Підживлення смородини навесні та восени для гарного врожаю

Хто з нас не любить отримувати хороші врожаї? Але іноді для результату потрібно зовсім трохи. Наприклад, полити або підгодувати культуру, оновити або пересадити. На це часом треба зовсім небагато часу, коштів і сил. Але дуже важливо все ж, зробити це, і зробити вчасно.

Ми вже розглянули принципи правильної підживлення полуниці навесні і влітку, а ще обговорювали неймовірно круте добриво з бур’янів у бочці.

5b156cc03a5d0c74eb4f6c3f40df06bf Підживлення смородини навесні та восени для гарного врожаю

Підживлення смородини навесні для більшого врожаю

Всіх ягідних кущів необхідні азот для збільшення зеленої маси, фосфор для формування кореневої системи, а так само, щоб ягоди були солодкими. А з’єднання фосфору з калієм підвищує врожайність.

3ae04a9e99028ece1ea4bc5fcb2c7d57 Підживлення смородини навесні та восени для гарного врожаю

Фосфор необхідний смородині на всіх етапах вегетаційного розвитку рослин. Ось 4 необхідні підгодівлі:

 1. Ранньою весною, після обрізання куща і розпушування під ним землі. Підгодувати можна відразу, як тільки ґрунт прогрівається до 5-10?. Ідеально підійде нітроамофоска, як комплексне добриво, щоб і коріння рослини краще росли, і для нарощування зеленої маси.
 2. В період бутонізації. Тут підійде добрива з невеликою кількістю азоту, і з подвійною порцією фосфору і калію, наприклад, діамофоска.
 3. Коли рослина цвіте. Утворяться зав’язі і плоди. На даному етапі смородині необхідні фосфор і калій, щоб ягоди були більшими, солодше, а урожай більше.
 4. Після плодоношення, в кінці літа, восени. Ця підгодівля призначена для підготовки до врожаю на наступний рік та закладки квіткових нирок. Ще одна мета останньої підживлення в тому, щоб зміцнити рослина, допомогти йому перенести морозну зиму.

Трохи більш детальніше про другому і третьому етапі в наступному пункті. А тут докладно розповім про добривах, які підходять смородині ранньою весною.

 • Для першого підживлення підійде будь-яке комплексне добриво для ягідних чагарників.
 • В комплексне добриво можна вмішати сульфат калію з розрахунку 1ст.л. на 50мл добрива. Така суміш розводиться в 10 л води.
 • Аміачна селітра. 30гр на 1кв.м. Селітра посипається під кущі виключно після поливу.
 • Готові препарати «Ягідка» або «Агрікола».

Для одного куща чорної смородини можна підготувати суміш з 40гр суперфосфату і 10гр сірчанокислого калію. Для куща червоної смородини готується така суміш: 70гр суперфосфату + 60гр аміачної селітри + 50гр калійного добрива.

Добрива для смородини під час цвітіння і плодоношення

1. Фосфорно-калійна, коли на гілках ще є колір. Змішується у 10л води 1ст.л. сульфату калію і 1ст.л. суперфосфату. Для більшої ефективності через 10 днів підгодівлю повторити.

24f78080ca0364f9ac4f950f4b2c4f24 Підживлення смородини навесні та восени для гарного врожаю

2. Можна провести підживлення мікроелементами, такими, як залізо, молібден, магній, сірка, кобальт, мідь, бром. Будь-який з цих елементів (або відразу декілька) розводиться у воді, згідно до інструкції на упаковці, та вводиться під корінь куща.

3. Комплексне добриво, яке можна приготувати самостійно. У 10л теплій воді розмішують 20гр суперфосфату, 10гр азотного добрива (будь-якого) і 10гр сірчанокислого калію.

4. Азотні добрива, відразу після плодоношення. У відрі води розчинити 10гр нітрофоски (сечовини або аміачної селітри).

Будь добриво вводиться в грунт тільки після ретельного поливу!

Підживлення смородини після цвітіння — поради досвідчених садівників

Досвідчені садівники крім мінеральних добрив готують органічні підгодівлі для смородини:

 • На 10л теплої води 2-3г засохлих скоринок хліба. Наполягають скоринки у воді 10 днів. При цьому бочка або відро з водою повинен стояти на сонці, щоб прогрілося і запустився процес бродіння. Через 10 днів цей дріжджовий розчин розводять водою 1 до 10 і поливають смородину.
 • Відро, бочку або іншу ємність наполовину заповнити бур’янистою травою (в ідеалі – кропивою). У ємність заливається гаряча вода (не до самого верху). Ємність ставиться під відкрите сонце і настоюється добриво протягом 10 днів. Перед застосуванням настій розводиться: на 1 л настою 10л води. Під кущ виливається 10л підживлення.
 • Свіжий коров’як змішується з водою в пропорції 1 до 5. Настоюється це добриво 4-5 днів. Після чого розводиться водою (1: 2).
 • Тепла вода (10л) змішується з пивними дріжджами (50гр) і цукром (50гр). Суміш настоюється 2 дні і готова до застосування.
 • Кісткове борошно (200гр) змішується з 10л води. Полив – 1л під кущ.

4690401e41dfa9b18f5bc0f4a02fca02 Підживлення смородини навесні та восени для гарного врожаю

Ще одна порада від досвідчених городників: після застосування цих підживлень грунт у пристовбурового кола рихлити і мульчується.

Чим підживити смородину влітку після збору врожаю

На даному етапі смородина потребує комплексного фосфорно-калійному удобренні:

 • зола,
 • суперфосфат,
 • монофосфат калію,
 • борофоска,
 • сульфат калію
 • органіка (послід, картопляні очистки)

Можна використовувати підживлення як з одного, так і з декількох компонентів.

9250669d14705b6f750d68dc2fcbf6ad Підживлення смородини навесні та восени для гарного врожаю

Щоб приготувати комплексну підгодівлю, знадобиться 1ст.л суперфосфату, 1ст.л. сірчанокислого калію, 1ст. золи і 10л води. На 1 кущ знадобиться відро такого добрива.

a8e19f6830609ff37cc898bc97599b5f Підживлення смородини навесні та восени для гарного врожаю

Підживлення кущів смородини восени, щоб було багато врожаю

Чому осіння підгодівля культури так важлива? Фосфорні добрива погано розчиняються, особливо, якщо грунт з низькою кислотністю. Їм потрібен тривалий період засвоєння. Тому осіннє внесення добрива під кущі смородини грає величезне значення для благополучної зимівлі і гарного врожаю на наступний рік.

5cf31e3710dd5a57205770cfb837f7a2 Підживлення смородини навесні та восени для гарного врожаю

 • Суперфосфат. На 1кв.м потрібно 80гр. Добриво розводиться у воді і їм поливають грунт, або розкидається по ділянці з посадками смородини (у тих же пропорціях, 80гр на кв. м).
 • Аміачну селітру теж можна використовувати в сухому і в розведеному вигляді: 40-50гр під кущ. Якщо селітру розкидають по грунті, то після цього варто ділянку перекопати, щоб поглибити добриво в грунт (не нижче 10см).
 • Калійної солі знадобиться 25гр під кущ. Добриво розкидається, а потім перекопується. Після цього кущі смородини потрібно добре полити.

Один момент! Азотовмісні підгодівлі можна не одноразово, а дозовано вводити в грунт: раз в 2 тижні. Але проводити її бажано до середини вересня, щоб дати рослині підготується до зими.

Час осінньої підгодівлі залежить від сорту, кліматичних умов або бажання садівника. Тобто, від закінчення збору урожаю, до середини жовтня.

Одночасно з внесенням добрив можна провести і інші заходи підготовки рослини до зимівлі: обрізання, знезараження, прополку, мульчування і т. д.

Чим підживити смородину навесні (народні засоби)

Добрива, приготовані самостійно часто приносять відмінні результати, і саме тому так популярні. І для того, щоб їх приготувати, деколи можна використовувати те, що ми збираємося утилізувати. Наприклад, бур’янисту траву, очищення картоплі, золу і т. д.

bd7465ee987bcb3c5c9dccbaea44bb40 Підживлення смородини навесні та восени для гарного врожаю

Підгодівля картопляними очищеннями після зими

Що дає:

 • основний інгредієнт – це крохмаль. У менших кількостях дає залізо, магній, фторкалий, глюкоза і ще ряд корисних мікроелементів та металів
 • дослідження свідчать, що рівень родючості і структура ґрунту значно поліпшуються після застосування крохмалю
 • перероблені бактеріями поживні елементи швидко засвоюються кореневою системою смородини

Крохмаль і очищення рекомендують вносити на всіх етапах вегетації.

У 2 л гарячої води (буквально в окропі) добу настоюється 1кг картопляних лушпайок. Після настоювання можна поливати кущі. Розрахунок цього настою на 1 кущ. І при цьому можна очищення розкласти під кущем.

Про те, як удобрювати очищеннями без настоювання дивіться на відео:

Як правильно робити підживлення золою

Що дає:

 • відлякує шкідників: вогнівки; пильщики; попелиця
 • калій, фосфор і мікроелементи знаходяться в найзручнішій для поглинання рослинами, формі
 • стимулює ріст і діяльність особливих бактерій, які насичують грунт азотом
 • зольний фосфор засвоюється швидше і краще ніж суперфосфатний
 • прекрасний розкислювач грунту

c317811f03a0e54eb1b67c7ccec85a2e Підживлення смородини навесні та восени для гарного врожаю

0,5 відра золи змішується з такою ж кількістю води і настоюється 2 дні. Настій розмішується водою 1 до 10 і можна поливати кущі (10л під кущ). Якщо кущ молодий, досить 5л підживлення.

Можна внести і в сухому вигляді навколо куща. Після внесення трохи взрыхдите грунт, щоб вона змішалася із золою.

Підгодівля чорної і червоної смородини крохмалем

Що дає:

 • підсилює ріст зеленої маси ранньою весною;
 • перешкоджає осипання кольору;
 • сприяє наливу ягід; збільшує солодкість плодів;
 • запобігає в’янення і раннє осипання ягід.

8061e50c9a27c0866c17a0c6beda1b8f Підживлення смородини навесні та восени для гарного врожаю

В 3л води розлучається 250гр картопляного крохмалю. Посуд з сумішшю ставлять на вогонь і доводять суміш до кипіння. Отриману масу перед застосуванням розводять в 10 л води.

Червону смородину можна удобрювати крохмалем 3 рази на рік: восени, під час цвітіння і під час появи зав’язі.

Кущі чорної смородини удобрюються додатково ще ранньою весною, як тільки грунт прогріється до 10?. Під кожен кущ заливається 5л підживлення.

Сечовина для підживлення кущів

Що дає:

 • Азот. Містить вільно доступний азот, кількість якого становить близько 40-60% від загальної маси.
 • При використанні підвищується загальний імунітет проти характерних інфекцій. Крім того, в поєднанні з мідним купоросом вдається отримати засіб, що відрізняється надійним дією проти основних хвороб і комах-шкідників смородини.
 • Допомагає при грибкових і паразитарних інвазіях, при появі патологій зеленої маси (плями, скручування, пожовтіння, загибель листків).

98a20304238da545d53fa4476f0e2d82 Підживлення смородини навесні та восени для гарного врожаю

Сухі підживлення роблять після поливу, для цього карбамід рівномірно розсипають по підошві з розрахунком 10-20 г/м2. Після цього грядки піддають ретельному поливу, під час якого гранули добрива розчиняються і вбираються ґрунтом. Але більш ефективним вважається водний розчин.

50-70гр сечовини розводять в 10 л води. Цим розчином можна не тільки поливати кущі, але й обприскувати листя на них. Ефективніше весняне підживлення сечовиною, ніж осіння.

Нашатирний спирт в якості добрива

Що дає:

 • Це амиак, основну цінність якого представляє його азотний компонент (понад 80% у складі). Добре засвоюється кущами незалежно від способу обробки — поливу або обприскування.
 • Допомагає у боротьбі з шкідниками. Завдяки своєму характерному і удушающему запаху відлякує шкідників саду, в тому числі і тлю.

Обприскування

ece884a3302647149f2d216e2682f527 Підживлення смородини навесні та восени для гарного врожаю

При домашньому приготуванні розчинів рекомендується використовувати:

 • 2 ст. л. (30 мл) нашатирного спирту (10%)
 • 10 л води.

Варіант з милом:

 • 10 л води (+40°С);
 • 2 ст. л. нашатирного спирту 10%;
 • 1 ст. л. миючого засобу для посуду або господарського мила

Перед обприскування розчин потрібно процідити.

Рослини обприскують цим розчином 2-3 рази за 10 днів до повного зникнення шкідників, якщо вони вже напали.

Обробку застосовують в якості весняного профілактичного обприскування смородини від попелиці. Влітку не проводять, так як азот викликає бурхливе зростання нових пагонів — вони не встигнуть одеревенеть до настання холодів і можуть підмерзнути взимку.

Під корінь

Для поповнення дефіциту азоту насамперед роблять концентрат:

 • 50 мл аміаку
 • 4 л води.

Робочі розчини готують, орієнтуючись на ступінь нестачі азоту:

 • при малому дефіциті – 1 ст. л. концентрату на 10 л води.
 • при середньому – 3 ст. л. на 10 л води. Використовується найбільш часто.
 • при сильному голодуванні – 1 ч. л. на 1 л. Використовується вкрай рідко, коли дефіцит азоту загрожує розвитку рослин.

Розчини вносять під корінь не частіше разу на тиждень. При цьому потрібно стежити за станом смородини: буйний ріст зелені, мала кількість кольорів говорять про надлишок азоту. У такому разі підживлення слід припинити.

Добриво курячим послідом

Що дає:

 • Прекрасний джерело азоту для смородини, тому застосовують його, як правило, навесні.
 • Багатий фосфорною кислотою, магнієм і калієм, так необхідним смородині.

Увага! У чистому вигляді використовувати послід категорично не можна, оскільки він просто може «спалити» рослина.

467d17504f4b6c14d184a62617863172 Підживлення смородини навесні та восени для гарного врожаю

Інші садівники рекомендують розводити у співвідношенні 1:20 з водою. На один дорослий кущ необхідно 10 літрів розчину, а молодому рослині вистачить 5 літрів. Залишити на кілька годин, постійно помішуючи. Потім цей розчин бажано процідити і використовувати по 0,5 л для 1 рослини.

Інший спосіб приготування: свіжий послід кладуть у бочку, заповнюючи її на 1 третину, потім доливають водою, добре розмішують. 1 частина отриманого розчину розводять 4 частинами води. Вносять 1 відро на 1 кв. метр. городу, але не під самі коріння рослин.

Хлібна і дріжджова підживлення

Що дає:

 • Грибки, що входять до складу дріжджів, активують діяльність бактерій, що знаходяться в грунті. Вони швидко переробляють органіку швидше, у результаті виділяються азот і калій, необхідні для росту та активності рослини.
 • В дріжджі входить велика кількість мінеральних компонентів, а також білок.

1554bfca12f81392af7a30b1974e5992 Підживлення смородини навесні та восени для гарного врожаю

Можна застосовувати в якості добрива для смородини можна як навесні, так і восени, а також при посадці молодих кущиків.

На виготовлення хлібного добрива піде не менше двох тижнів, так повинна пройти реакція бродіння. Сухі хлібні скоринки, залиті водою, повинні встигнути заграти. Рецепт: 3/4 відра черствого дріжджового хліба висипають в бочку і заливають водою. Можна додати сюди зелень кропиви і яглиці. З поліетилену роблять кришку для ємності, це прискорить бродіння і позбавить від запаху.

Настоюють 2-3 тижні при температурі близько 25 °C. Перед використанням добрива отриману брагу розводять водою 1:3 (в залежності від консистенції). Поливають кущ по 0,5–1 л.

Як робити підживлення кущів смородини мінеральними добривами

Користуватися мінеральними добривами досить просто: на упакуванні є інструкція по застосуванню. Проте, скрізь є свої тонкощі. Наприклад, кількість добрив для чорної, білої або червоної смородини може відрізнятися.

 • Нітроамофоска. Перша весняна суха підживлення. Під кущ чорної смородини потрібно 10-15гр. Для червоної/білої – 8-10гр.
 • Фосфорно-калійні добрива. Друга весняна підгодівля під час цвітіння смородини. Сульфат калію (8-10гр) або суперфосфат (10-12гр) у розведеному вигляді (10л води), під кущ. Цим же розчином можна обприскувати листя, тільки розводити на 30л води.
 • Деревна зола. Третя проводитися при формування зав’язей. Під кущі чорної смородини розпорошується 100-150гр золи. Під кущі червоної або білої – 200гр золи. Після чого грунт спушують і поливається.
 • Фосфорно-калійні добрива. Четверта проводитися після збору врожаю. Сульфат (5-10г) або суперфосфат розчиняється у 10л води. Це – на кущ.
 • Зола. П’ята, осіння підгодівля. 300гр золи – під кущ.

Смородина одна з найдивовижніших ягід. Її застосовують і для соків, і в смузі, і для зефіру, варення, компотів. А ще начинки і просто так поласувати смородиною хочеться. І щоб все це отримати, варто підживити кущі смородини.

Можливо, вашим друзям теж буде цікаво познайомитися з цією інформацією? Дайте їм посилання на статтю. А самі ще не раз заходите в гості. Вас чекатимуть нові частування з статей на різні цікаві теми.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради