Скління балкона в хрущовці: як засклити і зробити внутрішню обробку

Скління балкона в хрущовці — один з небагатьох способів поліпшення умов проживання в малогабаритних квартирах панельних будинків, побудованих за часів Радянського Союзу. Але обсипається бетон і проіржавіла арматура застарілої балконної плити можуть не витримати додаткове навантаження.

Якщо правильно склити балкон в хрущовці, то додасться кілька квадратних метрів площі квартири, підвищиться комфортність проживання. Такий досвід накопичувався народними умільцями протягом десятиліть. Вибрати найбільш відповідний спосіб модернізації балкона допоможе огляд варіантів у цій статті.

56b9faccedfddca7127b5886721e3f2e Скління балкона в хрущовці: як засклити і зробити внутрішню обробку

Типові розміри балконів

Більше половини наявного житлового фонду було побудовано в минулому столітті, коли держава цілеспрямовано забезпечувало населення окремим житлом. Тому застосовувалося обмежена кількість економічних типових проектів.

Стандартні розміри балконів також не відрізняються різноманітністю:

 • ширина — 0,65—0,8 м;
 • довжина — 2 400, 2 700 або 3 200 мм;
 • висота парапету (найчастіше огорожа із сталевих прутів) — 1,0 м.

f858974363cf31139b1bb5be3bf2827f Скління балкона в хрущовці: як засклити і зробити внутрішню обробку

Що потрібно врахувати перед склінням

Іноді засклений балкон прагнуть перетворити на повноцінні житлові квадратні метри. Щоб приєднати цю площу до кімнаті, прибирають повністю балконний блок — двері з вікном, утеплюють підлогу, парапет, встановлюють електричне опалення. Все це значно збільшує навантаження на балконну плиту.

Приступаючи до такої складної модернізації потрібно пам’ятати про правила безпеки. Колишній парапет з металевих прутів не зможе витримати додаткове навантаження. Його треба буде зміцнити або повністю замінити міцним каркасом з швелерів і куточків.

Хорошою опорою для віконних рам міг би послужити парапет з пінобетонних блоків по периметру плити. При цьому буде втрачена частина площі підлоги. До того ж маса огорожі з блоків значно перевершує вагу сталевого каркаса.

Приступаючи до ремонтних робіт врахуйте всі фактори:

 1. На бетонну основу довгі роки впливали опади і низькі температури. Якщо на поверхні утворилися тріщини, то арматура могла проржавіти, втратити міцність, зруйнуватися.
 2. Визначте ступінь міцності старої огорожі. Можливо, його слід повністю демонтувати.
 3. Заздалегідь продумайте, для яких цілей будете використовувати додаткове приміщення. Можливо, отримана площа буде мала. Тоді потрібно розрахувати проект з виносом скління.
 4. Якщо квартира знаходиться на останньому верхньому поверсі, то потрібен буде окремий конструктивний розрахунок для даху над балконом.

0f62ac0969c2a6d3d8ec613efde273ad Скління балкона в хрущовці: як засклити і зробити внутрішню обробку

Технології скління

При виборі варіанту реконструкції слід керуватися не тільки естетичністю і практичністю кінцевого результату. Для зменшення навантаження треба вибирати матеріали з мінімальною питомою масою.

Згідно будівельним нормам і правилам (СНиП) максимальна вага на 1 квадратний метр балкона не повинен перевищувати 100 кг. При цьому рекомендується обмежити навантаження на рівні 65 кг/м2.

Існує два основних види скління:

 • теплий — з застосуванням пластикових або дерев’яних рам з подвійними склопакетами;
 • холодний — з установкою алюмінієвих конструкцій.

c65795c7316e12035903afaf16945b67 Скління балкона в хрущовці: як засклити і зробити внутрішню обробку

Тепла

Тепле скління вигідно у випадку приєднання площі лоджії до примикає кімнаті. Тоді необхідно ретельно утеплити весь периметр, а також підлога і стеля. Під підлогу встановлюють електричну систему обігріву.

Виводити на балкон труби центрального опалення заборонено.

Рами для склопакетів виготовляють з дерева або металопластикових профілів. Деревина — легкий, екологічний матеріал, естетично виглядає в загальному інтер’єрі приміщення. Пластик більш довговічний, не вимагає регулярного фарбування, не схильний до розсихання і жолоблення з плином часу.

Для утеплення використовують теплоізоляційні матеріали з мінімальною питомою вагою:

 • пінопласт;
 • екструдований пінополістирол;
 • пінополіуретан;
 • спінений поліетилен з фольгированной поверхнею однієї із сторін;
 • мінеральна вата.

6958181e61ef2d3dbf3bbd10d226813d Скління балкона в хрущовці: як засклити і зробити внутрішню обробку

Холодна

У такому варіанті можна використовувати полегшені дерев’яні рами з одинарним склінням. Набагато простіше і технологічніше встановлювати алюмінієві рамні конструкції. За вагою, міцності і довговічності вони більш вигідні для облаштування лоджії.

f44c5236593cfcf4b3fa8c017bed8117 Скління балкона в хрущовці: як засклити і зробити внутрішню обробку

Який вибрати матеріал

Дизайн приміщення безумовно важливий для комфортного життя. Саме про це думають у першу чергу, приступаючи до реконструкції балкону. Але незалежно від подальшого призначення (бар, кабінет, квітник, ігрова кімната), необхідно вибрати конструктивні матеріали, що мають максимальну міцність при мінімальній вазі.

5ae5c7f83134f555e3c3a141c8a3cfaf Скління балкона в хрущовці: як засклити і зробити внутрішню обробку

Пластик

Для зовнішньої і внутрішньої обробки балкона в хрущовці найкраще підходять панелі ПВХ. Невелика маса і широкий вибір забарвлень роблять їх незамінними. Вони легко ріжуться ручним інструментом, швидко монтуються шурупами і цвяхами до дерев’яної обрешітки.

Застосування пластикових вікон також має ряд переваг:

 • висока якість;
 • довговічність;
 • міцність;
 • простота в експлуатації (не потрібно фарбувати);
 • доступна ціна.

З-за великої ваги для металопластикового засклення необхідно робити міцну опорну конструкцію з сталевих швелерів і куточків.

12c0c2536d0c41a1b1b5f5bd19ba1836 Скління балкона в хрущовці: як засклити і зробити внутрішню обробку

Дерево

Дерев’яна конструкція краще всього підходить для самостійного виконання всіх монтажних робіт. Для цього потрібно мінімальний набір інструментів. Додаткове навантаження буде у прийнятних межах. Найчастіше використовують матеріали з хвойних порід.

Дерево має багато переваг:

 • екологічний матеріал вписується в будь-який інтер’єр;
 • володіє хорошою звукоізоляцією;
 • має невелику питому вагу;
 • легко обробляється;
 • при обробці антибактеріальними засобами термін служби досягає 50 років;
 • дерев’яні рами зараз оснащуються сучасною фурнітурою.

З часом дерево може пожолобитися від вологи і перепадів температур. Щоб уникнути цього, доводиться щорічно витрачати час на фарбування або оновлення лакового покриття.

f6316e14ba8a2e77b0dd0a791c3c55ac Скління балкона в хрущовці: як засклити і зробити внутрішню обробку

Алюміній

Основними перевагами алюмінієвих конструкцій є їх легкість. Тому такі рами займають мінімум місця, не перевантажують балконну плиту. Рами може легко встановити навіть одна людина. Вікна можуть бути розсувними, що дуже зручно у вузькому балконному просторі. Мінімальний вага дозволяє робити виносне скління для більшої просторості.

Основні переваги алюмінієвих профілів:

 • пожежна безпека;
 • стійкість до корозії і атмосферних впливів;
 • малий питома вага;
 • доступна вартість;
 • міцність.

8f15e7ee0ac99084aa44846620aaf7d4 Скління балкона в хрущовці: як засклити і зробити внутрішню обробку

Способи скління

Стандартна конструкція при склінні передбачає наглухо зашитий нижню частину — парапет, а зверху розташовуються вікна. Іноді роблять повне вікна від підлоги до стелі — це так званий французький балкон.

2580e999cfd488bf4e2f14a573de1aeb Скління балкона в хрущовці: як засклити і зробити внутрішню обробку

Рамний

Звичний і найпоширеніший спосіб. Підходить для установки своїми руками, так як спеціальних навичок і досвіду не вимагає. На опорні поверхні спочатку встановлюються рами, в які потім вставляються стулки вікон.

59a9572e2680e6bb9266270f9a4e0fef Скління балкона в хрущовці: як засклити і зробити внутрішню обробку

Безрамне

Виконується за принципом розсувних дверей. По напрямних на роликах переміщуються вікна із закритого стану у відкрите. Для нормальної роботи системи потрібна ідеально рівна горизонтальна поверхня як внизу, так і вгорі. Така конструкція має мінімальну вагу і дуже зручна для вузького балкона.

d7dba93f93b0966071b291f98927da29 Скління балкона в хрущовці: як засклити і зробити внутрішню обробку

Правила розрахунків і вимірів

В процесі експлуатації фундамент будинку нерівномірно деформується через усадки грунту. Тому геометрія балкона може бути далека від правильних прямокутних форм. Необхідно ретельно робити заміри ширини і висоти в декількох місцях, щоб визначити точну довжину заготовок і розміри вікон.

Вимірювання висоти треба робити через кожен погонний метр. Якщо планується установка підвіконня, то його товщину треба відняти від висоти рами вікна. Осьова лінія віконних рам повинна стояти від краю балконної плити на 6 див.

a47af911efc7ec7d893a52148499cd1a Скління балкона в хрущовці: як засклити і зробити внутрішню обробку

Зміцнення плити і оздоблення балкона

У засобах масової інформації періодично з’являються повідомлення про нещасні випадки при обваленні балконних плит. Нерідко це відбувається навіть без додаткової ваги скління.

Тому перед початком робіт необхідно ретельно обстежити стан балкона. Якщо будинок ще новий, то можна обійтися обробкою поверхні цементним розчином. Найчастіше потрібен ремонт і зміцнення плити.

2a20969fd637e636e3e49b3af0301f3f Скління балкона в хрущовці: як засклити і зробити внутрішню обробку

Укладання арматурної сітки

При необхідності збільшення несучої здатності плити застосовують посилення арматурою — сіткою з дроту товщиною не менше 5 мм По периметру укладають прути діаметром 10-15 мм на відстані 5-6 см від краю. Арматурна сітка повинна бути пов’язана з прутами стрічкою товщиною 2-3 мм.

9d42f7b64c4c569ea00aa5799e09cacb Скління балкона в хрущовці: як засклити і зробити внутрішню обробку

Заливка бетонної стяжки

Перед початком робіт поверхня повинна бути очищена. Відшаровуються шматки бетону треба повністю видалити. Розчин укладають товщиною до 85 мм, причому над арматурою повинно бути не менше 30 мм бетону. Поверхня стяжки вирівнюють з таким розрахунком, щоб вийшов невеликий кут нахилу назовні (2-3 градуси).

de3435d1b946eeb1baea9815332f8a7a Скління балкона в хрущовці: як засклити і зробити внутрішню обробку

Внутрішні оздоблювальні роботи

Оформлення внутрішнього простору заскленого балкона залежить від цілей власників щодо подальшої експлуатації додаткової площі. У будь-якому випадку компактні світодіодні світильники найкращим чином підійдуть для вузького простору.

Для тісного приміщення потрібні специфічні дизайнерські прийоми:

 1. На стелях і стінах обов’язково використовуйте світлі тони. Білий колір візуально розширює межі навколишнього простору.
 2. Для підлоги підійде широка дошка з покриттям з шпону цінних порід дерева. Також можна використовувати ковролін, лінолеум або паркет. Від важкої плитки краще відмовитися.
 3. Велика кількість речей захаращує простір, тому шафи краще розташувати на бічних стінках. Столик всередині можна зробити складним на шарнірах.
 4. Якщо балкон утеплений, то необхідно ретельно закладати всі щілини монтажною піною. Підлога, парапет, стеля утеплюються теплоізоляційними матеріалами.
 5. До матеріалів, що застосовуються для обробки неопалюваних балконів, пред’являються підвищені вимоги: морозостійкість, стійкість до атмосферних опадів, термін служби від 30 років.

8ca23c6d2e13fb795f47e9b5c85e11ab Скління балкона в хрущовці: як засклити і зробити внутрішню обробку

Особливості скління на останньому поверсі

Перед власниками квартир верхнього поверху варто додаткове завдання — обладнання даху над балконом. Вона може бути змонтована безпосередньо на каркасі для скління, який спирається на балконну плиту. Але це не найкращий варіант, оскільки дах збільшує загальну вагу конструкції.

Оптимальним варіантом є перенесення навантаження на стіну будівлі. Для цього потрібно виготовити кронштейни відповідної довжини, які при монтажі будуть посилені поздовжніми і діагональними зв’язками з сталевого куточка. Кріплення повинні бути на різьбових шпильках через наскрізні отвори в стіні. В якості покрівельного матеріалу підійде легкий полікарбонат або оцинкований профнастил.

1da1d9555b395c1caabe7b98490c161d Скління балкона в хрущовці: як засклити і зробити внутрішню обробку

Засклення з виносом

Ширина балконів у хрущовках невелика. Якщо зробити утеплення, то навіть дві людини насилу зможуть розминутися у вузькому просторі. Виникає природне бажання збільшити жиле простір методом “виносу балкона “.

Зазвичай за межі балконної плити висувають фронтальну частину скління, але іноді розширення роблять по всьому периметру. Парапет при цьому має похилу площину і складається з трикутних кронштейнів, об’єднаних поздовжніми зв’язками. Таким чином вдається додати від 30 до 50 см до ширини балкона.

Монтаж каркаса засклення з виносом за межі плити виконується в такій послідовності:

 1. Повністю видаліть старе балконна огорожа.
 2. Встановіть бічні конструкції і зафіксуйте на різьбових шпильках через наскрізні отвори в стіні.
 3. З’єднайте крайні кронштейни поздовжніми зв’язками з сталевого куточка.
 4. Встановіть проміжні фронтальні кронштейни.
 5. Закріпіть посилює діагональну зв’язок у фронтальній площині парапету.
 6. Встановіть рами на парапет.
 7. Зробіть зовнішнє облицювання.
 8. На верхній частині кронштейнів розташуйте підвіконня.
 9. Закріпіть теплоізоляційний матеріал на внутрішній поверхні парапету, заповніть всі щілини монтажною піною.
 10. Встановіть стулки вікон.
 11. Зробіть облицювання стін, парапету, стелі, поверхні підлоги.

c9cfb0bfb544258dbbafedf277b100aa Скління балкона в хрущовці: як засклити і зробити внутрішню обробку

Відео

Короткий майстер-клас з підготовки до монтажу каркасу з фронтальним виносом скління балкона.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради