Як отримати насіння огірків в домашніх умовах?

kak poluchit semena ogurcov v domashnikh usloviyakh 48 Як отримати насіння огірків в домашніх умовах?

Навіщо обтяжувати себе і робити самим насіння огірків, якщо в будь-якому спеціалізованому магазині з величезної кількості сортів можна вибрати потрібний сорт, посіяти, а потім насолоджуватися урожаєм? Безумовно, можна. Досвідчені городники так і надходять. Потім вони, з вподобаних смаком і врожайністю плодів, роблять домашні насіння і сіють їх на своїй ділянці. Заготовити самостійно насіння в домашніх умовах не так і складно. А як, розповім далі у статті.

Всім відомо, навіть самий урожайний сорт по-різному себе показує в залежності від різних факторів. На це впливають

  • регіон, де вирощують культуру,
  • клімат регіону,
  • структура ґрунту,
  • догляд за культурою.

Зміст самостійної заготівлі насіння полягає у вирощуванні улюблених сортів протягом декількох років. Крім цього, ви отримуєте насіннєвий фонд і будете впевнені в його надійності та якості.

Сорти огірків з позначеннями F1, F2 – гібриди, що відрізняються гарною врожайністю, стійкістю до перепадів температури, дружним і раннім дозріванням. Але гібриди зовсім не придатні для заготівлі насіння.

Напис F1 на упаковці каже, що це гібрид першого покоління, тобто даний гібрид був отриманий шляхом схрещування двох різних сортів.

Зважившись отримати насіння з гібридних сортів, ви в результаті отримаєте абсолютно не те, чого хотіли б побачити. Звичайні насіння знаходять властиві їм якості шляхом багаторазового схрещування протягом декількох років, в результаті виходить сорт з стійкими характеристиками.

kak poluchit semena ogurcov v domashnikh usloviyakh 49 Як отримати насіння огірків в домашніх умовах?

Заготівля насіння з власних плодів

Заготовлюючи насіннєвий матеріал, необхідно слідувати наступним правилам.

Правило №1

Насамперед, необхідно залишати перерослі плоди, що ростуть на найпотужніших кущах. Щоб ніхто ненароком їх не зірвав, рекомендується їх якимось чином відзначити: зав’язати біля плодоніжки кольорову нитку, шматок бинта, загорнути в ганчірочку або папір. Поки йде процес дозрівання, покладіть під огірок будь-ізолюючий матеріал – дерев’яну дощечку, шматок пластику і т. д., інакше він почне гнити від землі.

Правило №2

В кінці літа – початку вересня ви бачите дозрілий остаточно огірок. Про це говорить величезного розміру плід жовто-коричневого забарвлення з засохлим хвостиком. Отже, плід увібрав всі поживні речовини, необхідні насінню, і більше в них вже не потребує. Не засох зелений хвостик свідчить про недозревшем насіння, ще потребу в харчуванні. Такий плід не придатний для одержання насіння.

Правило №3

Із зібраних огірків вибирають жіночі плоди. Саме з них збираються майбутні насіння. Перевірте всі огірки і залиште квадратні – жіночі 4-х камерні плоди. Чоловічі плоди бувають 3-х камерні. Подивіться, як вони виглядають на фото.

kak poluchit semena ogurcov v domashnikh usloviyakh 50 Як отримати насіння огірків в домашніх умовах?

Правило №4

Найчастіше, кінчик огірка з сухим хвостиком, гіркий. Від нього необхідно позбутися. Бо насіння, що містяться в кінчику, несуть в собі гіркоту. Відрізаємо гіркий кінчик приблизно в 3-4 див.

Решту розрізаємо вздовж навпіл і ложкою выскребаем насіння разом з прозорою м’якоттю в скляну банку. Виходить кашка з насіння з м’якоттю.

Правило №5

Звертаємо увагу ще на один важливий момент. Кожне насіннячко знаходиться в прозорій оболонці. Від неї обов’язково позбавляються, щоб потім насіння довше зберігалися. Не прибравши її, насіння довго зберігатися не зможуть, почнуть псуватися. А нам потрібно, щоб насіннєвий матеріал зберігався не менше 3-4 років. Тому банку з насіннєвою кашкою залишаємо на 2-3 для бродіння. Після зброджування оболонка руйнується, тоді вона спокійно видаляється.

kak poluchit semena ogurcov v domashnikh usloviyakh 51 Як отримати насіння огірків в домашніх умовах?

Правило №6

Для видалення оболонки з насіння, через 3 дня в банку додаємо воду. Ретельно розмішуємо вміст, так залишилася оболонка краще руйнується і добре відшаровується від насіння. У воді повновагі насіння опускаються на дно. Інші, не несучі в собі паростка, спливають на поверхню, їх просто прибирають.

Залишилися повновагі насіння виливають на сито. Під струменем води продовжують їх ретельно промивати до остаточного позбавлення від оболонки.

Промиті насіння викладають тонким шаром на тарілку, покриту плівкою. На папері згодом висохлі насіння буде важко відірвати. Підготовлені насіння прибирають на просушку в тепле місце при кімнатній температурі, наприклад, на шафу, залишають там на 7-10 днів. Не забудьте підписати насіння, якщо ви заготовлює не один сорт.

Висохлі насіння перекладають в паперові пакетики, знову ж таки не забуваємо підписати, який сорт знаходиться всередині і рік, коли він був зібраний. Пакетики зберігають у сухому темному місці.

Які сорти огірків залишають на насіння

Відразу відмітаємо гібриди з буквою F1 і F2. Судячи з відгуків на форумах, читачі-городники не рекомендують також залишати кущові сорти. Схоже, тут теж не обійшлося без схрещування сортів.

Такі сорти, як Ніжинський, Муромський читачі теж не рекомендують, пояснюючи тим, що старі сорти більше інших схильні до хвороб. Хоча і їх можна використовувати в якості насіннєвого матеріалу.

Купуючи пакетики з насінням, читайте, що написано на упаковці. Звертайте увагу на те, яким чином запилюються і де їх висаджують у відкритому грунті або в теплиці. Для отримання своїх насіння підійдуть бджолозапильні і самозапильні сорти: Засолочний, Конкурент, Вязніковський, витончений, Лелека, Хлопчик з пальчик, Алтайський ранній, Неросимый, Мікрон, Російське веселощі, Фаріс, Південний смарагд, Архімед, Бравий хлопець, Добродійко, Паризький корнішон.

Висновок

Ще дуже важлива деталь, про яку не слід забувати. Врожайність огірків залежить безпосередньо від терміну зберігання насіння. Максимальний термін їх зберігання – 5-6 років. Насіння, які зберігалися 2-3 роки і більше, дають врожайність набагато вище і більше жіночих квіток, отже, більше буде і зав’язей.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради