Як видалити іржу з хромованої поверхні

Хромування – процес, який використовується в машинобудуванні та при виробництві сантехнічного обладнання. Покриття металевих деталей найтоншим шаром хрому оберігає їх від корозії. Проте з часом вони покриваються подряпинами і тріщинами і вже не можуть виконувати свою захисну функцію – з’являються іржаві плями. Але не варто вважати, що річ остаточно прийшла в непридатність і поспішати позбуватися від неї, так як очистити хром від іржі, поки вона ще не встигла поширитися по поверхні – завдання, з якою будь-якому господареві нескладно впоратися в домашніх умовах.

Основні причини появи іржі

79d713c220828468c0b4edb2c699f156 Як видалити іржу з хромованої поверхніІржа на хромі

Іржа являє собою оксид заліза, неминуче з’являється на поверхні металу при його взаємодії з киснем. Вона руйнує цей міцний матеріал, роблячи його крихким і ламким і виводячи вироби з ладу. Процес окислення заліза посилюється під впливом:

 • механічного пошкодження металевих деталей, що приводять до появи на їх поверхні подряпин, сколів, вм’ятин і тріщин – ці місця найбільш уразливі для іржавіння і піддаються йому в першу чергу;
 • забруднення – під шаром бруду, жиру і т. д. виникають сприятливі умови для прискореного формування окисної плівки на поверхні заліза;
 • вологості – вода складається із молекул водню і кисню, впливає на метал як каталізатор окислення, провокує його виникнення і прискорює розвиток іржі.

Прийнято вважати, що хромоване покриття, нанесене гальванічним способом, надійно захищає залізо від іржавіння, але це твердження справедливо лише до тих пір, поки плівка хрому на поверхні металу зберігає свою цілісність. Вічно так тривати не може: в процесі експлуатації неминучий знос захисного шару.

Відтягнути настання цього моменту і захистити метал від іржі допоможе акуратне ставлення до речі: потрібно намагатися берегти хромовану поверхню від механічних пошкоджень і стежити за тим, щоб вона завжди залишалася чистою і сухою. Однак у власників авто немає можливості повністю вберегти свого «залізного коня» від випадкових мікротравм, та іноді не вистачає часу, щоб ретельно чистити після кожного виходу в світ.

Радикально захистити від впливу бруду і вологи хромований водопровідний кран у ванній або на кухні і зовсім немислимо, при цьому вода залишає на ньому вапняний наліт, а чистячі абразиви можуть одночасно пошкодити і хромировку. Рано чи пізно на блискучому дзеркалі хрому, що покриває ту чи іншу частину металевої конструкції, з’являться дрібні відколи і тріщини, за ними – іржаві плями, і перед власником автомобіля, велосипеда, дитячої коляски або сантехніки постане питання: як прибрати іржу з хромованих деталей.

Способи видалення іржі

ebca2834bf7b00cc0f44ff6e60166506 Як видалити іржу з хромованої поверхніWD-40 для чищення деталей

Тим, хто хоче швидко відмити іржаві сліди з хромованої металічної поверхні, найзручніше скористатися промисловими засобами для чищення хрому і металів, які можна придбати у відділах побутової хімії господарських магазинів. Але так як видалити іржу з хрому з їх допомогою іноді виходить досить дорого, так і під рукою вони виявляються не завжди, народні умільці винайшли досить ефективні домашні способи, щоб прибирати сліди оксиду з металевих поверхонь. Щоб бути у всеозброєнні при виникненні проблеми, «як очистити хромовані деталі від іржі», корисно розглянути як професійні, так і аматорські» методики її вирішення.

Побутова хімія

Серед найбільш популярних засобів побутової хімії можна назвати наступні:

 • WD-40 (Water Displacement – витіснення води) – препарат американського виробництва, який представляє собою універсальну мастило, володіє водовідштовхувальними, пилозахисними, антикорозійними властивостями. Також випускається у формі аерозолю для очищення від іржі та бруду гальмівних механізмів автомобілів.
 • Doctor Wax (США) – полірувальний аерозоль для чищення хромованих і нікельованих покриттів, що знижує ступінь їх зносу за рахунок утворення прозорої захисної плівки на поверхні виробу.
 • Metal Polish (Німеччина) – полірувальна паста, також володіє очисними і полірувальними властивостями, застосовується при роботі не тільки з хромом, але і з латунню, міддю, нікелем, алюмінієм.

З вітчизняних препаратів побутової хімії для видалення іржі з хромованих деталей можна порекомендувати ортофосфорну кислоту «Зубр», гель «Саніта», гель В-52. Якщо іржа являє собою не суцільні плями, а невеликі дрібні вкраплення на поверхні хромировки, вона добре видаляється з допомогою універсального багатофункціонального засобу «Містер Мускул».

Всі перераховані засоби наносяться на серветки і акуратно втираються в проблемну зону, потім змиваються теплою водою, після чого насухо протираються. Для нанесення і втирання очищувальних складів у хромоване покриття можна використовувати вовняну тканину, мікрофібру або м’яку олов’яну фольгу. Застосовувати наждачний папір не рекомендується, так як видалити іржу з хромованої поверхні з її допомогою вдасться лише на короткий час. «Наждачка» пошкоджує метал і незабаром на ньому знову з’являться іржаві плями.

Народні засоби

c86904199286f88254999052eae00b8c Як видалити іржу з хромованої поверхніЗубна паста використовується для очищення від іржі

З тих самих пір, як людство навчилося виплавляти залізо і робити з нього різні інструменти, воно намагалось винайти способи видаляти з них іржавий наліт. Тому в домашньому арсеналі будь-якого господаря завжди знайдеться безліч не таких дорогих, але досить ефективних засобів, здатних до блиску вичистити водопровідний кран, велосипедний кермо і т. д. З цією метою можна використовувати такі звичні речі, як:

 • Зубна паста. Всі стоматологічні пасти володіють м’яким абразивним властивістю, тому їх застосування дозволяє очищати хромировку без ризику пошкодження.
 • Оцет – ще один продукт, що володіє вираженим антикорозійним впливом. Якщо є можливість розібрати конструкцію, іржаві деталі поміщаються в рідину на кілька годин, а ще краще – на ніч. Вранці їх, вже очищені від іржі, виймають з оцту і ретельно споліскують проточною водою.
 • Лимонний сік – можна позбутися від корозійного нальоту, ретельно протерши проблемну ділянку скибочкою свіжого лимона або розчином лимонної кислоти (2-3 чайних ложки «лимонки» на склянку теплої води).
 • Кока-кола – досить полити цим напоєм ділянки, пошкоджені іржею, і залишити на кілька годин. Завдяки присутності в ній цукру, кока-кола відмінно утримується на хромованої поверхні. Після змивання водою деталь блищить, як нова.
 • Суміш газованої води та питної соди (2 столові ложки на склянку) – ще одне безпечне для металу і досить ефективний засіб зняття іржі.
 • Риб’ячий жир допомагає позбутися від старих та запобігає появі нових плям іржі на хромованої поверхні. Для цього його потрібно нанести на покриття не менше двох разів, залишаючи на кілька днів – приблизно на два тижні.

Важливо: в якості антикорозійного кошти слід використовувати тільки чистий риб’ячий жир, без будь-яких вітамінних добавок.

Народні засоби мають більш щадними властивостями в порівнянні з промисловими препаратами, тому починати процес очищення хромованих деталей краще з них. Перед тим як прибрати іржу з хрому, метал потрібно ретельно знежирити і очистити від пилу і інших забруднень.

Догляд за хромованими деталями

Правильно доглядаючи за хромованими деталями, власник може значно продовжити термін їх повноцінної експлуатації і уникнути появи руйнівної іржі. З цією метою потрібно ретельно стежити за чистотою поверхні, вчасно видаляючи з неї наліт і забруднення. При їх видаленні слід уникати застосування абразивів, а також жорстких щіток і металевих мочалок, які можуть пошкодити хромировку і створити умови для осідання іржі на металі.

Після використання різних миючих засобів промислового виробництва, їх треба ретельно змивати чистою водою, не допускаючи залишення препарату на покритті довше часу, зазначеного в інструкції з його експлуатації. Чим менш забруднена хромована деталь, тим простіше буде видалити забруднення, знизивши ризик появи іржі на її поверхні.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради