Кісткове борошно як добриво в городі і в садівництві

Для отримання хорошого врожаю овочів або фруктів необхідно, щоб грунт, якому вони ростуть, був добре удобрена. Серед традиційних застосовуваних поживних сумішей багато городники та садівники використовують кісткове борошно. Це продукт переробки кісток тварин і птахів, які беруть на м’ясокомбінатах і тваринницьких комплексах. Це натуральне органічне добриво тривалої дії, багате фосфором, кальцієм, азотом і багатьма мікроелементами.

kostnaya muka kak udobrenie v ogorode i v sadovodstve50 Кісткове борошно як добриво в городі і в садівництві

Зараз багато хто схиляється до застосування натуральних органічних добрив. Це і зрозуміло. Причому азотні цілком можна замінити компостом, перегноєм, трав’яним настоєм. В якості натурального калійного — дуже добре допомагає деревна зола. А ось фосфор у ґрунті дуже добре заповнює кісткове борошно.

Раніше у виробництві використовували сирі кістки, але виходило добриво, збагачений азотом у великих кількостях. Всі знають, що надмірний вміст азоту в грунті призводить до жирування рослин, тобто, коли сильно розростається бадилля і в той же час зовсім мало утворюється плодів. Зараз для її виробництва використовують висушене і сильно проварене сировину, яке потім подрібнюється.

Кісткове борошно – склад

Кісткова мука, яку зараз можна купити в будь-якому садівничому магазині, це порошок сіро-бежевого або світло-коричневого кольору, без неприємного запаху.

Присутність неприємного запаху може говорити тільки про неправильному його зберіганні.

kostnaya muka kak udobrenie v ogorode i v sadovodstve51 Кісткове борошно як добриво в городі і в садівництві

При переробці сучасними технологіями мінеральний склад виходить дуже правильним. Так, порошок у своєму складі має:

 • азоту – 1%,
 • фосфору – 29-34%,
 • кальцію – до 45%.

Також добриво багате такими мікроелементами, як сірка, натрій, хлор, марганець, йод, цинк, залізо, мідь. Але в кістковій муці абсолютно немає калію. Тому, застосовуючи його, необхідно вносити в ґрунт ту ж деревну золу.

Особливою перевагою застосування є те, що воно поступово розкладається у грунті і віддає всі свої поживні речовини поступово. Термін дії до 6-8 місяців. Тобто внісши порошок навесні при перекопуванні грунту або при посадці розсади, ваші рослини протягом усього вегетаційного періоду будуть отримувати корисні і потрібні для росту і розвитку речовини.

Застосування і властивості кісткового борошна

Це натуральне, екологічно чисте добриво. За поживними якостями вона схожа з суперфосфатом і фосфоритного борошном. Але оскільки воно бідно азотом, його слід застосовувати після внесення азотних добрив. Але часом і цієї кількості азоту, що міститься в складі, буває цілком достатньо. Адже підвищений вміст азоту в грунті призводить до жирування рослин та зниження врожайності культур, наприклад, томатів.

 Кісткове борошно як добриво в городі і в садівництві

Важливо пам’ятати ще й те, що в складі відсутній калій, який так важливий для розвитку різних культур. Його недолік можна заповнити одночасним внесенням калійних добрив, тієї ж деревної золи.

Якими властивостями володіє кісткове борошно?

 • Роскисляє грунт. Через півроку після застосування грунт стає більш м’якою і поживною.
 • У рослин поліпшується розвиток, активізується зростання.
 • Тканини рослини стають більш міцними і пружними.
 • Підвищується імунітет рослин до різних захворювань і шкідників.
 • Зміцнюється коренева система, прискорюється ріст коренів, що сприяє кращому живленню рослини.
 • Позитивно позначається на зростанні пагонів і плодоношенні.
 • Поліпшується цвітіння і підвищується врожайність.
 • Плоди і ягоди, отримуючи достатню кількість фосфору, виходять більш смачними.

Спосіб застосування кісткового борошна в городі

Кісткове борошно в якості добрива можна використовувати під будь-які овочеві культури. Виняток — не можна використовувати її під верестковые культури (лохина, чорниця, брусниця, журавлина, рододендрони, але вони не так часто зустрічаються на наших ділянках). І застосовувати її досить просто.

 • Вносити добриво можна простим розкиданням порошку на грядки перед перекопуванням восени або навесні. Норма внесення – 100-200 г на 1 кв. м. Причому можна використовувати як в теплицях, так і у відкритому грунті.

kostnaya muka kak udobrenie v ogorode i v sadovodstve53 Кісткове борошно як добриво в городі і в садівництві

Після чого порошок закладають в грунт.

kostnaya muka kak udobrenie v ogorode i v sadovodstve54 Кісткове борошно як добриво в городі і в садівництві

 • При посадці помідорів, огірків, перців, баклажанів в лунку вносять по 1-2 ст. л. порошку (приблизно невелика жменя), перемішують його в лунці з землею і після чого висаджують розсаду. Тим самим поліпшується приживлюваність розсади, так як фосфор сприяє швидкому росту коренів.

kostnaya muka kak udobrenie v ogorode i v sadovodstve55 Кісткове борошно як добриво в городі і в садівництві

Застосовуючи кісткове борошно при посадці розсади, в лунку, потрібно ще додавати деревну золу, оскільки в добриві відсутній калій.

 • Можна вносити добриво поливом. Для цього 500 г порошку розводять в 10 л гарячої води, залишають настоятися кілька годин, можна навіть на добу. Поки настій готується, необхідно 4-5 разів перемішати рідину. Потім готовий настій (витяжку) розводять у 20-відерної бочці і таким розчином потім поливають рослини.

Якщо такий обсяг для вас великий, то пропорційно зменшити кількість води і порошку.

 • Для підживлення рослин користуються розведеною витяжкою (попередній рецепт) або розсипають в прикореневому колі 1-2 жмені порошку, а потім закладають його в грунт.

Як застосовувати кісткове борошно в садівництві

Кісткова мука буде дуже корисна, як добриво, для плодових дерев, ягідних кущів, багаторічних декоративних квітів, і також для кімнатних квітів.

kostnaya muka kak udobrenie v ogorode i v sadovodstve56 Кісткове борошно як добриво в городі і в садівництві

 • При підготовці ґрунту під посадку розсади квітів вносять по 2-3 склянки добрива на 1 кв. м.
 • При висадці саджанців дерев чи чагарників у посадкову яму вносять 2-3 склянки порошку.
 • При посадці троянд або півоній в посадкову яму додають 2-3 ст. л. порошку. Підгодівля дорослих троянд проводиться 1 раз в 3 сезону, для цього 50-100 г порошку закладаються в прикореневій коло, а потім зверху мульчується будь-яким зручним способом.
 • Для підгодівлі лілій, гіацинтів, тюльпанів, нарцисів 2-3 ст. л. вносять у посадкові лунки, а потім загортають у землю.
 • При перекопуванні грядок під полуницю беруть 300 г на 1 кв. м. Доросле полуницю підгодовують в період цвітіння і після закінчення плодоношення по 20-30 г під кожен кущик з подальшим зароблянням порошку в грунт.
 • Для підживлення кімнатних рослин досить розсипати 1 ч. л. в прикореневому колі і обережно закласти її в землю.

Як зробити кісткове борошно своїми руками в домашніх умовах

Отримати кісткове борошно будинку не складно. Для цього необхідно обпалити кісточки тварин в домашній печі, казані або багатті. Далі чекаємо поки вони охолонуть, потім викладають їх в толкушку «ступку». Вона, як правило, може бути з мармуру, каменю, залізна або пластмасова. Далі дерев’яною палицею, кухонної качалкою «качалкою» вони перетираються в пил. У результаті відмінне добриво для рослин готово. Якщо хтось захоче зробити його самостійно, то це відео вам в допомогу.

Де купити і відгуки про застосування кісткового борошна

В даний час купити кісткове борошно не представляється проблемою. Її без проблем можна купити в спеціалізованих садівничих магазинах. Продають її великими мішками для застосування в промислових масштабах. Для городників є розфасовка по 800 г, 1, 2, 5 кг у пакеті.

Вартість – від 100 до 300 руб. в залежності від ваги в упаковці.

Відгуки про застосування кісткового борошна різні, але більше все-таки позитивних. Негативні думки базуються на тому, що добриво не ефективно з-за тривалості розкладання кісток. Так, порошок розкладається довго, протягом 6-8 місяців, про це вже було сказано. Але якщо кожен сезон вносити її в грунт або восени, результат вас порадує.

Раїса, 62 роки, Володимир: «Кісткову муку на городі я застосовую вже років тридцять або більше. Це добриво безпечне і натуральне, тому не шкодить ні землі, ні рослинам. Всі мої сусіди теж його використовують, і всі задоволені. Кісткова сировина підходить для всього саду: я їм удобрюю і плодові дерева і ягідні кущі, і овочі, і квіти. До того ж це добриво недороге, що для нас — пенсіонерів, дуже важливо».

Павло, 36 років, Сиктивкар: «У мене невелике фермерське господарство в області — вирощуємо картоплю, помідори, капусту. Тому питання вибору добрив стоїть досить гостро. Мінеральні комплекси дорогі, і при надлишку шкодять ґрунту та рослин, а гній і компост не всі культури сприймають. Знайшли вихід – почали закуповувати кісткове борошно, і проблема добрив пішла на другий план. Цю підгодівлю добре сприйняли всі рослини, культури стали міцнішими, здоровіше, рясніше цвітуть і плодоносять. Я задоволений: ця органічна підживлення виявилася натуральним і вигідним рішенням проблеми добрив».

Дюна. Застосовувала, рибну. Дуже сподобалося. Вносила в лунки при висадці розсади томати, перці, баклажани по столовій ложці з великою гіркою, перемешивала з грунтом. Це в принципі фосфоро-кальцієво-калійне добриво, довгограюча. Принаймні, урожай був відмінний, і смакові якості плодів на 5+.

Дорогі читачі, коли підете в магазин за насінням або добривами, зверніть увагу і на кісткову муку. Якщо ви ще не застосовували її на своїй ділянці, купіть хоча б пакетик, спробуйте застосувати на своїй ділянці. Можливо, вона вам і сподобається. А я нею задоволена, все-таки це натуральне добриво. І цим все сказано. Вдалих вам врожаїв!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради