Цементно-піщана стяжка (ЦПС) своїми руками

Бетонну основу придатне для укладання будь-якого типу підлогових покриттів. От тільки вимоги у різних покриттів мають суттєві відмінності. Тому під кожне покриття, цементна стяжка підлоги може бути різної міцності.

Пристрій цементно-піщаної стяжки

Почнемо з того, що таке стяжка взагалі. Стяжкою конструкції підлоги називають проміжний шар, між опорою і фінішним покриттям. Основне завдання цього шару — передавати і перерозподіляти навантаження. Тобто, навантаження, яка додається до підлогового покриття, через стягування віддається на опору. В якості опори/підстави може бути грунт, бетонна плита, обв’язка фундаменту і т. д. Залежить від конструкції підлоги.

cementno peschanaya styazhka cps svoimi rukami47 Цементно піщана стяжка (ЦПС) своїми рукамиДобре зроблена цементна стяжка підлоги, може бути основою для будь-якого покриття

За способом влаштування стяжки бувають монолітними і збірними. Цементна стяжка відноситься до монолітним. Вона складається з цементу, піску і води. Для зміни властивостей застосовують різні добавки — в залежності від вимог. Заливають стяжку після штукатурки стін. Продовжувати роботи можна після того, як ЦПС набере достатньо міцності. В ідеалі треба чекати 28 днів, але при досить високої марки (М100), можна продовжувати після того, як набере 50% міцності. При температурі вище +17°C, це близько 7-10 днів.

Коли потрібна армуюча сітка

Монолітна цементна стяжка може бути армованого чи ні. Необхідність застосування арматури залежить від типу основи, на якій вона влаштовується.

 • По жорсткій основі — на плиту, бетонну підготовку і т. д. (шар пароізоляції не в рахунок, так як це міліметри і ніякої пружності вона не має). У цьому випадку металева арматура не потрібна. У тому сенсі, що немає необхідності укладати армуючу сітку, але додати мікроармування — фібру, можна і потрібно.
 • По пружній основі. Це так звані плаваючі стяжки. Коли між жорсткою основою і цементно-піщаною стяжкою є якась прошарок. Найчастіше це теплоізоляційний або звукоізоляційний матеріал. У цьому випадку армуюча сітка обов’язкове. Її розташовують у нижній частині шару.cementno peschanaya styazhka cps svoimi rukami48 Цементно піщана стяжка (ЦПС) своїми рукамиДва основних типи цементної стяжки підлоги: по жорсткому і пружному основи

Завдання металевої сітки всередині плити — передавати і перерозподіляти навантаження. Друга її функція — об’єднувати шматки плити в єдине ціле і не давати їм зміщуватися відносно один одного. На жорсткому підставі в цьому немає потреби. Сама підстава виконує ці функції. А ось на сминаемом матеріалі зрушення дуже навіть можливі. Тому в цьому випадку цементна стяжка підлоги повинна містити армуючу сітку. Але це ні в якому разі не «рабиця». Це спеціальна сітка з кислотостійкої сталі, місця з’єднання прутків в якій проварені. Саме така і ніяка інша.

Добавка фібри: потрібна чи ні?

При висиханні цементна стяжка підлоги тріскається. Є певні методики, які дозволяють мінімізувати тріщини. Але навіть у найкращій і правильної цементній стяжці підлоги. Хоч деколи тонше волосся, не видимі оку, але є. Хочете перевірити? Змочіть бетонну плиту водою. Несильно, а злегка — пульверизатором або мокрим віником. Тріщини стануть помітні.

Щоб зменшити кількість і глибину тріщин, використовують армуючі добавки. Промислова добавка — поліпропіленова фібра. Замість неї можуть заміс додавати цвяхи, металеву стружку, нарізану дріт і т. д. Кількість тріщин з такими добавками стає менше.

cementno peschanaya styazhka cps svoimi rukami49 Цементно піщана стяжка (ЦПС) своїми рукамиЦе те, що називається фіброю і служить для зменшення кількості тріщин у стяжці підлоги

Коли треба використовувати армуючі добавки? Якщо цементна стяжка підлоги зроблена по жорсткій основі. Вона не дасть тріщин розірвати шар на окремі шматки і буде їх пов’язувати. Можна додати і в армовану. Зайвою не буде, але це не обов’язково. Ще один ефект фібри як добавки — зменшення зносу поверхні. Під м’яке підстава типу безосновного лінолеуму або ПВХ плитки — саме воно.

Бетон або цементно-піщаний розчин?

Стяжку підлоги можна зробити з цементно-піщаного розчину або бетону з дрібнозернистим заповнювачем. Спочатку визначимося з тим, у чому між ними різниця. Бетон від цементно-піщаного розчину відрізняється тим, що в ньому є щебінь. Для стяжки підлоги товщиною 50 мм і вище, можна використовувати бетон з дрібним гравієм. Максимальний розмір зерна заповнювача повинен бути 20 мм. В такому разі виконується обов’язкова умова — товщина стяжки повинна бути не більше ніж подвійний розмір заповнювача (20 мм*2 = 40 мм, 50 мм — більше ніж 40 мм). При товщині стяжки менше 50 мм, в якості заповнювача припустимо тільки пісок і гранітний відсів (гранвідсів) з величиною зерна не більше 5-7 мм. тобто, для тонкої стяжки можна використовувати тільки ЦПС.

cementno peschanaya styazhka cps svoimi rukami50 Цементно піщана стяжка (ЦПС) своїми рукамиЯкщо вирішите робити стяжку підлоги з бетону, ось вам пропорції

Що краще — бетон або розчин? Бетон виходить дешевше, важче і міцніше. Він має кращі властивості звукоізоляції, менше схильний до появи тріщин. У цьому плані він краще. Але, як ви зрозуміли, його на тонкий шар лити не можна. Для квартир, так і для приватних будинків, критичною може виявитися велика маса. Так що при виборі треба розглядати цілий комплекс вимог.

Міцність розчину стяжки під різні види покриттів

По ідеї, робити стяжку підлоги можна навіть міцністю М35 або М50. Раніше, до речі, так і робили. У старих будинках паркет часто лежить на вапняному стяжці. Її міцність М35 і не вище. Але не всі сучасні покриття можна класти на настільки слабке підставу. Багато мають більш високі вимоги. Ось мінімальні вимоги для сучасних підлогових покриттів:

 • М50 — лінолеум на повстяній основі (не клеїти на суцільний шар клею, а просто настелити або закріпити на сітку з клею), недорогий паркет на паркетний клей у малонавантажених місцях (наприклад, спальні).
 • М100 або М150 — під усі інші.
 • М200 — під вінілову плитку (Арт-вініл).

Ось і виходить, що цементна стяжка підлоги зазвичай має марку М100 або М150. Але між ними солідна різниця. Яка ж міцність потрібно? Якщо немає обмежень по бюджету, можна робити М150. Точно не помилитеся. Для визначення оптимальної міцності доведеться врахувати досить багато факторів.

Цементна стяжка підлоги: як визначитися з маркою

Що вибрати М100 або М150? Залежить від того, який з типів покриття ви плануєте використовувати. Під плитку однозначно досить М100. І вирівнювати «в нуль» поверхня не треба. Якщо відхилення менше 1 см, то ніякого вирівнюючого шару не потрібно. Більш того, під плиткою він є слабкою ланкою і сприяє тому, що плитка потім починає «бухтеть». Так, зросте витрата клею (до речі, дивіться щоб максимальний шар дозволяв згладити нерівності), але плитка не відірветься потім від підстави.

Якщо вимоги до основи високі і на цементну стяжку підлоги буде заливатися вирівнюючий шар, вони, зазвичай, мають високу марочність. А для того щоб высокомарочный вирівнюючий склад при твердінні не рвав підстава, на яке він залитий, різниця в міцності повинна бути не вище ніж 50 одиниць. Це про що? Про те, що якщо вибраний вирівнюючий склад має міцність М150, то стяжку можна робити М100. Вибраний ровнитель по міцності: М200, то нижче ніж М150 розчин не можна класти і так далі.

cementno peschanaya styazhka cps svoimi rukami51 Цементно піщана стяжка (ЦПС) своїми рукамиЦе вирівнювання стяжки за допомогою наливної підлоги

В той же час є технологія, яка дозволяє знизити марочність підстави і витрати на нього. На бетон можна укласти листовий матеріал, а на нього вже фінішне покриття. В цьому випадку достатньо зробити стяжку марки М100.

Другий критерій вибору марки розчину для стяжки — наскільки швидко треба продовжити роботи, як багато людей будуть ходити. Склад марки М150 набирає міцність, достатню для «ходіння» приблизно на тиждень раніше, ніж М100. І ходити по ньому може більшу кількість людей. Якщо це для вас важливо, робіть більше высокомарочный розчин. Якщо бюджет обмежений і планується недороге покриття, цілком можна обійтися М50. Тільки треба почекати поки розчин набере достатню міцність і добре його затерти. Якщо вийшло досить рівно, то під лінолеум на основі або плитку, вирівнюючі суміші не потрібні.

Як зменшити кількість тріщин при висиханні

Почнемо з того, що цементна стяжка підлоги може бути різною за кількістю води. Розрізняють два типу:

 • Звичайну, в якій об’єм води, що приблизно дорівнює об’єму цементу.
 • Напівсуху, в якій води всього 20-30% від об’єму цементу.

При однакових пропорціях цементу і піску, напівсуха стяжка має більш високу міцність, швидше її набирає. Після висихання, нерівностей у неї менша, менша кількість тріщин. Під деякі покриття можна тільки затерти поверхню, не використовуючи вирівнюючі суміші. Чому так виходить? Тому що води менше, отже випаровується менший обсяг, викликаючи менші усадки (зміну розмірів). Звідси — менша кількість тріщин, менше нерівностей.

cementno peschanaya styazhka cps svoimi rukami52 Цементно піщана стяжка (ЦПС) своїми рукамиНе завжди тріщини видно, але вони є завжди

Чому ж частіше використовують звичайну рідку стяжку? Тому що зробити її простіше. У рідкого розчину більший час до схоплювання. Це дозволяє навіть працівникам без досвіду викласти і розрівняти складу. У напівсухого розчину строк до початку схоплювання зовсім невеликий — близько 20-30 хвилин. І це за умови, що до складу введена добавка для підвищення пластичності, що подовжує час укладання.

Для виготовлення напівсухий стяжки з більш тривалим періодом для початку схоплювання, шукайте цемент з тривалим періодом до початку кристалізації. Цей параметр вказується на мішках. Є з коротким періодом — до 20 хвилин, 2 години і більше.

Якщо розчин напівсухий почав «ставати», а укласти його не встигли, він не набере достатньої міцності. Тому так багато розповідей про нетривкою і розсипається напівсухий стяжки підлоги. Просто її зробили неправильно, з порушенням часу укладання. Правильно зроблена напівсуха цементна стяжка підлоги, дуже міцна і рівна.

cementno peschanaya styazhka cps svoimi rukami53 Цементно піщана стяжка (ЦПС) своїми рукамиЯкісна цементна стяжка підлоги має зовсім невеликі перепади, а для мінімізації тріщиноутворення, закладені деформаційні шви

Так що ж робити, щоб при заливанні стяжки звичайним розчином тріщин в стяжці було менше?

 • Додавати мінімально можливу кількість води.
 • При необхідності (на пружне підстава) укладати армуючу сітку.
 • Використовувати армуючі добавки.
 • Затирати поверхню після початку схоплювання.
 • По периметру приміщення укласти демпферну льоту.
 • Для великих приміщень (більше ніж 10*8 м) нарізати/закладати деформаційні шви.

Це цілий комплекс заходів, який дозволяє отримати бетонну підлогу з мінімальною кількістю тріщин. Але в першу чергу, треба дотримуватися технологію і рецептуру. Ось це буде гарантією якості.

Як підібрати матеріали

Міцність цементної стяжки підлоги залежить не тільки від якості цементу, але і від якості піску. Для хорошого результату потрібен промитий річковий пісок, з якого видалено весь пил та сторонні компоненти. Дуже бажано, щоб пісок містив піщинки різного розміру. Якщо пісок тільки однієї фракції, частина (1/3 або 1/4) можна замінити дрібними гранотсевом. При такому складі — великої, середньої і дрібної фракції — пісок добре заповнює порожнечі, а залишився порожнім простір заповнює пилоподібний цемент. Така цементна стяжка підлоги виходить щільна і міцна. Це добре для звукоізоляції, вона менше тріскається, краще веде себе в експлуатації.

cementno peschanaya styazhka cps svoimi rukami54 Цементно піщана стяжка (ЦПС) своїми рукамиМарка розчину для стяжки підлоги — від М100 до М200

Яку марку цементу використовувати? Найкраще — портландцемент. Маркується ПЦ. Підходить більш дешевий ШПЦ. Всякі мікси краще не брати, так як невідомий результат їх використання. Глину і вапно в ЦПС не додаємо. Це пилоподібні частинки, вони заміщають цемент, знижуючи його міцність.

Особливості замісу

У новачків часто виникає бажання додати в розчин для стяжки побільше цементу. Здається, чим більше в’яжучого, тим міцніше буде підлогу. Ось і ні. Буде більше тріщин. Це точно. А наявність великої кількості тріщин — низька якість підстави. Ще момент: щоб цементна стяжка підлоги міцною, води багато в неї додавати не можна. Щоб укладати «крутий» розчин було простіше, в нього додають пластифікатори. Найдоступніший — миючий засіб для посуду. Пару ложок на заміс, і розчин з малою кількістю води відмінно рівняється. Але якщо є можливість, краще додавати промисловий пластифікатор. Миючий з підвищенням еластичності знижує міцність. Так що для розчинів низьких марок його краще не застосовувати.

cementno peschanaya styazhka cps svoimi rukami55 Цементно піщана стяжка (ЦПС) своїми рукамиПескоцементная суміш для стяжки підлоги — основа для замісу

Навіть якщо робите традиційний розчин, не лийте воду відразу. Спочатку змішують сухі компоненти — пісок і цемент, а потім додають потроху воду (половину від норми). Додавши трохи води, добре розмішуємо, додаємо пластифікатор (спецдобавки або миючий для посуду), розмішуємо. Занадто густо? Додаємо трохи води. Після укладання розчину, на поверхні не повинні стояти калюжі. Наявність калюж говорить про те, що багато води і її кількість треба зменшити.

Пропорції цементу і піску для стяжки підлоги

Після того, як визначилися з тим, який марки складу вам потрібен, можна говорити про співвідношення піску та цементу. Найбільш популярні марки наведено в таблиці нижче. Як бачите, зі збільшенням марочности розчину, кількість піску зменшується. Точне його кількість залежить від марки бетону. Наприклад, популярний піскобетон марки М150 може бути виготовлений з портландцементу ПЦ400 і ПЦ500. У другому випадку кількість піску більше: на одну частину цементу ПЦ 400 беруть 3 частини піску (середня+велика фракція 2/3 і 1/3); при використанні ПЦ 500 піску на одну частину цементу йде 2,8-2,7 частин.

cementno peschanaya styazhka cps svoimi rukami56 Цементно піщана стяжка (ЦПС) своїми рукамиПропорції цементу і піску для стяжки підлоги в залежності від марки розчину

Ще раз звертаємо вашу увагу: пісок бажано річковий митий, різних фракцій — великої і середньої. В таблиці не дано кількість води. Все тому, що воно залежить від використання добавок і вологості піску. Для нормального по консистенції, на 1 частину цементу беруть 1 частину води. Для напівсухого — в два рази менше, але знову-таки, залежить від перерахованих вище факторів.

Як перевірити якість цементу (і розчину заодно)

Цемент краще брати перевірений. Далеко не завжди можна вірити тому, що написано на упаковці. Як перевірити якість цементу? Якщо у вас є кілька виробників, купіть по мішку цементу. Замісіть складу в потрібній пропорції в невеликій кількості — 300-500 грамів, сформуйте коржик необхідної товщини, залиште при +20°C. Виходимо з того, що брали портландцемент не нижче марки М400. Схоплюватися розчин повинен почати години через 4, через 12 годин не повинна залишатися слід від каблука взуття при натисканні всім вагою.

cementno peschanaya styazhka cps svoimi rukami57 Цементно піщана стяжка (ЦПС) своїми рукамиПовну міцність стяжка набере лише через 28 днів

Якщо процес набору міцності сильно уповільнений, подивіться на упаковку. Може ви взяли в’яжуче із тривалим періодом схоплювання. Ні? Значить цемент поганий. Оцініть результат через пару днів. Якщо коржик міцна, не розколюється, можливо це особливість даного складу.

Ще один тест — цвяхом. Якраз і допоможе визначитися варто брати цей цемент чи ні. Якщо провести по розчину цвяхом:

 • На розчині з хорошого цементу через добу подряпин не залишається.
 • Не видно слідів після двох діб — нормальна якість.
 • Після трьох діб ще видно подряпини — використовувати не можна.

Всі ці тести справедливі при нормальних умовах для розчину на основі цементу. Це температура в районі +20°C і достатня вологість. Вологість забезпечуємо, накривши дослідний зразок шматком поліетилену.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради