Грядка-піраміда для полуниці: багатоярусна, багаторівнева, каскадна, як зробити

Грядка-піраміда для полуниці є однією з різновидів високих гряд. Роблять її зазвичай з дощок чи старих автомобільних шин. Рідше використовують тази, квіткові горщики та інші підручні матеріали. В конструкції немає нічого складного. Мало чим відрізняється догляд за полуницею, зростаючої на піраміді. Однак свої нюанси є. З ними потрібно ознайомитися, якщо з’явилося бажання освоїти нову технологію вирощування ягідної культури.

Особливості полуничної грядки у вигляді піраміди

Гряда не випадково придбала таку назву. За формою вона нагадує піраміду, зібрану з ємностей, заповнених землею. Конструкція складається з кількох ярусів. Кожний ряд наступного рівня має менший розмір. За рахунок різниці габаритів кожна ємність утворює посадкову зону для вирощування рослин.

804c2767bb17633471981527275fb817 Грядка піраміда для полуниці: багатоярусна, багаторівнева, каскадна, як зробитиГрядка придбала свою назву із-за зовнішнього вигляду, що нагадує форму піраміди

Кількість ярусів залежить від особистих переваг. Їх може бути 2, 3, 7 і навіть більше. Однак вище свого зросту піраміду збирати не рекомендується. Ускладнюється доступ до верхнього ярусу при обслуговуванні полуниці. Однак проблема не тільки у висоті. По-перше, чим більше ярусів, тим більше розширюється до основи піраміда. Вона займає багато місця на ділянці, і знову-таки з-за широкого нижнього ряду важко дотягнутися до верхівки. По-друге, Чим вище грядка-гірка для полуниці, тим більший тиск чинять вищерозташованих яруси на основу.

Збирають піраміду найчастіше з дощок, збиваючи ящики різного розміру. Можна використовувати автомобільні шини або інший підручний матеріал. Форма дерев’яної конструкції найчастіше зустрічається квадратна. Однак з дощок доступно зібрати прямокутник, трикутник і багатокутник. При використанні шин форма піраміди кругла.

Плюси і мінуси багаторівневої грядки для полуниці

Багатоярусні конструкції неспроста популярні серед садівників. Грядки мають багато переваг. Не позбавлені вони і декількох недоліків, але про них пізніше. Спочатку варто розглянути основні плюси:

 1. Основним плюсом є економічна вигода. Зібрані своїми руками пірамідні грядки для полуниці займають на ділянці мало місця – зазвичай до 2 м2. Саджанців можна висадити в кілька разів більше, ніж на клаптику землі аналогічної площі. Точна кількість місткості рослин залежить від кількості ярусів.
 2. Ягідна культура захищена від бур’янів, шкідників, що мешкають на городі. Якщо ділянка заболочений, коріння полуниці не гниють через відсутність прямого контакту з вологою.
 3. На піраміді спрощується догляд за полуницею. Прополка практично не потрібна. Зрідка пророслий бур’ян нескладно вирвати рукою. Простіше збирати ягоди, так як за ними не доводиться нахилятися. Урожай завжди чистий, має гарний товарний вигляд.
 4. Ранньою весною ґрунт у коробах швидше прогрівається на сонці. Прискорюється ріст полуниці, раніше дозріває врожай.
 5. Покрита зеленим листям полуниці піраміда влітку стане окрасою двору. Її часто ставлять замість квітника. Декоративність додають білі суцвіття і грона червоних ягід.

Важливо! Піраміда є кращим рішенням, якщо передбачається вирощування кучерявого сорти садової суниці.

Недоліків мало, але вони є, а пов’язані з тим самим відходом. Ізольований грунт швидко виснажується і пересихає. Щоб сконструйована своїми руками пірамідальна грядка для полуниці приносила прибуток у вигляді ягід, землю поливають частіше. Збільшують інтенсивність підживлення. Зазвичай мінеральні комплекси та органіку вносять раз на тиждень.

Як зробити багатоярусну грядку для полуниці

Перед початком складання піраміди потрібно визначитися з її висотою і кількістю ярусів. При цьому важливо врахувати, скільки місця передбачається виділити на ділянці. Наступним етапом продумують, який в доступності є матеріал. Про кресленні теж не варто забувати, якщо багатоярусну грядку своїми руками для полуниці вирішено зібрати з дощок. Схема допоможе визначитися з оптимальними габаритами, підрахувати кількість матеріалу.

Вибір матеріалу для грядки-піраміди для полуниці

В принципі піраміду доступно спорудити з багатьох будівельних матеріалів, навіть викласти цегляну конструкцію. Однак до таких складнощів рідко вдаються. Найчастіше затребуване дерево. Дошки швидко гниють в землі, але їх легко обробляти і зручно з ними працювати. При використанні сосни грядка гарантовано прослужить 5 років. Якщо дошки з твердих сортів дерева, та ще додатково оброблені антисептиком і гідроізолюючим матеріалом, термін експлуатації збільшиться до 10 років.

c075a3956903b45b0a175f4cf9b30e23 Грядка піраміда для полуниці: багатоярусна, багаторівнева, каскадна, як зробитиДошки оптимально використовувати з твердих порід дерева

На другому місці йдуть автомобільні шини. Складністю є пошук покришок різного діаметра. Адже тільки так вийде конусна грядка для полуниці з плавним переходом ярусів. Плюс покришок в стійкості до руйнівним факторам. Однак від нагрівання на сонці гума виділять в грунт токсичні речовини. Зменшують ймовірність забруднення ґрунту фарбуванням шин.

672e84a88bfddedb42a35ccea6d25fca Грядка піраміда для полуниці: багатоярусна, багаторівнева, каскадна, як зробитиПеред укладанням в піраміду у кожної шини ножем відрізають бокову полицю

Шини перед укладанням готують. Ножем відрізають одну бокову полицю, щоб вона не закривала посадочне місце для полуниці.

Важливо! Ще одним матеріалом для піраміди іноді вибирають метал, але його недолік в схильності до швидкої корозії при контакті з сирим ґрунтом.

Креслення і розміри грядки-піраміди для полуниці

Складну схему для піраміди немає сенсу будувати із-за простоти її конструкції. Грядка просто складена з декількох коробів, покладених один на одного. При використанні шин креслення взагалі не потрібен. Те ж саме стосується, якщо збирають триярусну грядку для полуниці або на два рівня.

Складніше йдуть справи з пірамідою, має близько 7 ярусів. Виникає проблема з поливом високої грядки. Щоб волога рівномірно розподілялася по грунту, піраміду оснащують по центру перфорованою трубою для затоки води. Приклад показаний на фото, де багатоярусна грядка для полуниці своїми руками виконана за такою технологією. До того ж схема передбачає захист днища короби оцинкованої сіткою, яка не дасть пробратися гризунам з городу. Якщо грядка буде стояти на асфальті або тротуарної плитки у дворі, необхідність в армосетке відпадає.

a71c8564519a406333bff2f1e0f6f0e1 Грядка піраміда для полуниці: багатоярусна, багаторівнева, каскадна, як зробитиВисоку піраміду оснащують перфорованою трубою для поливу, а днище коробів закривають оцинкованої сіткою

Технологія складання пірамідальної грядки для полуниці

Найпростіше скласти піраміду з покришок. Велика кількість шин різного діаметра складно знайти, тому така грядка зазвичай обмежується двома – трьома рівнями. Для початку варто гострим ножем обрізати одну бокову полицю шин. На її місці буде посадочна зона під полуницю. Зсередини покришки фарбують в будь-який колір. Фарба тут служить захисним шаром. В різнокольорові візерунки фарбують шини зовні для декорації грядки.

Велике колесо укладають на землю. Під нього можна підкласти оцинковану сітку, якщо грядка стоїть на землі, і під нею немає твердого покриття. Шину заповнюють дренажним шаром з піску і підготовленим грунтом. Зверху укладають другу покришку меншого розміру. Проробляють ті ж самі дії, що і з нижнім колесом. Всі подальші яруси облаштовують подібним чином. Якщо шини всього дві, третім рівнем можна поставити пластиковий таз.

527fc7cc59d3e34e5a0e4ef3627babe1 Грядка піраміда для полуниці: багатоярусна, багаторівнева, каскадна, як зробитиВерхнім ярусом піраміди з шин може послужити пластиковий цветочник або таз

Дерев’яні збирати своїми руками каскадні грядки для полуниці складніше. Спочатку готують обрізну дошку шириною – 25 см, товщиною – 4 див. Грядку простіше робити квадратну. Якщо піраміда висока, оптимальний розмір нижнього короба – 2,2?2,2 м. Для створення квадратної конструкції нарізають дошку аналогічної довжини – 2.2 м. Боку короба другого ярусу роблять на 30-35 см менше. Аналогічно в такій пропорції зменшуються квадратні ящики всіх наступних рівнів.

Принцип складання піраміди з готових ящиків нічим не відрізняється від облаштування грядки з шин. Єдиним винятком є установка по центру перфорованої пластикової труби діаметром 100 мм. Знизу її закривають заглушкою. Стінки перфорують свердлом діаметром 10 мм, обмотують геотекстилем, щоб через отвори всередину не потрапив грунт. Трубу встановлюють одночасно з ящиком нижнього рівня. Під час засипки її притисне грунтом.

e5936a7b03bc38332b933c2a86201495 Грядка піраміда для полуниці: багатоярусна, багаторівнева, каскадна, як зробитиКороби кожного ярусу дерев’яної грядки можна закріпити на стійках з бруса

Рада! Щоб захистити дерево від вологи, перед заповненням піраміду обробляють антисептиком, оліфою. Всередині ящиків можна розстелити руберойд.

Посадка суниці в багаторівневі грядки

Технологія посадки в піраміду нічим не відрізняється від дій, виконуваних на звичайній грядці. Спочатку підготовляють ґрунт. Складається вона з городньої землі, торфу і компосту. Пісок з перлітом укладають для дренажу. Іноді компоненти додають у сам грунт, їли він важкий для полуниці.

Висадкою займаються навесні або ранньою осінню. Ближче до зими висаджувати полуницю не можна. На пірамідальної грядці вона не встигне вкоренитися. Короби взимку промерзнуть і насадження пропадуть. Висадку починають з верхнього ярусу, щоб під час процесу грунт не засинав нижче зростаючу полуницю.

Кількість саджанців у кожному ящику залежить від того, яка ярусна грядка для полуниці своїми руками була збита. Якщо п’ять рівнів, то на одній стороні нижнього ящика зазвичай висаджують 7 саджанців, а на верхньому – 2 штуки. На другому ярусі висаджують по 5 рослин з кожного боку, а на третьому і четвертому рівні – по 3 штуки. Після висадки саджанці поливають, притіняють від сонця.

Догляд за полуницею на багатоярусних грядках

Всі дії, пов’язані з доглядом, нічим не відрізняються від обслуговування полуниці на звичайних грядках. Оптимально розглянути тільки пару нюансів, які потребують уваги.

b9b42999b68ae105c0b7a531e30edf2c Грядка піраміда для полуниці: багатоярусна, багаторівнева, каскадна, як зробитиНа піраміді полуниця росте точно так, як і на звичайній грядці

Першим нюансом є полив. Ґрунту на грядці мало. У спеку він швидко пересихає. Періодичність поливу доведеться визначати дослідним шляхом, щодня перевіряючи грунт на дотик. Якщо відчувається сухість, в перфоровану трубу заливають воду. Крізь отвори волога поступово буде надходити до коренів рослин. Низькі двоярусні грядки для полуниці зазвичай не оснащують перфорованою трубою. Полив виконують акуратно, з пляшки або лійки по клітинках. Проте загроза вимивання ґрунту залишається. Оптимально організувати крапельний полив з регулюючими крапельницями, через які подають певну порцію води.

Підживлення є другим важливим нюансом. З-за обмеженої кількості землі на грядці відбувається її швидке виснаження. Підгодівлю вносять рідку раз в тиждень, одночасно поєднуючи з поливом. Живильну суміш розводять з органіки з водою в співвідношенні 1:10. Мінеральні комплекси розбавляють по інструкції.

В прополках грядка не потребує. Зрідка здатна прорости бур’ян, насіння якого занесло вітром. Його просто висмикують руками.

Укриття пірамідних грядок з полуницею на зиму

Третім нюансом догляду є підготовка грядки до зимівлі. Залишати її просто так на вулиці не можна. Промерзання тонкого шару ґрунту приведе до загибелі полуниці. Перед настанням морозів піраміду накривають ними або декількома шарами щільного агроволокна. Іноді дерев’яні піраміди роблять пересувні на колесах. Таку конструкцію закочують в сарай, де вона стоїть до весни.

Поради професіоналів

Кожна технологія вирощування певної культури має свої секрети. Щоб отримати з грядки хороший врожай полуниці, варто прислухатися до порад досвідчених людей:

 • розташовують грядку на світлому сонячному ділянці, далі від яблунь та інших дерев, що пригнічують полуницю;
 • висадку розсади починають через тиждень після заповнення піраміди, щоб грунт всівся;
 • для високої грядки вибирають спеціально виведені сорти, зазвичай вони ампельні або низькорослі;
 • між саджанцями в ряду витримують відстань 20-25 см;
 • корінь рослини повинен бути розвинений, зберігати вертикальне положення під час посадки;
 • неприпустимо давати пересихати грядці в спеку.

8a1add60375cb0bddcd1273224c4f9af Грядка піраміда для полуниці: багатоярусна, багаторівнева, каскадна, як зробитиОптимальне плодоношення полуниці спостерігається на сонячному ділянці

З часом початківець садівник набереться свого досвіду. З’являться нові секрети кращого вирощування полуниці.

Висновок

Грядка-піраміда для полуниці після першої закладки прослужить 2-3 роки. Після закінчення цього часу грунт і насадження змінюють. Якщо дерев’яні короби мають видимі пошкодження, перед закладанням нової ґрунтосуміші їх ремонтують.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради