Грядка для полуниці з труби своїми руками: вертикальна, горизонтальна, підвісна

Грядка для полуниці з труби займає мало місця. До того ж вона дає можливість вирощувати велику кількість ягідної культури. Існує кілька видів конструкцій, доступних для самостійного виготовлення. Вибір певної гряди буде залежати від її місця установки, низки нюансів, пов’язаних з обслуговуванням.

Особливості грядки з ПВХ-труби

Для багатьох садівників і городників грядки з труби є новою технологією. Однак полуницю подібним способом вирощують давно. Особливістю конструкції є декоративність, компактність і зручність обслуговування. Для виготовлення грядки використовують ПВХ трубу, найчастіше каналізаційну. Наявність фасонних елементів дає можливість сполучати прямі деталі у велику конструкцію. Використовуючи трійники, хрестовини, кути, вийде зібрати високу піраміду з декількох труб. Причому розташувати їх можна вертикально, а також горизонтально.

a6ff70b059ae9684a91509437fe994f7 Грядка для полуниці з труби своїми руками: вертикальна, горизонтальна, підвіснаНавіть при горизонтальному розташуванні труб вийде грядка вертикального типу

Готова грядка займає мало простору, що дозволяє встановлювати її на маленькій ділянці. Чим більше кількості труб вона містить, тим більше можна висадити полуниці. При вертикальному розташуванні трубу встановлюють на землю або іншу опору. Всередину вставляють перфоровану трубку меншого діаметру. Через неї здійснюють полив. При горизонтальному розташуванні труби використовують підставки або підвішують їх на високій опорі. Перфоровану трубку для поливу всередину не завжди вставляють. Найчастіше облаштовують крапельне зрошення.

Важливо! При горизонтальному розташуванні труб грядку можна вважати вертикальним, якщо кожен елемент розташований один над одним. Кількість набирають з урахуванням оптимальної висоти кінцевої конструкції, щоб людина могла дотягнутися до верхнього ярусу при догляді за полуницею.

Збираючи гряду з труби потрібно врахувати, що вирощувати на ній можна не всі сорти. Серед популярних можна виділити: «Албіон», «Спокуса», «Діамант» та інші. Хороший результат дають ампельні сорти садової суниці.

Доглядають за насадженнями суниці точно так, як і на класичних грядках. Однак з-за малої кількості землі влітку доводиться частіше поливати, так як грунт швидко висихає. Взимку грядки утеплюють. Інакше тонкий шар грунту промерзає, кореневища полуниці пропадають.

Важливо! Насаджень полуниці потрібні профілактичні обробки від хвороб і шкідників. Якщо одна рослина на грядці захворіє, землю доведеться міняти у всій трубі.

Плюси і мінуси грядок з ПВХ труб

Перший раз складно зважитися на таку технологію вирощування. Садівник побоюється вкладати кошти і праця на нову справу. Щоб рішуче визначитися, чи потрібно збирати своїми руками грядки з ПВХ труб, треба розглянути їх переваги і недоліки.

4f537bc1b5be7847b613706d3239e401 Грядка для полуниці з труби своїми руками: вертикальна, горизонтальна, підвіснаПри укладанні горизонтальної труби, грядку можна накрити плівкою, поставивши над нею дуги

Плюси:

 1. Використовуючи раціонально вільний простір ділянки, вийде виростити багато полуниці. Важливо грамотно спроектувати конструкцію.
 2. Матеріал для грядки доступний, не дорого коштує. Можна використовувати шматки труб, що залишилися після укладання каналізації.
 3. Грядка є мобільною. При необхідності її переставляє на інше місце.
 4. Полуниця не контактує з землею. Зменшується ймовірність зараження паразитами. Ягоди залишаються незабруднені землею і піском після дощу. На висоті урожай легше збирати.
 5. Сполучені фасонними елементами труби дають можливість швидко розбирати і збирати грядку.
 6. Встановлена у дворі грядка замінить квітник, так як вона володіє хорошою декоративністю.
 7. В трубах полуницю можна вирощувати круглий рік. Влітку грядку ставлять на вулиці, а взимку переносять у теплицю.

