Як почистити унітаз від сечового каменю в домашніх умовах

Неохайний вигляд унітазу, покритого нальотом іржаво-бурого кольору, і неприємний запах від нього не приносять задоволення. Доводиться очищати сантехніку від забруднень. Перш ніж хапатися за перше підручний засіб, бажано ознайомитися з порадами з чищення унітазу різними способами.

Причини появи нальоту всередині унітазу

kak pochistit unitaz ot mochevogo kamnya v domashnikh usloviyakh94 Як почистити унітаз від сечового каменю в домашніх умовахЖовтий наліт на унітазі можна видалити, якщо застосовувати відповідні засоби

Забруднення, въедающиеся у внутрішні стінки, виникають через осідання вапняного нальоту і так званого сечового каменю.

Наліт з’являється в результаті відкладення мінеральних солей, що містяться у водопровідній воді. На стінках унітазу в місцях зливу з бачка утворюються сліди брудно-рожевого кольору. На інтенсивність утворення цих забруднень впливає якість води і справність сантехніки. Навіть невелике, але постійне порушення герметичності зливного клапана, приводить до того, що після чищення бурі плями з’являються знову.

Скам’янілі нарости брудно-жовтого кольору утворюються під впливом сечі, бризки якої потрапляють на стінки, і залишаються не змитими при поганому зливі. Найчастіше сечовий камінь накопичується під обідком унітазу. Якщо взагалі забувати змивати екскременти (що часто відбувається з маленькими дітьми), то скам’янілі нарости з’являться на всій внутрішній поверхні. Малий злив призводить до того, що частина урини залишається у воді нижньої частини унітазу і також забруднює її.

Відмити жовтий або іржавий наліт в унітазі важко, якщо емаль внутрішньої поверхні має пошкодження – подряпини, тріщини, відколи. У цьому разі відкладення в’їдаються в пористий матеріал кераміки, часто проникаючи глибоко всередину.

Способи видалення забруднень

kak pochistit unitaz ot mochevogo kamnya v domashnikh usloviyakh95 Як почистити унітаз від сечового каменю в домашніх умовахДля очищення унітазу потрібна спеціальна щітка

Засоби і методи, здатні почистити унітаз від сечового каменю в домашніх умовах, можна розділити на групи:

 • предмети для механічного впливу – йоржики, щітки, пральні порошки;
 • народні або підручні засоби;
 • покупні хімікати, призначені для чищення емальованих поверхонь;
 • агресивні речовини, які потрібно застосовувати тільки в тому випадку, якщо інші виявилися безсилі;
 • профілактичні матеріали і методи.

Складніше очистити унітаз від сечового каменю всередині зливу, де стоїть вода. Щоб такі забруднені поверхні стали доступні, доводиться видаляти рідина з нижньої камери. Її можна вичерпати, вичавити ганчірками або видалити спринцівкою. І вже після цього застосовувати будь-який засіб, здатне вичистити суху поверхню.

Іншим варіантом є застосування більш сильних хімічних речовин, здатних діяти на забруднення навіть у розчиненому вигляді.

Заходи безпеки

Перш ніж чистити унітаз, необхідно подбати про власну безпеку та здоров’я. Більшість хімічних речовин здатні пошкодити шкіру, якщо будуть довго впливати на неї. Деякі до того ж володіють різким неприємним запахом.

Обов’язковою запобіжним заходом є робота в гумових рукавичках. Двері в туалет при обробці повинна бути закрита, щоб запах не поширювався по всій квартирі.

Для власного захисту варто скористатися марлевою пов’язкою для рота або купити найпростіший респіратор.

Чистячі інструменти та порошки

kak pochistit unitaz ot mochevogo kamnya v domashnikh usloviyakh96 Як почистити унітаз від сечового каменю в домашніх умовахЯкщо регулярно чистити унітаз йоржиком, сечовий камінь буде з’являтися рідше

Хороший помічник у підтримці унитазной раковини в чистоті – йоржик. Чим частіше їм прочищають емаль, тим менше накопичуються забруднення, і від них легше позбутися.

Надійним засобом догляду вважаються чистячі порошки. Один з відомих – Пемолюкс. Але очищати їм можна незначні забруднення. Не варто застосовувати порошки часто. При всій ефективності вони володіють істотним недоліком – при сильному натисканні залишають на поверхні слабкі подряпини. З часом емаль в деяких місцях може повністю зруйнуватися.

Народні способи з застосуванням підручних засобів

Емальовані поверхні можна вичищати за допомогою побутових препаратів. Більшість з них вимагає тривалого часу для своєї дії. Краще всього починати очищення пізно ввечері, залишаючи засіб працювати всю ніч. Потрібно обов’язково закривати унітазну кришку, щоб зменшити поширення запаху. Відмивати сантехніку після дії очисника доведеться рано вранці, до того як їм почнуть користуватися.

Харчова сода

Сода малопридатна, щоб видалити бруд з застарілих ділянок, вкритих товстим шаром відкладень. Препарат застосовується для очищення тонких забруднень слабкою жовтизни.

Гідність соди в тому, що її можна додавати в будь-очищувач, вона тільки поліпшить його якості. Особливо ефективним вважається спільна дія з оцтової або лимонної кислоти.

Для очищення всієї поверхні унітазу потрібно приблизно 200 грам порошку. Потрібно посипати місця забруднень товстим шаром і залишити на кілька годин або на всю ніч. Потім змити водою і прочистити йоржиком. Якщо більшість забруднення видалені, але деякі місця залишилися непрочіщеннимі, процес треба повторити. У випадках, коли дія соди не дало результату, слід скористатися більш ефективним засобом.

Лимонна кислота

kak pochistit unitaz ot mochevogo kamnya v domashnikh usloviyakh97 Як почистити унітаз від сечового каменю в домашніх умовахНародні засоби від сечового каменю

Речовина здатна впоратися із застарілими забрудненнями. Для одного етапу очищення потрібно 2 – 4 пакетики лимонної кислоти. Порядок дій:

 • Посипати порошком забруднені ділянки.
 • Залишити на 2 – 3 години або на ніч.
 • Помити оброблені місця водою з допомогою йоржика.
 • При необхідності – повторити.
 • Оцтова кислота

  Для очищення годиться 9 % столовий оцет або есенція. Щоб його дію було більш ефективним, потрібно провести підготовку перед застосуванням:

 • Підігріти оцет до температури 40 – 50 °С в закритому посуді, щоб уникнути поширення запаху.
 • Полити підігрітою рідиною місця забруднення, звідки вона стече у нижню частину, заповнену водою.
 • Складні ділянки накрити серветкою або ганчіркою, попередньо змоченою підігрітим розчином.
 • Залишити на кілька годин при захлопнутой кришці унітазу.
 • Змити рясною кількістю води, використані ганчірки та серветки викинути.
 • Щавлева кислота

  kak pochistit unitaz ot mochevogo kamnya v domashnikh usloviyakh98 Як почистити унітаз від сечового каменю в домашніх умовахВсе рідше знаходить застосування в домашньому господарстві, тому знайти її буде непросто. Порошок технічної щавлевої кислоти впорається зі складними забрудненнями так, що оброблена поверхня буде блищати.

  Послідовність застосування не відрізняється від обробки іншими порошковими кислотами.

  Хлорка

  Будь реагенту, що містить хлор, додатково дезінфікує оброблювані поверхні, тому їм корисно прочистити важкодоступні місця під обідком, які можуть бути розсадником бактерій.

  Кока-кола

  Цей напій можна застосовувати і для чищення емалі від мінеральних відкладень. Досить вилити в унітаз 0,5 – 1 літра коли так, щоб вона протекла по всіх стінках. Діє вона неспішно, тому треба залишати надовго. Зате вона не шкідлива для здоров’я і не має неприємного запаху.

  Готові склади побутової хімії

  Відмити унітаз від сечового каменю і нальоту в домашніх умовах можна за допомогою спеціалізованих очисників, що продаються в господарських магазинах. Вибирати треба кошти саме для фаянсових і емальованих поверхонь. До їх складу входять ті ж кислоти, що і в народних засобах, але вони мають концентрацію гелю, що дозволяє їм затримуватися на поверхні, що очищається. Відтерти залишки гелю після використання не становить праці.

  Дотримуйтесь правил застосування, зазначеним на упаковці. Більшість таких коштів продаються в фасовці, розрахованої на кілька разів. У сім’ях, де є маленькі діти, варто купувати упаковки, забезпечені захисними ковпачками, що не дозволяють відкрити простим поворотом.

  Недорогими марками туалетних очищувачів вважаються: Сіліт, Комет, Доместос, Туалетний каченя, Санокс.

  Агресивні засоби крайнього випадку

  Найважче почистити старий унітаз, буквально зарослий забрудненнями і нашаруваннями сечового каменю, з якими звичайні засоби не справляються. В цьому випадку треба братися за склади, що вимагають особливої обережності. Їх правильне застосування дозволить впоратися з будь-якими труднощами, але є ризик безповоротно пошкодити сам унітаз або випускні труби і прокладки. Пари реагентів шкідливі при вдиханні, тому працювати з ними потрібно обов’язково в захисній масці і рукавичках. Додатковий плюс – для очищення зсередини поверхонь, що знаходяться під водою, не обов’язково її вичерпувати. Навіть розчиненими ці реагенти діють ефективно.

  Ортофосфорна кислота

  kak pochistit unitaz ot mochevogo kamnya v domashnikh usloviyakh99 Як почистити унітаз від сечового каменю в домашніх умовахОртофософорная кислота – засіб небезпечне, але ефективне

  Найслабший з екстрених очисників. Але в цьому і її перевага – при короткочасному дії вона не пошкоджує пластикові деталі і гумові ущільнювачі.

 • Обробити тонким шаром кислоти місця сильного забруднення.
 • В зливну частина, де знаходиться вода, додати 100 – 150 мл рідини.
 • Така ж кількість засобу можна залити і в зливний бачок, щоб видалити вапняний наліт з його стінок.
 • Зачекати 10 – 15 хвилин.
 • Змити кілька разів великою кількістю води.
 • Соляна кислота

  Розбавлена до 33 % соляна кислота – дієвий засіб очищення, але небезпечне. Працювати з нею треба з особливою обережністю.

 • Знаходяться на повітрі забруднені ділянки досить протерти губкою або щіткою, змоченими в розчині.
 • Для очищення місць, що знаходяться під водою, залити туди 100 мл кислоти.
 • Тривалість дії засобу не повинна перевищувати 10 хвилин, інакше вона зашкодить кераміку унітазу.
 • Не варто перебувати в туалетній кімнаті під час дії очисника.
 • Змити кислоту водою і провітрити приміщення.
 • Неприпустимо застосування соляної кислоти для чищення унітазів, в яких встановлені гумові прокладки або злив підключений до пластикових труб.

  Електроліт акумуляторний

  kak pochistit unitaz ot mochevogo kamnya v domashnikh usloviyakh100 Як почистити унітаз від сечового каменю в домашніх умовахЕлектроліт добре очищає унітаз

  Якщо не вдалося знайти інші сильнодіючі засоби, можна скористатися електролітом з автомобільних акумуляторів. Він містить сірчану кислоту, яка вплине не гірше соляної. Це речовина теж шкідливо для пластикових і гумових деталей. Послідовність дій і засоби безпеки не відрізняються від роботи з іншими агресивними очисниками.

  Запобіжні заходи та засоби

  Профілактика повинна починатися ще до того, як продається новий унітаз. Вибирати треба моделі, виготовлені з сантехнічного фарфору, а не фаянсу. Він міцніше за структурою, і емаль на ньому більш щільна. На порцелянових стінках будь відкладів складніше затримуватися, а віддаляються вони простіше.

  Щоб відмити унітаз було зручніше, не треба чекати появи великих потьоків і сечових осадів. Зменшити утворення забруднень можна дотриманням профілактичних заходів:

  • Не допускати підтікання води з бачка. Якщо несправність сталася, відразу усувати її.
  • Не виливати в унітаз окріп або рідини з великим вмістом жиру. Окріп руйнує емаль, а жир прилипає до стінок і на ньому осідають будь-які забруднення.
  • Регулярно користуватися йоржиком, щоб прибрати тільки що з’явилися нечистоти.
  • Застосовувати чистячі таблетки і капсули. Вони завантажуються всередину бачка або підвішуються перед зливом. Застосування таких засобів не допускає появу потьоків і ускладнює утворення сечового каменю. До того ж, вони створюють приємний аромат в туалетній кімнаті.

  За довгий час бруд все одно буде накопичуватися на внутрішніх стінках унітазу. Швидко видалити слабкі забруднення можна, застосовуючи легкі засоби очищення. Це не зажадає великих витрат і трудовитрат.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради