Коло Освальда для колористики волосся. Фото, як підібрати відтінок Естель, Капус, інших фарб

Будова волосся влаштовано так, що при їх фарбуванні потрібна колірна корекція. Її виконують із застосуванням правил колористики – науки про будову і властивості кольору. Коло Освальда містить основні відтінки, з яких готується складу для отримання бажаного тону волосся.

Основні поняття колористики

Колористика вивчає сприйняття кольору зором. У цю науку входять розділи:

 • утворення і будова кольору;
 • правила змішування відтінків;
 • вплив кольорів на психіку;
 • фізичні властивості спектра.

Всі відтінки містить колірний круг RYB і КЖС. Зірка Освальда складається з первинних, вторинних, третинних і ахроматичних тонів, представлених схематично за допомогою геометричного тіла. Якщо розділити по горизонталі коло КЖС, то верхня частина буде містити теплі відтінки, а нижня – холодні.

92c43952c9665000cf7ae06c5797f560 Коло Освальда для колористики волосся. Фото, як підібрати відтінок Естель, Капус, інших фарбСистема Манселла

Система Манселла описує колір за двома характеристиками: рівень світлості та насиченості. Представляється у вигляді вертикальної осі з низкою відтінків від білого до чорного (ахроматична шкала), яку горизонтально перетинає колірний круг. Опускаючи її нижче по прямій, можна отримати відтінок темніше. Якщо при цьому взяти точку ближче до краю колірного кола, тон вийде яскравіше.

Особливості вибору кольорів за кольоротипам зовнішності

Коло Освальда для колористики волосся полегшує розрахунки при змішуванні відтінків фарби. А теорія кольороподілу Иттена потрібна стилістам, щоб вибрати індивідуальну палітру відтінків для будь-якого типажу зовнішності. Художник виділив групи, які назвав зимових, весняних, літнім та осіннім сезонами. У кожну з них була поміщена своя палітра тонів.

Оригінальна таблиця містить 200 відтінків цветотипов, але застосовується більш проста схема кольороподілу сезонно. Досить виділити у себе ознаки, характерні для типажів зовнішності. Виходячи з натурального відтінку можна міняти колір волосся у межах відтінків зі свого «сезону».

c4b341ccac6fdb79a7d32b863c31303d Коло Освальда для колористики волосся. Фото, як підібрати відтінок Естель, Капус, інших фарбОсобливості вибору кольорів за кольоротипам зовнішності

У цветотипов є три параметра:

 • показник глибини тону від 1 до 12 рівня світлості;
 • насиченість відтінку;
 • теплі або холодні тони.

Практично однакові параметри мають кольоротипи світле літо і осінь, контрастна зима і літо. Змінюючи колір волосся можна переходити в ці сезони. Однак слід обмежитися незначною зміною насиченості і глибини відтінку.

3 основних кольори в колористиці та їх поєднання

Коло освальда для колористики волосся містить кольори, які утворюють інші тони при змішуванні. Це первинні відтінки, і вони коригують небажані тону при їх додаванні в фарбувальні склади.

74ccf3c9572e0b8dc6f93b80e2a20d01 Коло Освальда для колористики волосся. Фото, як підібрати відтінок Естель, Капус, інших фарб3 основних кольори в колористиці та їх поєднання

Крім того, від їх поєднання залежить натуральний відтінок волосся:

 • синій пігмент основною в темному волоссі;
 • червоний в рівних пропорціях з синім створює середні тони волосся;
 • жовтий з незначною кількістю червоного є основою блонда;

Синій колір є самий холодний і інтенсивний в гаммі. У барвник він додає глибини і затемнює вихідний відтінок.

Червоний колір менш сильний за ступенем впливу. Якщо додати його в фарби на основі синього пігменту, то результат фарбування буде світліше. Змішування червоного і жовтого відтінків змінює властивості складу в бік затемнення. Жовтий колір в будь-яких фарбах підвищує світлість тони і робить його яскравішим.

Правила змішування фарб різних відтінків

Для досягнення унікальних відтінків досвідчені колористи змішують різні барвники.

a4f2aa2411ce0e14b61ccebb6bc99386 Коло Освальда для колористики волосся. Фото, як підібрати відтінок Естель, Капус, інших фарбПравила змішування фарб різних відтінків

Це процедура вимагає дотримання декількох правил:

 • змішувати можна близькі за відтінками пігменти;
 • не можна комбінувати фарби різних виробників оскільки палітри у всіх різні;
 • потрібно враховувати ступінь витримки для різних типів волосся.

При фарбуванні комбінаціями з відтінків потрібно строго дотримуватися пропорції і використовувати ваги.

Пігменти змішуються за такими правилами:

 • Кількість фарби на довжину волосся до плечей – 60 мл (1 тюбик). По цій довжині обчислюється необхідний обсяг косметики.
 • Комбінувати більше трьох фарб в одній панелі можуть тільки професіонали.
 • Не змішуються між собою такі подтона, як зелений і червоний, фіолетовий і жовтий, синій і помаранчевий.

Щоб правильно поєднувати відтінки між собою потрібно вміти тлумачити числові позначення відтінків. Перша цифра на коробці означає рівень світлості тони. Щоб зрозуміти, який колір вийде, потрібно розділити суму перших чисел на використаних тюбиках і поділити на їх кількість. Наприклад, якщо змішати 2 – брюнет і 8 – середній блондин, на виході вийде 5 – світлий шатен.

В яких пропорціях змішувати фарби

Щоб зрозуміти, як розраховується співвідношення фарб для отримання бажаного відтінку, потрібно знати про такі поняття, як рівень тону, база освітлення і відсоток окислювача. Рівень тони коливається в діапазоні від 1 до 10, в деяких фарбах представлені 11 і 12 відтінки (суперблонд).

Важливо! Відтінки на рівні глибини тону слід вибирати, орієнтуючись на другу цифру після крапки у фарбі. Вона повинна позначатися нулем. Ці фарби не містять додаткового пігменту, який може небажано проявитися у вигляді затемнення кольору.

Колір волосся залежить від співвідношення синього, червоного і жовтого відтінку. Коли натуральний пігмент видаляється з волосся за допомогою перекису водню, проявляється база освітлення. Наприклад, при переході з синяво-чорного в шатен проявляється червоний пігмент, який маскується кольорокорекцією.

Знаючи свій рівень глибини тону, можна зрозуміти, який відсоток окислювача потрібно брати. На ринку представлені 1-12% активатори. Цей показник відображає кількість перекису водню в складі. Відповідно, чим він вище, тим інтенсивніше реакція освітлення.

Кожен тип активатора використовується для різних видів фарбування:

 • 1,2–1,5% — застосовується при тонуванні для незначної зміни кольору;
 • 3% — волосся фарбуються тон в тон, при рівні глибини 3.0–6.0 затемнює на 1-2 тони, при 7.0–10.0 висвітлює на 1 рівень;
 • 6% — висвітлює на 1 відтінок, використовується при кольоровому фарбуванні і сивого волосся;
 • 9%—висвітлює на 2-3 тони, використовується на темному волоссі для кольорових фарбувань і різних технік колорування;
 • 12% (40 vol) — застосовується для стійкого фарбування з освітленням на волоссі нижче 4-ого рівня глибини тону. Радикально впливає на волосся, не закривається фольгою.

Важливо! Високі відсотки активатора не використовують при освітленні пудрою. Такі окислювачі застосовуються для роботи з лінійкою суперблондов на натуральних волосся.

Пропорція фарбувальних засобів визначається індивідуально. Враховується структура волосся, кількість фарбувань, використані барвники, фон освітлення і рівень глибини тону. Не беручи до уваги ці параметри, можна скористатися стандартною таблицею.

Тип фарбування Пропорції фарбувальних засобів
Стійке фарбування 60 мл фарби + 60 мл окислювача
Інтенсивне тонування 1:2 з 1,5–1,8% оксиду
Пастельні відтінки 1:2-з 1,2% активатора для пастельних відтінків
Видалення сивини 60 мл фарби + 60 мл окислювача
Освітлення 1:2
Фарбування в мідні відтінки 1:1
Кольорове мелірування 1:1
Створення унікальних тонів 1:1
Колорування 1:5

Щоб вирахувати оптимальний час витримки при фарбуванні потрібно до обсягу окислювача додати 15 хвилин. Наприклад, використання активатора 20 vol передбачає 20+15=35 хв.

Теорія кольору Ст. Освальда.

Зірка Освальда, представлена у вигляді ахроматичною осі, яку перетинає колірний круг. Для колористики волосся ця фігура представлена в спрощеному вигляді.

e35b9b6a27869551064b7083fe425c3f Коло Освальда для колористики волосся. Фото, як підібрати відтінок Естель, Капус, інших фарбКоло Оствальда для колористики волосся

Коло поділений на 4 секції:

 • червоний переходить у жовтий — I секція;
 • червоний змінюється на синій — II секція;
 • синій перетворюється в зелений — III секція;
 • зелений змінюється жовтим — IV секція.

Споріднені кольори знаходяться в одній секції, а споріднено-контрастні в лівій або правій половині кола.

Переходи між секціями утворюють відтінки. Є вторинні відтінки, утворені змішуванням базових кольорів і третинні – отримані комбінацією з базових і додаткових тонів. Якщо провести діагональ від одного відтінку до іншого, можна отримати протилежні кольори. В результаті їх змішування утворюються сірі тони.

Як працювати з колом Освальда

При роботі з колом Освальда застосовуються ряд правил для кольорокорекції.

53061cdf5c700e61e189a3bf353f5ae5 Коло Освальда для колористики волосся. Фото, як підібрати відтінок Естель, Капус, інших фарбЯк працювати з колом Освальда

Круг, поділений на 3 базових кольори і 3 вторинних, використовується в розрахунках для посилення і нейтралізації відтінків:

 • для посилення кольору на колі беруть відтінки з сегменту, де він знаходиться;
 • для нейтралізації тони проводиться діагональ в бік протилежної сегмента;
 • для зміни відтінку в бік бажаного поєднують кольору з двох поруч розташованих сегментів.

Наприклад, жовтий фон освітлення нейтралізують противоцветом, що стоять на діагоналі — фіолетовим.

Червоний відтінок прибирають шляхом додавання зеленого пігменту у барвник. Якщо виконується пастельна тонування, то тон світлішає до 9-10 рівня, а потім тонується невеликою кількістю червоного. Варто пам’ятати, що змішання трьох базових кольорів у рівних пропорціях утворює сіро-коричневий відтінок і робить волосся темніше.

Первинні кольори

Синій, жовтий та червоний не можна одержати змішуванням інших відтінків. З первинних кольорів виходять всі кольори на палітрі. А поєднання їх в рівній пропорції утворює ахроматичний ряд. Застосування чистих кольорів без домішок підходить контрастним типам зовнішності.

Нанесення на знебарвлені волосся червоного, жовтого, синього утворює перехідні тони: рожевий, світло-жовтий, блакитний.

Вторинні кольори

При змішуванні первинних кольорів утворюються вторинні, які іменуються відтінками. При змішуванні жовтого і червоного виходить помаранчевий, синього і жовтого — зелений, червоного і синього — фіолетовий. Змішування цих відтінків також утворює ахроматичний ряд, рівень тону якого залежить від насиченості тонів.

Третинні кольори

Комбінуючи первинні і вторинні кольори, отримують широкий діапазон третинних відтінків.

Такі тони можна отримати змішуванням ахроматического ряду з квітами, варіюючи рівень їх насиченості. Фарби різних виробників містять суцвіття з базових кольорів, з вторинними і утворюють ті ж третинні кольори, тому процес фарбування може видавати абсолютно непередбачувані результати і вимагає навичок колористики.

Кольори

Обчислити, які відтінки поєднуються між собою за допомогою побудови фігур на колірному колі.

Є 6 методів визначення гармонійності:

 • тріада. По центру береться рівносторонній трикутник;
 • комплементарне поєднання. Беруться точки з протилежних частин кола;
 • аналогічне поєднання. Витягуються 4 відтінку однакової контрастності з одного або споріднених сегментів;
 • роздільно-комплементарне поєднання. Використовується схема, подібна до аналогічної, тільки замість протилежного кольору беруться сусідні для нього відтінки;
 • тетрада. Виділяється прямокутник по центру кола;
 • квадрат. По центру кола будується квадрат будь-якого розміру і з нього виділяються відтінки.

Правила побудови гармонійних поєднань використовується при виборі відтінків для фарбування різних цветотипов.

Монохромні кольори

Поєднання близьких один до одного відтінків утворює монохромний ряд. Вони можуть бути схожими за такими критеріями:

 • один рівень глибини тону, але різної насиченості;
 • різний рівень тону, але однакова насиченість;
 • один колірний тон, але різний рівень глибини і насиченості.

У монохромному ряді можна грати за рахунок зміни одного критерію з різним ступенем інтенсивності.

Ахроматичні кольори

У ахроматичний ряд входять всі відтінки від білого до чорного. Фактично білий колір не містить жодного відтінку, а чорний поєднує в собі всі тони. Контраст між тонами в цій колірній гамі досягається лише за допомогою різниці між рівнями світлості відтінків.

9a25fc91910618741adb321b7352d1ba Коло Освальда для колористики волосся. Фото, як підібрати відтінок Естель, Капус, інших фарбМонохромні кольори

Ахроматичні гаму отримати на волоссі без кольорокорекції неможливо. Її створюють за допомогою грамотного поєднання противоцветов (протилежних відтінків у колірному колі).

Попелясті відтінки

Коло Освальда для колористики волосся містить ряд сірих і сіро-коричневих відтінків. Такі кольори виходять досить складно, оскільки більшість дівчат мають великий вміст рудого пігменту у волоссі. Попелястий подтон утворюється за рахунок нейтралізації жовтих і червоних відтінків.

Сіро-коричневі тони підходять виключно дівчатам з холодним кольором шкіри. Карі очі і смаглява шкіра роблять теплу зовнішність болючою при попелястих відтінків.

Підбір відтінків по колу Освальда для фарбування волосся фарбами різних виробників

Використання кола Освальда при фарбуванні тісно пов’язане не тільки з вихідним станом волосся, але колірними нюансами, які несуть в собі фарби різних виробників. У кожної фарби є як і рівень глибини тону, так і додаткові домішки пігментів, які коригують рівень червоного, золотого, фіолетового відтінків.

30ddfabac8d6ce7959b70fc9c48dbdc4 Коло Освальда для колористики волосся. Фото, як підібрати відтінок Естель, Капус, інших фарбПідбір відтінків по колу Освальда для фарбування волосся фарбами різних виробників

Професійні фарби відрізняються від побутових не тільки ціною. Їх склад доповнюється більш якісним стабілізаторами реакції, а молекули пігменту мають менший розмір. Ці фактори впливають на стан волосся при фарбуванні, стійкість кольору і його відповідність очікуванням.

Естель

У палітрі фарб Estel представлені відтінки від 1-10 рівня тони. Природні відтінки без додаткових колірних домішок представлені у відтінках 1.0–10.0. Колірні нюанси позначаються цифрою після крапки від 1 до 7. Кожне значення означає колір додаткового кольору, який поміщений у барвник.

5b5a98438a6c0bdc6dfa39bb2214914e Коло Освальда для колористики волосся. Фото, як підібрати відтінок Естель, Капус, інших фарбЕстель

Для Estel:

 • 1 —попелястий;
 • 3 —золотий;
 • 4 —мідний;
 • 5 —червоний;
 • 6 —фіолетовий;
 • 7 —коричневий.

У серії засобів представлено багато лінійок для різних фарбувань. Для створення яскравих червоних тонів є фарби Extra Red із серії De Luxe. Зафарбувати сивину можливо за допомогою Estel Du Luxe Silver. Для одержання індивідуального тони краще змішувати родинні тони з однієї серії. Цветокоррекцию можна виконати за допомогою чистих пігментів і тонуючих масок, які випускає виробник.

Капус

Kapous випускає три серії Professional, Nonammonia, Studio. У палітрах представлені 106 відтінків і 6 підсилювачів кольору.

7e837f9a7d89b24744d8057c892d4774 Коло Освальда для колористики волосся. Фото, як підібрати відтінок Естель, Капус, інших фарбКапус

Фарб-карта містить 8 колірних нюансів у фарбах:

 • 1 — попелястий;
 • 2— перламутровий;
 • 3 — золотий;
 • 4 — мідний;
 • 5 — махагон;
 • 6— червоний;
 • 8— шоколадний.

Крім того, Kapous має свою лінійку суперблондов. Технології фарбування і змішування відтінків ідентичні з іншими марками. Фарби Kapous не можна наносити в чистому вигляді і комбінувати з окислювачами інших брендів.

Лонда

Londa випускає палітри фарб, в якій містяться спецблонд і пігменти для посилення кольору. Додаткових колірних нюансів 7, і вони ідентичні нумерації колеров від Estel, але тут присутня перламутровий пігмент під восьмим номером.

cbc0bcd713a2725680bd84482ef03052 Коло Освальда для колористики волосся. Фото, як підібрати відтінок Естель, Капус, інших фарбЛонда

Варто пам’ятати, що Londa стійкий барвник, який ідеально зафарбовує сивину. Але специфіка його дії полягає у деяких пігментах, які складно видалити з волосся після фарбування. Темні відтінки можуть вимиватися в рожеві та персикові тони.

Ігора

Igora має кілька палітр кольорів для надання конкретних ефектів волоссю. В фарб-карті представлені незвичайні благородні відтінки.

42e9030a293deebdae3ba9918cdd2ed6 Коло Освальда для колористики волосся. Фото, як підібрати відтінок Естель, Капус, інших фарбІгора

Додаткові кольори поділяються на такі групи:

 • 1 — попелястий;
 • 2— коричневий;
 • 3 — матовий;
 • 4 — бежевий;
 • 5 — золотий;
 • 6— шоколадний;
 • 7 — мідний;
 • 8 — червоний;
 • 9— фіолетовий.

У серії представлені 3 микстона і 3 підсилювача, розріджувача кольору.

Індолу

В асортименті фарб представлені 100 різних відтінків. Серед додаткових кольорів представлені:

 • 1 — попелястий;
 • 2 —перловий;
 • 3 —золотистий;
 • 4 —мідний;
 • 5 —червоний;
 • 6 —махагон;
 • 7 —фіолетовий;
 • 8 —шоколадний;
 • 9 — зелений.

  c1b94c8da9b48bcbe45f5bc99c361875 Коло Освальда для колористики волосся. Фото, як підібрати відтінок Естель, Капус, інших фарбІндолу

Фарби можна застосовувати для виконання фарбувальних ванн. Холодні відтінки змішуються з фарбами без додаткового кольору, теплі – з колером .03.

Пальот

Palette – серія засобів для домашнього фарбування. У ній представлений стандартний окислювач і фарба, яка варіюється в межах 1-10 рівнів глибини тону і не класифікується за змістом колеров. Серії коштів поділяються на 3 види по стійкості фарбування. Дана фарба не підходить для професійної кольорокорекції.

Гарньєр

Серія барвників Garnier містить лінійку Oleo Intense і Color Naturals. Вони призначені для домашнього використання, складаються з фарби і стандартного окислювача. Деякі продукти можуть містити 3 різних додаткових колера. Присутній суперосветляющая серія. Засоби не підходять для кольорокорекції.

Матрикс

Палітра професійних фарб Matrix містить серії Matrix Color Sync і Extra, SOCOLOR Beauty і Ultra Blonde. У фарбах міститься високоякісну сировину, що дає пігментів лягає рівно і давати бажаний відтінок. Серії неосветляющих фарб здатні підняти тон не більше, ніж на 2 рівня.

Нумерація упаковок виконується літерами. Барвник характеризується високою стійкістю і тривалої носінням.

Коло Освальда – базовий компонент колористики, який необхідно вміти застосовувати для того, щоб отримати бажаний відтінок волосся. Кількість нюансів, які проявляються при фарбуванні можуть спричинити несподіваний результат. Тому варто остаточно довіряти кардинальні зміни в зовнішності професійним колористам.

Відео про змішуванні фарб для волосся

Відео про палітрі барвників:

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради