Обробка картоплі перед посадкою від хвороб і шкідників

Картопля для більшості з нас – другий хліб. Він ніколи не приїдається і без нього не обходяться багато страви нашого столу. Тому кожен городник, вирощуючи цю культуру, прагне виростити хороший і здоровий урожай. Але оскільки багато заражені ділянки фітофторою, а в землі з осені залишаються личинки колорадського жука і дротяників, є необхідність проводити протруювання насіннєвого матеріалу. Як і чим обробляти картоплю перед посадкою – про це сьогодні розмова піде.

obrabotka kartofelya pered posadkojj ot boleznejj i vreditelejj41 Обробка картоплі перед посадкою від хвороб і шкідників

Багато городників дістають картоплю з погребів і ям рано навесні. Підготовчий етап дозволяє запустити в бульбах біохімічні процеси, завдяки яким утворюються паростки і зароджується коренева система. Для цього перед посадкою насіннєвий матеріал пророщують, а потім протруюють. Це дозволяє запобігти в подальшому розвиток хвороб і відлякати шкідників. Передпосівна обробка має дуже важливе значення. Вона забезпечує 100% схожість і дозволяє вчасно виявити хворі та пошкоджені бульби. А в подальшому це позбавить вас від багатьох турбот на ділянці.

Особливу увагу необхідно приділити посадкового матеріалу, купленого через інтернет-магазини, в садівничих магазинах або на ринку. Адже невідомо, як зберігався і був оброблений овоч перед продажем.

Обробка картоплі перед посадкою для підвищення врожайності

Незважаючи на всі зусилля городників з підвищення врожайності картоплі, уникнути втрати врожаю все-таки не вдається. Причиною може стати заражений посадковий матеріал, на поверхні якого залишаються збудники хвороб. Крім того, в грунті на ділянці з осені залишаються личинки колорадського і травневого жука, а також дротяників. Все це призводить до того, що рослини хворіють, в результаті чого зелена маса не нарощується, їм не вистачає живлення, бульби виростають дрібними з невеликою кількістю в гнізді.

Личинки колорадських жуків об’їдають бадилля, рослинам знову ж таки не вистачає живлення. А дротянка псує бульби, в результаті вони втрачають товарний вигляд, швидше псуються при зберіганні. Тому при підготовці матеріалу до посадки однією з важливих профілактичних заходів є протруєння насіннєвого матеріалу. Ці заходи допоможуть збільшити врожайність часом до 30-50%, тому що рослини ростуть здоровими і не вражаються шкідниками.

obrabotka kartofelya pered posadkojj ot boleznejj i vreditelejj42 Обробка картоплі перед посадкою від хвороб і шкідників

Строки обробки картоплі перед посадкою

Конкретно назвати терміни початку протруювання культури не можна. Все залежить від регіону вирощування культури і погодних умов. Для пророщування картоплю, дістають з ям та погребів за 30-45 днів до висадки в грунт. А передпосівне протруювання проводять за 2-3 дні до висадки в грунт. Але якщо ви проведете обробку перед самою посадкою, це не буде порушенням.

Головними критеріями для посадки головного для нас овоча, на які слід орієнтуватися, це температура і вологість грунту. Температура грунту повинна до цього часу бути +7+8? на глибині 10-12 см, а вологість не більше 75%.

Обробка картоплі препаратом Престиж від колорадського жука і дротяників

Щоб захистити картоплю від колорадського жука і дротяників, багато городників користуються при передпосівній обробці такими хімічними інсектицидами, як Престиж або Табу. Престиж – препарат німецької компанії Bayer CropScience, а Табу — його російський аналог, більш концентрований.

Діюча речовина в Престижі і Табу одне і теж – імідаклоприд. Це системний пестицид контактно-кишкової дії, який потрапляючи в організм личинки або дорослого комахи, викликає у нього параліч і потім загибель. Речовина не накопичується в зростаючої овоче. Але в Престижі в складі є ще речовина пенцикурон. Це фунгіцид контактної дії, має тривалу захисну дію, який зупиняє проростання міцелію грибка, захищаючи від грибних хвороб. Причому він не потрапляє в саму рослину, а залишається тільки на бульбах і в грунті поруч. Простіше кажучи, Престиж захищає картоплю від шкідників і хвороб, а Табу тільки від шкідників. В цьому тільки їх різниця.

Як застосовувати Престиж

У продажу є препарат в розфасовці 30, 60, 150, 500 мл Перед застосуванням необхідно зробити робочий розчин. Для цього 60 мл препарату розводять в 600 мл води. Цієї кількості розчину вистачить для обробки 60 кг коренеплодів. Якщо розфасовка велика, то точну кількість кошти можна відміряти за допомогою медичного шприца. Робочий розчин виходить яскраво-червоного насиченого кольору.

Зробивши робочий розчин, покладіть картоплю в один шар на плівці і обприскати з пульверизатора, переверніть його і обприскати з іншого боку. Залиште бульби, щоб вони підсохли. Обробку можна провести за 1-2 дні до висаджування в грунт.

Можна обприскати насіннєвий матеріал перед самою посадкою, нічого страшного не буде. Але треба мати на увазі, що фарба-індикатор погано змивається з відер або з рукавичок, тому після протруювання бульб вони погано відмиваються і можливо із-за цього вони прийдуть в непридатність. Якщо вас цей момент не бентежить, то можна обприскувати безпосередньо перед тим, як покласти його в грунт.

obrabotka kartofelya pered posadkojj ot boleznejj i vreditelejj43 Обробка картоплі перед посадкою від хвороб і шкідників

Аналоги Престижу

З подібним механізмом дії та застосування у продажу є його аналоги:

 • Табу,
 • Командор.
 • Ректор,
 • Матадор,
 • Престижиратор.

Перед застосуванням уважно читайте інструкцію по застосуванню. Оскільки це сильнодіючі хімічні препарати, працюйте з ними з обережністю, використовуючи засоби індивідуального захисту (рукавиці, окуляри, респіратори).

Обробка бульб картоплі від хвороб Фитоспорином

Фітоспорін — натуральний препарат нового покоління, застосовується для профілактики і лікування рослин від грибних і бактеріальних хвороб. У нього немає аналогів за концентрації корисних бактерій і якості. Основним активним компонентом є жива спорова бактерія Bacillus subtilis – сінна паличка. Ефективність Фітоспорину-Му ще й посилена еліксиром родючості Гумі. Засіб чудово підходить для передпосівної обробки картоплі, захищаючи при цьому посівний матеріал від хвороб і прискорює проростання бульб.

Препарат продається в упаковках у вигляді пасти. Для приготування маточного розчину необхідно пасту розвести в пропорції 1:2 водою, ретельно розмішати, щоб вийшов однорідний розчин. І вже з маточного готують робочий розчин. Для передпосівної обробки проводять обприскування розчином, приготованого з розрахунку 4 ст. л. (60 мл) маточного розчину на 300 мл (1,5 склянки) води. З отриманої кількості розчину можна обприскати 10 кг бульб.

Картоплю розсипають на клейонці і рівномірно обприскують підготовленим розчином, дають висохнути, уникаючи попадання прямих сонячних променів. Обробку можна проводити за 1-2 дні або безпосередньо перед посадкою.

obrabotka kartofelya pered posadkojj ot boleznejj i vreditelejj44 Обробка картоплі перед посадкою від хвороб і шкідників

Хімічні засоби захисту картоплі перед посадкою

Хімічні засоби захисту найчастіше мають пролонговану дію протягом 20-45 днів. Активні отрути препаратів розпадаються протягом декількох тижнів, що особливо небезпечно для ранніх сортів. Але якщо ви вирішили обробити посівний матеріал від шкідників і хвороб, то скористайтеся універсальними засобами

 • Престиж,
 • Табу,
 • Командор,
 • Актара.

Застосовуючи ці засоби, суворо дотримуйтеся інструкції по застосуванню.

Також для протруювання картоплі можна застосовувати наступні препарати.

Мідний купорос – 1 ст. л. розводять в 6 л води, в приготований розчин опускають бульби на 2-3 хвилини, потім дають їм обсохнути.

Марганцівка. Готують розчин з розрахунку 10 г засобу на 10 л води, добре розмішують, щоб кристали розчинилися. А потім овоч опускають у розчин на 30 хвилин.

ТМТД ТСК – контактний фунгіцид, він не проникає в рослину, при цьому пригнічує ріст і вбиває спори міцелію на поверхні бульб. Обробку проводять перед посадкою. Засіб змішують у рівних кількостях з водою і обприскують робочим розчином з розрахунку 200 мл на 10 кг картоплі.

Престижиратор – одночасно і фунгіцид, і пестицид, аналог кошти Престиж. Для приготування робочого розчину 10 мл засобу розводять в 10 л води. Робочим розчином обприскують посадковий матеріал за 2-3 години до посадки. Норма витрати – 100 мл на 10 кг бульб.

Як обробити бульби картоплі марганцівкою

Обробляючи картоплю препаратами Престиж або Табу, ми використовуємо сильні хімічні препарати – інсектициди. Вони вбивають не тільки личинки колорадського жука і дротяників. Але варто задуматися, яка потім вона виросте, якщо вона оброблена такими сильними засобами? Набагато менше шкоди принесе, але водночас збереже посівний матеріал від подальшого розвитку хвороб і ураження комахами, пропоноване засіб.

Для його приготування на 10 л води візьміть:

 • 1 ч. л. маргарцовки,
 • 2 ч. л. борної кислоти,
 • 3 ч. л. (або 1 ст. л.) мідного купоросу.

Додайте їх у воду і добре розмішайте. Марганцівка вбереже картоплю від дротяників, мідний купорос – від грибних хвороб, а борна кислота – це регулятор росту, змусить овоч швидше прорости.

obrabotka kartofelya pered posadkojj ot boleznejj i vreditelejj45 Обробка картоплі перед посадкою від хвороб і шкідників

Для більшого ефекту у розчин можна додати 1 л коров’яку. Він містить багато мікроелементів, ферментів і гуматів, що теж буде корисним для овоча.

Потім ящик з картоплею поставте на широкий таз або ванну, і поливайте з лійки бульби так, щоб вони всі смочились підготовленим розчином. Розчин змочить всю поверхню бульб і стече в таз крізь отвори в ящику.

obrabotka kartofelya pered posadkojj ot boleznejj i vreditelejj46 Обробка картоплі перед посадкою від хвороб і шкідників

Розчин можна злити назад в лійку і пролити їм інший ящик з картоплею.

obrabotka kartofelya pered posadkojj ot boleznejj i vreditelejj47 Обробка картоплі перед посадкою від хвороб і шкідників

Замочувати картоплю в розчині не потрібно, так як на ньому вже є паростки, які можуть при обробці згоріти. Ящик з обробленим овочем ставимо на сонечко або під навіс, щоб овочі обсохнули.

obrabotka kartofelya pered posadkojj ot boleznejj i vreditelejj48 Обробка картоплі перед посадкою від хвороб і шкідників

Роботу можна проводити не раніше, ніж за 5 днів до висаджування. До моменту посадки картопля повинна трохи зазеленіти, щоб поживні речовини більше притягнулися до паросткам.

Обробка від фітофтори картоплі перед посадкою

Деякі городники задають питання і запитують, чи можна проводити обробку від фітофтори перед посадкою? Фітофтора на картоплі – загроза більшої частини врожаю. Тепло і волога – оптимальне середовище для розвитку грибкової інфекції. Спори збудника фітофторозу мешкають в грунті, залишаються на бульбах. Вони можуть занесені потоками води або вітру, і залишитися на торішніх рослинних залишках. Боротися з хворобою складно, але необхідно.

Суха погода і жаркі сонячні промені перешкоджають розвитку фітофтори. Але передбачити наперед, яка буде погода влітку, складно. З метою профілактики доцільно проводити протруювання бульб ще на передпосівному етапі. Це допоможе на перших порах перешкоджати розмноженню спір. З цим завданням добре впорається Фітоспорин.

Щоб не допустити масової загибелі врожаю, городникам необхідно використовувати для вирощування сорти картоплі, стійкі до фітофтори. Крім того, у профілактичних цілях необхідно заздалегідь проводити обробку грунту. Протруювання проводять з допомогою хімічних препаратів – фунгіцидів, біологічних і народних засобів.

Біологічні засоби для обробки картоплі

Біологічні засоби захисту вважаються природними антибіотиками. Вони пригнічують і пригнічують шкідливу мікрофлору і гриби, зміцнюють імунітет рослин. Про Фитоспорине я вже розповіла, а тепер коротко про інші біопрепарати, використовуваних для обробки перед посадкою.

Біопрепарат Максим. Препарат розводять з розрахунку 4 мл на 100 мл, або 40 мл на 10 л) води. Такої кількості достатньо для обприскування 10 кг бульб. Дія препарату триває протягом 12 тижнів. Робочим розчином обприскують картоплі або занурюють його в сітці розчин на 1 годину, потім дають обсохнути.

obrabotka kartofelya pered posadkojj ot boleznejj i vreditelejj49 Обробка картоплі перед посадкою від хвороб і шкідників

Іммуноцітофіт відноситься до біостимуляторів, зміцнюють стійкість овочів до 150 мл води. Отриманим робочим розчином обприскують бульби за 2-3 дні до посадки в грунт.

Агат -25К також відноситься до биофунгицидам. Робочий розчин готують з розрахунку 1 г засобу на 4 л води. Обробку проводять також за 2-3 дні перед висаджуванням картоплі в грунт.

Чим обробити картоплю перед посадкою від дротяників і колорадського жука

Обробити картоплю крім хімічних і біологічних препаратів можна за допомогою народних засобів.

Часниковий настій. Його готують з розрахунку 1 кг часникової кашки на 10 л води. Настоюють протягом 2-3 годин, і процідженим настоєм проливають або обприскують з усіх боків посадковий матеріал. Або ж опускають коренеплоди на 2 години в розчин, а потім бульби просушують.

Молочна сироватка + нашатирний спирт. Для цього в 1 л сироватки додають до 9 л води і додають туди ж 40 мл 10% водного розчину аміаку.

Настій березової золи. Дрібну золу заливають теплою водою і настоюють добу. Потім бульби, поміщені в сітку, опускають в настій на 5 хвилин, потім просушують. Для кращого ефекту їх опудривают у деревній золі з додаванням тютюнової пилу.

Потрібно обламувати довгі паростки у картоплі перед посадкою?

Коли в підполі тепло і підвищена вологість, паростки на бульбах сильно виростають. І багатьох початківців городників хвилює питання, що ж робити з такими довгими пагонами. Відповідь ви можете знайти в цьому відео.

Дорогі читали, як бачите, засобів для обробки картоплі перед посадкою, щоб вберегти майбутній урожай, досить. Вам залишилося щось вибрати із запропонованого. І гарних вам врожаїв!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради