Причини, симптоми і лікування психозів у жінок

Термін «психоз» увійшов в медичний лексикон в середині 18 століття, замінивши поняття «безумство» і «божевілля». Російська статистика показує зростання числа розладів — 40% населення мають ті чи інші порушення психіки, а депресивним розладом страждає кожен третій росіянин.

Стереотипи ставлення до душевних захворювань, як до «ганебним», утримують людей від звернення за лікарською допомогою. Рідні ігнорують або приховують ознаки психозу. Величезне число хворих не обстежується. Для порівняння: 25% американців регулярно відвідують психотерапевтів, а 10 млн., не соромлячись, живуть з діагнозом будь-якого психічного порушення.

Психозам схильні люди обох статей і різного віку, проте психоз у жінок розвивається швидко і в гострій формі. Симптоми поведінки специфічні:

 • втрата зв’язку з реальністю;
 • перепади настрою;
 • слухові і зорові галюцинації;
 • порушення розумових процесів.

Психотичні стани: види і причини

Причиною психозу є порушення хімічного складу нейронів — клітин мозку. Нейрони перестають коректно передавати імпульси, і вся робота центральної нервової системи порушується. Класифікують психози кількома способами.

Ендогенний

До цього типу відносять ураження мозку під впливом внутрішніх причин організму:

 • захворювання (шизофренія);
 • інфекції (менінгіт, сифіліс);
 • судинні патології (атеросклероз, інсульт, епілепсія);
 • збій в ендокринній системі (пологи, клімакс, менструація);
 • пухлина мозку;
 • напад астми;
 • недолік вітаміну В3 і В1.

 Причини, симптоми і лікування психозів у жінок

Ендогенний психоз – це той, що викликаний зсередини

Екзогенний

У цьому випадку мозок здоровий, але не в змозі повноцінно функціонувати після впливу зовнішніх факторів:

 • тривалий прийом алкоголю, наркотичних речовин;
 • деякі ліки (клофелін, глікозиди);
 • больові відчуття, фізичні страждання;
 • стрес і травмуючі події.

Додатково виділяють види з різним механізмом розвитку.

Реактивний

Одноразове короткочасне прояв симптомів істерії під впливом провокуючих чинників: гормональний сплеск, втома, голод, сильне горе, психічна травма. Припиняється після усунення причини.

Відомий у жінок ПМС — це реактивний психоз.

Сенільний або старечий

Перші ознаки та симптоми проявляються після 65 років. Старечі психози становлять 20% усіх випадків душевних захворювань, а їх причина — природне старіння людини. Більше половини хворих — жінки, в родині яких є випадки психозів.

Інтоксикаційний

Розлад виникає на фоні отруєння наркотичними речовинами та алкоголем. Кокаїновий психоз, наприклад, супроводжується маренням переслідування і тактильними галюцинаціями.

prichiny, simptomy i lechenie psikhozov u zhenshhin77 Причини, симптоми і лікування психозів у жінок

Гострота симптоматики може сильно варіювати, а так само мати тимчасове явище

Абстинентний

Синдром відміни алкоголю, амфетамінів, нікотину та інших речовин. Ознаки включають різке погіршення самопочуття, дискомфорт, тягу до психоактивному речовини.

Афективний

Сьогодні термін афективний, або маніакально-депресивний, психоз називається «біполярний розлад психіки». Причини його до кінця не вивчені, дослідники називають спадкові чинники і деякі антидепресанти.

Ознаки і симптоми в поведінці

Зовні психоз у жінок проявляється по-різному, в залежності від типу захворювання, – від різкого збудження, балакучість, ейфорії і агресії до паніки, страху і догляду в себе.

Універсальний ознака — відсутність реальної картини світу, повністю або частково, а також спотворене уявлення про власну роль у цьому світі.

Симптоми та ознаки у поведінці і мисленні посилюються з розвитком хвороби і помітні лише оточуючим, в той час як сама жінка їх не визнає.

prichiny, simptomy i lechenie psikhozov u zhenshhin78 Причини, симптоми і лікування психозів у жінок

Найчастіше вона відмовляється від лікування і госпіталізації

Особливості поведінки хворий з розладом психіки:

 1. Галюцинації, ілюзорні відчуття, неіснуючі сигнали із зовнішнього світу від будь-якого з органів почуттів; людина чує зовнішні звуки, голоси «в голові»; бачить і відчуває комах на шкірі; відчуває аромати або нестерпний сморід; кімната або вулиця змінює обриси і так далі.
 2. Розлади когнітивних функцій породжує абсурдні ідеї і нелогічні системи мислення; марення переслідування або стеження, ідея про високе походження; безпричинна ревнощі; манія величі; наявність змов або структур, контролюючих життя; впевненість, що хтось читає думки та інше.
 3. Зміни в руховій активності і порушення комунікативних навичок; ступор, малорухливість; ігнорування питань; метушливість; блазнювання; безперервний монолог; жестикуляція; дивну поведінку; агресія; безпричинний сміх.
 4. Істерики, скандали, низька стресостійкість і самооцінка.
 5. Уникання спілкування, ізоляція, недовірливість, підозрілість навіть по відношенню до близьких.
 6. Поганий апетит, безсоння, розгубленість.
 7. Різке зниження фізичної активності, небажання гуляти, відвідувати друзів, займатися спортом.
 8. Раптова тяга до езотерики, релігії, паранормальних явищ. Думки про суїцид.

Якщо близькі побачили тривожні симптоми або жінка самостійно помітила що-небудь з перерахованого, треба звернутися до фахівця.

Як лікувати

Хвора і її близькі інколи не усвідомлюють серйозності ситуації. Психоз – це не легке нервовий розлад, а серйозне порушення функцій мозку.

Слід обов’язково звернутися в спеціалізований заклад до лікаря-психіатра, а не до психологів чи народним цілителям.

Процес лікування відбувається у вигляді консультативно-лікувальної допомоги в домашніх умовах або у формі диспансерного спостереження. Психіатр вирішує, як лікувати, і призначає медикаментозну терапію тільки після ретельного обстеження, додаткових аналізів і постановки діагнозу.

prichiny, simptomy i lechenie psikhozov u zhenshhin79 Причини, симптоми і лікування психозів у жінок

Людина в такому патологічному стані може бути небезпечний для оточуючих і себе самого

Комплекс лікування включає:

 • медикаменти: нейролептики або антипсихотики, антидепресанти, анксіолітики, седативні або стимулюючі засоби, нейропротекторы;
 • сеанси психотерапії;
 • заходи соціальної адаптації: навчання раціональному поведінці, побутові навички покупок, користування транспортом, розподілу фінансів.

У більшості випадків пацієнти потребують спостереження після лікування, щоб попередити рецидив. Родичі і друзі повинні бути терплячі і допомогти пацієнтці повернутися до нормального життя.

Гострий психоз

При загостренні захворювання людина повністю втрачає контроль над реальним світом і своєю поведінкою. Гострий психоз триває від 2 днів до 6 тижнів, добре піддається коригуванню, але має високу ймовірність повторення.

Параноїдальний психоз

Параноїдальна форма розвивається самостійно або як складова частина шизофренії або алкогольної/наркотичної залежності. Характеризується маячними станами, іноді в поєднанні з різким афективним розладом. У жінок проявляється у вигляді патологічної ревнощів, еротоманія, істерії, невиразних монологів, галюцинацій, фобій.

prichiny, simptomy i lechenie psikhozov u zhenshhin80 Причини, симптоми і лікування психозів у жінок

З’являється надмірна підозрілість

Алкогольний психоз

Алкогольний тип психічного розладу має ряд особливостей і специфічних ознак. Металкагольные психози розвиваються в результаті тривалого прийому спиртних напоїв, на піку абстинентного синдрому.

Маніакально-депресивний психоз

Стан МДП, або циркулярного психозу, сьогодні називається біполярним афективним розладом (БАР), що виражається в поперемінної зміні напруженості і глибокій депресії через проміжки «просвітлення». Іноді депресивні і маніакальні ознаки проявляються одночасно. Маніакально-депресивний психоз у жінок виявляється в 66% від загального числа випадків і починається у віці 20-30 років.

Корисне відео

Софія Дорінська, керівник медичного центру інформування, розповість про перших ознаках початку психозу:

Висновок

 1. Відсоток психічних захворювань в цивілізованому світі, в тому числі серед наших співвітчизників, стрімко зростає. Жінки часто відчувають високе навантаження на психіку в побуті і на роботі, а ризик захворювання збільшується стресом і напругою міського життя.
 2. Не приховуйте і не маскує прояви психозу у жінок з вашого оточення. Якщо поведінка родички або знайомої змінилося, з’явилися дивні тривожні симптоми і ознаки, описані вище, відразу звертайтеся за кваліфікованою допомогою.
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради