Як видалити іржу на гальмівних дисках

Диски в гальмах автомобіля швидко іржавіють. Корозія ускладнює роботу гальмівної системи і переноситься на інші елементи машини. Видалити іржу на гальмівних дисках необхідно з їх робочої поверхні і з неробочих частин. Для цього потрібно знати, чому вона утворюється і якими засобами її можна вивести.

Чому з’являється іржа і чим вона шкідлива для авто

kak udalit rzhavchinu na tormoznykh diskakh19 Як видалити іржу на гальмівних дискахІржа на дисках ускладнює роботу гальмівної системи

Диски в гальмівній системі автомобіля виготовляються з матеріалів, що піддаються корозії. Тому процес окислення починається на них відразу після потрапляння вологи. Нержавіючі сплави не годяться для цієї деталі – у них низький коефіцієнт тертя.

Робочі поверхні при постійній їзді очищаються гальмівними колодками. Але на інших частинах іржа залишається і наростає. Якщо автомобіль довго стоїть без руху, корозійний шар з’являється і на робочих поверхнях. Після тривалої перерви гальмування на забруднених дисках погіршується. Рясна іржа з неробочих частин потрапляє на інші металеві деталі ходової частини – супорт, маточину, колісний диск.

Під час гальмування дрібні частинки вологи і іржі розлітаються в усі сторони, досягаючи навіть автомобільного днища. Це призводить до того, що з часом доводиться видаляти іржу з металу інших деталей авто.

Коли потрібно чистити гальмівний диск

Загроза виникнення корозії, що розповсюджується з дисків на інші частини автомобіля, спонукає до її видалення при будь-якій можливості. Якщо доводиться знімати колесо, варто витратити трохи часу і почистити гальмівний елемент – зняти накопичилися відклади металевою щіткою, обробити засобом для виведення іржі.

Є випадки, при яких очищати заіржавілий диск просто необхідно:

 • Тривала стоянка машини на вулиці. Із-за постійної дії вологи деталь може буквально «зарости» бурими наростами. Потрібно буде видаляти їх зі всіх поверхонь. Гальма на такому диску надійно працювати не будуть, колодок потрібен час на стирання корозійного шару.
 • Наростання глибокого шару іржі на неробочих частинах деталі. Можна періодично прибирати її підручними засобами. Але краще провести повне видалення з подальшим нанесенням захисних складів.
 • Зменшення перерізу каналів у вентильованих дисків із-за корозії внутрішніх порожнин. Це призводить до погіршення охолодження деталі. Видалення іржавих наростів відновить проходження повітря.

Засоби очищення деталей гальмівної системи

Обробити машину від іржі можна різними способами – від простого відтискання до застосування електрохімічного впливу. Перевагою при зачистці гальмівних дисків є те, що не потрібно боятися пошкодити його. Це просто залізна деталь, яку в роботі енергійно труть колодки. Додаткові подряпини їй не зашкодять. Потрібно тільки не допускати утворення глибоких борозен і чи выщербин. Основна умова: робоча поверхня не повинна оброблятися засобом, що зменшує коефіцієнт тертя деталі.

Механічні способи

Це будь-які інструменти і дії, з допомогою яких іржа видаляється фізичними зусиллями, без застосування хімії.

 • Ручні металеві щітки. Потрібні для початкового видалення великих наростів і для чищення важкодоступних місцях.
 • Насадка типу корщетки. Електродрилем з цим інструментом можна чистити будь-яку частину диска.
 • Наждачний папір різної зернистості. Застосовується для очищення іржі на рівній поверхні.
 • Дриль зі свердлом. Використовується для видалення наростів всередині дискових вентиляційних каналів. Діаметр свердла повинен бути трохи менше вхідного перерізу каналів.
 • Болгарка зі шліфувальним колом. Їм можна видаляти глибоко в’їдаються шар. Але цей спосіб вимагає навику роботи, інакше можна пошкодити дискові поверхні.
 • Піскоструминний апарат. Дозволяє провести обробку всієї деталі. При цьому видаляє іржу будь-якої товщини так, що деталь виглядає як нова.Застосовувати очищувач для робочих частин гальмівного диска можна тільки після ознайомлення з його складом. Сучасні засоби видаляють корозію і утворюють на обробленій поверхні захисну плівку. Деякі різновиди плівок погіршують коефіцієнт тертя поверхні.

Вибирати потрібно тільки засоби, спеціально призначені для деталей гальмівної системи. Застосовувати їх у відповідності з інструкцією.

Застосування народних засобів від корозії

Можна очистити іржу, скориставшись домашніми хімікатами і речовинами. Продаються вони в господарських та продуктових магазинах. Щоб вивести іржу з їх допомогою, потрібно час. Для застосування деяких з них потрібно велика ємність, в яку повністю поміщається корозійна деталь.

Лимонна кислота

kak udalit rzhavchinu na tormoznykh diskakh20 Як видалити іржу на гальмівних дискахОбробляти нею забруднення потрібно так:

 • Взяти порошок лимонної кислоти з розрахунку 10 грам на літр води.
 • Порошок розчинити в теплій воді.
 • Іржавий диск повністю залити отриманим розчином.
 • Почекати добу, поки забруднення будуть видалятися.
 • Після вилучення диск витерти, а потім промити содовим розчином для запобігання окислення.
 • Окремі ділянки поверхні можна протирати соком, вичавленим з лимона.

  Оцет

  kak udalit rzhavchinu na tormoznykh diskakh21 Як видалити іржу на гальмівних дискахВивести іржу здатний харчовий оцет. Його потрібно налити в ємність так, щоб очищається диск був повністю в рідині. Витримати деталь не менше 12 годин. Потім промити содовим розчином і висушити.

  Суміш оцту і лимонної кислоти

  Обидва розчину змішати в рівній пропорції. Готову суміш нанести на невеликі іржаві відкладення. Почекати 1 – 2 години, потім протерти насухо.

  Харчова сода

  Розвести її водою до кашоподібного стану. Отриману кашку викласти на заіржавілий ділянку. Почекати півгодини і протерти ганчір’ям. Для великих забруднень повторити кілька разів.

  Ортофосфорна кислота

  kak udalit rzhavchinu na tormoznykh diskakh22 Як видалити іржу на гальмівних дискахВходить до складу багатьох засобів для видалення іржі, але в будівельних магазинах її можна знайти у чистому вигляді. Застосовувати потрібно так:

 • Нанести пензликом або поролоновим валиком на іржавий диск.
 • Після появи піни почекати не більше 30 секунд.
 • Утворилася білу плівку змити водою, протираючи щіткою або ганчіркою.
 • Витерти деталь насухо.
 • Не рекомендується застосовувати сильні кислоти – соляну або сірчану. Під їх дією можуть піти і неушкоджені ділянки металу.

  Електрохімічний спосіб

  kak udalit rzhavchinu na tormoznykh diskakh23 Як видалити іржу на гальмівних дискахЦе метод анодної очищення, який здатний боротися з потужними заржавленными пластами. Застосовується в промисловості, але з його допомогою можна прибрати іржу на деталях машини своїми руками. З першого разу може не вийти, так як доведеться підбирати концентрацію розчину і силу струму.

  Необхідні прилади і хімікати:

  • Джерело постійного струму 12 – 36 В і до 1 А. Можна взяти блок живлення від комп’ютера або автомобільний акумулятор.
  • Кальцинована сода. Приблизна концентрація при розведенні – чайна ложка на літр води.
  • Пластикова ємність, в яку поміститься очищається деталь.
  • Шматок нержавіючої сталі. Можна взяти котячу посуд із зоомагазину.
  • З’єднувальні дроти, затискачі. Бажано включити в ланцюг регулятор струму, щоб не перевантажувати джерело живлення.

  Подальші дії:

 • Кальциновану соду розчинити в необхідній кількості води. Для кращого розчинення воду підігріти.
 • Покласти очищувану деталь в ємність, під’єднавши її за допомогою затискача і дроти до «+» клеми джерела живлення.
 • В ту ж ємність помістити предмет з нержавіючої сталі, з’єднаний з «–» клемою джерела. Деталі в ємності не повинні стикатися між собою.
 • Залити розчин соди в ємність так, щоб він повністю закрив пошкоджену деталь.
 • Включити джерело живлення і переконатися в початку процесу: з’явиться піна, а від заржавілою деталі будуть відходити бульбашки повітря.
 • Переконатися, що корозійний шар відділяється від поверхні і йде в розчин, який стає брудно-бурим.
 • Почекати кілька годин, щоб домогтися повного очищення деталі. Час залежить від ступеня корозії деталі.
 • По потужності і якості очистки цей спосіб не поступається піскоструминній обробці. Але при ньому видалення окислів відбувається без пошкодження поверхонь.

  Профілактика появи іржі на гальмівних дисках

  kak udalit rzhavchinu na tormoznykh diskakh24 Як видалити іржу на гальмівних дискахДля профілактики корозії на диски наносять проникаючу захисну мастило

  При експлуатації автомобіля робочі поверхні нічим не захищають. Для них найкраща профілактика – постійна їзда.

  Захист потрібна при постановці машини на тривалий час. Перед таким простоєм рекомендується обробляти робочу частину аерозолем для захисту гальмівних дисків Р321. Він запобігає корозії чистих поверхонь, а з початком експлуатації видаляється колодками.

  Неробочі частини для профілактики фарбують. Фарби повинні витримувати температуру понад 400 °С. Щоб уникнути попадання фарби на робочі частини – заклеюють папером або скотчем.

  Диски потрібно регулярно перевіряти. З-за дрібних пошкоджень поверхні бруд і волога, що потрапляють на них швидше, викликаючи появу корозії.

  Назавжди забути про іржі на дисках не вдасться. Але якщо піклуватися про машину правильно, можна зменшити ризик появи бурих плям на гальмівній системі.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради