Прикмети на 24 серпня: традиції, передбачення погоди, забобони

Прикмети на 24 серпня, або Білого коня, пов’язані як з позитивними, так і негативними забобонами. 24 серпня вважається днем пам’яті славетного руського богатиря Евпатия Коловрата, а також ранньохристиянського святого Евпла, загиблого за свою віру.

Погодні прикмети на 24 серпня

Прикмети про погоду спостерігалися століттями. Ось що наші прабабусі та прадідусі помічали:

 1. Протягом трьох днів буде хороша погода, якщо 24 серпня – безвітряний день.
 2. Якщо 24 серпня випаде на місяць або день непогожий – осінь прийде тепла і сонячна.
 3. У день Евпатия Коловрата туман – прикмета наближення дощу.
 4. Якщо горіхів в день збору врожаю набагато більше, ніж грибів, зима прийде холодна й сніжна.
 5. Дощ рано вранці (під час сходу) затягнеться на кілька днів.
 6. Вересень обіцяє бути недождливым, якщо 24 серпня яскраво світить сонце.
 7. Якщо зірки з’являються яскраві, то скоро очікується дощ.

Побутові прикмети

Саме в цей день ліс ділиться з людьми останніми своїми запасами. 24 серпня за традицією люди займаються домашнім господарством і заготовками на зиму:

 • 24 серпня дозріває обліпиха, і збір її тоді гарантує збереження лікувальних властивостей на довгу зиму. Обліпиху сушать, розтирають з цукром і заварюють чай;
 • В цей день стригли овець і примовляли: «Василь вівцям шерсть дає». Це обов’язкова процедура, інакше шерсть не відросте до зими.

Традиції та обряди

Ніч на 24 серпня – час розгулу нечисті, тому багато людей боялися виходити з дому.

За легендою, колись на рязанській землі відбувся бій з військом Батия. Монголи брали гору до тих пір, поки не з’явився невідомий богатир на білому коні. Він привів із собою тисячі людей і здобув перемогу над військом супротивника. Незважаючи на свою хоробрість і допомога вірних воїнів, сам герой поліг на тому ж полі. За прикметою, раз у році з’являється той самий білий кінь, шукає місце поховання свого господаря.

В ніч з 23 на 24 серпня краще не виходити з дому. Пробуджений дух білого коня злий і небезпечний. Його криваво-червоні, повні люті очі позбавляють розуму. Не знайшовши свого загиблого господаря, він забирає в пекло будь-якого зустрічного.

На болотах у цей день загоряються блукаючі вогники. Вони знаменують повернення духів потопельників і людей, померлих неприродною смертю, а також самогубців на землю. Всього на одну ніч, але не варто потрапляти в цей час їм на шляху – будь-якого зустрічного парфуми заберуть з собою.

Зате для чаклунів це час вважалося найбільш сприятливим. Під покровом ночі вони проводили свої обряди:

 1. На багатство. Під час стрижки овець необхідно сказати: «Скільки шерстки зійшло з овечки, не перерахувати. Нехай і я (ім’я) також гроші свої не зможу порахувати. Слово моє міцно, так тому і бути!». Тоді вовняної куля сховається в гаманець і принесе великий прибуток у новому році.
 2. На сварку. Щоб посварити коханих і позбутися від більш щасливої суперниці, потрібно скачати грудку зі змішаної вовни кішки і собаки, залити його воском від чорної свічки і розділити на дві половинки. Одну частину підкинути під поріг нареченої, іншу – нареченого.
 3. На любов. З вовни вівці потрібно зробити нитку і з’єднати з допомогою неї особисту річ чоловіки і жінки, покласти в скриньку (або сховати в якийсь мішечок) і закопати подалі від людських очей. Все це обов’язково зробити з півночі до першої.

Також в цей день можна провести світлий обряд позбавлення від жадібності. У ньому не задіяна ніяка чорна магія, це молитва святим. Треба прочитати молитву (Федору і Василю), поклавши під ікону пачку купюр. Після розділити гроші на дві частини, купити цукерок убогим і продуктів того, кого хочете позбавити від жадібності.

Що не можна робити 24 серпня

24 серпня в свідомості народу – найстрашніший в році. В цей день прокидається страшна потойбічна сила: після півночі паряться Навьи в лазнях, залишаючи на золі сліди кігтів; по кладовищах бродять привиди, то тут, то там чується свист і завивання. Духи з потойбічного світу пильно стежать за дотриманням традицій.

 • В цей день по прикметі заборонено випивати. До ослушавшемуся прийдуть парфуми родичів і жорстоко покарають.
 • 24 серпня осипаються листя, тому заборонено ходити на цвинтар. Нещасному, випадково потрапив туди у цей день, вже не знайти дороги додому. Його забирають у потойбічний світ привиди.

24 серпня – страшний день в уявленні багатьох сільських жителів. Відьми, демони, примари – вся нечиста сила збирається на кладовищах і болотах. Але також це день пам’яті хороших людей, збору врожаю та можливість провести деякі обряди, здатні позбавити родичів від нещасть.

Прикмети на завтра (25.08.2019)

2

Погодні прикмети на завтра (26.08.2019) Погодні прикмети на завтра (26.08.2019) Погодні прикмети на завтра (26.08.2019) Погодні прикмети на завтра (26.08.2019)

pinit fg en rect red 28 Прикмети на 24 серпня: традиції, передбачення погоди, забобони

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради