Утеплення підлоги на балконі керамзитом: плюси і мінуси, як підготувати поверхню, відгуки

Будь корисний простір квартири або будинку необхідно використовувати по максимуму, це відноситься також до балкона або лоджії, але для цього їх потрібно утеплити. Один з найбільш доступних і практичних матеріалів для теплоізоляції – керамзит. Зробити «суху» чи звичайну бетонну стяжку під силу навіть початківцю майстру. Ніякого складного інструменту для роботи не потрібно, а покупка матеріалів обійдеться недорого. Утеплення підлоги на балконі керамзитом принесе максимальну користь, якщо виконано скління, додаткова ізоляція фасадної стінки та стелі.

Плюси і мінуси утеплення лоджії керамзитом

Гравій з обпаленої глини або глинистого сланцю називають керамзитом. Це легкі пористі гранули округлої форми, які дуже зручно використовувати для утеплення підлоги. Ізолюючі властивості керамзиту, як і більшості інших утеплювачів, засновані на здатність повітря утримувати тепло. Матеріал створює повітряний прошарок завдяки пористій структурі і проміжків між гранулами.

Керамзит знаходить застосування в будівництві (засипка, компонент бетону), сільському господарстві, квітникарстві (складова частина ґрунту), для утеплення підлоги господарських будівель, балконів, лоджій.

Виконати утеплення лоджії або балкона своїми руками простіше всього за допомогою керамзиту. До того ж це дуже дешевий і надійний спосіб: утеплювач може десятки років зберігати властивості.

Переваги матеріалу:

 • відмінні утеплюючі здібності (коефіцієнт теплопровідності 0,16);
 • стійкість до перепадів температури, вологості;
 • стійкість до хімічних речовин і відкритого вогню;
 • невисока ціна;
 • екологічна безпека (тільки природні матеріали);
 • невелика вага і зручність в роботі.

До недоліків керамзиту відносять:

 • шар стяжки повинна бути не менше 10 см, інакше доброго утеплення не буде;
 • в приміщеннях з низькою стелею товстий шар керамзиту на підлозі «з’їсть» частину корисного простору;
 • при попаданні вологи в утеплювач можлива поява цвілі;
 • вологий матеріал дуже довго сохне;
 • сухий керамзит створює багато пилу при роботі.

Основна причина, по якій керамзит залишається популярним матеріалом для утеплення підлоги, – його здатність не обтяжувати конструкцію без шкоди для ізоляційних властивостей. Керамзит з фракції до 5 мм називають піском. Матеріал з гранулами до 10 мм – це піщано-щебенева суміш. Марки щебеню від М400 до М600 мають розмір гранул 5-10 мм. Гравій з фракцією від 5 до 40 мм застосовується для відсипання підлоги, створення керамзитобетону, дренажу.

Важливо! На мішках з керамзитом обов’язково повинна стояти маркування та/або розмір гранул.

c987cfcc61e9b7765f158eea08e2632c Утеплення підлоги на балконі керамзитом: плюси і мінуси, як підготувати поверхню, відгукиКерамзитовий гравій від щебеню відрізняється формою гранул, в останнього вони мають неправильну кубічну форму з гострими гранями

Як вибрати керамзит для утеплення балкона

Одна з характеристик керамзиту – насипна щільність, тобто кількість гранул в одиниці об’єму. Чим вище це значення, тим дрібніше фракція. У залежність від форми і розміру гранул розрізняють:

 • гравій;
 • щебінь;
 • пісок.

Основна форма – гравій з округлими гранулами. Щебінь отримують шляхом подрібнення крупних фракцій, тому в ньому багато уламків та крихти. З-за гострих кутів щебінь, як правило, використовують для виробництва бетону. Пісок теж виходить в результаті дроблення великих гранул. Це просто відсів самої дрібної фракції.

Марки керамзиту по насипної щільності і міцності:

Марка по насипної щільності (М)

Марка по міцності (П)

400

50

450

75

500

100

600

125

Для утеплення міжповерхових перекриттів рекомендується керамзит з розміром фракції від 4 до 10 мм. Ідеальний варіант для влаштування бетонної стяжки підлоги на балконі – суміш керамзиту з гранулами різних розмірів (гравій, щебінь, пісок). Це забезпечить рівномірне заповнення проміжків між великими фракціями більш дрібної крихтою. Якщо все гранули будуть великими, при засипці можлива поява порожнин, які в процесі експлуатації утворюють ямки на поверхні підлоги. Шар матеріалу має бути мінімум 10-15 див.

Важливо! При покупці керамзиту в неперевіреному місці є ризик нарватися на матеріал з підвищеним радіаційним фоном.

Як підготувати підлогу на балконі для утеплення керамзитом

Є три варіанти утеплення підлоги керамзитом:

 • гранули вводять прямо в розчин при замішуванні бетону (кермазитобетон);
 • утеплювач засипають в сухому вигляді, потім покривають шаром розчину, причому керамзит може бути ізольований від вологого бетону або просто залитий;
 • при «сухій» стяжці підлоги шар утеплювача закривають листами відповідного матеріалу (фанера, гіпсоволокно, ДСП).

При утепленні підлоги за допомогою бетону з керамзитом немає необхідності вирівнювати поверхню. Знадобиться тільки відзначити рівень горизонту, за яким можна орієнтуватися під час роботи. Це можна зробити за допомогою звичайного, водяного або лазерного рівня. Останній варіант найбільш точний. Спочатку в будь-якому зручному місці на стіні ставлять відмітку на довільній відстані від підлоги, потім від неї відміряють вниз необхідну відстань. Мітки на стіні роблять по всьому периметру і вирівнюють за рівнем.

334eb8bbd7124238c69d1492fd32a800 Утеплення підлоги на балконі керамзитом: плюси і мінуси, як підготувати поверхню, відгукиРозмітка підлоги на балконі з допомогою водяного рівня – самий дешевий і доступний варіант

Укладання гідроізоляції підлогу балкона при роботі з керамзитом обов’язкове. Справа в тому, що пориста структура матеріалу легко вбирає вологу, тобто виникає загроза появи цвілі і грибка. Необхідно не тільки затягнути плівкою всю поверхню, але і вивести краю по стіні трохи вище рівня майбутньої підлоги балкона. Тільки після цього можна приступати до утеплення. Засипку ведуть від зовнішньої стіни балкона до дверного отвору. Це спростить завдання, так як у робітника залишиться місце для пересування.

Один з варіантів утеплення підлоги – укладання поверх керамзиту гіпсоволокнистих листів (ГВЛ). Покриття розрізають на фрагменти необхідного розміру, укладають на утеплювач і кріплять до бетонної основи підлоги балкона спеціальними гвинтами довжиною 19-30 мм. Між собою листи з’єднують за допомогою клею.

Поради щодо утеплення підлоги керамзитом і ГВЛ:

Як залити підлогу на балконі з керамзитом

Після розмітки рівня майбутньої підлоги необхідно встановити маячки для контролю заливки. У цих цілях можна використовувати будь-які види профілю або спеціальну арматуру. Довжина маяків повинна бути приблизно на сантиметр менше, ніж розмір балкона, щоб при установці планка не зачіпала за стіни.

Якщо у підлозі балкона є великі вибоїни або ями, їх слід попередньо закрити: засипати утеплювачем і добре утрамбувати. Уздовж стін ще до укладання керамзиту кріплять демпферну стрічку для захисту від температурних коливань. Є кілька різних видів стрічки, в тому числі і з клейовою основою. Якщо демпфер не самоклеїться, то її кріплять будівельним скотчем, клеєм або степлером.

Склад керамзитобетону залежить від марки утеплювача і товщини шару. Приблизна пропорція: одна частина цементу (М400) + чотири частини керамзиту + три частини будівельного піску. Звичайний морський або річковий пісок не варто використовувати для розчину, в крайньому випадку, його потрібно просіяти, щоб виключити потрапляння великих частинок у бетон.

Важливо! Після розрівнювання шару керамзиту, його необхідно утрамбувати, щоб позбутися від можливих пустот.

Поради професіоналів

Під час утеплення балкона керамзитом необхідно користуватися захисною маскою або респіратором, щоб вберегти дихальні шляхи від пилу. Максимально щільний шар матеріалу виходить із суміші всіх трьох фракцій, але потрібно мати на увазі, що велика кількість піску збільшить вага утеплювача і, отже, навантаження на підлогу балкону. В якості гідроізоляційного матеріалу можна використовувати звичайну поліетиленову плівку.

d2940eceb5d40259c99cc8776c407589 Утеплення підлоги на балконі керамзитом: плюси і мінуси, як підготувати поверхню, відгукиЯкщо використовується кілька смуг плівки, необхідно укладати їх з нахлестом в 10-15 см

Існують норми для влаштування стяжок великої площі. Не можна заливати відразу великі ділянки підлоги. Якщо підлога на балконі має площу більше 25 кв. м, слід розбити його на ділянки і працювати з кожним контуром окремо. Це полегшить процес і вбереже від можливих проблем з утепленням.

f42c47214dea3a007d6c7a6d0c0c72aa Утеплення підлоги на балконі керамзитом: плюси і мінуси, як підготувати поверхню, відгукиШар бетону розрівнюють від зовнішньої стіни до дверей балкона

Щоб добитися доброго утеплення, товщина шару повинна бути мінімум 10 див. Стяжку такої товщини складно вирівняти, і сохне вона довго. Є товщина бетону перевищує 6 см, рекомендується виконувати заливання в два етапи: перший шар нижче рівня майбутньої підлоги балкона на 4-5 см, другий шар – фінішне вирівнювання. При багатошаровій заливці бажано наносити другий шар відразу ж після основного, щоб суміш була однорідною. Правило (інструмент для вирівнювання підлоги) можна зробити з відрізка рівною і міцною дошки.

Згідно будівельним нормам, при підготовці підлоги для укладання лінолеуму або ламінату просвіт між двометровою рейкою і поверхнею бетонної стяжки не повинен перевищувати двох міліметрів. Щоб перевірити якість стяжки, досить взяти будь-яку рівну планку, укласти її на підлогу торцем довгої сторони і оцінити проміжок між рейкою і підлогою. Для зручності можна поставити джерело світла за рейкою, наприклад, покласти на підлогу увімкнений ліхтарик.

Висновок

Утеплення підлоги на балконі керамзитом вирішує відразу кілька завдань: надійна теплоізоляція, полегшення навантаження на перекриття за рахунок легкого пористого матеріалу, закладення вибоїн і нерівностей, вирівнювання поверхні. Шар утеплювача заливають бетоном або закривають листами ГВЛ. Одна з переваг бетонної конструкції – її можна залишити як є або покласти зверху будь-яке покриття (лінолеум, ламінат, плитка). «Суха» стяжка не рекомендується для приміщень з підвищеною вологістю.

Відгуки про утеплення підлоги на балконі керамзитом

Олексій Іванов, 45 років, Москва найкращий утеплювач для підлоги — це керамзит. Тільки ви повинні укласти його правильно, пароізоляція з боку теплового потоку, а вітрозахист з боку холодного потоку, і розрахувати товщину засипки. І ще плюс – в ньому не живуть щури. Олександр Кириченко, 37 років, Воронеж Керамзит для утеплення слід вибирати двох фракцій, наприклад, 5-10 мм, 10-20 мм, щоб вийшла гарна щільність, але невелика вага. Пісок брати не варто, так як буде більше пилу і знову ж ваги. Михайло Севідов, 56 років, Ростов Великий Керамзит, безперечно, хороший матеріал для утеплення перекриття, стін, підлоги, але не завжди його можна використовувати. Часто це не вдається по вазі і за розрахунковими даними, а буває, коли і просто по бюджету. Тому альтернативою утеплення керамзитом може стати мінвата.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради