Як почистити срібло в домашніх умовах

З срібла та його сплавів виготовляють не тільки прикраси, але і безліч предметів побутового призначення – шкатулки, столові прилади і посуд, монети і медалі. Але без належного догляду з часом благородний метал тьмяніє і покривається чорним нальотом. Щоб відновити красу і блиск предметів, потрібно знати ефективні і безпечні способи, якими можна почистити срібло в домашніх умовах без шкоди для цінних речей.

Причини забруднення металу

e0bcad25dc8aa33342435b75fb676540 Як почистити срібло в домашніх умовахЯкщо не чистити срібло і неправильно за ним доглядати, на виробах з’явиться чорний наліт

Чисте срібло практично не окислюється. Але прикраси і вироби виготовляються з його сплавів з іншими металами. Найчастіше до складу додається мідь. Ось її оксиди і змушують срібні вироби почорніти. Чим менше проба дорогоцінного сплаву, тим більше в ньому сторонніх домішок, і він швидше окислюється на повітрі, втрачаючи блиск і покриваючись чорнотою.

Іншою хімічною реакцією, що викликає потемніння, є утворення сульфіду срібла. Цей процес активно проходить при контакті металу з сполуками сірки в умовах підвищеної вологості. Такі сполуки присутні у виділеннях потових залоз людини і в деяких господарських та косметичних речовин.

Причини, що призводять до різкої активізації цих двох процесів почорніння срібла:

 • тривале перебування металу в місцях з підвищеною вологістю;
 • частий контакт з пітною людською шкірою;
 • невисока якість дорогоцінного сплаву низької проби;
 • контакт з речовинами, що містять сірку та її сполуки – продуктами та косметикою;
 • зберігання срібних виробів у неналежній упаковці – в гумових або поліетиленових мішках.

Сучасні технології дозволяють частково захистити поверхню срібних сплавів. Наприклад, застосовується родирование металу, тобто покриття тонким шаром родію. Він оберігає предмет від впливу хімікатів і агресивних речовин. Однак і такі прикраси здатні потемніти з часом, а для їх очищення придатні тільки спеціалізовані засоби.

Для звичайного і старовинного срібла вибір чистячих методів значно більше, ніж для виробів, покритих захисним шаром.

Загальні правила очищення срібла в домашніх умовах

e2bcde9a7c55184ff4dbeaefa66268bd Як почистити срібло в домашніх умовахЧищення срібла потрібно починати з обробки мильним розчином

Усуваючи почорніння, виявлене на благородному металі, важливо не лише домогтися ефективності, але і не пошкодити срібло. Для цього потрібно дотримуватися рекомендацій, які актуальні при будь-якому способі чищення:

 • Спочатку предмет ретельно помити в мильному розчині, щоб видалити з нього звичайну бруд і жирові сліди.
 • Не застосовувати при чищенні жорстких щіток і абразивних порошків. Срібло – м’який метал, і його легко подряпати. Усунути пошкодження самотужки буде складно.
 • Після завершення процесу необхідно промити виріб проточною водою для повного видалення залишків миючого засобу.
 • Сушити очищені предмети краще феном, або розкладаючи їх на паперових серветках. Ні в якому разі не використовувати газети.
 • Срібний виріб обробляти складом для додання блиску. Якщо такого немає, потрібно хоча б відполірувати м’якою тканиною так, щоб вона блищала.

Очищені предмети необхідно витримати в сухому приміщенні 2-3 дні, щоб на них сформувався новий захисний шар.

Хорошим місцем для зберігання буде дерев’яний футляр, оббитий зсередини м’якою тканиною. Кільця, ланцюжки та кулони не варто носити протягом цього часу.

Безпечні інструменти для чищення срібла

ca1640473606fea50dc6c1f040c08bbf Як почистити срібло в домашніх умовахСрібні вироби зручно очищати старої м’якою зубною щіткою

Очищати срібні вироби потрібно тільки щадними пристосуваннями. Жорсткі щітки, скребачки, ножі не можна використовувати ні в якому разі.

Застосовуються:

 • тканини – фланель, замша;
 • мікрофіброві серветки;
 • ватні диски і палички;
 • щіточки з м’яким натуральним ворсом;
 • зубні щітки, колишні у вживанні.

Корисно приготувати тонку алюмінієву фольгу. Вона не є інструментом обробки, але її застосування покращує хімічні процеси, що протікають при очищенні.

Застосовувати фольгу потрібно тільки під час очищення. Зберігати в ній срібні предмети не рекомендується.

Промислові хімічні препарати

У господарських магазинах і антикварних крамницях пропонуються спеціалізовані засоби для чищення будь-якого срібла. Особливо вони необхідні для обробки виробів з захищеною поверхнею – родованим шаром або штучним чорнінням.

Форми випуску у них теж різноманітні – рідини, гелі, креми, спреї, чистячі серветки з вже нанесеним речовиною. Способи очищення, дозування і час витримки – в суворій відповідності з інструкціями по застосуванню.

Короткі характеристики деяких з них:

 • Рідина «Алладін» для професійного чищення срібла. До засобу додаються пластмасове ситечко і м’яка щіточка. Срібні вироби поміщаються в сито, яке потім занурюється у флакон з очищуючою рідиною. Час дії 5-10 хвилин. Недолік такого застосування – можна чистити тільки дрібні предмети – кільця, ланцюжки, монети.
 • Універсальний очищувач «Flat» для дорогоцінних металів. Застосовується для обробки срібних, золотих і мельхіорових виробів. Екологічна безпека дозволяє приводити в порядок не тільки прикраси, але і столові предмети та посуд.
 • Крем «HG Silver». Виробництво – Нідерланди. Основне призначення – надання блиску вже отчищенным виробів. Але може використовуватися і для усунення свіжих почернений на сріблі.
 • Засіб «SILBO 402501». Виробляється в Німеччині. Володіє комплексною дією, очищає, надає блиск, створює захисний шар від подальшого окислення. Також рекомендується для догляду за столовим сріблом.
 • Паста «Talisman». Бюджетний варіант для чищення і полірування дорогоцінних металів. Усуває темний наліт на сріблі і загладжує мікроподряпини.
 • Крем-паста «Centralin Silberpflege». Виробництво – Німеччина. З її допомогою можна без праці відтерти з’явився наліт до повного відновлення початкового блиску поверхні.


Для повсякденного догляду за срібними виробами та профілактичної обробки зручно користуватися спеціальними серветками. Вони робляться з тканини, безпечної для м’яких дорогоцінних металів, і просякнуті легким очищує складом. Один з варіантів – серветки Sano Silver.

Народні засоби очищення

Стежити за красою і блиском срібних виробів доводилося і в ті часи, коли ніяких спеціальних складів не випускалося. Накопичився багатий досвід у застосуванні підручних речовин і матеріалів для цієї мети. Вони залишаються дієвими досі. З їх допомогою можна почистити срібло від чорноти в домашніх умовах не гірше, ніж спеціальними засобами. Потрібно тільки знати правильну методику застосування і витримувати рекомендовані терміни обробки.

Харчова сода

cdf5a9f7c06259ee89a5cd8bf5acf1fc Як почистити срібло в домашніх умовахОдин із самих доступних методів очищення срібла в домашніх умовах – гарячий содовий розчин і фольга

Невеликі почорніння окисленого металу можна очистити, просто протираючи цією речовиною срібну річ. Наносити на виріб потрібно не сам порошок, а його суміш з водою, розведену до стану рідкої кашки. Після цього треба почекати 5-10 хвилин, а потім протерти очищається місце тканиною або м’якою щіткою. На завершення – змити соду водою і протерти ще раз – висушуючи і наводячи блиск.

Але є і інший спосіб, не такий простий і швидкий, але більш ефективний. Він заснований на електрохімічному взаємодії сірчистих оксидів срібла з алюмінієм. Він хороший тим, що не усуває шкідливу чорноту, а перетворює її, фактично відновлюючи вражений метал. А утворилися нове з’єднання – сірчистий оксид алюмінію легко зчищається з його поверхні.

Сода не приймає безпосередню участь в цьому процесі, але видаляє плівку окису на алюмінії, вивільняючи його іони. До того ж вона створює сольовий розчин, який сприяє протіканню бажаної електрохімічної реакції.

Діяти треба так:

 • Дно ємності вистилається алюмінієвою фольгою, і на неї кладеться срібний предмет, призначений для очищення.
 • Кип’ятиться необхідну кількість води, щоб її вистачило повністю покрити виріб.
 • У киплячу воду засипають порошок соди з розрахунку 50 г на 1 л.
 • Отриманий розчин заливають у посудину з сріблом і фольгою.
 • Через 10-15 хвилин очищене виріб виймають, промивають і полірують м’якою тканиною.
 • При великих почернениях, можливо, доведеться ще раз розігріти розчин і повторити процедуру.
 • При взаємодії соди і алюмінію при високій температурі виділяється водень, але він просто випаровується з розчину. А ось сірчистий оксид алюмінію, взаємодіючи з водою, утворює сірководень, запах якого нагадує про тухлих яйцях. До цього треба бути готовим.

  Содова чистка непридатна для виробів з чорненого срібла. Вона видалить весь декоративний шар.

  Лимонна кислота

  448170ae7f6bb3250370e4f27426134d Як почистити срібло в домашніх умовахЛимонна кислота швидко видаляє наліт з срібних виробів

  Міститься в цитрусового соку або в покупному порошку. Очищення почернений на сріблі з її застосуванням проходить так:

 • Готується розчин з розрахунку 100 г порошку кислоти на 1 л води.
 • Він заливається в ємність з покладеним срібним предметом і доводиться до кипіння.
 • Кип’ятіння триває 10-15 хв.
 • Виріб промивається, сушиться, протирається.
 • Для більшої ефективності рекомендується покласти в розчин з лимонною кислотою невеликий мідний предмет, можна шматок дроту.

  Нашатирний спирт

  Відмити почорніння допомагає водний розчин аміаку – у нього йде сульфід срібла із забрудненої поверхні. Але це тривалий процес.

  Для незначних плямах слід застосовувати розведений склад. В 1 л води вливається 50-60 мл аптекарського нашатирю. Срібний виріб занурюється в розчин повністю. Час дії – від 10 хв до 1 ч. Необхідно спостерігати за процесом очищення, і не перетримувати срібло в рідині.

  Для сильних почернений використовується нерозведений нашатир. Але в цьому випадку обробка не повинна тривати більш 10 хв. Якщо за цей час чорнота не отчистилась, потрібно застосувати інший засіб.

  Оцет

  Щоб цей продукт ефективно впливав на забруднення срібла, його треба злегка підігріти.

  Слабка чорнота усувається протиранням ватним або тканинним тампоном, змоченим у 9% оцті. Для серйозних дефектів необхідно тривалий час. Але для цього потрібно розвести препарат водою у співвідношенні 1:3.

  Подальші дії:

 • Приготовлений розчин нагрівається так, щоб він не був занадто гарячим.
 • Нагріта рідина заливається у посуд з очисним предметом на 10-15 хв.
 • Виріб промивається, сушиться, полірується.
 • Оцет не відновлює уражене срібло, а видаляє його. Тому не можна перетримувати предмет в рідині.

  Перекис водню

  У 3% розчині витримують срібло протягом 15-20 хв. Перевагами цього засобу є відсутність різкого запаху, властивого оцту і нашатирю. До того ж, перекис додатково надає блиск очищеної поверхні.

  Картопля

  fa41102f7000d8731591ed0c777551d1 Як почистити срібло в домашніх умовахСік натертого картоплі, змішаний з водою допоможе очистити невеликі забруднення на сріблі

  З нього можна приготувати очищувальну рідина:

 • Сиру картоплю потрібно дрібно натерти.
 • Отриману кашу залити з приблизного розрахунку 1 стакан води на 1 бульба.
 • Перемішувати суміш 5-10 хвилин.
 • Злити воду через марлю і скласти в неї прикраси на кілька хвилин.
 • Картопляна рідина придатна для очищення незначних почернений на сріблі.

  Зубна паста

  З її допомогою теж можна відтерти чорноту. Але потрібно паста без колірних добавок і без абразивних компонентів. Присутність твердих частинок легко визначається при розтиранні її пальцями.

  Речовину наносять на місце забруднення, а потім протирають м’якою щіткою або шматком тканини.

  Кока-кола

  Цей напій містить ортофосфорну кислоту, тому може використовуватися як засіб. Але для видалення срібного потемніння предмет потрібно кип’ятити в кока-колі протягом 5 хвилин.

  Профілактика утворення нальоту на сріблі

  f35c978018382f82bfbfdd51592c1c00 Як почистити срібло в домашніх умовахЩоб срібло не чорніло, його треба зберігати в спеціальній скриньці

  Умови, що сприяють швидкому почернению – волога, яскраве сонячне світло, контакт з небажаними речовинами. Тому намоклі срібні вироби потрібно відразу ж витирати насухо. А при тривалому зберіганні дотримувати наступні правила:

  • Утримувати в закритих футлярах, краще всього дерев’яних з внутрішньої тканинної оббивкою.
  • Не зберігати при підвищеній вологості.
  • Не допускати тривалого контакту срібла з іншими матеріалами – продуктами, ліками, косметикою.
  • Не завертати предмети в поліетилен, гуму, алюмінієву фольгу.
  • Покласти в футляр таблетку активованого вугілля для поглинання газів, що негативно впливають на срібло.

  Профілактичний догляд за виробами з дорогоцінного металу полягає в регулярному огляді. При виявленні ознак почорніння необхідно одразу промити цю ділянку одним із слабких очищувальних засобів. Для початку можна звичайним мильним розчином. Застосовувати сильнодіючі очисники при незначному забрудненні не рекомендується.

  Потрібно регулярно змащувати предмети речовинами, що додають блиск срібла і утворюють захисний шар. З домашніх засобів можна застосувати для цих цілей перекис водню і оливкове масло. Воно не усуває темний наліт, але є природним поліролем. Ретельно натерте оливковою олією срібло набуває чудовий блиск.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради