Лимонна кислота і інші засоби проти іржі

Видалити іржу з металевих поверхонь можна різними способами. Для цього існують спеціальні засоби, але не завжди вони є під рукою. У таких випадках добре допомагає лимонна кислота проти іржі. Від давньої глибокої корозії вона, можливо, не врятує, але в більш простих випадках виручить вас і заощадить бюджет. Головне, діяти швидко, щоб зберегти руйнується поверхня.

Чому з’являється іржа

limonnaya kislota i drugie sredstva protiv rzhavchiny Лимонна кислота і інші засоби проти іржіБудь-який метал рано чи пізно покривається іржею

Спочатку в природі метали добуваються не в чистому вигляді, а у вигляді хімічних сполук: карбонатів, оксидів, сульфідів, гідроксидів. Це сполуки містять вуглець, кисень, сірку, воду та інші компоненти.

Якби метали були спочатку чистими, іржа була б їм не страшна. Але таких копалин раз, два та й годі – це золото, срібло, платина. Вони не прагнуть до створення з’єднань, тому практично не взаємодіють з навколишнім середовищем, вона не має на них великого впливу. Інші метали рано чи пізно піддаються корозії, з якою доводиться боротися.

Є маса способів видалити іржу в домашніх умовах, від дорогих професійних до більш простих, для яких потрібен всього лише один компонент.

У чому користь лимонної кислоти в боротьбі проти іржі

Лимонна кислота допомагає не тільки в приготуванні страви, але й успішно застосовується в якості надійного та ефективного очищаючого кошти.

Вона має масу переваг, тому в побуті без неї просто не обійтися:

 • Якісно приводить в порядок всі різновиди металевих поверхонь, усуваючи сліди іржі.
 • Не руйнує шар фарби або лаку.
 • Не забруднює навколишнє середовище.
 • Економно витрачається.
 • Обходиться набагато дешевше, ніж готові засоби, придбані в магазині.

limonnaya kislota i drugie sredstva protiv rzhavchiny1 Лимонна кислота і інші засоби проти іржіЛимонна кислота видаляє іржу навіть на рельєфних виробах

Лимонна кислота усуває сліди корозії навіть в самих важкодоступних місцях. Це особливо важливо, якщо виріб має складну конструкцію або є небезпека зламати крихкі деталі. При механічній обробці позбутися від іржі так само ефективно не вийде.

Видаляти сліди потрібно відразу, як тільки вони виявлені. На початковій стадії пошкодження домашні засоби, начебто лимонної кислоти, найбільш ефективні. Якщо процес зайшов занадто далеко, доведеться використовувати більш агресивні потяги.

Після застосування лимонки досить злити використаний розчин в раковину і промити невеликою кількістю проточної води. Це допоможе ще і труби прочистити від жирного нальоту і вапняних відкладень.

Правила безпеки

Лимонна кислота по-різному впливає на організм, тому потрібно бути обережніше з її застосуванням. В сухому вигляді і в концентрованому розчині, потрапивши в очі або на шкіру, склад може спровокувати сильне роздратування або серйозний хімічний опік.

Найнебезпечніші для здоров’я, якщо речовина потрапить всередину у великій кількості. При появі подібних симптомів необхідно терміново звернутися в лікувальний заклад:

 • подразнення слизової оболонки шлунка;
 • сильні болі в епігастральній області;
 • безперервний кашель;
 • блювота з домішкою крові;
 • втрата свідомості;
 • слабкість.

Також не можна вдихати лимонну кислоту – від цього можуть постраждати дихальні шляхи.

Зберігати порошок потрібно в безпечному місці та дотримуватися заходів безпеки під час роботи з ним.

Як видалити іржу з металу з допомогою лимонної кислоти

Перед застосуванням будь-яких складів для видалення корозії, потрібно підготувати поверхню механічними способами. Зніміть тонкий шар іржі за допомогою грубої шкірки, потім пройдіться більш дрібним наждачним папером. Залишки, які в’їлися в метал, можна видалити спеціальними речовинами.

Безпечні засоби і інструменти

Щоб перемогти іржу на металевих поверхнях, необхідні підручні матеріали:

 • ганчірки з натуральних волокон;
 • мочалки, губки, які добре вбирають вологу;
 • зручні щітки, призначені для чищення металу;
 • засоби для знежирення поверхонь;
 • скребки;

Також приготуйте ємність, в якій будуть лежати металеві предмети під час процесу відновлення.

Щоб захистити шкіру, слід заздалегідь запастися гумовими рукавичками і подбати про захисні окуляри для очей.

Покрокова інструкція з видалення іржі з металу

limonnaya kislota i drugie sredstva protiv rzhavchiny2 Лимонна кислота і інші засоби проти іржіПеред застосуванням лимонної кислоти потрібно видалити верхній шар іржі твердою щіткою

Перш ніж приступити до процедури, потрібно ретельно очистити від бруду пошкоджену поверхню, видалити залишки жиру спеціальним складом. Потім щіткою або скребком обробити проблемні місця.

Приготувати очищуючий розчин по такому рецепту:

 • Наповнити підходящу ємність теплою водою.
 • Додати лимонну кислоту. На 100 мл води буде потрібно 60-80 г кислоти.
 • Це рецепт концентрованого складу. Якщо корозія незначна, можна поекспериментувати і трохи змінити пропорції.

  Далі помістити металеві вироби в розчин. Про те, що реакція почалася, сповістять невеликі пухирці, що з’являються на поверхні. Процес має тривати протягом 30-60 хв, але якщо поверхня дуже пошкоджена, краще процедуру продовжити до 2 і більше годин.

  Як тільки іржа залишилася на поверхні розчину, слід промити виріб під проточною водою, ретельно висушити. Бажано не протирати, так як розчин корисний тим, що залишає на металі захисне покриття – оксидну плівку. Щоб вона була більш дієвою, можна використовувати моторне масло. Ефективні також соняшникова, кукурудзяна та оливкова.

  Корозія руйнує не тільки метал, але й інші матеріали, наприклад, кераміку або тканину. У подібних випадках допоможе інший розчин. Потрібно додати 50 г кислоти в 250 мл будь різновиди оцту. Обробка речей, крім металевих, триває не більше 10 хв. Металеві поверхні повинні перебувати в такому розчині до 2 годин.

  Коли відновлені металеві вироби висохнуть, їх можна обробити пастою Гоі. Для цього знадобиться вовняна ганчірочка. Якщо пасти немає, достатньо просто відполірувати поверхні повстю.

  Чого не можна робити під час видалення іржі

  Ні в жодному разі, не рекомендується варити металеві предмети в розчині з лимонкою. Може статися окислення.

  Після обробки можна промивати вироби содовим розчином. Це в майбутньому прискорить появу корозії на вже очищений поверхнях. Краще всього покрити предмет силіконом. В такому випадку він довше прослужить.

  Які ще є способи для боротьби з корозією

  Для боротьби з корозією є різні способи.

  Хімічний

  При цьому використовують розчинники на природній або хімічній основі, особливо з підвищеною концентрацією лугу. Речовина наносять тонким шаром на місце, уражена корозією. Далі чекають протягом 30 хв, поки пройде реакція. В кінці оброблену поверхню витирають насухо.

  Термічний

  limonnaya kislota i drugie sredstva protiv rzhavchiny3 Лимонна кислота і інші засоби проти іржіКиснево-ацителеновая пальник видалить іржу термічним способом

  Для цього методу необхідно використання киснево-ацителеновой пальника. Він дозволяє випалювати уражені місця, але разом з фарбою.

  Механічний

  Задіюють різні пристосування, які допоможуть зняти наліт: щітки, шкребки, наждак, шліфувальну машинку. Це повинні бути предмети з абразивними властивостями.

  У більш складних випадках, коли шар корозії занадто товстий, застосовуються:

  • орбітальна шліфмашина з абразивними колами;
  • піскоструминний апарат;
  • електродриль з насадками;
  • болгарка.

  Для останніх інструментів потрібні спеціальні навички і обов’язково дотримання техніки безпеки.

  Перелічені методи необхідно застосовувати тільки в добре провітрюваних приміщеннях.

  Не всі металеві поверхні можна очистити механічним або термічним способами. Щоб не помилитися і не зіпсувати виріб, зверніть увагу на написи або на ньому. Якщо є спеціальні символи, що забороняють механічну обробку, використовуйте інший метод.

  Як попередити повторну корозію

  Уникнути повернення іржі можна, тільки якщо поверхня була попередньо добре вичищена. Після такої процедури виріб потрібно ретельно просушити і покрити його захисним шаром. Зазвичай для цього предмети занурюються в розплавлений метал або обробляються гальванопластичним шляхом відповідної ванні.

  Добре захищають від іржі такі речовини:

  • Цинк. Один з кращих варіантів. Оцинковане залізо часто зустрічається під назвою гальванізованого. Найбільш ефективна холодна електролітична оцинковка. При порушенні цілісності захисного шару іржавіння заліза йде дуже швидко, оскільки при цьому на металі утворюється гальванічна кора і кисень.
  • Олово. Оберігає добре, але тільки якщо залізо ніде не оголено.
  • Свинець. Ефективно захищає від соляної та сірчаної кислоти. Листи, покриті свинцем, застосовуються для створення покрівлі хімічних і газових заводів.
  • Мідь і нікель. Оберігають лише при значній товщині шару.

  Навіть незважаючи на захисне покриття, будь-які металеві предмети рано чи пізно починають іржавіти. Наскільки швидко це відбудеться, залежить від умов експлуатації. Щоб вони завжди зберігали свій первісний вигляд, необхідний правильний догляд.

  Металеві поверхні потрібно регулярно чистити, але уникати при цьому частого застосування сильних кислот або лугів.

  Лимонна кислота послужить хорошим профілактичним засобом. Розчином на її основі можна протирати багато поверхні, включаючи кахельну плитку, емальовані приналежності, сантехніку, крани та змішувачі, шланги і труби. У випадках, коли абразивні засоби протипоказані, кращого складу, ніж лимонна кислота, не знайти. До того ж вона усуває неприємні запахи.

  Видалення іржі лимонною кислотою не зашкодить поверхню, і вона залишиться у своєму первісному вигляді.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради