Як очистити інструмент від іржі

Металеві інструменти схильні до корозії, особливо коли вони зберігаються в приміщеннях з високою вологістю – гаражах, підвалах та інших. Це псує зовнішній вигляд виробів та ускладнює їх експлуатацію. Очистити інструмент від іржі можна самостійно, використовуючи для цього різні методи.

Як і чим правильно чистити металеві інструменти

kak ochistit instrument ot rzhavchiny4 Як очистити інструмент від іржіІнструменти, пошкоджені іржею, неможливо використовувати

Для великих предметів застосовується механічний спосіб, наприклад, наждачний папір, залізна щітка, скребок або піскоструй.

Для дрібних деталей такий метод обробки не підходить. У цих випадках рекомендується застосовувати магазинні засоби і народні рецепти. Спеціальні склади дозволяють прибирати наліт і при цьому не пошкодити поверхню.

Перед тим як почистити іржу на металі, слід підготувати інструменти для обробки. Якщо вони сильно зіпсовані корозією, для процедури знадобиться сталева щітка-мочалка. Для глибоких пошкоджень на великій площі рекомендується використовувати електричний шліфувальний верстат.

Пристосування для чищення металу вимагають застосування фізичної сили. При цьому слід дотримуватися обережності, щоб не пошкодити структуру поверхні. В кінці роботи потрібно відшліфувати інструменти наждачним папером, щоб видалити сліди подряпин.

Розчинники іржі для металевих виробів

kak ochistit instrument ot rzhavchiny5 Як очистити інструмент від іржіОбробка розчинниками іржі дозволяє повернути колишній вигляд інструменту

Для очищення залізних предметів застосовуються різні типи хімічних речовин. Розчинники іржі виготовляються на основі кислоти, оксид цинку або рослинних компонентів. Щоб привести інструменти в порядок, можна спробувати Syntilor Ruggine, Sonax, Liqui, Wurth та ін.

Такі засоби завдають шкоди шкірі, тому роботи потрібно проводити в захисних рукавичках.

Застосовуючи хімічні склади, слід дотримуватися заходів безпеки:

 • Суворо дотримуватися інструкції виробника щодо застосування речовини.
 • Вичікувати потрібний час, щоб засіб вступило в реакцію з корозією, після чого очистити виріб.
 • Стежити, щоб препарат не потрапляв на шкіру та слизові оболонки.
 • Використовувати розчинники лише для виробів невеликого розміру.

Безпечними вважаються засоби, засновані на танинах і присадок, так як в їх складі відсутні токсичні сполуки.

В автомобільній промисловості широко використовуються хімічні цинкові розчинники. Вони застосовуються і для профілактики корозії.

Перетворювачі іржі для інструментів

kak ochistit instrument ot rzhavchiny6 Як очистити інструмент від іржіASTROhim Antiruster один з найбільш ефективних перетворювачів іржі

У продажу є засоби, що дозволяють зупинити процес окислення – це перетворювачі іржі, які випускаються у вигляді аерозолю. Їх застосовують зазвичай в якості грунтовки під фарбування. Подібні склади виготовляються на основі ортофосфорної кислоти. Найбільш поширені: Fenom, Permatex, ABRO, ASTROhim Antiruster.

Дані препарати рекомендується використовувати, коли планується покрити металеві вироби фарбою. Вони не видаляють іржу, а лише зупиняють процес корозії.

Перевагою перетворювачів вважається те, що після їх нанесення на поверхню з’являється спеціальна плівка, що захищає від подальшого розповсюдження нальоту.

Побутова хімія проти корозії

Найпростіший спосіб швидко очистити метал від іржі – побутова хімія. Виробниками представлені відносно безпечні продукти за доступною ціною. Серед популярних брендів відзначають Comet, Пемоклюкс, Domestos, Cillit та ін.

Склад засобів і рекомендації по їх використанню виробники вказують на упаковці. Препарати, що містять кислоту, слід застосовувати з обережністю, щоб не пошкодити поверхню.

Схема роботи з побутовою хімією проти іржі виглядає наступним чином:

 • Інструмент або інша металевий виріб зачищається механічним способом.
 • Поверхня протирається розчинником.
 • Побутова хімія наноситься на виріб.
 • Деталі повторно обробляється наждачним папером.
 • Від ознак корозії допомагає позбутися хлорид цинку. Речовина змішується з гидротартратом калію у співвідношенні 10:1. У приготовлений розчин кладуть гвинти, гайкові ключі, болти. Предмети залишають на 2-3 години. За допомогою щипців інструменти дістаються з розчину. Якщо виникає необхідність, їх чистять жорсткою щіткою, після чого ретельно промивають під проточною водою і добре висушують.

  Зустрічається нескладний спосіб прибрати іржу з болтів з допомогою соляної або сірчаної кислоти. Для цього готується 5% розчин: на 1 л рідини додається 0,5 г уротропіну. Металева поверхня обробляється отриманою сумішшю.

  При глибоко в’ївся корозії використання однієї побутової хімії може бути неефективним і потрібно комбінувати різні способи.

  Народні засоби для очищення інструментів від іржі

  kak ochistit instrument ot rzhavchiny7 Як очистити інструмент від іржіОчистити металеві ключі від іржі можна простими сумішами, приготованими в домашніх умовах. Для видалення ознак корозії підходять такі речовини:

  • Столовий оцет. У ємності вода змішується з кислотою в співвідношенні 1:1. Інструмент опускається в рідину на кілька годин, потім предмети дістаються і ретельно протираються сухою серветкою або ганчіркою. Залишки іржі видаляються жорсткою мочалкою.
  • Лимонний сік. Ефективний засіб, який допомагає розчинити іржу, утворену на болтах або інших дрібних металевих виробах. Рідина розводиться в рівних пропорціях з водою. В суміші замочуються інструменти на 3-4 години. Якщо соку немає, його можна замінити лимонною кислотою.
  • Сода. У порошок додається невелика кількість води. Отримана кашка наноситься на поверхню, уражену іржею, і втирається металевою щіткою. Потім інструменти промиваються проточною водою і просушуються.
  • Coca Cola. Допомагає легко позбутися від іржі, що з’явилася на інструментах. В рідину містяться предмети, пошкоджені корозією, і залишають на кілька годин, потім добре промиваються.

  Якщо після застосування будь-якого з народних способів залишилися сліди іржі, їх потрібно видалити твердою щіткою. По завершенні обробки рідкими сумішами інструменти необхідно насухо протерти.

  Профілактика появи іржі

  Підвищена вологість, перепади температур, агресивні дії зовнішнього середовища завжди ведуть до утворення корозії на металевих виробах. Для профілактики необхідно дотримуватися кількох правил:

  • Після кожного використання слід протирати інструмент. Лопати, граблі та інші приладдя для роботи в саду і городі потрібно очищати за допомогою розчинника або гасу, щоб повністю видалити залишки і сік рослин.
  • Регулярно обробляти металеві предмети спеціальними складами, що запобігають корозії.
  • Періодично уважно оглядати всі інструменти на наявність пошкоджень. Зіпсовані деталі відразу замінювати. При перших ознаках іржавіння негайно вживати заходів.

  Особливу увагу треба приділяти тим місцям, які розташовані поруч з кріпленнями або лезами. Їх необхідно очищати за допомогою жорсткої металевої щітки і звичайної води.

  Старий інструмент, покрилися іржею, не обов’язково викидати. У продажу є спеціальні засоби, що дозволяють повернути йому первісний вигляд і позбавити від ознак корозії. З цією метою можна також використовувати речовини, які завжди під рукою. Позбавлення від іржі не займе багато часу, при цьому термін експлуатації інструментів буде значно продовжений.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради