Чи можна вагітним ходити на похорони родича і на кладовищі

Поширене повір’я про те, що вагітним ходити на похорон не можна, існувало завжди. Актуально це і в наші дні. Люди вважають поганим знаком відвідування поминальних заходів майбутньою матір’ю. Не можна точно стверджувати, наскільки правдива ця прикмета. У сучасних вчених, лікарів і священиків абсолютно різні думки з цього питання.

e869c98879a630860b679e0ca3f5bbdb Чи можна вагітним ходити на похорони родича і на кладовищі

Чи можна вагітній ходити на похорони

У давнину жінка, яка готувалася стати матір’ю, не могла бути присутньою на похороні. Навіть якщо помирав близька людина, майбутня мати залишалася вдома. У часи воєн і, відповідно, масових смертей, ніхто не думав про заборони та забобони.

У наші дні люди вірять в народні прикмети не так сильно, як раніше. Багато в чому заслуга тут належить постійно розвивається науці. Однак і в сучасному світі знаходяться люди, які вважають, що вагітним на кладовищі краще не ходити.

Можливо, таке марновірство до цих пір живе з-за того, що людина не в змозі пояснити деякі таємничі і містичні речі, незважаючи на розвиток науки. Швидше за все, негативні прикмети пов’язані з переконанням, що зароджується, і пішла життя ніяк не повинні «доторкнутися». Багато вагітні жінки уникають йти на похорон, навіть якщо помер хтось із членів сім’ї.

Прощання і помин

В ті часи, коли очікують появи немовляти на світ жінкам заборонялося бути присутніми на похороні, проводити покійного в останню дорогу і попрощатися вважалося обов’язковим. Ця церемонія і в наш час є дуже важливою і символізує:

 • прохання до вже померлій людині про прощення усього зла, яке вільно чи невільно було заподіяно при житті;
 • вибачення перед покійним за себе самого.

Участь у ритуалі дозволялося і вважалося важливим для всіх близьких покійного. Вагітним не заборонялося прощатися з покійником.

Що ж стосується поминок, які слідували за похороном і проводилися на 9-й та 40-й дні після смерті, то тут заборона знімався. З такої нагоди збиралися всі родичі людини, який відійшов у інший світ, навіть маленькі діти. Дозволялося приходити на поминки і майбутнім мамам.

Чому не можна ходити на цвинтар

Здавна в народі говорили, що вагітним жінкам на кладовищі їхати не можна. Крім того, їм заборонялося обмивати і обряжать небіжчика, прибирати в хаті після виносу тіла.

Часи змінилися, а забобони залишилися. Як і раніше вважається небажаним відвідування вагітними жінками кладовища. Причому не можна не тільки йти на похорон і проводжати померлого в останню путь на цвинтарі. Вважається небажаним і відвідування кладовища в дні поминання покійних.

У свідомості народу така заборона пов’язана з переконанням, що якщо якимось чином стикнуться пішла і нова життя, то нічого доброго не відбудеться. Тому, щоб убезпечити себе і дитини, майбутня мама повинна залишитися вдома.

Не вірять у прикмети люди теж підтримують заборону на присутність вагітних на поховання. Це пояснюється тим, що психіка жінки, яка чекає дитину, і без того напружена. А участь у настільки сумному заході може призвести до несподіваних і неприємних наслідків для здоров’я майбутньої матері та дитини.

53460dd6fae1207d048847c44a446620 Чи можна вагітним ходити на похорони родича і на кладовищі

Чи можна вагітним дивитися на небіжчика

У стародавні часи вважалося, що вагітним не можна навіть дивитися на небіжчика, а тим більше бути присутнім на церемонії похорону. Тому даму, яка готувалася стати матір’ю, не підпускали близько до покійного. У наші дні мало що змінилося. Як і раніше поширене переконання, що дивитися на небіжчика — дуже погана прикмета.

Люди, які вірять у магію і передбачення, а також езотерики, пояснюють таку заборону тим, що:

 • у ще не народженої людини немає ангела-хранителя, а значить, і захисту;
 • на кладовищі немовля, навіть перебуваючи в материнській утробі, підданий впливу темних сил.

У медиків і служителів церкви своя точка зору.

Думка церкви

Священнослужителі не згодні з езотерикою в питанні відвідування вагітними жінками похоронних заходів. На думку церкви, проводжати в останню путь померлого родича або близької людини — святий обов’язок кожного. І якщо майбутня мати захоче бути присутнім при похованні, то немає ніяких причин уникати виконання останнього боргу перед покійним. Більше того, робити це потрібно обов’язково.

Служителі церкви вважають смерть природним завершенням життєвого шляху людини й не бачить в цьому ніякого негативу. На підтвердження наводиться факт, що говорить про те, що часто на кладовищі людина відчуває себе спокійніше, ніж у жвавому натовпі людей.

Знаходиться в утробі дитина захищений материнської енергетикою і силами, тому не варто думати про щось погане. За церковними канонами вагітній жінці не забороняється:

 • омивати тіло покійного;
 • бути присутнім при відспівуванні;
 • їздити на похорон;
 • відвідувати цвинтарі в поминальні дні;
 • доглядати за могилами покійних родичів.

Думка лікарів і психологів

В протилежність служителям церкви, які стверджують, що майбутньої матері дозволяється відвідування кладовища, психологи та інші лікарі дотримуються іншої думки.

Медики не втомлюються повторювати, що здоров’я дитини залежить від стану, в тому числі і емоційного, матері під час вагітності. На психіці та розвитку малюка позначаються всі переживання, які виникають жінкою. А похорон не можна назвати веселим подією. Мало того, що на кладовищі яка готується стати матір’ю жінка зіткнеться з купою людей, убитих горем. Головна причина — переживання самої вагітної, особливо якщо покійний — близький родич.

Випробовуваний стрес може не тільки негативно вплинути на ненароджену дитину. Це часто призводить і до більш серйозних наслідків, наприклад, до викидня. Не кажучи вже про емоційний зрив. Так що лікарі одностайні в своїй думці — вагітним жінкам на похоронах робити нічого. Не вітається і відвідування кладовища в дні поминання покійних.

Що убезпечить жінку при відвідуванні похорону

Багато людей надають велике значення прикметам і прогнозам. Звичайно, думка лікарів не менш важливо. Однак іноді питання про присутність на похованні навіть не піднімається. Це стосується випадків, коли помирає рідна людина (член сім’ї). Тоді поїхати на похорон — моральний обов’язок жінки. Крім того, якщо цього не зробити, є ризик виникнення серйозніших наслідків.

Жінки, що не поїхали проводити в останню путь померлого родича, часто потім мучаться докорами сумління і страждають морально. А це не кращим чином позначається на емоційному здоров’я.

В народі відомі способи убезпечити жінку, готується стати мамою. Ці методи застосовувалися ще нашими предками у випадку, якщо вагітна все ж повинна була знаходитися на похороні:

 1. У минулому слов’яни вважали оберегом вагітної червону нитку. Майбутня мати, яка була присутня при похованні, тримала нитку в руках. Такий оберіг і донині використовується в деяких селах.
 2. За старим слов’янським звичаєм, якщо вагітна, збираючись їхати на цвинтар, візьме з собою річ червоного кольору, то нічого поганого не трапиться.
 3. У наші дні при необхідності присутності майбутньої мами на поховання хто-небудь з присутніх просто стежить за станом жінки і, якщо потрібно, надає допомогу.

Червоний колір у слов’янських віруваннях асоціювався з богинею домашнього вогнища Макошью. Тому найкращим оберегом жінки і дитини вважалася червона нитка. Часто вагітні навіть одягали червоні сарафани. Зараз робити це зовсім не обов’язково. Якщо вже треба сходити на цвинтар, на похорон, поминання або для догляду за могилою, то достатньо взяти з собою річ червоних відтінків.

70c19356b230e2eb76329e0e31773f31 Чи можна вагітним ходити на похорони родича і на кладовищі

Що робити, якщо вже сходила на кладовищі

В наші дні збереглася віра в прикмети, що стосуються питання про участь вагітної жінки в траурних церемоніях. Майбутні мами намагаються уникати присутності на таких скорботних заходах. Однак виникають ситуації, коли поїхати на кладовище обов’язково треба. Тоді волею-неволею жінці доводиться дивитися на покійного.

Не варто впадати в паніку, якщо не можна уникнути присутності на поховання. Вагітним не забороняється їздити на похорон. Питання полягає в особистому відношенні і переконаннях.

Якщо все ж довелося подивитися на покійного, потрібно взяти себе в руки і, перш за все, заспокоїтися:

 • Віруючим повернути позитивний емоційний стан допоможе твердження церкви про те, що в смерті немає нічого негативного і, отже, не наноситься ніякої шкоди ні дитині, ні мамі.
 • Забобонним варто тримати при собі обереги і читати молитви.
 • У будь-якому випадку найкращий вихід — заспокоїтися і не думати про можливі наслідки. Тоді нічого поганого не трапиться.

На питання, що стосується відвідування вагітною жінкою похорону і поминальних заходів складно дати точну відповідь. Все-таки ще живі забобони, що дійшли до нас від предків. Однак завжди варто пам’ятати, що чим менше уваги приділяється прикметами і прогнозам, тим менше ймовірність, що погане станеться. Тому якщо жінка відчуває своїм обов’язком проводити померлого родича в останній шлях, то так і потрібно чинити і не зосереджуватися на предрекаемых забобонами негативні наслідки.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради