Полиці в лазні в парильні: як зробити лежаки і лавки в парній своїми руками, ширина і висота конструкції уздовж стін сауни

Російська лазня з давніх часів відома своїм оздоровлюючим і розслаблюючим ефектом, тому не дивно, що лазневі процедури досі надзвичайно популярні. Як стверджують вчені, лазня робить на організм виключно благотворний вплив, зокрема вона виводить токсини і в значній мірі сприяє омолодженню організму. Традиційна лазня зазвичай складається з мийної і парної. Полиці в лазні в парильні є одним з найголовніших елементів, тому їх облаштування необхідно приділити особливу увагу.

 Полиці в лазні в парильні: як зробити лежаки і лавки в парній своїми руками, ширина і висота конструкції уздовж стін сауни

Особливості полків для лазні або парилки

Як правило, дані конструкції не відрізняються особливими декоративними вишукуваннями, тому при наявності певних столярних навичок їх можна виготовити самостійно. Однак для того, щоб дані вироби вийшли по-справжньому зручними і функціональними, спочатку рекомендується уважно вивчити їх основні конструктивні особливості та різновиди.

Також необхідно дуже відповідально підійти до вибору використовуваного матеріалу, оскільки вживана деревина має дуже стійко переносити як екстремально високі температури, так і значно підвищену вологість.

Пристрій

Всі лазневі полиці зазвичай мають дуже простий пристрій. Найчастіше вони являють собою дерев’яну лавку, розміщену вздовж однієї або кількох глухих стін парної. Основний каркас зазвичай виготовляється з неширокого дерев’яного настилу з невеликими вертикальними опорами і горизонтальними перемичками.

У сучасних лазнях, як і в саунах, полиці можуть бути багатоярусними. У цьому випадку вони зазвичай встановлюються за принципом сходового косоура або просто по типу лавок з ніжками одна над іншою. Нижні полиці зазвичай використовуються для сидіння, а верхні — переважно для лежання.

 Полиці в лазні в парильні: як зробити лежаки і лавки в парній своїми руками, ширина і висота конструкції уздовж стін сауни

Вимоги до полиць

Виготовлення полків для лазні — процес нескладний, проте до даних виробів пред’являються особливі вимоги.

Вимоги, які необхідно враховувати при створенні конструкції:

 1. Щоб уникнути травм усі дерев’яні настили обов’язково повинні мати злегка закруглені кути.
 2. Опорний каркас повинен бути максимально міцним. Він зобов’язаний витримувати досить високі вагові навантаження.
 3. Для запобігання випадкових опіків на поверхні полків повинні повністю бути відсутнім металеві деталі.

Як правило, полиці у парильнях не монтуються впритул до стін. Для стікання води і рівномірної циркуляції гарячого пара необхідно обов’язково передбачити невеликий зазор приблизно близько 10 див.

Окремої уваги заслуговують вимоги, що пред’являються до використовуваної деревини:

 1. В першу чергу вона повинна бути дуже якісною. Обов’язково вибирайте чисто стругані і ретельно відшліфовані дошки без яких-небудь дефектів.
 2. Відповідна деревина повинна стійко переносити як підвищену вологість, так і постійна дія гарячої пари. Також вона повинна бути дуже стійкою до деформацій і гнилі.
 3. Щоб уникнути опіків вибирайте матеріал для настилу з дуже низькими показниками теплопровідності.

В екстремальних умовах лазні забороняється використовувати дошки з лакофарбовим покриттям. Для захисту деревини можна застосовувати тільки спеціальні водовідштовхувальні і протигрибкові препарати на натуральній основі. Застосування штучних синтетичних препаратів вкрай небажано, оскільки під впливом гарячої пари вони можуть виділяти шкідливі для здоров’я випаровування.

 Полиці в лазні в парильні: як зробити лежаки і лавки в парній своїми руками, ширина і висота конструкції уздовж стін сауни

З яких порід деревини виготовляються

Вважається, що лазневі полиці найкраще споруджувати з листяних порід деревини, оскільки цей матеріал не тільки має дуже низьку теплопровідність, але й також може похвалитися досить високими зносостійкими якостями. Крім того, по складу цілющих випарів полкам з листяних порід деревини практично немає рівних.

Абаши

Деревина африканського дуба не без підстав вважається практично ідеальним рішенням для виготовлення банних крамниць і лежаків. Завдяки високій щільності деревина абаши дуже стійка як до підвищеної вологості, так і до різного роду механічних впливів. З плином часу цей пиломатеріал практично не деформується і не піддається усадці. Як правило, пориста структура африканського дуба володіє дуже красивою текстурою дрібної з благородним кремовим або злегка жовтуватим відтінком.

Вільха і чорна вільха

Головною перевагою вільхи вважається її вкрай низька теплопровідність, а це значить, що паритися на вільхових полицях буде дуже комфортно і приємно. Крім того, вільха не розтріскується під впливом високої температури і підвищеної вологості.

Також з плином часу вона практично не змінює свій світлий благородний відтінок. Тому якщо ви хочете спорудити полиць більш темного кольору, то використовуйте для його виготовлення деревину чорної вільхи, яка за своїми властивостями та якісними характеристиками практично не поступається традиційній сіркою. З недоліків вільхи можна відзначити досить посередню гнучкість і досить високу схильність до гниття.

 Полиці в лазні в парильні: як зробити лежаки і лавки в парній своїми руками, ширина і висота конструкції уздовж стін сауни

Клен

Незважаючи на досить високу щільність, деревина клена відрізняється дуже хорошою гнучкістю і високою зносостійкістю. Зазвичай кленовий матеріал дуже легко піддається обробці, тому з нього можна виготовляти практично будь-які різьблені деталі.

Також слід зауважити, що багато різновиди клена мають дуже гарну текстуру, добре проглядаються серцевинними променями. Деревина багатьох сортів клена має стандартний жовтуватий відтінок, проте деякі породи можуть похвалитися більш незвичайною червонувато-бурою або білувато-кремового колірною палітрою.

Липа

По співвідношенню ціни і якості деревина липи вважається однією з найкращих. Однак багатьом людям цей матеріал подобається в першу чергу тому, що під час нагрівання деревина липи починають виділяти в повітря дуже приємний деревний аромат, що володіє яскраво вираженими цілющими властивостями.

Вважається, що в ефірних оліях, виділюваної липою, містяться особливі речовини, які в багатьох випадках сприяють запобіганню застуди і різних нервових захворювань. Як правило, липова деревина має злегка жовтуватий відтінок, проте під постійним впливом вологи вона може з часом потемніти.

 Полиці в лазні в парильні: як зробити лежаки і лавки в парній своїми руками, ширина і висота конструкції уздовж стін сауни

Осика

Осика також відноситься до бюджетних варіантів. Незважаючи на невисоку вартість, даний матеріал зазвичай дуже стійко переносить експлуатацію в російській лазні. Крім того, вона чудово піддається обробці різними ручними інструментами і тривалий час зберігає свій досить привабливий зовнішній вигляд.

Однак при виборі даного матеріалу слід враховувати, що осика має досить високу схильність до гниття зсередини. Тому перед тим як купувати даний пиломатеріал, рекомендується розпиляти хоча б одну дошку з постачання з метою перевірки деревини на наявність початкових ознак гниття.

Тополя

М’яка деревина тополі характеризується не занадто щільною текстурою. Найчастіше вона має світло-коричневий або жовтувато-бурий відтінок без яскраво виражених серцевинних променів. Незважаючи на маловыразительную зовнішність, естетичні властивості деревини можуть бути значно поліпшені за рахунок застосування особливих просочуючих складів. Що стосується міцності, то деревина тополі має досить слабкі показники.

 Полиці в лазні в парильні: як зробити лежаки і лавки в парній своїми руками, ширина і висота конструкції уздовж стін сауни

Розміри

В залежності від загальної площі приміщення розміри банних полків можуть змінюватись. В ідеалі підбирати дані вироби необхідно в повній відповідності з габаритами кімнати. Для цього необхідно виміряти довжину і ширину тієї ділянки, де планується установка банної «меблів».

Висота

Висота полків в парильні зазвичай залежить від висоти стель в приміщенні. Найбільш зручним і комфортним вважається розміщення самої нижньої лавки на висоті приблизно 50-60 см від підлоги. Для комфортного розміщення парильників самі верхні конструкції рекомендується встановлювати приблизно в 120 см від стельової поверхні.

Довжина і ширина

Важливе значення має довжина і ширина возводимой конструкції.

При виборі ширини необхідно орієнтуватися на основні параметри:

 1. Стандартна ширина звичайної сидячій лавки становить не менше 40 див.
 2. Найбільш комфортні лежанки зазвичай мають розміри завширшки не менше 100 див.
 3. Ширина самого верхнього полку обов’язково повинна складати близько 90 див.

Довжина полків найчастіше варіюється в межах від 2,1 до 2,4 метра, проте в невеликих парильнях лежаки і лавки досить часто зводяться у всю довжину парильного приміщення, тобто від однієї стіни до іншої.

 Полиці в лазні в парильні: як зробити лежаки і лавки в парній своїми руками, ширина і висота конструкції уздовж стін сауни

Форми полиць

З розмірами банних полків все зрозуміло, тепер давайте більш детально розглянемо найбільш часто зустрічаються форми. Серед найбільш затребуваних можна виділити кілька типів конструкцій.

Ступінчасті

Являють собою просту дерев’яну конструкцію, виконану у вигляді середніх розмірів ступенів. Верхні нари зазвичай мають найбільшу ширину, оскільки вони найчастіше використовуються для лежання. Більш нижні полиці зазвичай грають роль сходинок або ж застосовуються для розміщення банщиків переважно в сидячому положенні.

 Полиці в лазні в парильні: як зробити лежаки і лавки в парній своїми руками, ширина і висота конструкції уздовж стін сауни

Г-образні або кутові

Подібна конструкція передбачає розміщення полків перпендикулярно один одному на двох сусідніх стінах. Висота Г-образних полків зазвичай підбирається в залежності від індивідуальних особливостей приміщення. Як правило, даний варіант є найбільш оптимальним рішенням для невеликої за розмірами лазні або сауни.

 Полиці в лазні в парильні: як зробити лежаки і лавки в парній своїми руками, ширина і висота конструкції уздовж стін сауни

Купе-полиць

Складні купейні конструкції розташовуються строго паралельно один одному на різній висоті стіни. Однак у деяких випадках вони можуть також розміщуватися паралельно один одному на двох протилежних стінових поверхнях.

Для більш істотної економії квадратних метрів самі верхні полиці оснащуються особливими складними елементами, які в міру потреби дозволяють компактно складати верхні лежанки. Як правило, дане рішення ідеально підходить для малогабаритного парильного приміщення.

Багатоступінчасті

Дуже зручні багатоступінчасті конструкції заслужено відносяться до одних з найбільш поширених. Такі полки зазвичай схожі на звичайні сходи з декількома досить широкими сходинками. Дана різновид банної меблів вважається однією з самих зручних, оскільки вона дозволяє підібрати найбільш комфортний температурний режим.

 Полиці в лазні в парильні: як зробити лежаки і лавки в парній своїми руками, ширина і висота конструкції уздовж стін сауни

Де розташувати

Всі лавки і лежаки зазвичай розміщуються строго уздовж стін. В ідеалі дані конструкції повинні розташовуватися поза досяжності холодних повітряних мас. Лавки та лежаки можуть бути встановлені у два або три яруси, при цьому самі нижні полиці зазвичай є найбільш прохолодними, в той час як самі верхні — найбільш спекотними.

У компактних парильнях дерев’яні настили можуть розміщуватися на кутовий або Г-подібною схемою, а в більш просторих і великогабаритних приміщеннях вони найчастіше розташовуються єдиною лінією уздовж однієї стіни.

Методи кріплення дощок

Фіксація різних елементів конструкції найчастіше здійснюється за допомогою цвяхів або дубових клинів. Зрозуміло, кращий другий варіант, оскільки будь-які металеві елементи кріплення при експлуатації можуть стати причиною малоприємних термічних опіків.

При кріпленні дерев’яного настилу металевими деталями кріплення головки необхідно обов’язково прикріплювати з виворітного боку конструкції. Також їх рекомендується злегка утоплювати в деревину приблизно на 5-6 мм.

 Полиці в лазні в парильні: як зробити лежаки і лавки в парній своїми руками, ширина і висота конструкції уздовж стін сауни

Як зробити своїми руками

У початківця майстра пропозицію зробити полиці в лазні своїми руками може викликати безліч питань, однак при наявності деяких столярних навичок дані конструкції можна виготовити власними силами. Для цього досить уважно вивчити покрокову інструкцію або грамотне детальне керівництво. Всі роботи, пов’язані із створенням банного полку, можна умовно розділити на кілька основних етапів.

Розрахунки і креслення

Перед початком роботи необхідно створити як можна більш докладний креслення або ескіз. При складанні розрахунків в першу чергу необхідно визначити довжину і ширину конструкції, а також обчислити найбільш оптимальну висоту для її розміщення.

 Полиці в лазні в парильні: як зробити лежаки і лавки в парній своїми руками, ширина і висота конструкції уздовж стін сауни

Виготовлення каркасу та його монтаж

Після створення детального ескізу всі елементи випилюються в повній відповідності з раніше проведеними розрахунками. Далі дерев’яні бруси ретельно шліфуються і встановлюються у вертикальному положенні. Опорні стики між собою фіксуються поперечними перемичками.

 Полиці в лазні в парильні: як зробити лежаки і лавки в парній своїми руками, ширина і висота конструкції уздовж стін сауни

Кріплення настилу

Кріплення дерев’яного настилу здійснюється дуже просто. Ретельно отструганные дошки фіксуються на каркасі паралельно один одному з інтервалом у 1-2 див.

Для фіксації настилу можна використовувати як звичайні дерев’яні цвяхи або шурупи, так і спеціальні саморізи. Зрозуміло, краще використовувати дерев’яні елементи кріплення, оскільки будь-які металеві поверхні в парильні при зіткненні зі шкірою людини можуть викликати опіки.

 Полиці в лазні в парильні: як зробити лежаки і лавки в парній своїми руками, ширина і висота конструкції уздовж стін сауни

Фінішна обробка

Самим останнім кроком є додаткова обробка конструкції спеціальними захисними складами, які не тільки ефективно захищають натуральну деревину від надзвичайно високого температурного режиму, але і багато в чому сприяють запобіганню різних грибкових захворювань. Оброблені спеціальними захисними складами банні лежаки і лавки будуть тривалий час радувати своїм первозданним виглядом і бездоганною зносостійкістю.

 Полиці в лазні в парильні: як зробити лежаки і лавки в парній своїми руками, ширина і висота конструкції уздовж стін сауни

Рекомендації по догляду

Виготовивши банні полиці своїми руками, непогано дізнатися і про те, як правильно доглядати за ними. Незважаючи на екстремально високі температури і значно підвищену вологість, приміщення лазні піддається агресивному впливу різних мікроорганізмів і звичайної бруду.

Корисні поради

Щоб захистити дерев’яні поверхні від негативного впливу навколишнього середовища, в першу чергу необхідно регулярно виконувати санітарно-гігієнічне прибирання і різні профілактичні заходи.

Також варто враховувати наступні рекомендації:

 1. По закінченні банних процедур полиці рекомендується спочатку вимити звичайним господарським милом, а потім насухо витерти рушником або звичайною ганчіркою.
 2. По можливості як можна частіше провітрюйте приміщення. Для цього відкрийте навстіж всі вікна, двері і вентиляційні клапани, попередньо закривши всі ємності з водою щільними кришками. Провітрювати приміщення необхідно не менше 3-4 годин.
 3. Кілька разів на рік дерев’яну меблі в парильні необхідно обов’язково обробляти спеціальними водовідштовхувальними складами. Перед обробкою всі забруднені поверхні рекомендується зчистити циклею або шліфувальною шкуркою.

Регулярний і своєчасний догляд за банної меблями значно продовжує термін її експлуатації, а також допомагає запобігти появі різних грибкових уражень.

 Полиці в лазні в парильні: як зробити лежаки і лавки в парній своїми руками, ширина і висота конструкції уздовж стін сауни

Відео

У цьому відео розповідається про монтажі двоярусних полків в парильні.

У цьому відео можна наочно побачити, як створюється двох’ярусний полиць в парній.

З цього відео ви дізнаєтеся про те, як зробити полиць для лазні своїми руками.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради