Дадановский вулик своїми руками — креслення та особливості

Спочатку оригінальну конструкцію придумав Шарль Дадан, тому такий вулик називається на честь винахідливого француза. Спочатку будиночок містив одинадцять рамок і окремо магазин під корм. Потім його колега з Швейцарії за прізвищем Блатт збільшив розміри корпусу і відповідно рамок. Але і на цьому історія створення не закінчується!

Швейцарець Бертран в 1914 році ще раз модернізував вулик і випустив епохальний працю під назвою «Догляд за пасікою», де докладно були описані дадановские вулики, креслення. Так почалася популяризація дадана, як в народі прозвали бджолині будинки оригінальної конструкції Дадана-Блатта, коротко і ясно.

На території Радянського Союзу був дуже поширений дадановский вулик 12 рамковий, розміри 43,5 на 30 сантиметрів. Дно у нього не знімається, ставиться декілька магазинів. Є дах і піддашок. Найцікавіше, що і в наш час даданы часто зустрічаються, особливо в дрібних підсобних господарствах.

Коли пішла мода на вулики з безліччю корпусів, багато бджолярі стали робити будиночки на десять рамок. Так зручніше потім поєднувати вулики на пасіці з багатокорпусним житлом. У них будуть збігатися пропорції довжини і ширини для компактного розміщення.

Особливості вулика Дадана-Блатта

 • На повністю забудованої рамці сот під містить дев’ять тисяч осередків. Шляхом нескладних підрахунків, можна зробити логічний висновок, що для повного завантаження матки місце тільки під час невеликого медозбору.
 • Коли настає самий сезон великого хабар, дадановский вулик стає малий, робочі бджоли встигають заповнити медом всі клітинки, обмежуючи, таким чином, кладку яєць. Вкрай важливо вчасно підставити магазин, в іншому випадку сім’я ослабне, кількість бджіл зменшиться, знизиться обсяг зібраного меду. Тому якщо регулярно спізнюватися з постановкою магазинів, то під час активного медозбору сім’я ослабне.
 • Якщо бджіл багато, і вони не встигають вмирати, звільняючи місце для нових нащадків, у хаті стає тісно, і вони можуть зібратися на роїння.
 • Краще, щоб гніздо було вільним, не запізнюватися з магазинами і уважно стежити за станом своїх бджіл.
 • Рамкова бджільництво добре для любителів, дозволяючи розглянути всі тонкощі бджолиної життя. Для професійних пасік, де мед вже видобувається в промислових масштабах, краще працювати покорпусно. Такий метод вже не дасть оптимального розвитку абсолютно кожної сім’ї, але зате загальний дохід пасіки буде високим.
 • Корпусні рамки зайняті не тільки медом, але і розплодом і пергою. Зручніше відбирати магазини, вони повністю залиті, а щоб матка там не червила, ставлять розділові грати.
 • На пасіках багато бджолярі ставлять дадановские вулики з фанери, розфарбовані за своїм смаком для прикраси місцевості.
 • Вони уважно оглядають рамки, можливий недолік суші. Так як на рамках є розплід, вибракування скрутна, але досвідчені люди призвичаїлися давати рою вощину в середину гнізда. Метод працює чудово. Рамки ставляться на відтяжку робочими бджолами при кожному зручному випадку. У разі необхідності не потрібно боятися зрізати клітинки, бджоли завжди все відбудують назад. Вощина тепліше, тому матки навесні приходять відкладати яйця саме на них.
 • При цьому не слід забувати, що любитель може зробити сам дадановский вулик своїми руками, креслення та особливості взявши з вільних джерел в інтернеті. Це істотна перевага для маленьких пасік.

  Порівняння вулика Дадана-Блатта з іншими

  Раніше, в часи СРСР, дадановский вулик був дуже широко поширений, але зараз його популярність падає. Для справедливості зауважимо всі його особливості: —

 • Конструкція транспортабельна і невибаглива у догляді. Він підійде для переїздів. Конструкція жорстка, дно не знімається, завжди можна бути впевненим, що вулик не розвалиться. Сім’я у нього відмінно поміщається і спокійно існує до кінцевої точки прибуття.
 • Він просторий для зимівлі. У багатокорпусного вулика для великої родини необхідно додатково виділяти корпус або постійно перевіряти, чи їм вистачить корми, не голодують бджоли. З даданом таких питань не буде виникати. Можна спокійно йти на зимівлю.
 • У нього легко підвісити збоку годівницю.
 • Так як мед з цього вулика забирають магазинами, тобто невеликими партіями, це веде до невеликої продуктивності відкачування нектару.
 • За радянським Гостом бджолопакети робилися під чотири дадановские рамки, вони дуже комфортні для переселення і для відбирання сім’ї.
 • Рамки програють по продуктивності і за обсягом виробленого меду, зате дозволяє ретельніше стежити за бджолиними сім’ями і виводити їх розмноження на ідеальний рівень.
 • Дадановский вулик дуже важкий.
 • Рамки постійно зайняті розплодом, а це закономірно веде до утруднення вибракування. Тому часто не вистачає світлої суші.
 • Гніздо часто доводиться збирати з декількох рамок, з тих, які не заповнені медом. Повномедні рамки буває складно накопичити.
 • Дадановский вулик – все-таки малий для утримання більш однієї сім’ї. Це навіть практично неможливо.
 • Підсумок: дадановский вулик хороший для початківців бджолярів, для любителів і просто захоплених бджолами людей. Для заготівлі меду в промислових масштабах його потужностей, звичайно ж, не вистачить, там піде мова про зовсім інших конструкціях. Зробити будиночок для бджіл зовсім не важко, можна знайти відео і схеми з інструкціями, як зробити дадановский вулик своїми руками.

  499f91f76ce4fd0312931a362f39f10f Дадановский вулик своїми руками — креслення та особливості

  У сучасному світі постійних перегонів за обсяги виробництва і битви за врожай ще залишилися любителі бджільництва, які займаються улюбленою справою для задоволення, виводячи ідеальні умови для розведення працьовитих бджіл. Їм можна запропонувати зробити дадановский вулик своїми руками, креслення та особливості дадана додаються в статті.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради