Як мотивувати дитину вчитися: мотивація на навчання і успіх

Усім батькам хочеться мати успішних дітей, які з великим задоволенням вчаться, відвідують школу, виконують домашні завдання. У статті пояснюється, як закласти основу для здорових амбіцій і як мотивувати дитину вчитися.

На жаль, багато дітей не відрізняються особливою витривалістю або терпінням, щоб справлятися з виникаючими невдачами в освітньому процесі. З-за цього у них і відпадає охота вчитися. Що може демотивувати дітей і чого слід уникати в мотивації дитини, якщо ви хочете допомогти йому стати успішним у житті?

Чому у дитини пропадає охота до навчання

Іноді батьки запитують, чому так складно мотивувати дітей? Справа в тому, що мотивувати дітей не просто. Дитяча мотивація — це своєрідне тварина людської психіки.

Тобто чим більше ви намагаєтеся змусити його вийти зі свого укриття, тим далі воно ховається. А коли дорослі намагаються контролювати ситуацію, воно повністю зникає. Але з цим можливо впоратися.

Для досягнення правильної мотивації потрібно:

  • правильно поставлена перед дитиною мету;
  • надання дитині можливості діяти самостійно;
  • використання правильних заохочень;
  • перетворення обов’язків у гру.

Але щоб застосувати ці чотири кроки, потрібно зрозуміти причини дитячого небажання ходити до школи, вчитися чи виконувати домашні завдання. Про чотири причини каже психолог Марина Романенко. Подивіться її відео.

Важливість правильної постановки мети

З невдачами люди стикаються на протязі всього життя. І реакція на них багато в чому залежить від того, як їх навчили цьому в дитинстві. Всі діти сприймають невдачі по-різному.

Наприклад, дитина зацікавився технікою орігамі і вирішив змайструвати щось цікаве. Він робить кілька спроб і все не так. Зім’яті листки летять в урну, а дитина робить висновок, що у нього недостатньо здібностей для цього.

Тому в даному випадку батькам важливо допомогти дитині і навчити його не здаватися. Інший дитина, навпаки, буде прикладати все більше зусиль і поступово, все ж отримає бажане. Тут стає очевидним, що причина його успішності криється у високій мотивації на успіх.

Особливо гостра проблема мотивації на етапі навчання. Саме від ставлення батьків буде залежати мотивація дитини до навчання і рівень його успішності.

Хтось вчиться, щоб не засмутити батьків, чи не бути покараним і позбавленим чого-небудь. Тобто такі діти теж мають мотивацію, — але не стати успішною людиною, а прагнути уникати невдач, оскільки далі послідує покарання.

Якщо ж батьки всіляко підтримують своєї дитини при проблемах з навчанням, висловлюють готовність допомогти, то й сам дитина буде почувати себе впевненіше перед можливими невдачами і йому самому захочеться досягти чогось більшого.

d031ab32ca6d9d3f7e487620cd747c56 Як мотивувати дитину вчитися: мотивація на навчання і успіх

Самостійність як основа

Для того щоб ваша дитина стала впевненішою в собі і намагався домагатися певних результатів, він повинен навчитися діяти самостійно. Тому потрібно ставити перед ними певні завдання, при цьому не заважати йому самому з ними справлятися.

Будь то завдання з математики, мити тарілки або зав’язування шнурків. При цьому потрібно неподалік а, при необхідності, злегка підштовхнути до потрібного рішення.

cb8c766752c7da983158e3cb9bb05829 Як мотивувати дитину вчитися: мотивація на навчання і успіх

Звичайно, не все вийде з першого разу, будуть промахи і помилки. Але, головне, щоб дитина сам виконував поставлені завдання і відчував гордість і впевненість у своїх силах, що він зміг.

Важливо не переоцінити здібності свого чада, бо невыполненная завдання може його засмутити і вплинути на його самооцінку. Так, в майбутньому дитина, бачачи результат своїх зусиль, буде з ентузіазмом братися за нові справи.

А якщо мама з татом намагаються все зробити за дитину? Наприклад, зав’язують шнурки, помиють за ним тарілку і допоможуть вирішити задачу з математики, щоб заощадити свій час. Тоді у дитини складеться враження, що в наступний раз можна і не докладати особливих зусиль, все і так буде зроблено.

Правильні заохочення

У питанні, як мотивувати дитину на навчання багато батьки дотримуються неправильної мотивації своєму чаду —, наприклад, шляхом покарання і докорів.

Наприклад, кажуть: «Якщо не отримаєш «5» за контрольну з історії, позбудешся комп’ютера». Такий підхід вкрай неправильно.

Звичайно, такі умови будуть спрацьовувати до певного моменту.

Але таким чином дитина буде домагатися результату не за своїм бажанням, а з примусу. І з часом пріоритетним стане не досягнення успіху, а уникнення покарання.

До того ж при постійних закиди у дитини формується бачення себе в ролі невдахи. І з цією проблемою він буде йти все життя.

Надмірні заохочення також можуть завдати шкоди. Обіцянка придбати що-небудь за хорошу оцінку формує у дитини звичку домагатися чого-небудь тільки за винагороду і не бачити серед цього справжній сенс свого успіху.

Таким чином, важливо сформувати у дитини саме внутрішню мотивацію. Він сам повинен усвідомлювати важливість і потрібність своїх маленьких перемог. Тому найправильніше заохочення — хвалити дитину. Він повинен бачити, що батьки цінують його старання і що наполеглива праця — це шлях до успіху.

(Рекомендую вам прочитати про те, як підвищити самооцінку у дитини, щоб він ріс впевненим у собі?)

Обов’язки як гра

До тих пір, поки дитя залишається дитиною, обов’язкові для нього не повинні бути тягарем, вони повинні перетинатися і асоціюватися їм з розвагою. Для цього, наприклад, не треба заповнювати всі вільний час чада уроками.

Повинен бути встановлений певний режим дня. Слідуючи розпорядку, дитина повинна встигнути і позайматися і пограти. Він повинен чітко знати, в який час сяде за уроки, а в який може дозволити собі ігри.

Виконуючи завдання потрібно постаратися зацікавити дитину. До прикладу, максимально наповнити завдання цікавими моментами, прикладами з життя. Крім нудних вправ або завдань, можна знайти цікаві картинки, ребуси, нестандартні завдання. Тобто забезпечити наближеність навчального процесу до ігрового.

Роль батьків у тому, як мотивувати дитину вчитися

У всіх батьків є бажання, щоб їхні діти були успішні, талановиті, розумні і роблять все, щоб це було так. Записують діток у творчі гуртки, на факультативи і суворо контролюють, як чадо справляється з усім цим.

А якщо трапляється, що у дитини щось не виходить, і він не може це виконати або помічено, що він лінується — його відразу «суворо карають. Хоча потрібно всього лише правильно його змотивувати на виконання тієї чи іншої задачі.

7419da61851ff1e7ab285437d61b2580 Як мотивувати дитину вчитися: мотивація на навчання і успіх

Тому роль батьків у створенні прагнення до успіху дуже велика. І саме від того, як допоможуть дитині в цьому його батьки, залежить вся його майбутня діяльність.

Треба тільки бути готовим у всьому підтримувати свою дитину і бути впевненими, що він — найкращий. І найголовніше, при всьому цьому потрібно не забувати про особистому прикладі.

Оскільки тато чи мама, вічно незадоволені своєю роботою або життям, обговорюють свої провали і вічні фінансові труднощі, навряд чи зможуть подати дитині хороший приклад і сформувати в неї правильну мотивацію.

Види неправильної мотивації

Шантаж.
Це можна охарактеризувати такою фразою: «Якщо не виконаєш, то я перестану розмовляти або грати з тобою». Ефекту від цього варіанту мало.

Спочатку дитина зі страху, що мама (тато) так зроблять, слухняно виконає потрібне. Але після стане ігнорувати мовляв, не розмовляйте (не грайте), але робити не буду. Або, припустимо, мама каже: «З-за твоєї поведінки у мене буде погане самопочуття».

Дитина після цих слів відчуває провину і розуміє, що зобов’язаний допомогти, але це не має ніякого відношення до щирому бажанню бути слухняним.

Покарання
Самий, мабуть, популярний (в лапках) спосіб, як мотивувати дитину вчитися в школі. Часто можна чути: «Якщо вчителька на тебе поскаржиться — поб’ю». Це дуже нерозумно і неправильно.

Якщо батьки вдаються до подібного варіанту, у дитини не з’явиться бажання краще вчитися. Він відсторониться від своїх батьків, буде надходити всупереч їм, замкнеться і стане звертатися за підтримкою до друзів і знайомих.

f5c0190436e8ad3590c1e10ef2d26573 Як мотивувати дитину вчитися: мотивація на навчання і успіх

Обіцянку подарунка.
Часто для мотивації своєї дитини батьки обіцяють купити йому довгоочікувану річ, про яку він давно мріє. Само собою, дитина намагається виконати те, про що його попросили (зробить домашню роботу, вимиє підлоги).

Хоч і дієвий метод, але неоднозначний. Припустимо, у дитини щось може не вийти — він тут же розчарується в собі і в своїх здібностях. І може настати байдужість, зникне бажання вчитися.

Більше буде користі, якщо батьки почнуть відзначати маленькі досягнення свого чада, і не стануть ставити якихось глобальних, далеких цілей.

Мотивація дітей грошима.
Є батьки, які в якості мотивації використовують гроші. Наприклад, дитина підмів квартиру, перемив посуд, отримав у школі хорошу оцінку — за це отримує від батьків якусь невелику грошову суму.

Такий підхід небажано використовувати, він таїть у собі небезпеку. У чому небезпека? Діти привчаються давати оцінку всьому через гроші. А теплі, довірчі відносини в родині ризикують стати економічними та корпоративними.

Щирість, бажання виконувати якісь домашні обов’язки, надати батькам допомогу відсуваються на другий план.

df00f3583915f378f07a3c3776dbcb88 Як мотивувати дитину вчитися: мотивація на навчання і успіх

Інші діти краще.
Самий, мабуть, часто використовуваний метод — батьки порівнюють своє чадо і інших дітей. Начебто «Марина добре читає чи любить читати, а ти ні. Бери приклад з Марини». Цей спосіб абсолютно не діє і нік не впливає на те, щоб дитина стала краще.

Діти тільки ще більше розчаровуються в невдачах, бачать, що підтримки від близьких немає, тому бажання до подальшого розвитку і навчанні пропадає. (Рекомендуємо прочитати кілька практичних порад про те, як прищепити дитині любов до читання).

А насправді дітям потрібно
Перед використанням якого-небудь з перерахованих вище способів, як правильно мотивувати дитину до навчання або займатися спортом варто зайвий раз згадати те, чого потребують діти.

Щоб нормально розвиватися (в емоційному і фізичному планах), їм потрібно, щоб:

  • Батьки їх підтримували і вірили, що діти зможуть всі.
  • Відчуття, що навіть маленькі досягнення батьки помічають і заохочують дитину за них.
  • Можливість вибирати переваги, заняття і захоплення.

Підводимо підсумок

Чому деякі діти не бояться чергової невдачі у навчанні, а стають ще більш напористими на шляху до своєї мети, а інші відразу опускають руки, якщо щось пішло не так?

Основна причина полягає в мотивації. Завдяки цьому дитина не задовольняється тим, що є, а намагається досягти більшого.

Тоді як мотивувати дитину? Просто потрібно знати і розуміти дитячі симпатії і антипатії, при цьому спритно цим користуватися, і ви вже на один крок ближче до мотивації своїх дітей.

При цьому пам’ятайте, що дитині потрібні батьківські любов, увага і підтримка незалежно від того, чи досяг чогось він, здобув якусь перемогу.

Тільки діти, які виросли з відчуттям любові та взаємоповаги, можуть домагатися бажаного і знати, до якої мети вони йдуть і не боятися невдач.

На завершення рекомендую подивитися відео про те, як не відбити у дитини інтерес до навчання.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради