищеної вологості. Такі посіви часто уражаються хворобами, наприклад, чорною ніжкою. В результаті розвиваються нерівномірно, сіянці стають дуже крихкими.

Полив грунту

Неправильний полив грунту з вже висадженими насінинами призводить до того, що насіння разом з водою можуть затягнутися глибше в грунт. Тобто, в кращому разі вони проростуть значно пізніше або не проростуть взагалі.

Важливо пам’ятати, що грунт водою проливають до посіву насіння. А після посадки прикривають землею, не поливаючи. Іноді до сходів рекомендується прикривати ємності плівкою, що дозволить зберегти подовше вологу. Або ж поливайте з розпилювача.

Для поливу використовують воду кімнатної температури, інакше від холодної води ніжні корінці загнивають.

Температура вирощування

Посіяне насіння та сіянці люблять тепло. Ємності з посівами завжди спочатку ставлять у тепле місце, де температура сягає 22-25ОС. Як тільки сходи проклюнуться, температуру знижують до 20ºС.

Пізніше, коли ящики з розсадою ставите на вікно, стежте, щоб підвіконня не були холодними. В якості ізоляції від холоду, ставте ящики на підкладку з пінопласту або дерева. У холодну пору не відкривати кватирки, це теж негативно позначиться на зростанні розсади.

Цитати про вчителів, прислів'я і афоризми про педагогів

По мірі росту, температура вирощування знижується. Безпосередньо за кілька днів до висадки в грунт розсаду слід загартовувати. Гартувати починають поступово, виносячи ящики з розсадою на лоджію або веранду, поступово збільшуючи час. Загартовування допоможе згладити різкий перепад температури після висадки.

Освітленість

Здорову розсаду потрібно 12-14 годин світлового дня. Рослин, посаджених в лютому-березні, світлового дня в цей період вкрай недостатньо, в зв’язку з чим необхідна додаткова підсвітка.

Додаткове освітлення досягається за допомогою світлодіодних або люмінесцентних ламп. З метою кращого висвітлення ставлять додаткові фольговані екрани.

Навіть якщо природного світла досить, необхідно щодня або через день ємності з розсадою перевертати на 180º, щоб уникнути витягування розсади в одну сторону.

samye rasprostranennye oshibki pri vyrashhivanii rassady kak ikh izbezhat 103 Найпоширеніші помилки при вирощуванні розсади. Як їх уникнути?

Недооцінка підживлень

Підживлення сіянцям потрібні, оскільки під час росту ними поглинається частина поживних речовин з грунту. І грунт з часом втрачає свою поживну цінність. При нестачі харчування розсада стає кволою, витягується. Особливо це помітно при вирощуванні розсади в касетах.

Слід врахувати, перед проведенням підживлень грунт спочатку добре поливають водою. Тільки потім використовують слабкі розчини добрив щоб уникнути опіків у ніжних корінців.

Переросла розсада

Навіть, врахувавши усі моменти, і розсада у вас виросла міцною і здоровою, її потрібно вчасно висаджувати з ємностей. Інакше переросла розсада витягується і слабшає.

Якщо в силу якихось обставин не виходить вчасно її висадити, обмежте кратність поливу. Тим самим призупиниться її зростання. До речі, цього ж можна досягти, гартуючи розсаду.

Подобається? Поділіться з друзями:
Всезнайко - Корисні поради
Залишити відповідь

×
Тисни «Подобається», щоб читати нас на Facebook
Спасибі, я вже з Вами!