Мінуси:

 1. Всередині труби міститься тонкий шар грунту. Взимку він промерзає. Щоб врятувати коріння полуниці, труби восени утеплюють або всю грядку заносять в приміщення.
 2. З цієї ж причини влітку грунт швидко пересихає. Поливати доводиться частіше. Однак багато води теж не можна лити. Обмежена кількість грунту перетвориться в бруд, рослини вымокнут. Треба дослідним шляхом визначити правильний полив.

Недоліків у грядок менше, хоча, вони вагомі. Якщо пристосуватися, то ці дві проблеми легко вирішуються.

Види грядок з каналізаційних труб

З різної кількості труб і фасонних елементів грядках можна надати будь-яку форму. Однак це не є їх різновидом. Всі типи гряд поділяються на два види: вертикальні і горизонтальні.

Вертикальні грядки для полуниці з пластикових труб

Особливістю конструкції є її розташування. Вертикальна грядка володіє протяжністю у висоту, що дає можливість встановлювати її на невеликій ділянці. Найчастіше конструкцію облаштовують по своєму зросту для зручності обслуговування верхніх насаджень. Труби не обов’язково розташовують вертикально. Вони можуть стояти під ухилом або укладені горизонтально. Головне, щоб основна конструкція височіла над землею, тобто, була вертикальною.

64d2a3ebc219221de1748854f3f4cbc1 Грядка для полуниці з труби своїми руками: вертикальна, горизонтальна, підвіснаПри вертикальному розташуванні грядки сильніше обдуваються вітром

Вертикальна конструкція дає можливість в 5 разів більше висадити саджанці полуниці, ніж класична грядка на городі з розрахунку на 1 м2. Недоліком є сильний обдування вітром. При різких поривах збільшується небезпека пошкодження листя, суцвіть ягід. У разі негоди грядку з вітряної сторони закривають полотном.

Важливо! У вертикальному положенні грядки збільшується парусність. Щоб труби не завалив вітер, їх треба надійно фіксувати.

Горизонтальні грядки з пластикових труб для полуниці

Особливістю цього типу грядок є горизонтальне розташування труб. Причому укладають їх одним ярусом. Розташовують труби на землі або спорудженої підставці. У першому випадку для опори роблять піднесення з земляного насипу. Вимога особливо важливо дотримувати, якщо ділянка розташована на болотистій місцевості. Насип роблять висотою 30 см, а шириною – щонайменше 60 див. Посадку полуниці роблять двухстрочную з кроком між кущами 25-30 див. Якщо кілька рядів, між ними утворюють прохід шириною 30 см

be45afbc641cacff5727eecd4c9102fd Грядка для полуниці з труби своїми руками: вертикальна, горизонтальна, підвіснаГоризонтальну грядку можна закріпити навіть до стіни будинку

На посушливих ділянках або піднятих високо від землі опорах оптимальне розташування горизонтальної конструкції у напрямку з півночі на південь. Такий підхід дозволяє спростити рішення проблеми, пов’язане з недоліком вологи. Труби розташовують в один або кілька рядів. При однорядкової посадці між сусідніми рядами витримують відстань 70 див. Крок висадки полуниці – від 15 до 25 див Коли віддають перевагу дворядковою схемою посадки, між рядами розширюють відстань до 90 см, а саджанці висаджують кроком 30 див.

Як з пластикових труб зробити грядку

Збірка вертикальних, а також горизонтальних гряд практично відбувається за одним принципом. Основним корпусом використовують товсту трубу ПВХ. Під посадку полуниці в стінках вирізають віконця. Робити це простіше електродрилем зі спеціальною ріжучої насадкою – коронкою. Трохи відрізнятися будуть подальші дії збірки, які залежать від типу грядки з пластикових труб під полуницю, які передбачається зібрати.

Як зробити вертикальну грядку з труби

Перед початком складання грядки потрібно визначитися, як буде виглядати загальна конструкція. Труби можна встановити поодиноко вертикально, з’єднати фасонними елементами у вигляді букви V або іншої форми. Коли буде з’ясовано кінцевий вигляд, починають робити з ПВХ труби вертикальну грядку для полуниці в такому порядку:

 1. Для одного сегмента грядки готують трубу ПВХ товщиною 100-150 мм., Довжина максимум 2 м. Ще знадобиться шматок тонкої труби діаметром 20 мм. Її довжина на 10 см більше від заготовки для основного корпусу. Запас по довжині необхідний, щоб тонка труба трохи виступала для зручності затоки води.
 2. В ПВХ труби великого діаметра свердлять отвори коронкою. Оптимальний діаметр віконця – 7 див. Перше свердлять отвір так, щоб після установки труби воно розташовувалося вище від рівня землі на 20 див. На аналогічному відстані прорізають віконця вищерозташованих рядів, тільки в шаховому порядку.
  bdefb09028c24b8f827840f559100f46 Грядка для полуниці з труби своїми руками: вертикальна, горизонтальна, підвіснаПосадочні гнізда розташовують у шаховому порядку
 3. Тонку трубу готують за іншим принципом. Стінки довільно перфорують свердлом діаметром 8-10 мм. Замість тонкого ПВХ трубки можна використовувати поливальний шланг.
  42ecccc845d4a8c773cd478f27927900 Грядка для полуниці з труби своїми руками: вертикальна, горизонтальна, підвіснаПоливальний шланг підійде замість тонкого ПВХ трубки, але працювати з ним незручно гнучкості
 4. Обидві труби з одного боку закривають заглушкою. Ці кінці будуть розташовані з нижньої сторони грядки.
  98916554b493f8a18a692a0d883e5ef5 Грядка для полуниці з труби своїми руками: вертикальна, горизонтальна, підвіснаЗаглушками закупорюють знизу обидві труби
 5. Основний корпус грядки встановлюють вертикально на постійне місце. Якщо труба буде не в складі конструкції, а окремо просто стояти, знизу її закріплюють. Найпростіше поставити її у відро або іншу ємність, засипати ґрунтом до першого посадкового гнізда. Всередину основного корпуса встановлюють тонку перфоровану трубку. Ділянка з отворами обмотують капроновою тканиною або геотекстилем, щоб всередину через перфорацію не потрапляв грунт.
  8bd136033b34eab70aa40b5e7c194851 Грядка для полуниці з труби своїми руками: вертикальна, горизонтальна, підвіснаПерфоровану поливну трубку обмотують капроновою тканиною або геотекстилем, встановлюють всередину основного корпусу грядки
 6. Завантаження товстої труби починають з дренажу. На дно насипають дрібний камінь, пісок. Наступним етапом йде завантаження грунту. Засипають його пошарово. Дійшовши до кожного по висоті отвору, ґрунт ущільнюють.
  f9cbcbc3ab0592241a109e879bda3bbb Грядка для полуниці з труби своїми руками: вертикальна, горизонтальна, підвіснаЗасипання грунту здійснюють пошарово з трамбуванням

Коли грядка буде заповнена грунтом, для його зволоження у центральну трубку заливають води. У віконця висаджують саджанці полуниці.

ef747664a31827689f038b3d042c02d1 Грядка для полуниці з труби своїми руками: вертикальна, горизонтальна, підвіснаКоли кущі полуниці почнуть розвиватися, труба сховається під густим листям і ягодами

Як зробити горизонтальну грядку з труби

Принцип виготовлення горизонтальній грядки аналогічний, але є деякі нюанси. Пов’язані вони з організацією поливу і розміром посадочних гнізд. Найперше готують опори, на яких будуть покладені грядки. Вибір конструкції залежить від особистих переваг. Можна спорудити стелаж, прямо на землі облаштувати високу насип. Проте другий варіант не вважається найкращим виходом. Зростаюча полуниця все одно буде контактувати з основним грунтом. Користі від використання труби практично ніякої.

Іноді роблять підвісні грядки з пластикових труб, фіксуючи їх на паркані, фасаді будівлі, підвішують мотузками за потужні гілки дерев. Коли з опорою визначилися, приступають до основних робіт:

 1. У трубі діаметром 100-150 мм вирізують віконця кроком 20 см. Діаметр кожного посадкового гнізда збільшують до 15 див. садити Полуницю буде зручніше, а грунт все одно не висиплеться, так як труба покладена горизонтально.
 2. Отримані заготовки укладають на опору. Подальші роботи залежать від технології обраного поливу. Найчастіше розташовані грядки в ПВХ трубах горизонтально облаштовують крапельною системою зрошення з поверхневою прокладкою шланга. У цьому випадку товсті труби з обох кінців просто закривають заглушками.
  60c65b601edba0a9625360bcd3011917 Грядка для полуниці з труби своїми руками: вертикальна, горизонтальна, підвіснаПосадочні гнізда горизонтальних грядок збільшують в діаметрі до 15 см
 3. Полив можна організувати іншим способом. Він трохи нагадує технологію, яка застосовується для вертикальних грядок. Беруть гнучкий поливальний шланг, перфорують частим кроком. Для захисту від замулювання отворів обмотують капроновою тканиною.
  509e181f8a46f8042fc43aed6d6ac5cd Грядка для полуниці з труби своїми руками: вертикальна, горизонтальна, підвіснаГнучкий шланг перфорують на тій ділянці, який буде розташовуватися усередині грядки
 4. Перфорований шланг вставляють всередину горизонтально покладеної труби. При цьому її заглушки замінюють фасонними перехідниками з патрубками діаметром 50 мм. Один кінець шланга підключають до водопроводу, а інший виводять в стічну канаву або підготовлену ємність, наприклад, бочку, відро.
  94441d82543d6b93ce5c1ba8dc8b563e Грядка для полуниці з труби своїми руками: вертикальна, горизонтальна, підвіснаШланг поливної одним кінцем підключають до водопроводу, а інший кінець відводять в дренажну яму або відро
 5. Корпус грядки через посадочні гнізда завантажують грунтом. У кожне віконце висаджують саджанці полуниці.
  9f9f1b5da018c7707e3d9a850ac105f3 Грядка для полуниці з труби своїми руками: вертикальна, горизонтальна, підвіснаГрядку завантажують землею, висаджують полуницю

Для поливу такий грядки досить з водопроводу подати на перфорований шланг воду. Під тиском вона зіллється через вільний другий кінець в дренажний колодязь. Однак частина води просочиться крізь перфорацію, вбереться грунтом.

Розміщення грядок з ПВХ-труби для полуниці

Розташовувати гряди можна на вулиці і всередині парника. Другий варіант практикують при зимовому вирощуванні полуниці. На вулиці вибирають світлі сонячні ділянки без протягів. Якщо це двір, то оптимально вибрати місце біля стіни будівлі або огорожі з південної сторони.

2b2d5df81e0c2871576b081c975062e4 Грядка для полуниці з труби своїми руками: вертикальна, горизонтальна, підвіснаГоризонтальні і вертикальні пасма можна комбінувати

Якщо того вимагають умови, допускається комбінація різних конструкцій. Наприклад, горизонтальні підвішують на паркані грядки з труб, а вертикальні – ставлять уздовж доріжок. Полуниця здатна прикрасити ділянку не гірше квітів. Гряди розташовують біля альтанки, у дворі, в саду. Важливо, щоб до них був хороший доступ, адже культури прийдеться обслуговувати, збирати врожай.

Увага! Насадження потребують обробки препаратами від хвороб і шкідників. З цієї причини грядки з поліпропіленових труб не можна ставити поблизу відкритого джерела питної води, інших місць, де існує загроза забруднення хімікатами життєво важливих об’єктів.

Посадка суниці в грядку з труби

Саджанці полуниці висаджують в прорізані посадочні гнізда. Роблять це двома способами:

 • під час пошарового заповнення ґрунтом;
 • коли труба вже буде повністю заповнена грунтом.

У будь-якому варіанті, конструкція на момент заповнення ґрунтом повинна бути надійно закріплена.

a8f5beb3d80e3d5a60a7143fdb9fb0a8 Грядка для полуниці з труби своїми руками: вертикальна, горизонтальна, підвіснаВисадку саджанців здійснюють під час засипання грунту, або коли вся вже грунт буде засипана

Коріння полуниці вмочують у бовтанку. Розводять рідоту з води і рівних пропорцій глини з гноєм. У грунті руками продавлюють поглиблення. Саджанець корінням ставлять у ямку, засипають землею. Суницю висаджують в кожне посадкове гніздо або через одне. Другий спосіб посадки дає можливість займатися розмноженням, в порожніх клітинках приживляти вуса.

Особливості догляду

Щоб зібрані своїми руками грядки з пластикових каналізаційних труб виправдали себе, полуниці потрібно надати належний догляд. Особливі дії ніякі не потрібні. Роблять те ж саме, що садівник виконує на звичайних грядах.

Полив здійснюють частіше. Грунту всередині труби мало. У спеку він швидко пересихає. Однак перезволожувати теж не можна. Від вогкості заведеться грибок, згниють коріння. У спеку полив здійснюють ввечері або рано вранці. Вдень не можна. Пластик швидко прогрівається на сонці. Коріння просто зваряться в гарячому сирому ґрунті.

Підживлення аналогічно здійснюють частіше. Мала кількість грунту швидко виснажується. Рослинам потрібні нові поживні речовини для розвитку, цвітіння і зав’язування ягід. Оптимально вносити підживлення раз в тиждень. Зазвичай це рідина. Підгодовують насадження одночасно з поливом. Кращими вважаються комплексні мінеральні добрива. Можна будь-яку органіку розвести водою і полити полуницю. Оптимальна пропорція: 10 л води на 1 частина гною, гною або пташиного посліду.

Полуницею люблять поласувати шкідники: білокрилка, довгоносик. Зрідка з’являється навіть колорадський жук. При перших ознаках насадження обробляють хімічними препаратами. Добре себе зарекомендував «Метальдегид», «Карбофос».

Підготовка полуничних грядок на трубі до зими

Щоб взимку коріння полуниці не вимерзли, грядки утеплюють. Пересувні конструкції заносять в сарай. Якщо практикується цілорічне вирощування ягід, гряди відправляють у теплицю. Не транспортуються конструкції утеплюють на вулиці. Горизонтальні труби вкривають ялиновим гіллям, соломою. Вертикальні стовпи обмотують старим одягом, агроволокном, а зверху не промокающим матеріалом.

Поради професіоналів

Щоб всі старання не були марними, потрібно пристосуватися до нової технології. Перший досвід вирощування може не вдатися, але з часом все вийде. Уберегтися від найпоширеніших помилок допоможуть поради професіоналів:

 • температурний режим для хорошого розвитку полуниці витримують в межах 18-23 оС;
 • місце під гряду вибирають сонячне з рівнем вологості близько 70%;
 • частоту поливу визначають досвідченим шляхом, перевіряючи стан грунту;
 • після зав’язі перших ягід грунт на гряді і біля неї мульчують тирсою, щоб уникнути утворення гнильних процесів;
 • полив здійснюють тільки під корінь, не допускаючи попадання води на листя.

15c1fff447dec735346ff06d674dc0ce Грядка для полуниці з труби своїми руками: вертикальна, горизонтальна, підвіснаМульчування ґрунту на грядці і прилеглої території позбавить від освіти гнильних процесів

Якщо дотримуватися всі рекомендації, строки поливу, підживлення й обробки від шкідників, садівник отримає свій довгоочікуваний урожай.

На відео грядка з труби для полуниці, нюанси технології:

Висновок

Грядка для полуниці з труби на перший погляд здається складною у виготовленні та догляді. Ті садівники, які спробували нову технологію, навряд чи захочуть від неї відмовитися. Особливо вона вигідна при вирощуванні полуниці на продаж, так як ягоди зберігають ідеальний товарний вигляд.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради