Висновок бджолиних маток — коли і як виводити матку

Висновок бджоломатки — заняття непросте і надзвичайно відповідальна, необхідне пасічникам для розвитку господарства і примноження чисельності бджіл, а отже збільшення медозбору і прибутковості бізнесу, якщо пасіка розглядається, як джерело доходу.

У природі процес виведення бджоломатки відбувається сам собою, бджоли самі вирощують собі нових корольов і роблять заміну, коли стара вже не може виконувати свої функції. Пасічнику, який планують розширювати своє господарство цього недостатньо. Раніше, досить часто, для розвитку пасік та їх розширення набували нові бджолопакети, заповнюючи чисельність бджіл з їх допомогою, щорічно. Однак, як показала практика, такий метод економічно недоцільний.

З метою зменшити витрати на господарство, а отже, знизити собівартість продукції, сьогодні пасічники вдаються до штучного виведення бджоломаток. Цього процесу присвячено сьогодні безліч наукових і навколонаукових досліджень, якими займається галузь науки, що виділилася в самостійну — матководство. Вона відповідає на питання як підготувати бджолину сім’ю до висновку матки, коли і як це робити правильно, як транспортувати бджолину королеву? На ці та інші питання, що стосуються виведення матки, ми дамо відповіді нижче.

Як вибрати бджолину сім’ю

Виведення бджоломаток стартує з вибору потенційних сімей — батьків. Від їх якості багато в чому залежить і якість потомства. Чи варто говорити про властивості, якими має володіти бджолина королева? Тому до вибору батьків слід поставитися особливо уважно, перевагу необхідно віддати молодим, здоровим сильним сім’ям. Вони повинні мати:

 • високу продуктивність — показувати позитивну динаміку хабар;
 • цілорічну силу;
 • стійкість до несприятливих погодних умов, зимостійкість;
 • відмінне здоров’я, стійкість до розповсюджених захворювань.

9da5faabde03f6c3fe11299d88f29dbb Висновок бджолиних маток — коли і як виводити матку

Всі ці дані можна знайти в обліковому журналі куди кожен пасічник займається селекцією заносить всю інформацію про своїх підопічних.

Підготовка бджолосім’ї

Починати готувати бджолосім’ю до штучного висновку матки, слід за рік до передбачуваного терміну виведення. За цей час слід провести наступні заходи:

 • оцінка кількісних і якісних показників медозбору;
 • профілактика нозематозу (чистка, дезінфекція вуликів, стимулююча підгодівля бджіл)
 • підгодівля не кристаллизующимся кормом.

Для проведення всіх цих заходів пасічник розробляє календар виведення бджоломатки. Оптимальним часом переходу безпосередньо до процесу виведення бджолиних королеви є початок травня. В цей час зазвичай завершується заміна зимуючих особин, молодими, народженими вже навесні.

da0973eb986f6dd46d92936a255cd344 Висновок бджолиних маток — коли і як виводити матку

Можна почати процес і раніше, але тоді є необхідність стимулювати сім’ю на розмноження з допомогою білкової, вуглеводної підживлення, оптимізації процесів, що протікають у вулику, створення оптимального мікроклімату, раннього виведення з зимівника. Все це під силу лише досвідченим бджолярам, іншим рекомендуємо дочекатися травня.

Бджолосім’я вважається готової до висновку бджоломатки, якщо в її складі не менше 2,5 кг бджолиних особин, вона має 4 рамки з пергою і близько 11 кг. меду. При цьому вона може бути як з маткою, так і без неї, така ж схема працює по відношенню до розплоду, його наявність або відсутність не грає ніякої ролі, різниця буде лише в самому процесі виведення. Нижче ми розглянемо особливості виведення бджоломатки в різних сім’ях.

Сім’ї-виховательки без матки і з різновіковим розплодом

Сім’ї без матки з розплодом різного віку слід використовувати, при необхідності невеликої кількості маточників — не більше 4 партій.

296142885236f81352c01c9761f5e523 Висновок бджолиних маток — коли і як виводити матку

Виведення бджоломаток в таких сім’ях відбувається наступним чином:

 • за добу до установки прищепної рамки знищуються ройові настрою, видаляються ройові маточники та вилучається матка;
 • встановлюються стільники в наступному порядку — кормові, з пергою, расплодные;
 • Формується «колодязь» — вуличка в 3 см, між сотами та друкованим розплодом. Формувати її необхідно після того, як бджоли піднімуть шум у пошуках матки.
 • В «колодязь» встановлюється прищеплювальна рамка. Встановлювати слід по 3 таких рамки кожні 3 дні, доставляючи в них нову парію маточників.
 • Кожні 5 днів у вулик додається пара сотень відкритого розплоду з метою недопущення розвитку бджіл-трутівок.
 • На 6 день після вилучення матки, знищуються свищева маточники, якщо такі є. Якщо пропустити хоч один, то вилупилася матка може запросто знищити всіх своїх суперниць.
 • Через день маточники витягуються.

Сім’ї-виховательки з різновіковим розплодом і пчеломаткой

Виведення бджоломаток таким способом заснований на багатокорпусному утриманні бджіл. Для нього знадобиться двохкорпусний вулик. Одну частину вулика відокремлюємо від іншої гратами, через який не зможе пройти матка. В результаті бджоли, в частині вулика, позбавленого бджоломатки, самостійно починають виведення нових корольов.

3c31bd2c4240ac44951c65a795da2997 Висновок бджолиних маток — коли і як виводити матку

Для цього в цю частину вулика поміщаються відкритого розплоду стільники і корм (мед, перга, цукровий сироп). Найчастіше в поєднанні з цим способом використовують прийом «стартера» — використання тимчасової сім’ї, яка приймає зародкові маточники, але неспроможна прогодувати личинок.Особливу увагу слід звертати на стан сім’ї-виховательки, це повинні бути здорові, високопродуктивні бджоли.

Сім’ї-стартери без відкритого розплоду і матки

Такий спосіб використовується при необхідності постійного виведення бджоломаток. Найчастіше його використовують власники великих господарств, або люди, що професійно займаються матководством.

fbee5e409764e257e77477c4f1209dfb Висновок бджолиних маток — коли і як виводити матку

Суть способу полягає у приміщенні личинок для приймання маткових зачатків у сім’ї без відкритого розплоду. Вже через добу прививочную рамку слід помістити в сім’ю, де бджоли здатні виробляти основне живлення бджоломатки — маточне молочко. Тим часом, вже через пару годин в сім’ю «Стартер» можна поміщати нових личинок. Таким чином процес, в даному випадку побудований за типом конвеєра і є безперервним.

Сім’ї без матки і будь-якого розплоду

Ще один спосіб масового вирощування бджоломаток. Полягає у приміщенні бджіл-кормииц і матки (відкритої расплодной соти) у спеціально обладнаний «ройовий ящик», розрахований, як правило, на 4 рамки, не має вічка, зате оснащений запасом їжі та води, на кілька днів. За цей час відбувається притирання бджіл і бджоломатки.

Після цього, останню вилучають, а замість неї поміщають в «ройовий ящик» прививочную рамку, яку відбирають через 24 години. Бджіл, після «операції» відправляють на посилення інших сімей-виховательок або ж формують з них нову сім’ю з новою королевою.

4204b4b4f2e1dd177e9cf2bb897b7027 Висновок бджолиних маток — коли і як виводити матку

Особливість цього способу — високий коефіцієнт прийому личинок — близько 90%. Для порівняння, порівняння, у сім’ях з відкритим розплодом цей показник ледве дотягує до 50%.

Методи контролю висновки і мічення бджоломаток

Будь-яке виробництво вимагає контролю. Особливо важливий цей контроль, при виведенні бджоломатки. Важливо усвідомлювати важливість кожного етапу, оцінювати його вплив на подальшу активність майбутньої бджолиної королеви. Існує кілька основних методів контролю за пчеломатками, від моменту їх виведення:
Журнал обліку. У ньому зазначаються всі важливі події та заходи у рамках виведення бджоломатки, робляться важливі позначки про те, що може істотно вплинути на життя бджолиної королеви. Деякі пасічники для цих цілей використовують календар, роблячи в ньому помітки про проведені та заплановані заходи з метою виростити здорову пчеломатку.

cfaab03f23a4350423b7a1f050a12039 Висновок бджолиних маток — коли і як виводити матку

Мічення маток. Особливо актуально при масовому вирощуванні маток. З метою точного спостереження за кожної з них, їх ідентифікують за допомогою різнокольорових маркерів. Для цього пчеломатку ловлять, садять під ковпачок зі спеціальним пристроєм для мічення і ставлять позначку маркером певного кольору, про що робиться запис у журналі обліку або в календарі бджоляра. Перед тим, як відпустити матку, фарбі дають висохнути. Після цього відрізнити одну матку від іншої буде зовсім нескладно. Досить подивитися на колір мітки і зіставити дані з журналом обліку.

Перевезення бджіл

Як перевезти бджоломаток? Цим питанням задаються ті, хто виходить на новий рівень і готується продавати бджоломаток, і не дарма. Транспортування бджоломатки — ціле мистецтво. При правильному підході матку можна возити з місця на місце протягом декількох днів. Для цього пчеломатку необхідно виловити і відправити в клітку. Клітку можна купити в спеціалізованих магазинах. Як правило, в готових клітинах вже передбачена вентиляція, залишається лише стежити за температурним режимом.

4232c3839f7ad23b10d94fc23532a8d3 Висновок бджолиних маток — коли і як виводити матку

Оптимальної температури для перевезення матки немає, головне щоб вона була стабільною і не дуже високою (низькою).
Крім цього, важливо забезпечити харчування королеви. Для цього помістити в клітку кулька цукрового тіста (від меду слід відмовитися, що матка не забруднилася під час подорожі). Для турботи про неї в клітку необхідно відправити десяток молодих бджіл. З ними бджолина королева перенесе дорогу набагато краще.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради