Теплиця під землею: види, покрокова інструкція по зведенню

Спочатку може здатися, що спорудити теплицю під землею дуже важко і це займає достатню кількість часу. Багато хто не вирішуються зводити підземну теплицю, тому що просто не бачать цільової виправданості в її закапуванні, крім того, лякає велика трудомісткість процесу. І все ж якщо як слід вивчити це питання, переваги та ефективність такої споруди вже не ставляться під сумнів. Якщо вивчити тонкощі споруди та ознайомитися з планом зведення, то можна своїми руками побудувати теплицю-термос.

b021c6c080abb556cf18f3ebc7e43e25 Теплиця під землею: види, покрокова інструкція по зведенню

Теплиця під землею

Як працює зроблена в поглибленні теплиця?

У ґрунті облаштовується підстава теплиці, світло від сонця потрапляє всередину завдяки кришці з прозорого матеріалу. Подібний метод допоможе не витрачати тепло, що утворилася усередині конструкції, завдяки чому не потрібно використання нагрівальних елементів з метою підтримання необхідного температурного режиму.

7b27e7b7502eb68aacbe74928fe3fe7b Теплиця під землею: види, покрокова інструкція по зведенню

У теплиці, побудованої під землею, можна вирощувати навіть екзотичні рослини

З якою метою парник споруджують у ґрунті?

Раніше спорудження підземних теплиць була досить популярна, а на сьогоднішній день такий варіант скоріше рідкісний виняток. Головною причиною, по якій подібна практика закладання теплиць стала незатребуваною – трудомісткість викопування ями.

d6440b342885995bef5e212d7eb8df80 Теплиця під землею: види, покрокова інструкція по зведенню

Такий вид споруда непопулярний через те, що для його спорудження потрібно викопувати досить глибоку яму

Проте аргументів «за» обладнання підземних тепличних комплексів для вирощування овочів досить багато.

 1. Завдяки процесам, які відбуваються в такому парнику, протікає акумулювання тепла, відбувається стабілізація температури і встановлюється власний мікроклімат. Температурний режим в нічний і денний час має відмінність у 5 °С.
 2. За рахунок ефектів накопичення в теплих кліматичних зонах можна обійтися без додаткового обігріву на протязі всього року, в умовах холодного клімату вийде значно зменшити витрати на обігрів в зимовий період.1c43d7e1af0444db45f764547e80374a Теплиця під землею: види, покрокова інструкція по зведенню

  Тепло всередині такої теплиці ніби акумулюється, у зв’язку з чим не доведеться витрачати велику кількість коштів на обігрів споруди

 3. Витрати на обладнання підземного парника значно скромніше в порівнянні з встановленням класичного тепличного приміщення. Обробити стіни можна підручним матеріалом – цеглою або колод брусом. Полотно для укриття використовується тільки в якості даху.

Парник під землею для посадки протягом усього року

Незалежно від району розташування, де буде використовуватися підземний парник, для повноцінного та успішного цілорічного вирощування в ньому овочів потрібно буде зайнятися його зміцненням, утепленням і організувати опалювальну систему. З внутрішньої сторони стіни повинні покриватися плівковим шаром, який буде виконувати роль теплоізоляції. Якщо клімат місцевості відрізняється суворістю, то перевагу краще віддати термопленке з фольги.

3c387fbf23614d8cf9ccce88d10bf5d9 Теплиця під землею: види, покрокова інструкція по зведенню

Перевагу можна віддати термопленке з фольги, якщо взимку в місцевості нормальним явищем вважаються сильні морози

Щоб висаджені культури відчували себе комфортно, а процес вирощування був правильним і результативним, потрібно встановити елемент, який буде відповідати за вироблення тепла.

Виготовити його нескладно. Для цієї мети прекрасно підійдуть пляшки з пластику, наповнені звичайною водою. Нагрівання не займе багато часу, зате тепловіддача буде відбуватися поступово і довго.

Крім цього способу, можна застосувати резервуар з водою, утеплений підлогу з опаленням пором, електричний кабель, який монтується під шар грунту. Монтаж кабелю супроводжується підливкою бетонною сумішшю і застилаючи спеціалізованої сітки. Багато агрономи люблять стелити плитку з кахлю – це робить тепличне приміщення естетичним і комфортним.

4aaac618739e8048fb7f7095ba3ba85b Теплиця під землею: види, покрокова інструкція по зведенню

Навіть якщо клімат не відрізняється суворістю, обігрів теплиці все ж необхідний

Креслярські схеми та фото споруди

Всі вміщені в котлован тепличні споруди поділяються на два типи: заглиблені і підземні. Ключову роль на відміну грає глибина впровадження і висота стінок.

Заглиблені теплиці частково розміщені в грунті на глибину, варьирующуюся в межах 50-80 див. Стінки, які знаходяться на поверхні землі, виступають на 100 – 150 см, іноді – більше. Власноручне зведення підземного тепличного комплексу включає два етапи: виривання котловану і монтування класичного споруди теплиці.

10c462968bad35c9d25b87b989473cbf Теплиця під землею: види, покрокова інструкція по зведенню

Заглиблена теплиця розміщується в грунті на глибині 50-80 см

Теплиця, вкопана в землю, передбачає наявність на поверхні землі виключно укривного матеріалу і балки, розташованої горизонтально і виконує роль опори. Конструкція потребує ретельного обладнанні, потрібно вирішити питання з освітленням.

Виходячи з різниці висот протилежних стінок, парники поділяються на горизонтальні та похилі. Перший вид передбачає, що балки, призначені для опори, мають однакову висоту.

d398842be9dac1ebc2ff414671e0e497 Теплиця під землею: види, покрокова інструкція по зведенню

Горизонтальна підземна теплиця

Похилі типи застосовуються на ділянках з нерівним рельєфом, здебільшого на схилах. Креативним рішенням буде виконати теплицю в якості прибудови до будинку. Потрібно дотримати один момент – тепличне приміщення має бути розташоване до сонця, дах повинна мати відповідний нахил.

При монтажі теплиці-термоса Walipini (розроблена в США для гірської місцевості з холодними кліматичними умовами) кращим вважається кут в 39°, він забезпечує найбільшу проникнення світла завдяки перпендикулярному куті падіння променів сонця культури.

574e080b070a7a0331829ac4ef710c84 Теплиця під землею: види, покрокова інструкція по зведенню

Теплиця-термос Walipini встановлюється, як правило, під кутом 39°

Якщо класифікувати покрівлю по формі, то відомі такі її різновиди:

 • двосхилі;
 • односхилі;
 • тунельні (арочні).

Двосхилий форма – типовий різновид, виконана у вигляді «вдома». Ухил даху становить 30°- 40°, однак якщо установка теплиці проводиться в місцевостях з великою кількістю снігових опадів у зимовий період, то допустимо збільшувати ухил.

50dd52e02e1e4cc5b74dc83ad3cf3c46 Теплиця під землею: види, покрокова інструкція по зведенню

Найчастіше на підземних теплицях встановлюють двосхилий форму даху

Парники з однією стороною покрівлі під кутом економлять простір, однак сонячне світло проникає в них гірше, особливо взимку. Щоб цього не сповільнювався зростання культур та їх плодоносна здатність, зазвичай додатково застосовують джерела штучного світла.

Каркаси у вигляді тунелю споруджуються за допомогою дуг з металу, які потім покривають будь світлонепроникним матеріалом. Переваги укладені в тому, що спорудити такий парник легко, світло сонця буде падати на рослини з усіх боків.

b33b0894badae96176b71f38cd3a5fa9 Теплиця під землею: види, покрокова інструкція по зведенню

Тунельні (арочні) підземні теплиці мають перевагу в тому, що світло сонця буде падати на рослини з усіх сторін

Плюси і мінуси теплиці-термоса

Якщо ви плануєте вирощувати рослини в підземній теплиці круглий рік, то важливо тверезо оцінити всі переваги і недоліки такого спорудження. Основними плюсами вкопаних у землю теплиць досвідчені агрономи вважають.

Позитивний момент Опис
Врівноважений режим температур У зимовий період без додаткового обігріву з допомогою допоміжного устаткування температура тримається на рівні +10 °С, а в літній час року культури не страждають від перегрівання (до +22 °С). Стіни, вмонтовані в грунт, перешкоджають опіків від сонця.
«Всеосяжність» Взимку парник-термос можна використовувати для вирощування овочів, квітів і навіть екзотичних рослин. Відкривається можливість цілорічного догляду за посадженим матеріалом.
Виправданість всіх витрат Теплиця, вкопана в грунт, в повному обсязі покриває всі витрачені на її зведення кошти. Вже після 2-х років вирощування фруктово-овочевих культур, зелені та інших рослин допоможе відшкодувати витрати. Тепличні конструкції дуже затребувані в місцевостях з невеликою тривалістю літнього періоду.
Підвищені міцнісні характеристики Впровадження теплиці-термосі у ґрунт збільшує стійкість до вітру, за рахунок чого конструкція прослужить довго.

15e36bdd94b4e0909bcda24e0768f31a Теплиця під землею: види, покрокова інструкція по зведенню

У підземній теплиці, звичайно, маса плюсів, які цілком виправдовують трудо – та грошові витрати на її зведення

Тепер розберемо мінуси.

Негативний момент Опис
Збільшений рівень вологості Дощі, звичайно, будуть рясно зволожувати ґрунт, і волога буде проходити і в тепличне споруда, з-за цього буде підвищуватися рівень відносної вологості. Це може спровокувати розростання цвілі, моху і шкідливих мікроорганізмів. З метою зниження ризику появи таких шкідливих наслідків потрібно вирішити питання про вентилюванні приміщення.
Самостійне зведення теплиці – трудомістка робота Великих фізичних витрат вимагає викопування котловану, можливо, доведеться виконати цей етап з використанням спецтехніки. Якщо в планах установка теплиці-термоса невеликих розмірів, то цілком можна впоратися своїми силами. Буде набагато легше, якщо хтось зможе надати допомогу.

e6070127fcd1bf0652440221f8344548 Теплиця під землею: види, покрокова інструкція по зведенню

Важливо розуміти, що в підземній теплиці, швидше за все, буде підвищений рівень вологості, і цю проблему доведеться вирішувати

Яким вимогам повинні відповідати підземні тепличні споруди?

Перш ніж зайнятися спорудженням такого парника, потрібно вивчити тонкощі, і приділити їм належну увагу варто ще під час проектування. Головними нюансами виступають місце розташування і розміри.

Поради щодо вибору розташування.

 1. Місце майбутньої теплиці вибирають, беручи до уваги ймовірність затененности від довколишніх будівель.
 2. Щоб запобігти недолік освітленості, поздовжня сторона розташовується по східно-західному напрямку.
 3. Краще розташовувати теплицю подалі від джерел води – це запобіжить виникнення вогкості в парнику, розташованому в грунті.1b2958064cca0e0508b1824fbfbe98e5 Теплиця під землею: види, покрокова інструкція по зведенню

  Важливо вибирати «правильне» місце для установки такої теплиці

 4. Якщо планується монтаж теплиці в місцевості з рвучкої пустотливістю, то краще зробити додатковий захист споруди у вигляді огорожі. Огорожа розташовується на відстані 8-10 м з урахуванням того, що висота покрівлі становить 2,5 м.
 5. Парник, розташований під землею — конструкція, яку не можна перемістити на нове місце. З цієї причини слід заздалегідь ретельно продумати доступність до резервуару з водою і зручний вхід.

Що стосується розмірів, то по довжині немає ніяких заборон, а от максимально можлива ширина повинна бути не більше 5 м.

На можливість утримувати тепло впливає величина заглиблення парника. Дно тепличного споруди не можна планувати на рівні грунтових вод, але гряди потрібно розміщувати як мінімум на 1 м глибше рівня промерзання грунту. Якщо розглядати клімат помірних широт, то заглиблювати парник потрібно мінімум на 2 м.

fdf9d29e487d571a5f39f003f19c3d76 Теплиця під землею: види, покрокова інструкція по зведенню

На рівень заглиблення парника в конкретному випадку повинен впливати на клімат місцевості

Типи організації

Який парник вийде – заглиблений або підземний – залежить від глибини вкопуванн. До того, як самостійно починати будівельні роботи, потрібно оцінити властивості грунту і визначити силу промерзання в зимовий період, а також на якій відстані розташовані грунтові води. Якщо підземні води розташовані на невеликій глибині, то, швидше за все, обладнати під землею тепличну конструкцію не вдасться, тому що вона повинна бути розміщена значно вище цього рівня. Якщо мова йде про промерзанні ґрунту, то глибина, на яку закладається парник, збільшується.

У тому випадку, коли тепличне приміщення є повністю підземним, потрібно організувати сходи і проходи, крім того, потрібно подбати про можливості догляду і поливу висаджених рослин. Парник, що вкопується в ґрунт частково, не вимагає додаткових споруд, доглядати за посадковим матеріалом можна, просто піднявши покрівлю.

1a28f2fb153f98162404abf8ffe4823b Теплиця під землею: види, покрокова інструкція по зведенню

Важливо враховувати глибину залягання підземних вод

Вибираючи вид теплиці, потрібно враховувати особливості поверхні землі і габарити ділянки. Враховуючи ці чинники, можна спорудити тепличне приміщення з однаковими по висоті стінами або з ухилом, якщо грунт має нерівності.

Якщо площа ділянки досить велика, зазвичай встановлюють тепличне приміщення, що нагадує котлован. Якщо місце на ділянці обмежений, то підійде вид теплиці, виконаний за типом траншеї.

7856cec1d82bffd52500c8ef8379de78 Теплиця під землею: види, покрокова інструкція по зведенню

Можна встановити теплицю, виконану за типом траншеї

Керівництво по встановленню теплиці-термоса

Поетапне керівництво допоможе з вибором матеріалу, ознайомити з послідовністю установки вкопанного у ґрунт парника, втілить в реальність задумку про самостійне спорудження теплиці-термоса на дачній ділянці.

Етап 1: вибір матеріалів та необхідний інструментарій

Головними елементами для конструювання тепличного приміщення є стіни, каркас і покрівля.

Зазвичай для стін застосовуються блоки з пінополістиролу. Блоки виступають як форма майбутньої будови, далі відбувається заливка бетонної сумішшю. У кінцевому підсумку виходить стіна підвищеної міцності, здатна зберігати тепло.

a469ffa123cc79babc68f4a1518b91a7 Теплиця під землею: види, покрокова інструкція по зведенню

Зазвичай для стін теплиці використовують блоки з пінополістиролу

Каркас покрівлі споруджують з металевого профілю або дерева. У першому випадку буде гарантована міцність і стійкість до зносу, однак потрібен досвід роботи зі зваркою.

Як кроющего матеріалу використовують:

 • плівку – бюджетний варіант, який не відрізняється довгостроковій службою (вистачає лише на 2-3 роки);
 • скло – стійкість до вогню, хороша пропускна здатність сонячного світла, проте матеріал крихкий, обробка парника обійдеться дорого;
 • полікарбонат – стійкий до ударів, має гарні пластичні характеристики, стійкий до ультрафіолетового випромінювання, служить близько 10-15 років.

Прийнятним варіантом для підземельної теплиці є стільниковий полікарбонат.

Інструменти для зведення теплиці

Крім вищевказаних матеріалів, для власноручного споруди теплиці-термоса потрібно мати наступне обладнання та деталі:

 • арматура, цемент, щебінь та пісок для фундаменту;
 • плити пінополістиролу і плівка, що відбиває світло, для додаткової теплоізоляції;
 • штукатурка;
 • кріпильний матеріал: саморізи, цвяхи тощо

712a46df4513326362c944d57935b44f Теплиця під землею: види, покрокова інструкція по зведенню

Нерідко використовують плівку, що відбиває світло, яка необхідна для теплоізоляції

З якими цілями використовується полікарбонат?

Останнім часом для спорудження тепличних приміщень найбільшою популярністю користується саме полікарбонат. У нього є маса плюсів:

 • має малу вагу;
 • просто обробляти;
 • гарні міцнісні характеристики;
 • надійність;
 • гнучкий матеріал;
 • повільно проводить тепло;
 • чудово пропускає УФ-випромінювання.

22fa86efcb51eee65b8a8f069a74ac2f Теплиця під землею: види, покрокова інструкція по зведенню

Нерідко використовується і полікарбонат, оскільки він досить надійний, добре проводить тепло

Етап 2: основи виконання тепличної конструкції

Підставою тепличної конструкції виступає фундамент в заздалегідь підготовленому земляному поглибленні. Спочатку слід розмітити ділянку під поглиблену теплицю, а потім виконати землерийні роботи.

Зазвичай площа підземного споруди варіюється від 10 до 50 м2. Виконати роботу в одні руки буде непросто, тому краще задіяти екскаватор.

be70d45664b3468982cd65fc4c4d8d08 Теплиця під землею: види, покрокова інструкція по зведенню

Вирити яму можна самостійно або задіяти екскаватор

Саме час вирішити питання з підведенням комунікацій для додаткового обігрівального обладнання.

Етап 3: укладання фундаменту

Далі слід укладання фундаменту. Допустима заміна на бетонні блоки.

Черговість маніпуляцій.

 1. Підготовка опалубки з дерева, установка клинів з відстанню між ними 30 див. Організувати дощаті бортики. Виконати розмітку для майбутнього дверного отвору, в цьому місці заливка фундаменту не потрібна.
 2. Зробити суміш з піску і гравію в розрахунку 1:1, наповнити траншею. Товщина шару повинна становити 10 див.
 3. З допомогою зварювання зробити блок з арматури. Рама для зміцнення вариться з не менш, ніж 4-х прутів.af33ff0c1b376014ccb029833a2ac2e8 Теплиця під землею: види, покрокова інструкція по зведенню

  Укладання фундаменту один з найважливіших етапів в будівництві теплиці

 4. Монтувати пояс на піщано-гравійний шар. Виступи з металу необхідно вивести, це потрібно для подальшої фіксації термоблоків і кріплення підстави навісного матеріалу.
 5. З’єднання піску, цементу і щебеню в пропорції 5:1:3 з водою і вимішування розчину.
 6. Заливання опалубки отриманим розчином.

Тепер необхідно дати фундаменту час для набору міцності – зазвичай цей термін становить 25 днів. Як тільки це термін підійшов до кінця, опалубку знімають, а підставу з бетону піддають обробці для збільшення вологостійкості.

14e0d0667fdee7cc39c3ce586614b4b5 Теплиця під землею: види, покрокова інструкція по зведенню

По закінченні укладання потрібно залишити будівництво приблизно на 25 днів

Етап 4: споруда каркасної конструкції

До початку виготовлення каркаса здійснюється теплоізоляція тепличного приміщення. Зсередини воно обшивається утеплюючим матеріалом з фольги, накопичення тепла здійснюватиметься за рахунок відображення сонячних променів.

Далі слід установка покрівлі. Якщо споруда тепличного споруди виконується вперше, то не зайвим буде виготовлення опорної рами з дерева.

4440a23e41773ee1188972dfc20d0b60 Теплиця під землею: види, покрокова інструкція по зведенню

Важливо зробити теплоізоляцію теплиці

Етап 5: покриття тепличного приміщення

Закріпити полікарбонат можна будь-яким зручним та доступним способом (саморізами, з’єднувальним профілем і т. д.).

Поетапна обшивка теплиці.

 1. Виходячи з габаритів даху, вирізати лист полікарбонату. Потрібно проявити акуратність і не порушити цілісність стабілізуючого покриття.
 2. Розмітити вирізану частину, проробити отвори.
 3. З бічних сторін виконати проклейку стрічкою-герметиком.
 4. Накласти на поверхню каркаса, притиснути і зафіксувати саморізами. Розташування кріпильного матеріалу у полікарбонат – перпендикулярне.
 5. Виконати стик листів полікарбонату.
 6. Виконати кріплення куточка покрівлі.

aa2a83c9db43980f2ea576a721f34d02 Теплиця під землею: види, покрокова інструкція по зведенню

Дуже важливо правильно обшити теплицю

Етап 6: обладнання теплиці-термоса

Всередині теплиці повинна бути проведена робота по розподілу площі, в неї входить:

 • розмітка гряд;
 • оформлення проходів;
 • формування родючого шару;
 • оснащення електрикою.

e550a8dfa39dfa73ef632c999261428b Теплиця під землею: види, покрокова інструкція по зведенню

Кількість гряд безпосередньо залежить від ширини, довжини теплиці

Кількість гряд і їх габарити мають пряму залежність від ширини тепличного простору. Як розпланувати грядки:

 • максимальна ширина пасма може бути 1-1,2 м. Якщо збільшити цей параметр, то догляд за висадженим матеріалом стане незручним;
 • якщо площа обмежена, то організовують дві грядки уздовж стін, а в центрі залишається місце для проходу;
 • якщо вдається організувати 3 паралельні пасма, то центральна буде мати ширину 1,5 м. Це дозволяє обробляти рослини з різних сторін.

3aef2e8974633e1270fa521cc464f4ec Теплиця під землею: види, покрокова інструкція по зведенню

Не рекомендується робити грядки ширше 1-1,2 м

Висновок

Будівництво теплиці під землею, звичайно, не найпростіше заняття, однак це цілком можливо здійснити самостійно. Важливо заздалегідь вибрати відповідне місце на ділянці, розрахувати кількість матеріалу. Дотримання інструкцій допоможе не допустити помилок.

Витрачені зусилля і кошти обов’язково окупляться при отриманні врожаю.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради