Мох на ділянці – як позбутися і вивести мох на садовій ділянці

Мох на камінні, бетонних конструкціях часом прикрашає дачний інтер’єр. Однак, якщо він починає рости на грядках або газоні, то для городників це стає вже великою проблемою. Справа в тому, що в тому місці, де він починає розмножуватися, нічого рости не буде. Це в результаті приводить до втрати врожаю.

mokh na uchastke – kak izbavitsya i vyvesti mokh na sadovom uchastke72 Мох на ділянці – як позбутися і вивести мох на садовій ділянці

Mossy рослина утворює щільне скупчення, яке повністю покриває землю і через які потім не може пробитися ні одну рослину. Він любить тінисті і вологі місця, але часто ростуть і на сонці. У посушливий період здається, що рослина висохло і загинуло. Але як тільки з’являється волога, знову оживає і розростається.

Як попередити і як позбутися від дикої рослинності на своїй присадибній ділянці, про це піде сьогодні мова.

Мох на ділянці – добре це чи погано?

У природі мохи беруть участь у створенні біоценозів, особливо там, де своїм покровом повністю покривають всю поверхню, наприклад, в тундрі. Покрив з моху здатний накопичувати і утримувати радіоактивні речовини. А також регулюють водний баланс, вбираючи в себе і утримувати велику кількість води. Вважається, що мох – відмінний стерилізатор грунту від грибкових утворень.

Якщо мох росте в якості декору, це безсумнівно дуже красиво. Тому деякі дачники спеціально «состарівают» деякі деталі ландшафтного дизайну. Але коли він починає рости на грядках або газоні, це вже приносить певні проблеми, і з ними доводиться боротися досить тривалий час і часом безуспішно.

mokh na uchastke – kak izbavitsya i vyvesti mokh na sadovom uchastke73 Мох на ділянці – як позбутися і вивести мох на садовій ділянці

Крім того, що псується зовнішній вигляд, застилаючи своєї порослю тротуарні плитки, залисини на газоні, розростаючись на грядках. Він не залишає місця для розвитку цінних овочевих культур. Крім того, шкоди від нього може виражатися в наступному.

 • Мох споживає занадто багато вологи, відбираючи її в овочевих культур, що ростуть поруч на грядці. Тим самим вони значно гірше розвиваються і плодоносять.

Ці рослини здатні вбирати в себе до 10 разів більше вологи, ніж їх власний вагу.

 • У дощову погоду це рослина вбирає з себе велику кількість вологи, порушує водний баланс у грунті і з часом ділянку заболочується.
 • Під порослю моху з’являється щільна кірка, яка перешкоджає нормальному повітрообміну та надходження кисню до коренів рослин.
 • Мох забирає на себе значну частину поживних речовин, не залишаючи їх іншими рослинами для росту і розвитку, що в подальшому може призвести до їх загибелі.
 • З часом він закислює грунт, більшість культурних рослин не можуть нормально рости на кислих ґрунтах.

Як бачите, наявність моху на ділянці приносить більше бід, ніж естетичної насолоди. Позбутися від нього буває досить складно, але можна. І деколи на це піде не один рік.

Чому росте мох на присадибній ділянці – причини

Мох – це багаторічна зелена рослина і найдавніше на Землі. Їх можна зустріти на різних континентах, і навіть в Антарктиді. У нього немає квітів, коренів і провідної системи. Розмножується мохи спорами, які дозрівають у спорангиях, своєрідних коробочках. По мірі дозрівання коробочки лопаються і спори розносяться вітром на значні відстані. Спори настільки легкі, що можуть відлетіти на кілька кілометрів. І де є умови для проростання спор, там і починає вони розростатися.

mokh na uchastke – kak izbavitsya i vyvesti mokh na sadovom uchastke74 Мох на ділянці – як позбутися і вивести мох на садовій ділянці

Підступна рослинність може не з’явитися на дільниці, якщо знати причини чому він раптом з’являється на ділянці і вчасно вжити відповідних заходів.

 • Відсутність дренажу в грунті, що призводить до надзвичайної її вологості.
 • Погана вентиляція, коли на ділянці дерева або чагарники ростуть дуже близько один до одного. З цієї причини мохи можуть розростатися і в теплиці.
 • Тінь від будівель. Зазвичай в таких місцях завжди довше зберігається вологість, а це ідеальне середовище для проростання спор. В тіні, куди довго не потрапляє сонце, з часом обов’язково зросте мох.
 • Це показник, що в цьому місці кислий грунт, оскільки з часом він закислює грунт.
 • Щільний грунт, який рідко або ніколи не рыхлился, теж може стати благодатним середовищем для розмноження спір.

mokh na uchastke – kak izbavitsya i vyvesti mokh na sadovom uchastke75 Мох на ділянці – як позбутися і вивести мох на садовій ділянці

Що робити, якщо на дачній ділянці росте мох

Знаючи причини розростання мохів на ділянці, боротьба з ним починається в цих напрямках. Тобто необхідно виключити причини, які сприяють розростанню його суперечку. Що конкретно треба робити?

 • Насамперед необхідно позбутися самого моху. У нього немає кореневої системи і мохи розростаються в поверхневому шарі. Тому дуже ретельно прибирають за допомогою залізних граблів, плоскоріза або просто руками. Зняте рослина не варто викидати в загальну компостну купу. Від нього потрібно позбавлятися радикально. Його сжинают, якщо він сухий або ж, склавши в щільний поліетиленовий мішок, викидають в сміттєвий контейнер.

Зчищати мох доведеться у міру того, як він буде наростати.

mokh na uchastke – kak izbavitsya i vyvesti mokh na sadovom uchastke76 Мох на ділянці – як позбутися і вивести мох на садовій ділянці

 • Наступним кроком буде осушення ділянки. Грунт на грядці необхідно перекопати, щоб був хороший повітрообмін, і грунт просохла. Додайте в грунт пісок, це разрыхлит грунт, зробивши її більш повітропроникною, більш пухкою. Намагайтеся на таких місцях найчастіше рихлити грунт. Якщо це не допомагає, зробіть дренаж, прорийте канавки, через які буде стікати зайва вода.

Слід врахувати, що мох росте на низьких ділянках, в канавках і поглибленнях. У цьому випадку необхідно вирівняти поверхню ділянках з допомогою додатково привезеного грунту.

 • Грунт, погано удобрена органічними добривами, зокрема азотом, з часом окислюється. Мох дуже любить кислий грунт, тому не створюйте умови для його проростання спор. Щоб вирішити цю проблему, раскисляйте грунт будь-якими способами, а їх чимало. Навесні перед перекопуванням грунту вносите гашене вапно з розрахунку 50 кг на 1 сотку землі. Восени додавайте доломітове борошно. Відмінно роскисляє грунт деревна зола, до того ж вона дуже корисна для багатьох овочевих культур.
 • Часто мох починає рости в загущених посадках між кущами і деревами. Розплануйте посадку плодово-ягідних культур так, щоб вони не створювали зайву тінь і між ними вільно проходило повітря. Тоді не буде зайвої вологості, тіні і умов для розростання мохів. А якщо прибрати тінь не виходить, наприклад, з-за архітектурних будов на ділянці, то доведеться боротися тільки з допомогою з допомогою добрив і регулярного розпушування грунту.

Зробіть імпровізоване дзеркало з металевого листа або фольги, яке зможуть відображати світло (сонячні промені) на затінений ділянку.

mokh na uchastke – kak izbavitsya i vyvesti mokh na sadovom uchastke77 Мох на ділянці – як позбутися і вивести мох на садовій ділянці

Як позбутися від моху на дачній ділянці

Крім способів, які здатні поліпшити структуру грунту, ще можна знищити мох за допомогою азотних добрив.

Сечовина (карбамід) збагачує грунт азотом. Але концентрація розчину для знищення моху повинна бути вдвічі більше, ніж для добрива по рекомендації виробників. При перекопуванні можна розкидати гранули добрива, з подальшим закладаємо в грунт. З обережністю використовуйте цей спосіб та навіть він не підійде, якщо на грядці вже ростуть овочі. Велика концентрація може спалити корінці, рослина загине.

Таку ж дію має і амонійна селітра. Для її застосування теж потрібно подвійна концентрація від заданої виробником.

Якщо ніякі методи не допомагають, скористайтесь радикальними методами.

 • Полийте ділянку залізним купоросом (30-50 г на 1 л води) або мідним купоросом (40 г на 1 л теплої води) і обприскуйте всі місця, де є мох. Вони згубно діють на спори.
 • Дуже добре працює бордоська рідина, в ній міститься вапно.
 • Щавлева кислота, її розводять з водою в співвідношенні 1:8.
 • Системний фунгіцид «Скор», використовується, як профілактичний засіб з тривалим терміном дії, але його багаторазово використовувати не можна, оскільки спори можуть звикнути до цього препарату і в подальшому він просто не буде ефективним.

Обробіть ділянку гербіцидом «Дихлорофен» або спеціальними засобами від німецької фірми «Dr.Klaus»

Дорогі читачі, дочитавши цю інформацію до кінця, тепер ви знаєте, як боротися з мохом на ділянці. Якщо ви хочете мати здорову грунт на грядках, зверніть також увагу на господарські будівлі, дерева, адже на них теж можуть бути мохи. А з них спори можуть розлетітися по всій ділянці. Використовуйте ці прості поради, вчасно усувайте причини появи мохів. І навіть помітивши перші його ознаки, відразу ж приступайте до його знищення. І гарних вам врожаїв!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради