Чим обробити погріб від плісняви та грибка

Проблемою для будь-яких підземних сховищ – погребів, підвалів, овочевих ям – є утворення цвілі на стінах, полицях і завантажених продуктах. З’явившись в одному місці, вона швидко перекидається на сусідні ділянки і предмети. Для боротьби з грибком доступні різні способи. Але після видалення він може з’явитися знову, якщо не дотримані необхідні вимоги щодо змісту підземного складу. Тому обробити погріб від цвілі і грибка недостатньо. Необхідно знати умови, при яких вони утворюються, і вміти усувати їх.

Причини появи мікроорганізмів в погребі

chem obrabotat pogreb ot pleseni i gribka15 Чим обробити погріб від плісняви та грибкаЦвіль у погребі виглядає як чорний наліт на стінах

Цвіль – це побутовий термін. Його застосовують для загального позначення гнильних бактерій і грибкових колоній, що утворюються на стінах підвалів і зберігаються на продуктах.

Сприятливими умовами для їх росту і розмноження є тепло і вогкість. Те, що льоху зазвичай розташовуються нижче рівня землі, тільки сприяє утворенню в них вологи. Причини підвищеної вологості можуть бути наступні:

 • слабка вентиляція і затхле повітря в підземному сховищі;
 • близькість грунтових вод;
 • погане утеплення стін льоху, на яких утворюється конденсат.

Навіть при гарній вентиляції і відсутності вологи цвіль може з’явитися на підгнилих або зіпсувалися продукти. Ще однією причиною є занесення бактерій разом з дерев’яними конструкціями, вже заражених грибком.

Колір і зовнішній вигляд цвілі може бути найрізноманітнішим – чорні й зелені плями, білі та жовті нитки, грудки, що нагадують вату. Способи їх обробки не залежать від походження.

Перш ніж боротися з грибком у погребі, схожим на білий пух, варто розглянути її уважніше. Може виявитися, що це не цвіль, а сольові відкладення, що проступають крізь стіни при надлишку вологи. Видалити їх нескладно, але особливої шкоди від них немає.

Механічні способи боротьби з грибковими зараженнями

 Чим обробити погріб від плісняви та грибкаЦвіль у погребі можна видалити жорсткою щіткою

Видалити цвілевий шар зі стін, підлоги і внутрішніх конструкцій можна скребкам, щітками і ганчірками. Але остаточно позбутися від цвілі в погребі простий очищенням не вдасться. Спори грибка проникають всередину деревини або накопичуються в глибині земляної підлоги, звідки видалити їх механічним способом важко. Тому застосування щіток виправдано на підготовчому етапі перед хімічною обробкою цвілі.

Знищити колонію мікроорганізмів можна, проводячи по зараженим місцях вогнем газового пальника або паяльної лампи. Але цей спосіб небезпечний при випалюванні дерев’яних поверхонь. Застосовувати його в замкнутому просторі льоху треба, володіючи навичками роботи з пальниками.

Підготовка до знищення цвілі в погребі

При появі грибка в декількох місцях підземного сховища, необхідно проводити повну дезінфекцію всього приміщення. Перш ніж обробити погріб від виросла цвілі, потрібно підготувати його до застосування хімічних засобів.

Робити це потрібно в такому порядку:

 • Забрати всі меблі і тару для зберігання продуктів.
 • Розібрати стелажі і винести назовні для огляду.
 • Якщо на стінах є шпалери, їх необхідно прибрати.
 • Очистити поверхні щітками від бруду і пилу.
 • Видалити шкребками грибкові утворення на стінах, підлозі та стелі.
 • У льохах з земляною підлогою – зняти 10-15 см верхнього шару і замінити його новим.
 • Після цих дій провести огляд сховища і винесених предметів. Якщо знайдені місця надходження вологи всередину ями, згодом їх необхідно обробити гідроізолюючими засобами.

  Для дерев’яних предметів і конструкцій вирішується питання про подальше використання. Сильно уражені грибком дошки краще викинути і замінити новими.

  Хімічні засоби обробки від цвілі

  Щоб повністю вивести грибок у погребі, доводиться обробляти всі поверхні спеціальними препаратами, які вбивали гнильні бактерії.

  Хлорвмісні засоби

  chem obrabotat pogreb ot pleseni i gribka17 Чим обробити погріб від плісняви та грибкаДобре допомагає від цвілі обробка стін “Білизною”

  Позбавлятися від будь-яких видів цвілі допомагає дезінфікуючий розчин хлорки. Він застосовується на дерев’яних, цегляних, оштукатурених та металевих поверхнях. Концентрат цього кошти продається під назвою «Білизна». Перед вживанням вона розводиться водою в пропорції 1:1. Зовсім не розлучена хлорка не тільки вбиває грибок, але і пошкоджує дерево. А менша концентрація неефективна проти рясних заражень.

  Розчин наноситься на всі поверхні пульверизатором або пензлем. Так як випаровування хлорки шкідливі при вдиханні, то працювати треба в захисному одязі, рукавичках і масці. Ні в якому разі не застосовувати хлорні препарати, не видаливши продукти з льоху. Після повного висихання нанесеної рідини, оброблені місця очищуються від залишків жорсткою щіткою або скребком.

  Ще одним активним дезінфектором є «Дезактин». Але застосовувати його в закритому погребі не рекомендується. Найкраще очищати від грибка винесені на свіже повітря стелажі, тару і меблі.

  Хлорні препарати ефективно розправляються з цвіллю, але вони не володіють профілактичними властивостями. Після їх застосування рекомендується додатково нанести на стіни гідроізоляцію або антисептик, перешкоджають утворенню грибків.

  Сірчані випари

  chem obrabotat pogreb ot pleseni i gribka18 Чим обробити погріб від плісняви та грибкаСірчана шашка для погреби

  Обкурювання зараженого приміщення парами, смертельними для паразитів і бактерій, дозволяє провести дезінфекцію без стомлюючого промазування всіх площ пензлем. Ефективно обробити льох або яму від цвілі можна, застосовуючи сірчану шашку. Вони продаються в садівничих магазинах і виглядають як брусок або циліндр з вбудованим гнотом. Стандартної упаковки в 300 г достатньо для повної дезинфекції приміщення об’ємом 5 куб. м. Сама дія відбувається без участі людини, тому не представляє ніякої загрози для здоров’я.

  Запуск процедури обкурювання проводиться так:

 • З приміщення видаляються продукти.
 • Затикаються щілини і вентиляційний отвір.
 • Двері в льох або лаз в яму готуються до герметичного закривання.
 • Шашка вміщується в металевий піддон, який ставиться на негорюче основу.
 • Підпалюється гніт, і починається виділення білого диму.
 • Двері в льох щільно закривається.
 • chem obrabotat pogreb ot pleseni i gribka19 Чим обробити погріб від плісняви та грибкаОбкурювання погреби сірчаної шашкою

  Час повного вигоряння шашки залежить від вологості в приміщенні і становить 0,5–1,5 години. Утворилися сірчані пари повинні впливати на заражені поверхні протягом 1-2 діб. Після цього погріб відкривається і ретельно провітрюється.

  Головна перевага обкурювання в тому, що газ потрапляє у будь-які щілини і пори, знищуючи мікроорганізми там, куди не дістатися з пензлем. Але він не здатний проникати всередину структури дерева, тому глибоко в’їлися цвіль краще виводити рідкими засобами.

  Сірчаний газ сприяє окисленню заліза, отже металеві предмети перед обробкою треба видаляти з льоху або покривати захисною плівкою.

  Народні засоби боротьби з грибковим зараженням

  chem obrabotat pogreb ot pleseni i gribka20 Чим обробити погріб від плісняви та грибкаКращі народні засоби від цвілі і грибка в погребі

  Ліквідувати цвілеві нарости можна застосуванням підручних господарських речовин і сумішей. Як знищувачі грибка вони не поступаються спеціалізованим препаратів, але не всі володіють антисептичною дією.

  Вапно

  Побілка відома як профілактичний протигрибковий засіб. Для знищення вже з’явилася гнилі готуються розчини на основі вапна. Ними промащуються всі дерев’яні і цегляні поверхні, а не тільки уражені місця.

  Два відомих рецепта антиплесневых сумішей:

  • з розрахунку на 1 л води взяти 50 г хлорного вапна і 20 г формаліну;
  • теж на літр води – 500 г гашеного вапна і 50 мідного купоросу.

  Обов’язковою умовою застосування обох засобів є робота в захисному одязі і тривале провітрювання приміщення перед закладкою продуктів.

  Борна кислота

  Ця рідина змішується з оцтом, перекисом водню і водою у співвідношенні 1:2:2:4.

  Позбутися в погребі від цвілі, схожою на білу вату, можна, попередньо зчистив її скребком, а потім протерши місця виникнення приготованим складом.

  Лимонна кислота

  Для боротьби з грибком потрібно концентрований розчин – 100 г порошку на 1 л води. Можна наносити його пензлем або розбризкувати з пульверизатора.

  Протирати уражені цвіллю ділянки погреби корисно і іншими підручними речовинами, не змішуючи їх ні з чим. Найбільш доступні:

  • розчин харчової соди;
  • нашатирний спирт;
  • оцет;
  • горілка.

  Народні засоби знезаражують протираемую поверхню, знищує грибкові бактерії, але не створюють перешкод для їх повторної появи.

  Профілактика утворення цвілі в погребі

  chem obrabotat pogreb ot pleseni i gribka21 Чим обробити погріб від плісняви та грибкаОбробка поверхонь з допомогою Ceresi CT99 – найкраща профілактика цвілі

  Після повного знищення грибкових колоній необхідно усунути джерела їх появи. Сире повітря в замкнутому просторі – найкраще середовище для цих мікроорганізмів.

  При огляді підземного приміщення треба виявити місця проникнення вологи і окремо обробити їх гідроізолюючими складами. Якщо в атмосфері погреби відчувається затхлість, це свідчить про поганий вентиляції. Близьке розташування грунтових вод призводить до того, що усунути зволоження стін можливе лише з налагодженою системою водовідведення.

  Стіни і стелю обробляються антисептичними розчинами. Можна побілити їх вапном. Але найкращий ефект дає застосування складів, що володіють одночасно гідроізолюючими і антибактеріальними властивостями. Для профілактики від грибка і цвілі підходять Ceresi CT99, АрмМикс і Неомід-Біо.

  З додаткових заходів можна порадити:

  • земляна підлога пролити слабким розчином мідного купоросу;
  • у кутах і по периметру погреби насипати шар вапна;
  • ящики з овочами ставити на тонку вапняну підкладку;
  • при поганій вентиляції відкривати вхід в льох або яму раз в день на кілька хвилин.

  Все ж головною вимогою залишається наявність у погребі сухого свіжого повітря. При підвищеній вологості будь-протигрибкові засоби виявляться безсилими.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради