Екзотична калатея в домашніх умовах: як доглядати за декоративним рослиною

ehkzoticheskaya kalateya v domashnikh usloviyakh: kak ukhazhivat za dekorativnym rasteniem118 Екзотична калатея в домашніх умовах: як доглядати за декоративним рослиноюТропічну калатею не сплутаєш ні з одним іншим екзотичною рослиною: пишна шапка барвистих листя незвичайних форм зі складними візерунками робить її воістину унікальною. Саме завдяки своєму неординарному вигляду багаторічник давно сподобався садівникам, тому сьогодні рослину можна зустріти не тільки в диких лісах Латинської Америки, звідки вона родом, але і в домашніх умовах. Але будь-яка краса має свою ціну: декоративна калатея примхлива, тому щоб виростити її, потрібно докласти чимало зусиль. Далі комплексно розбираємося в правилах догляду за многолетником.

Базові умови для розвитку

Щоб забезпечити калатее якісний ріст і здоровий вигляд, необхідно подбати про дотримання наступних умов змісту:

 • Грунт. Грунт повинен безперешкодно пропускати повітря і вологу. З даною роллю відмінно впорається субстрат з таким складом: 1 частина піску, 2 — перегною, 2 — листової землі і 2 частини торфу.
 • Освітлення. Рослина тіньовитривала, але це не привід селити його в темній кімнаті. Розмістіть калатею у світлому приміщенні в такій зоні, щоб на неї не потрапляли прямі сонячні промені.
 • Температура. Багаторічник не потребує дуже високих температурах: квітень-жовтень – 21-24 градуси, листопад-березень – 16-20 градусів.

ehkzoticheskaya kalateya v domashnikh usloviyakh: kak ukhazhivat za dekorativnym rasteniem119 Екзотична калатея в домашніх умовах: як доглядати за декоративним рослиною

 • Вологість. Калатея, як характерний представник сімейства Марантових, вимагає підвищеної вологості. Цього можна досягти двома способами: кожен день обприскувати багаторічник теплою водою або поставити горщик в низький піддон з мокрими камінчиками.
  Полив. У теплу суху пору року полив потрібно виконувати 2-3 рази в 7 днів, в холодну – 1 раз в 7 днів.

Рада. Щоб запобігти застою води в горщику і подальше початок гниття рослини, регулюйте полив станом верхній грунту: якщо грунт просох, зволожите його, якщо ні – відтермінуйте полив.

 • Підгодівля. Всі сорти многолетника Calathea потребують підживлення в період вегетації, з квітня по серпень. Для підгодівлі 2-3 рази в 30 днів слід використовувати квіткові мінеральні комплекси без кальцію і азоту.

Варіанти розмноження

В домашніх умовах здійснювати розмноження калатеї можна трьома способами.

Перший – насіння. Посадіть їх у неглибокі горщики з листовою землею на відстані не менше 3 см один від одного, втисніть в грунт, злегка зволожите і накрийте плівкою. Через 3-4 тижні сходи потрібно перемістити в окремі ємності.

Другий – живцювання. Відокремте лист з частиною втечі і висадіть його в горщик з грунтом. Полийте і накрийте плівкою. Протягом року обприскуйте і поливайте саджанець у міру висихання грунту, а потім виконайте пересадку в новий горщик.

ehkzoticheskaya kalateya v domashnikh usloviyakh: kak ukhazhivat za dekorativnym rasteniem120 Екзотична калатея в домашніх умовах: як доглядати за декоративним рослиною

Третій поділ куща. Даний варіант оптимальний, враховуючи високі темпи зростання калатеї: вже через 2-3 роки її коріння почнуть виходити з дренажних отворів горщика, тому рослину потрібно буде або повністю пересадити в нову ємність, або розділити на декілька частин. У другому випадку акуратно розламайте горизонтальні корені калатеї на деленко, а потім разом з земляними комами посадіть кожен з них в окремі горщики, полийте і накрийте плівкою. Коли нові калатеї дадуть коріння, зніміть плівку і продовжуйте вирощувати рослину як звичайну дорослу особину.

Увага! В домашніх умовах розмноження калатеї рекомендується виконувати тільки навесні.

Шкідники і хвороби

Калатея – легка жертва для павутинних кліщів, трипсів і щитівок. Якщо листя вкрилися білими плямами, значить рослина вразив кліщ. Позбутися від нього можна лише шляхом обприскування інсектицидами. Якщо на стеблі та листі утворилися коричневі бляшки – завелися щитівки. На ранніх стадіях з шкідниками можна впоратися за допомогою промивання пошкоджених ділянок калатеї теплим розчином господарського мила. Якщо на кінчиках листя з’явилися численні білі точки, в ґрунті горщика завелися трипси – боротися з ними потрібно тільки інсектицидами.

Про багатьох хворобах, що виникають внаслідок неправильного догляду за калатеей, розповість зовнішній вигляд її листя:

 • загортаються в трубочку – низька вологість повітря;
 • жовтіють – в приміщенні низька температура;
 • стали дуже тонкими і бляклими – недостатньо освітлення;
 • вкрилися жовтими і коричневими плямами – калатею джгут сонячні промені.

ehkzoticheskaya kalateya v domashnikh usloviyakh: kak ukhazhivat za dekorativnym rasteniem121 Екзотична калатея в домашніх умовах: як доглядати за декоративним рослиною

Забобони і прикмети

Всі забобони навколо калатеї породжує її незвичайна поведінка при зміні дня і ночі: коли спадають сутінки, листочки рослини складаються в трубочки і піднімаються, тим самим імітуючи руки, зведені до неба при проголошенні молитви. З настанням ранку рослина повертається в звичне положення. З-за цього специфічного явища калатею назвали молитовним квіткою, що і зумовило виникнення характерних прикмет, які підштовхують садівників-любителів братися за вирощування многолетника в домашніх умовах:

 • калатея допомагає налагодити сімейне благополуччя і приносить щастя;
 • рослина вбирає негативну енергію, тому вже з перших днів його появи в будинку запанував мир і взаєморозуміння;
 • багаторічник допомагає домочадцям уникати сварок і сварок з оточуючими їх людьми;
 • калатея служить залученням для бажаних гостей і створює комфортну атмосферу в оселі;
 • рослина надає домочадцям впевненість і цілеспрямованість.

ehkzoticheskaya kalateya v domashnikh usloviyakh: kak ukhazhivat za dekorativnym rasteniem122 Екзотична калатея в домашніх умовах: як доглядати за декоративним рослиною

Як бачите, калатея досить вимоглива, тому щоб вирощувати її в домашніх умовах, потрібно знати і дотримуватися маси правил по догляду. Важливо не обділити увагою жодну деталь, починаючи від якості грунту і закінчуючи захистом від шкідників. Але якщо ви готові докладати зусиль, результат праці у вигляді неповторного екзотичної рослини забезпечений.

А на вашому підвіконні є калатея?

Калатея: відео

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради