Пустоцвіт на огірках – причини і що робити

Напевно, багато з вас стикалися з такою проблемою, коли посаджені огірочки почали рясно цвісти, а в результаті замість ароматних плодів, на кущах цвітуть одні пустоцвіти. Все це знижує врожайність, і часом істотно. Появи рясного їх кількості є свої причини. У цій статті я постараюся їх все перерахувати, а також, що робити в подібній ситуації.

pustocvet na ogurcakh – prichiny i chto delat32 Пустоцвіт на огірках – причини і що робити

Для початку згадаємо, що всі квітки на огірках умовно можна розділити на 2 групи: самозапильних і бджолозапильні. У самоопыляемых гібридів зав’язуваність майже 100%. Потрібно розуміти, що проблема криється лише на бджолозапильних сортів. І передусім необхідно розуміти їх природу.

На центральному стовбурі з-під пазухи кожного аркуша виходять квіти. Вони бувають жіночого і чоловічого типу. Причому на центральному стеблі переважає велика кількість чоловічих, жіночих ж мало. Сам плід утворюється з жіночої квітки – маточки, а чоловічий плід – тичинка, який необхідний для запилення маточки. Основний урожай можна отримати лише з жіночих квіток на бічних пагонах.

Пустоцвіт на огірках – причини

Але не тільки велика кількість чоловічих квіток веде до зниження врожаю. Зав’язі жіночих теж починають цвісти і навіть зав’язі з’явилися, але потім вони жовтіють і обпадають. Чому таке відбувається? Давайте розберемо всі можливі причини, які визнали, як професійні агрономи, так і досвідчені городники.

 • Умови вирощування. Огірок – сонцелюбива рослина. І при нестачі світла і тепла у нього буде більше чоловічих квіток, так вже закладено природою. А це може бути із-за того, що теплиця розташована не на відкритому місці, наприклад, а за будинком. Або рослини посаджені дуже близько один до одного і не проводиться пасинкування куща.
 • Температура вирощування має важливе значення, як денна, так і нічна. Холодна та дощова погода буде сприяти появі лише чоловічих квітів. Але і дуже спекотна погода (вище 35 С) робить пилок стерильною і це теж буде перешкоджати утворенню зав’язей.
 • Полив холодною водою, особливо молодих сходів, провокує переважання чоловічих квіток.

pustocvet na ogurcakh – prichiny i chto delat33 Пустоцвіт на огірках – причини і що робити

 • Вік насіння. Тільки свіжі насіння дають більше чоловічих квітів. Схожість огіркових насіння зберігається до 8 років. І чим старше насіння, тим більше на них зав’язується плодів.
 • Обривання чоловічих квітів. Під пустоцвітом багато городників розуміють квіти без зав’язей тому їх обривають. Це категорично не можна робити і це основна помилка для зниження врожаю. Без чоловічих кольорів неможливе повноцінне запилення жіночих. Тому незапилені тичинки вже через кілька днів починають жовтіти, засихати і відпадати.
 • Відсутність комах – бджіл і джмелів, які запилюють рослини. Часто цьому сприяє холодна і дощова погода або просто закриті двері теплиці.

Як виглядає пустоцвіт в теплиці і у відкритому грунті

Можливо, початківці городники ще не знають, як виглядають пустоцвіти (чоловічі квіти) і жіночі. Ось на цьому фото ви бачите, що у чоловічих спочатку йде квітконіс, який закінчується квіткою. У жіночих на квітконосі видно потовщення, яке буде після запилення майбутнім плодом.

pustocvet na ogurcakh – prichiny i chto delat34 Пустоцвіт на огірках – причини і що робитиЗліва — пустоцвіт, праворуч — квітка з зав’яззю

Що робити, щоб не було пустоцвіту на огірки в теплиці

З’ясувавши причини появи пустоцвіту, тепер розберемо, як від цього позбутися і що потрібно робити для підвищення врожаю огірків.

Умови вирощування

 • Теплицю або грядки для вирощування огірків у відкритому грунті розташовуйте на сонячному ділянці. Так рослини будуть добре висвітлюватися сонцем, у теплиці від цього буде достатньо висока температура, яка буде сприяти більшій кількості зав’язей. Оптимальна температура для зав’язування плодів +20 +30?С.
 • Висока вологість, так само, як і нестача поживних речовин веде до підвищеного утворення чоловічих квіток. Не забувайте періодично підгодовувати рослини, мінімум раз в 7-10 днів. І стежте за вологістю в теплиці, вона не повинна перевищувати позначку 90%.
 • При висаджуванні розсади або посіву насіння залишайте між майбутніми рослинами відстань не менше 45-50 см. Так посадки не будуть затінювати один одного.
 • Не забувайте про поливі рослин теплою водою, її температура повинна бути в межах 20?С. Поливати рослини потрібно регулярно, досить і кожен день.

Тепер поговоримо про формування огіркового куща. Вже було зазначено, що пустоцвіти в основному знаходяться на центральному пагоні. Отже, необхідно правильно зробити пасинкування центральної батоги, щоб з’явилося більше бічних пагонів. Пройдіть по ссилці, там все докладно розказано і показано на схемах, як правильно проводити пасинкування.

pustocvet na ogurcakh – prichiny i chto delat35 Пустоцвіт на огірках – причини і що робити

Якість і зберігання насіння

Про якість та зберіганні саморобних насіння теж варто поговорити. Буває так, купивши насіння, ви їх посадили, і вам сподобався цей сорт. Щоб розвести насіння, ви самі зробили їх самостійно для посіву на наступний рік. Не сійте їх відразу, от якраз з таких насіння у вас вийде багато пустоцвіту.

Для відомості. Насіння огірків можуть зберігатися до 8 років, при цьому не втрачаючи своїх якостей. На 9-10 рік вони можуть позбутися багатьох своїх якостей і властивостей.

Залиште насіння, приготовані в цьому році, ще на 2-3 роки, а потім їх посійте. Ви помітите, що на рослинах більше жіночих квіток з зав’язі. Щоб було більше зав’язей, перед посівом насіння прогрійте їх, наприклад, на батареї опалення.

І ще про зберігання. Зберігайте саморобні насіння в сухому місці. При високій вологості в місці їх зберігання, є велика ймовірність, що на огіркової батоги буде більше чоловічих квітів.

pustocvet na ogurcakh – prichiny i chto delat36 Пустоцвіт на огірках – причини і що робити

Створення стресів

Є ще одна хитрість, яка збільшує кількість зав’язей на рослині. Жіночі квітки люблять короткочасне пересушування (до стану пониклих листя) і короткочасне зниження температури. Ці невеликі стреси змусять рослина пустити більше зав’язей, щоб встигнути продовжити своє потомство. Така струс буде корисна і завмерлим в зростанні огірочків, вони відразу рушать в зростання. У відкритому грунті зниження температури зробити нереально, а ось короткочасну пересушування для збільшення кількості зав’язей цілком можна.

Залучення комах

Без комах – бджіл і джмелів запилення бджолозапильних сортів огірків неможливо. Саме комахи переносять пилок з тичинок на маточку. Для їх залучення відкривайте двері або вікна теплиці, особливо в теплі дні. Для бпрольшего залучення зробіть для них приманку. На 1 л теплої води додайте 1 ч. л. меду або 1 ст. л. цукру. Розмішайте і обприскуйте рослини через 1-2 дні теплим розчином, так краще зберігаються запахи, що приверне більше бджіл. Обприскування проводять вранці, тоді бджоли встигнуть облетіти всі рослини. Але робіть це без фанатизму. Поставивши, наприклад, банку з медом в теплицю, бджоли влаштують собі бенкет, а про квітки з нектаром просто забудуть.

Якщо погода стоїть похмура і бджоли не літають, трохи зачекайте, можливо, сонечко вигляне, бджілки і прилетять. А якщо така погода затягнулася і не видно просвітку, доведеться потрудитися самим. Для цього пензликом по черзі доторкайтесь до чоловічих, то до жіночих квітів. Ось і відбудеться запилення.

А ще для залучення комах для запилення огірків посадіть поруч з ними добре пахнуть багаторічники, наприклад, мелісу або материнку, чорнобривці, левиний зів та ін.

pustocvet na ogurcakh – prichiny i chto delat37 Пустоцвіт на огірках – причини і що робити

Препарати від пустоцвіту на огірках

Якщо запропоновані поради вам не допомогли, а на огірках, як і раніше, переважають чоловічі квіти, то можна застосувати препарати, що стимулюють цвітіння, утворення і збереження зав’язей. З цією метою застосовують препарати — стимулятори плодоутворення:

 • Зав’язь,
 • Бутон,
 • Борогум,
 • Зеленець.

Фітогормони, наявні в їх складі, допомагають зберегти утворилася зав’язь від опадання і доставити поживні речовини для її зростання. Виробники цих препаратів гарантують:

 • збільшення кількості жіночих квіток і зав’язей на них;
 • оберігання їх від опадання;
 • поліпшення смакових якостей (соковитість, цукристість, хрускіт).

Проте, слід пам’ятати, що, застосовуючи їх, за рахунок збільшення кількості зав’язей плоди можуть бути дрібними і кривими. Причина криється в нестачі поживних речовин для більшої кількості плодів, тому підживлення огірків також є обов’язковим заходом.

pustocvet na ogurcakh – prichiny i chto delat38 Пустоцвіт на огірках – причини і що робити

Зав’язь

Це білий кристалічний порошок без запаху, добре розчинний у воді. Діюча речовина – натрієві солі гиббереллиновых кислот, це гормони росту. Препарат стимулює плодоношення при несприятливих погодних умовах і відсутності бджіл. Зменшує кількість опалого квіток, прискорює ріст і дозрівання плодів, а також підвищує фітоіммунітет. Все це сприяє ранньому дозріванню плодів і, як наслідок, збільшенню врожайності.

Перед використанням пакетик порошку розчиняється в 1,5 л води. Робочим розчином обприскують наземну частину рослини з усіх боків. Обприскування проводять вранці або пізно увечері в безвітряну погоду. Це обумовлено тим, що огірки ростуть вночі, і коли менше випаровування, розчин довше тримається на листках і краще всмоктується в листову пластину. Крім того, від прямих сонячних променів можливі опіки на листках.

Розчин готують безпосередньо перед використанням. Перше обприскування проводять на початку цвітіння огірків, другу – під час масового цвітіння та плодоношення. Більше 2-х разів препарат використовувати не рекомендується, інакше можливий зворотний ефект: передчасне опадання зав’язей, маленькі розміри плодів і передчасне старіння.

pustocvet na ogurcakh – prichiny i chto delat39 Пустоцвіт на огірках – причини і що робити

Бутон

У складі препарату, крім натрієвої солі гиббереллиновых кислот, є гумати — комплекс необхідних для нормального розвитку природних мікроелементів, вітамінів та інших корисних речовин. Серед мікроелементів є такі важливі для розвитку, як

 • бор, який необхідний для профілактики багатьох хвороб огірків, перешкоджає опадання зав’язей, поступового відмирання коренів і верхівкових бруньок;
 • мідь підвищує опірність до хвороб та несприятливих погодних умов;
 • Марганець необхідний для фотосинтезу, а також підвищує врожайність і смак плодів.

Препарат розфасований в пакетику по 2 р. Перед застосуванням його розводять у невеликій кількості теплої води, а потім доводять об’єм до 1 л. Щоб отримати 1 % розчин 1 г засобу розводять в 1 л води. Для отримання 2 % розчину 2 г розводять у 1 л води. Обприскувати можна до 3-х разів. Перший раз до цвітіння – 1% розчином, пізніше під час зав’язування плодів — 2% розчином.

pustocvet na ogurcakh – prichiny i chto delat40 Пустоцвіт на огірках – причини і що робити

Борогум

Препарат збагачений бором, мікроелементами в хелатних формах, стимулятором Гумі і биофунгицидом Фитоспорином М. Бор відповідає за формування жіночих квітів, саме його недолік викликає пожовтіння про падіння вже бійок плодів. Бор також збільшує відсоток зав’язування плодів і зав’язей і їх зростання. Все разом це сприяє швидкому коренеутворення, зниження кількості пустоцветов і опадання зав’язей.

Застосовують засіб шляхом обприскування по листу. Для цього 1 ч. л. кошти розводиться в 300 мл води. Цієї кількості вистачить на 10 кв. м насаджень. Обприскування проводять перед початком цвітіння, а потім під час цвітіння і зав’язування плодів.

pustocvet na ogurcakh – prichiny i chto delat41 Пустоцвіт на огірках – причини і що робити

Зеленець

Це новий унікальний препарат – стимулятор плодоутворення. У районах ризикованого землеробства, а це зараз майже вся Росія, він дає вражаючі результати. Навіть одноразове обприскування препаратом Зеленець збільшує врожайність в 2 рази за рахунок збільшення кількості плодів. Причому плодоношення починається на 5-7 днів раніше і продовжується на 2-3 тижні. Крім того, підвищується стійкість до хвороб, а також поліпшується смак огірочків. Ефект ще більше посилюється при сумісному застосуванні препаратів Зеленець + Оберегъ або Зеленець + Зав’язь.

Для застосування ампулу з 1,5 мл засобу розводять у 3 л води, для огірків жіночого типу цвітіння (партенокарпічні гібриди) – у 5 л води, ретельно перемішують. Розчин готують безпосередньо перед використанням і застосовують протягом найближчого часу. Витрата засобу – 3 л на 100 кв. м. Концентрацію розчину перевищувати не рекомендується!

Обприскують рослини одноразово у фазі 2-3 справжніх листочків у рано вранці або пізно ввечері в теплу безвітряну погоду.

pustocvet na ogurcakh – prichiny i chto delat42 Пустоцвіт на огірках – причини і що робити

Народні засоби для зав’язі огірків

Аналогом магазинним препаратів для збільшення зав’язей на огірках служать народні засоби, які є практично в кожному будинку.

 • Борна кислота – прекрасний засіб для формування зав’язей. Крім того, вона підвищує стійкість до хвороб та імунітет рослин до несприятливих погодних умов. Для позакореневого підживлення (обприскування) 1 г порошку розводять у 1 л води і обприскують з усіх боків по листю і квіткам.

Необхідно врахувати, якщо борна кислота використовується з іншими добавками, то її необхідно зменшити концентрацію, інакше є небезпека отримання опіків.

 • Содовий розчин. Засіб дуже популярний і його застосовують багато городників. Для приготування розчину 2 ст. л. харчової соди розводять в л води і поливають під корінь до цвітіння по 1 склянці на 1 рослину. Повторне застосування – під час цвітіння.
 • Молоко з йодом. Йод крім того, що він здатний захистити рослини від борошнистої роси та шкідників, так він ще бере участь в процесі цвітіння і зав’язування плодів. Його доцільніше використовувати разом з молоком. Для цього на 10 л води додають 30 крапель йоду, 1 л молока і 1-2 ст. л. рідкого мила, перемішують склад і обприскують рослини на етапі 3-4 справжніх листочків. Обприскування проводять 1 раз в 10 днів. Якщо використовуєте тільки один йод для збільшення зав’язей, то розводите його з розрахунку 1 крапля на 1 л води.

pustocvet na ogurcakh – prichiny i chto delat43 Пустоцвіт на огірках – причини і що робити

 • Настій хліба з йодом. Такий настій зберігає довго бадилля зеленої допомагає впоратися з фітофторою, а найголовніше, збільшує врожайність шляхом формування зав’язей. Для цього 1 подрібнену буханець хліба замочують у відрі води, додають пляшечку йоду і залишають для настоювання на ніч. Вранці настій проціджують, переливають в скляні пляшки і зберігають у прохолодному місці весь сезон. 1 л отриманого настою розводять у 10 л води і обприскують рослини 1 раз в 2 тижні.
 • Деревна зола. Це цілий джерело корисних мікроелементів та поживних речовин, необхідних поживних речовин для огірків. Приготуйте зольний настій — 1 склянка золи залете гарячою водою і залиште на добу. Потім процідіть і обприскати рослини. Таким чином ви підвищите стресостійкість та імунітет рослин. А це в підсумку призведе до збільшення зав’язей.

Дорогі читачі, сподіваюся, що ви знайшли для себе способи вирішення такої проблеми, як наявність великої кількості пустоцвіту на огіркових грядках. Але кожен городник, застосовуючи ті чи інші засоби на своїй ділянці, відзначає для себе, що йому щось не сподобалося, тоді він використовує щось інше. Методом проб і помилок кожен з них знаходить єдино вірний спосіб, ефективний і добре працює саме у нього. Чиніть і ви таким же чином. І урожай вас неодмінно потім обрадує.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради