Клей для підлогової плитки: який краще, яким шаром наносити

Плитка на підлозі в деяких приміщеннях — дуже практичний варіант. Але якісний матеріал варто чимало і тому плитковий клей треба вибирати якісний. І ціна — один з останніх критеріїв. Хоча він, звичайно, важливий, але, заощадивши трохи на клеї, можна потім витратити велику суму на заміну плитки.

Зміст статті

 • 1 Види клею і області їх застосування
  • 1.1 Клей на цементній основі
  • 1.2 Дисперсійний клей
  • 1.3 Двокомпонентний епоксидний клей
 • 2 Види клею по області використання
 • 3 найкращий за показниками клей для плитки
  • 3.1 Товщина шару
  • 3.2 За розміром плитки
  • 3.3 На гуляє поверхню, теплий пол
  • 3.4 Поверх гідроізоляції та плитка на плитку
  • 3.5 Для мармуру, скляної плитки і мозаїки

Види клею і області їх застосування

Вибирати плитковий клей для підлоги треба в залежності від підстави і розмірів/типу плитки. Чим більше і важче покриття, тим більшу міцність повинен мати клей. Тут все більш-менш просто. В описі вказується з якими матеріалами і розмірами даний склад може застосовуватися. З підставами трохи складніше. Треба дивитися тип, стабільність, міцність, боїться або немає вологи. Загалом, щоб вибрати, треба знати види плиткового клею. За типом сполучного вони бувають трьох типів: на цементі, дисперсія і двокомпонентні акрилові.

klejj dlya napolnojj plitki: kakojj luchshe, kakim sloem nanosit Клей для підлогової плитки: який краще, яким шаром наноситиВиди та класифікація клею для плитки

Клей на цементній основі

Найпопулярнішим є плитковий клей на основі цементу. Якщо вам потрібно укласти плитку на стабільне підстава — типу бетонної плити чи стяжки — цементні склади оптимальні по співвідношенню ціна—якість. Вони мають відносно невисоку ціну і хороші характеристики. Застосовуються для укладання плитки, керамограніту, мозаїки на тверді підстави — бетон, цементно-піщану стяжку.

Склади є з укладанням на тонкий шар — для рівних підстав, так і з кривизною — шаром до 2,5 см (LITOFLOOR K66). Товстошарових плитковий клей не надто поширене явище. Занадто дорогою виходить укладання. Дешевше попередньо зашпаклювати виїмки, зрізати горби. Підготувавши таким чином основу, значно скоротите витрати на плитковий клей.

klejj dlya napolnojj plitki: kakojj luchshe, kakim sloem nanosit1 Клей для підлогової плитки: який краще, яким шаром наноситиЦементний клей для плитки перед використанням розводять водою. Пропорції клею і води вказані в інструкції на упаковці

Швидкосохнучий цементний клей може застосовуватися на збірних підставах, але після грунтовки, знижує поглинаючу здатність. В деякі суміші для поліпшення або зміни властивостей (для підвищення еластичності) додають полімери. Але це регламентує виробник — куди можна, які конкретно, в якій кількості. Цементний клей продається в сухому вигляді, перед роботою потрібно додати води і перемішати.

Цементний клей для плитки — один з найпоширеніших. Навіть в одного виробника є з десяток видів точно. Як же розібратися? У маркуванні цементних складів присутні цифри. Вони показують міцність складу. Чим більше цифра, тим вище характеристики. Підвищення міцності досягається додаванням полімерів. І цифри відображають кількість добавок.

klejj dlya napolnojj plitki: kakojj luchshe, kakim sloem nanosit2 Клей для підлогової плитки: який краще, яким шаром наноситиЛогіка цифр зберігається у будь-якого виробника клею для плитки: чим більше цифра, тим міцніше клей

Наприклад, розглянемо популярні марки плиткового клею Церезіт. У них є лінійка з буквами СМ і різними цифрами. Так ось. СМ11, СМ14, СМ16 і СМ17 — кількість полімерів від одного до іншого майже подвоюється. Щоб було зрозуміліше: СМ16 полімеру в два рази більше ніж у СМ14. Тому СМ14 при роботі більш «жорсткий», а його «зчеплення» з поверхнями набагато менше, ніж у СМ16. Тепер зрозуміло, чому підвищенням «номери» зростає і ціна клею. Найдешевший — СМ11, найдорожчий в цій лінійці — 17 СМ.

Дисперсійний клей

Дисперсійний плитковий клей хороший тим, що можна класти як велику, так і дрібну плитку. Можливе укладання керамограніта, природного або штучного каменю. Підстава — бетон, цемент, гіпс, штукатурка, збірні підстави, ГВЛ, теплі підлоги. Дозволяє отримати водонепроникну обробку. Продається у вигляді готової до застосування дисперсії — у відрах різної ємності.

klejj dlya napolnojj plitki: kakojj luchshe, kakim sloem nanosit3 Клей для підлогової плитки: який краще, яким шаром наноситиДисперсійний клей — чисто, міцно, водостойко

Підлогова плитка і керамограніт є водонепроникними матеріалами. Але, якщо класти на звичайний цементний плитковий клей, вода буде просочуватися через шви. У тих місцях, де поява калюж не дуже ймовірно — на кухні, в коридорі — можна врятувати становище використовуючи водонепроникну затірку.

Там же, де вода може стояти довго — в душових, у мокрих зонах ванній, на балконі — краще використовувати дисперсійний клей. Якщо ви шукаєте вологостійкий клей, дивіться цю категорію. Воду він не пропустить точно. Дисперсійний клей можна використовувати в душовій кабіні без піддону, ванних, для облицювання басейну, на кухнях.

Двокомпонентний епоксидний клей

Найскладніше знайти плитковий клей для дерев’яних поверхонь. Потрібна хороша адгезія, а також необхідно, щоб склад після висихання залишався еластичним. Деревина від вологості і температури змінює свої розміри. Та й дерев’яні підлоги можуть «гуляти» під ногами. Для таких випадків дивіться в бік двокомпонентного клею для плитки.

klejj dlya napolnojj plitki: kakojj luchshe, kakim sloem nanosit4 Клей для підлогової плитки: який краще, яким шаром наноситиДвокомпонентний плитковий клей перед застосуванням треба змішати

Епоксидний плитковий клей підходить для укладання будь-якого типу матеріалу на нетрадиційні підстави, типу пластику, деревини. Володіє підвищеною еластичністю і відмінним зчепленням. «Чіпкість» і еластичність дозволяє укладати плитку на метал, скло, плитку. Склад стійкий до вібрацій, може застосовуватися при облицюванні сходів і «гуляють» підстав. В складі немає води, тому він рекомендований для підстав, погано переносять вологу. В якості основи може бути дерев’яна підлога, фанера, ЦСП, скло магнезитовий лист і так далі.

Види клею по області використання

Вибирати клей треба ще з урахуванням умов експлуатації. Обов’язково звертайте увагу на цей момент. Для приміщень підходять будь-які склади. Але якщо потрібен клей для підлоги на сезонної дачі, бані, альтанки, інших об’єктах на вулиці або в неопалювальних приміщеннях, слід звертати увагу на температурний діапазон. Для таких цілей підійде плитковий клей для зовнішнього застосування.

Отже, ось яка градація за особливим властивостям може бути:

 • для внутрішнього застосування,
 • склади зовнішнього використання,
 • стійкі до агресивних впливів,
 • спеціалізовані, що мають поліпшені характеристики.

  klejj dlya napolnojj plitki: kakojj luchshe, kakim sloem nanosit5 Клей для підлогової плитки: який краще, яким шаром наноситиПри виборі треба дивитися на область використання, температурний режим та інші параметри

Кілька слів варто сказати про спеціалізований плитковий клей. Це склади з добавками полімерів, які змінюють/покращують властивості цементу. Наприклад, клей для підлогової плитки з поліпшеною адгезією використовується при укладанні плитки на гладкі підстави. Залишаються еластичними після висихання склади — для укладання плитки на деревину і т. д. У ванній або душі, на кухні потрібна підвищена стійкість до вологи. Тут треба буде шукати вологостійкий клей для плитки. При укладанні на вулиці — на ганку, тераси, в альтанці, на неопалюваній дачі — потрібна буде морозостійкість. Є і такі склади. В принципі, будь-яка проблема має рішення. Можна знайти плитковий клей навіть якщо хочете укласти плитку на плитку.

Самий кращий за показниками клей для плитки

Вибрати оптимальний клей для укладання плитки — важке завдання. З одного боку, не хочеться надто дорогий, якщо можна обійтися дешевим. З іншого — трохи зекономиш за рахунок більш дешевого клею, а через пару років доведеться міняти плитку, тому що вона «бухти» або полопалася, або ще якісь незворотні процеси. Тому уважно підходите до вибору виробника, так і до вибору конкретного складу. В принципі, нормальний виробник в описі вказує все, що необхідно:

 • для плитки — розміри і тип плитки, каменю;
 • на яке підстава;
 • яка додаткова підготовка потрібна (якщо вона потрібна);

  klejj dlya napolnojj plitki: kakojj luchshe, kakim sloem nanosit6 Клей для підлогової плитки: який краще, яким шаром наноситиТреба ще дивитися і на комфортність роботи з складом

 • умови експлуатації — водостійкість, температурний режим;
 • товщина шару — мінімальна, максимальна;
 • тривалість «життя» при укладанні;
 • термін висихання, для плиткового клею для підлоги вказується ще через який проміжок часу можна ходити.

Якщо подивіться цю інформацію, вже буде добре. Важливо, щоб за всіма пунктами умови дотримувалися. Ще важливі такі параметри, як час роботи з сумішшю і час коригування положення плитки. Вони, звичайно, залежать від густоти замісу, вологості у приміщенні, наявність протягів, але все одно, чим більше часу на укладку, тим простіше. Новачкам це дуже важливо.

Товщина шару

З одного боку, тонкий шар під плиткою — малий витрата, що означає грошей на клей потрібно менше. Але дешевий клей «слабкіше», в тому сенсі, що міцність у нього нижче. А чим слабкіше клей тим він гірше себе веде на тонкому прошарку. Так що укладання підлогової плитки на тонкий шар — тільки на дорогі склади.

klejj dlya napolnojj plitki: kakojj luchshe, kakim sloem nanosit7 Клей для підлогової плитки: який краще, яким шаром наноситиТовщина шару клею для плитки вибирається виходячи з кривизни підстави, але не тільки

Наприклад, якщо шар клею буде 2-3 мм, варто брати клей більш високої марки. Якщо вибираєте між Ceresit СМ 16 СМ і 14, на тонкий шар краще 16. Якщо шар клею під плитку йде 4 мм і більше, можна брати СМ 14. І справа не тільки в Церезиті. Такий підхід зберігається і для інших марок: на більш тонкий шар беруть плитковий клей більш високої марки, з більш високою міцністю.

За розміром плитки

Взагалі, самий дешевий клей беруть якщо дотримуються наступні умови:

 • плитка укладається в опалювальному приміщенні;
 • на бетонну чи цементну підставу;
 • розмір 250*250 мм;
 • немає підігріву підлоги;
 • нормальна вологість.

klejj dlya napolnojj plitki: kakojj luchshe, kakim sloem nanosit8 Клей для підлогової плитки: який краще, яким шаром наноситиЧим крупніше і товще плитка, тим міцніше повинен бути клей

При дотриманні всіх цих умов можна не переживати і брати дешевий клей. Але краще — дешевий у перевіреного виробника (Плітоніт, Крепс, Основи). Цілком може статися, що після висихання клей можна буде розкришити пальцем. Зустрічаються такі підробки. Якщо ви не знаєте чи можна довіряти конкретного складу, перед закупівлею всього обсягу купіть мінімально можливу кількість. Будинки зачиніть, укладіть пробну плитку. В процесі оцініть наскільки легко чи складно працювати, подивіться як довго буде «жити» суміш у ємності, де замішували. Після висихання (термін вказаний на упаковці) оцініть міцність складу. Якщо все вас влаштовує — можна купувати всю партію.

А взагалі, чим більше плитка, тим міцніше потрібен клей. Для підлоги самий «легкий» клей не використовують взагалі. Якщо подивитеся на опис, для укладання на підлогу застосовується клей середніх марок і вище. Поділ таке:

 • плитка керамічна плитка 300*300 мм — клей потрібен середньої міцності (СМ 14 і аналоги);
 • натуральний камінь, штучний камінь невеликого формату, керамограніт 400*400 мм і середніх розмірів керамічна плитка — потрібен клей підвищеної міцності (СМ 16 СМ 117);

  klejj dlya napolnojj plitki: kakojj luchshe, kakim sloem nanosit9 Клей для підлогової плитки: який краще, яким шаром наноситиЗавжди дивіться опис

 • велика плитка, керамограніт — Ceresit СМ17, LITOKOL K80, Knauf Flisen і Flex, Mapekley Extra.

Все це справедливо для укладання плитки без підігріву. Якщо кладете на стяжку, але з підігрівом, потрібен складу з підвищеною еластичністю — при охолодженні/нагріванні матеріали збільшуються і зменшуються. Щоб плитка не потріскалася і не відскочила, необхідно щоб клей зберігав еластичність. Тоді він компенсує всі зміни.

На гуляє поверхню, теплий пол

Як ми вже говорили вище, для теплої підлоги або поверхонь, які мають значне теплове або влажностное розширення (збірні стяжки) потрібен плитковий клей, який залишається еластичним. І, все одно, навіть з таким клеєм, краще використовувати на підлозі невелику за розмірами плитку. Менше шансів, що її порве.

Для укладання на теплу підлогу або ЦСП, СМЛ та інші подібні підстави, можна застосовувати наступні склади:

 • Русеан Fiksator, Еластичний
 • LUGATO Flexible
 • Knauf Flex
 • Litoflex K80

  klejj dlya napolnojj plitki: kakojj luchshe, kakim sloem nanosit10 Клей для підлогової плитки: який краще, яким шаром наноситиДля теплої підлоги йдуть окремі продукти. Клей для підлоги з підігрівом повинен бути еластичним

 • Mapei Adesilex P9 (Адесілекс)
 • IVSIL CLASSIC і Profit
 • Unis Plus (Юніс плюс)
 • KERALASTIC T
 • Sopro FMK XL

Це далеко не всі можливі варіанти, але це ті, які в експлуатації себе показали, як мінімум добре, та ще й зручні при нанесенні. У списку є як склади на основі цементу з полімерними добавками, так і дисперсійні склади. Представлені різні цінові сегменти. Якщо бюджет обмежений, почніть з цієї позиції. Якщо бюджет не занадто «тисне» або обсяг робіт невеликий, можна вибирати за технічним критеріям. Після того як залишиться кілька, які вам підходять по всім параметрам, тоді вже дивіться за ціною.

Поверх гідроізоляції та плитка на плитку

Якщо основа опрацьовано гідроізоляцією, краще і клей брати тієї ж марки. Це не обов’язково, але більше шансів на успіх. Особливо якщо немає досвіду. Так можна бути впевненим, що матеріали будуть сумісні.

 • LITOKOL K80 і K81
 • Вебер Стоун Фікс

  klejj dlya napolnojj plitki: kakojj luchshe, kakim sloem nanosit11 Клей для підлогової плитки: який краще, яким шаром наноситиЧасто такі покриття називають складними чи нестабільними

 • ANSERGLOB (Ансерглоб) BCX 44 TOTAL, BCX 46
 • Vetonit Ultra Fix

Варто дотримувати ще одне правило — чим більше полімерів в гідроізоляції, тим вище повинна бути марка плиткового клею.

Для мармуру, скляної плитки і мозаїки

Клей для укладання мармуру, мозаїки або скляної плитки відрізняється тим, що роблять його на основі білого цементу. Цей компонент дуже недешевий, а так як до складу входять ще добавки для підвищення міцності, ціна виходить не зовсім гуманної. Але інші склади — на основі звичайного сірого цементу — застосовувати не вийде, так як зміниться колір.

 • ANSERGLOB BCX 46
 • Vetonit Mramor
 • LITOPLUS K55
 • Церезіт СМ17

  klejj dlya napolnojj plitki: kakojj luchshe, kakim sloem nanosit12 Клей для підлогової плитки: який краще, яким шаром наноситиКлеюча суміш для мармуру і скляної мозаїки робиться з білого цементу

 • Mapei adesilex p10
 • Sopro FF 455
 • Knauf Mramorit
 • Геркулес GM-165

Взагалі, у серйозних виробників у всіх є подібні матеріали. Вибирайте ті, які представлені у вашому регіоні. І, знову-таки, дивіться за умовами експлуатації, товщині шару, життєздатності розчину і т. д.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради