Що робити, якщо жовтіють листя огірків?

Впевнена, багато хто стикався з проблемою, коли на улюблених, буквально облелеянных огірочки, починають жовтіти листя. Що робити? Давайте заглянемо в довідники агрономів, навчимося на досвід бувалих городників і подивимося, як допомогти нашим рослинам. Дізнаємося, чому жовтіє листя, це ознака хвороби або проблема в догляді за культурою (недостатньо хороший догляд або занадто старанний).

Якщо ви шукаєте гарну підживлення для рослин на дачі, то рекомендую зелене добриво в бочці. А ще рекомендую посіяти новий укропчик, адже його можна садити і влітку. Як це правильно зробити читайте тут.

У цей період варто подбати і про полуниці, тим більше якщо вона ще плодоносить або вже ви зібрали урожай, то її потрібно підживити.

b481a7ddb44c2d41a0418337e048b4ca Що робити, якщо жовтіють листя огірків?

Жовтіє і сохне листя огірків у відкритому грунті

Почнемо з причин, чому можуть жовтіти у огірків листя. І таких причин декілька:

 1. Рослинам не вистачає поживних речовин. Або, якщо надлишок мікроелементів.
 2. Недостатній полив або ж, навпаки, перезволоження.
 3. Рослина захворіла або для правильного росту і розвитку йому заважають шкідники.
 4. Кліматичні умови.

І коротко про кожною з причин.

1. Рослина краще засвоює рідкі суміші і комплексні добривами.

4f477879b152cf81dfef15473a3a16f9 Що робити, якщо жовтіють листя огірків?

За весь вегетаційний період потрібно провести 3 підгодівлі:

 • З появою двох справжніх листочків.
 • Під час цвітіння.
 • З появою перших зав’язей.

Щоб не «перегодувати» рослини, потрібно чітко діяти згідно з інструкцією, що додається до кожного удобрення.

Жовті плями свідчать про нестачу калію, а світло-зелені – ознака дефіциту магнію. А значить, огірки потрібно підживити. Жовтіючі верхні листки бувають при недоліку міді.

2. Існує помилкова думка, що чим більше води для поливу огірків, тим краще. Насправді навіть велику кількість води не врятує, якщо полив був неправильний.

b7d02323e7c9a061dcbb08628c8d9b8c Що робити, якщо жовтіють листя огірків?

Правила поливу огірків:

 • Поливати кущ під корінь, а не на листя.
 • Час поливу – ранок або пізній вечір, коли сонце вже не пече.
 • Воду краще використовувати теплу, ту, що отстоялась під сонцем.

3. Такі грибкові захворювання, як фузаріоз або питиоз можуть з’явитися з-за перепаду температури, і проявляються у зміні кольору листя на кущі. Щоб попередити ці захворювання, варто обробляти кущі огірків «Фитоспорином».

55cc3a66c8e2015afaa455751c4dcedd Що робити, якщо жовтіють листя огірків?

Від шкідників, таких, як білокрилка або павутинний кліщ, врятують «Антиклещ», «Фітоверм», «Аполло». Впоратися з грибком допоможе 1%-ний розчин бордоської рідини.

e1de2eba7bff786163389a164574e72d Що робити, якщо жовтіють листя огірків?

Від попелиці можна обприскувати розчином огірки нітроамофоски (3 ст. л. на 10 л води). З павутинним кліщем впорається розчин колоїдної сірки (80 г на 10 л води).

225acf5bcbd9a5a539d05ec7838054e5 Що робити, якщо жовтіють листя огірків?

Якщо коріння огірка об’їдають шкідники, або вони були пошкоджені при висадці розсади в грунт, під час прополки або розпушування, листя неминуче почнуть жовтіти.

539e9e913e1e96fb346cc574c5516688 Що робити, якщо жовтіють листя огірків?

Не загущайте посадки. По-перше, це обмежує попадання сонячних променів до нижньої частини рослин, із-за чого листя жовтіють і відмирають. По-друге, з’являються грибкові інфекції.

0feea96d9fb6801d3bf1008d3098cc59 Що робити, якщо жовтіють листя огірків?

4. Різкий перепад температури або спека можуть призвести до проблеми. Від спеки врятує правильно підібране тінисте місце посадки або натягнута сітка, притіняюча посадку. Від похолодання допоможе оброблення кущиків розчином, стимулюючим зростання. Щоб не дати грибкових захворювань шансів на розвиток, регулюйте вологість повітря, провітрюючи балкон або теплицю.

У огірків жовтіє листя — що робити (народні засоби)

Крім хімічних препаратів можна використовувати народні засоби, які довели свою ефективність. Найпопулярніші з них:

012a9c72a6b541e028969bdf8a939f2e Що робити, якщо жовтіють листя огірків?

 • Настій попелу (300 гр.) і сухого коров’яку (200 гр.). Їх потрібно залити водою (10 л) і дати постояти добу. Такий настій повністю заповнить нестачу поживних речовин, якщо поливати їм раз у 7 днів. 1 л. настою під кущ.
 • Можна приготувати засіб на основі соди. Розводять 1 ст. л. соди в 5 літрах води. Кропити цим засобом можна ті рослини, які уражені шкідниками.
 • Ще один спосіб боротьби з шкідниками, тільки більш щадний, застосовують при не сильному пошкодженні рослини. Потрібно ретельно обприскати рослину слабким мильним розчином (виготовляють його з господарського мила). Після чого уражені ділянки присипаються просіяної золою. Якщо з першого разу не допомогло, можна повторити операцію через 3 дні. І так до повного оздоровлення рослини.
 • Під час періоду плодоношення дуже ефективними є підживлення з трав’яних чаїв або настої на засмічених травах.
 • Від комах і хвороб допоможе розчин: 0,5 л. молока (жирність 2%), 20 крапель йоду, 20 р. р господарського мила змішати з 8 л. води. Обробляти кущі раз в 10 днів.
 • У відрі води замочується на 12 годин 500 гр. житнього хліба. Через 12 годин раскисший м’якуш перетирається і у відро вливається 40 крапель йоду. Суміш ретельно перемішується і фільтрується. Цей розчин застосовується раз в 2 тижні, як підгодівля і в якості боротьби з комахами.

c5ff61092d1c583e9ee79685ca10117e Що робити, якщо жовтіють листя огірків?

Ці способи спрямовані в першу чергу на боротьбу з однією з головних причин пожовтіння листя – хвороби та шкідники.

Що робити, якщо жовтіють огірки в теплиці

Створюючи теплиці, ми прагнемо отримати більш ранній врожай; ми захищаємо рослини від вітрів і морозів. Але іноді цього недостатньо.

45a0188a8f6dabf8ffcd46c3bb0c14e0 Що робити, якщо жовтіють листя огірків?

Щоб листя на огіркових кущах не жовтіли, потрібно ще:

 • Формувати кущі правильно.
 • Стежити, щоб кущі не загущувались. І не садити рослини дуже близько один до одного.
 • Провітрювати теплицю.

Якщо все це робити, на рослинах не заведуться шкідники і хвороби їм не страшні.

Жовтіють зав’язі на огірках і не ростуть (причини)

Є кілька причин, чому зав’язі на кущах жовтіють:

 • Сортові особливості. Зазвичай це стосується сортів, що дають великі врожаї. Ті зав’язі, що рослина не в силах витримати, кущ «скидає»: вони жовтіють і обпадають.
 • І знову особливість сорту. Серед рослин, що вирощуються в теплицях, зустрічаються і ті, які потрібно запилювати. Без запилення квіти пустоцвіти або зав’язі, які не здатні розвиватися.
 • Якщо кущ не формувати, надлишок пасинків або зеленої маси призведе до загущення куща. Зав’язі просто не отримають в достатній кількості сонячне світло і поживні речовини.
 • Рослині просто не вистачає підживлення. Його потрібно удобрити калійно-фосфорними препаратами.
 • Різкий перепад температур, особливо денних і нічних;
 • Встановилася занадто висока або низька температура повітря;
 • Полив холодною водою або недостатній полив;
 • На пагонах висить багато перезрілих огірків.

9f297f754e702817e51d5c4ec997868e Що робити, якщо жовтіють листя огірків?

Знаючи причини, можна уникнути пожовтіння зав’язей. Так що видаляємо зайві пасинки, збираємо зрілі і формуємо кущ 1 стовбур.

Якщо жовтіють листя по краях

Недолік калію може призвести до того, що краї листя починають жовтіти, при цьому сам лист не змінює свого забарвлення. Вирішити цю проблему легко. Потрібно тільки вибрати комплексну підгодівлю, у складі якої буде калійні добрива.

Можна використовувати і народні засоби:

 • Підгодівлю золою. В ній до 40% кальцію, 12% калію, 6% фосфору, набір мікроелементів, але немає хлору з азотом. Але вона створює в ґрунті сприятливі умови для бактерій, які фіксують азот. Її можна просто розсипати навколо ( 1 склянка на 1 кв. м.) або зробити розчин для поливу (2 ст. ложки золи на літр води — для однієї рослини).
 • В курячому посліді також є калій, фосфор, магній і кальцій. Розвести 0,5 відра посліду в 0,5 відра води, накрити кришкою і поставити перебродити, поки не перестануть виділятися бульбашки газу. Концентрат розводимо водою в пропорції 1:20 і поливаємо огірки (1 л на кущ).

Чим підживити огірки, якщо вони почали жовтіти

Підгодувати кущі огірків можна:

 • Калієвими добривами: Растворін, Кеміра;
 • При нестачі азоту (листя спочатку блідне, а потім жовтіють). Для обприскування потрібно розвести 15 грам карбаміду (сечовини) в 10 літрах води. Для підживлення кореневої системи розведіть 50 грам сечовини в 10 літрах води. Стежте, щоб розчин потрапляв в грунт в декількох сантиметрах від кореневої системи. Під час плодоношення рекомендують зменшити дози або зовсім припинити використання.
 • Можна удобрити комплексними добривами азотно-фосфорно-калійними
 • Золою. У відрі теплої води розчинити 300 г деревної золи. Поливати під корінь щотижня з розрахунку на 1 м2 грунту. Бажано верхній шар грунту замульчувати перегноєм шаром в 2 див.
 • Зола + сечовина для позакореневого підживлення. На відро води 12 г сечовини і 250 г деревної золи. Цього вистачить на 1 м2 посадок огірка. Обприскують листя 1 раз в 10 днів протягом усього вегетаційного сезону. Це буде сприяти зростанню і великого врожаю. У другій половині сезону потрібно зменшити кількість сечовини — на відро 5 г сечовини і 250 г деревної золи.

34175a6138f6af33ca54a6d8c29ee154 Що робити, якщо жовтіють листя огірків?

 • Борна кислота. Якщо вона в дефіциті, розсада росте вкрай повільно, листя жовтіє, а сама культура стає вразливою. Це оберігає від появи шкідників і хвороб. 5 г борної кислоти (це приблизно 1 чайна ложка) розчиніть в 3 — 4 л. гарячої води. Важливо добре розчинити, щоб не було опіку у рослин. Отриманий розчин в лийте в відро води. Тепер можна обприскувати все листя. Намагайтеся це робити рівномірно.
 • Трав’яний настій — універсальне добриво для багатьох рослин. Як його робити і як підгодовувати читайте тут.
 • Дріжджі для врожайності і зміцнення імунітету. Годувати дріжджовий підгодівлею не рекомендується більше двох-трьох разів. На 10 л теплої води — 2 ст. л. цукру, 3 ч. л. дріжджів.Змішати і настоювати протягом 3 годин. Цей концентрат слід розводити: на 5 літрів води беруть 1 літр концентрату. Використовують для поливу навколо кореня з розрахунку 1 л на кущ.
 • Йод і зеленка рятують від грибків, гнилі, підвищують рівень вітаміну С в плодах, омолоджують рослина. Якщо опрыскиваете огірки в парнику або теплиці потрібно надалі вийти з приміщення. У відро води додають 10 крапель зеленки і 3 краплі йоду. Під рослина ллють не менше 0,5 л розчину. Якщо рослини захворіли, то їх обприскують розчином: по 20 крапель йоду й зеленки додають у 10 л теплої води.
 • Нашатирний спирт — джерело азоту. При тьмяному кольорі листя, жовтизни, ламкості і крихкості батогів, уповільнення зростання і зниження кількості кольорів використовують нашатир. Для обприскування через 10-15 днів після висадки на грядки і при початку цвітіння: 20 мл. спирту на 10 л. води. Під корінь ллють 1 літр розчину для профілактики азотного голодування: 50 мл спирту на 10 л. води. При масовому цвітінні концентрацію збільшують: 90 мл спирту на 10 л. води. Підгодівлю достатньо проводити раз на тиждень, але якщо огіркам явно не вистачає азоту, допускається використання нашатирю кожні 3-5 днів до відновлення балансу.

e448af855cb1340df136477837e4340d Що робити, якщо жовтіють листя огірків?

 • Фітоспорін — розроблений для огірків і рятує від усіх хвороб. Щоб добитися максимального ефекту, рекомендується повторювати обробку кілька разів. Якщо у вас порошок, то потрібно розвести його в теплій воді в пропорції 1:2 і дати настоятися 2 години перед обприскуванням.
 • Метронідазол — лікує бактеріальні та грибкові інфекції. Це недорогий лікарський препарат, що продається в аптеках, людям його призначають при лямбліозі. Для поливу готують з розрахунку на 1 літр води — 1 таблетка, для обприскування — розчиняють 2 таблетки в літрі води.
 • Розчин марганцівки для обприскування (3г марганцівки на 10 літрів води). Обприскуйте три рази через кожні три дні. Зміцнює імунітет.
 • Розчин марганцівки і борної кислоти (5 г борної кислоти і 1,5 грама марганцівки на 10л води ). Борну кислоту розчиняйте окремо в теплій воді. Таке обприскування попереджає і зупиняє розвиток хвороб і заповнює брак мікроелементів.
 • Йодно-мильний розчин (40 крапель йоду; 20 гр. господарського або дегтярного мила; літр молока; 10 літрів води). Раз в 10 днів обприскати для зміцнення імунітету..

efb24b7a464cea998dce84e481d7c24e Що робити, якщо жовтіють листя огірків?

Якщо при цьому видаляти пошкоджені листя з куща, рослина швидко одужає.

Чекаю на ваші коментарі! Дуже хочеться, щоб мої старання щодо пошуку інформації вам знадобилися і допомогли в догляді за рослинами. Заглядайте частіше до мене в гості, у мене завжди знайдеться для вас корисні та цікаві статті, якими ви можете ділитися з друзями у себе в соцмережах!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради