Як виглядає мангал: оптимальні розміри і конструкція жаровні, відстань між шампурами і правильний вибір матеріалу

При купівлі високотехнологічного пристрою, такого, наприклад, як смартфон, ви розумієте важливість вибору і порівняння. Враховуються навіть невеликі нюанси між моделями. Однак, купуючи «низкотехнологичное» пристосування, може виникнути спокуса вибрати будь-перший-ліпший варіант (найчастіше такий же, який ви бачили в сусіда). Що в цьому особливого? Ще печерні люди готували м’ясо на вугіллі.

І, дійсно, дублювати практику древнього людини можна на будь-якому інструменті, проте, як же виглядає мангал , який дасть найкращий результат без зайвих трудовитрат, прослужить довше і буде зручний в експлуатації? Спробуємо розібратися.

kak vyglyadit mangal: optimalnye razmery i konstrukciya zharovni, rasstoyanie mezhdu shampurami i pravilnyjj vybor materiala675 Як виглядає мангал: оптимальні розміри і конструкція жаровні, відстань між шампурами і правильний вибір матеріалу

Особливості мангалів

На відміну від інших видів жаровень, мангал використовується для приготування їжі на шампурах.

Вони відрізняються за:

 • типом конструкції;
 • матеріалу, з якого виготовлені;
 • використовуваного палива.

Якщо ви вирішили зробити мангал своїми руками, то, безсумнівно, замислюєтеся, як зробити це правильно . Розберемо все по порядку.

Принцип роботи

Традиційно, мангал для приготування шашлику, якою б вона не приймала вигляд (барбекю, мангал, гриль, тандир), використовує наступний принцип роботи:

 • якийсь матеріал, що має властивість зберігати тепло довгий час, розігрівається до високих температур;
 • процес розігріву припиняється, і накопичене тепло передається їжі, що готується.

Цей принцип може відрізнятися в разі, якщо використовується нетрадиційне паливо, таке як газ або електрику. У цьому випадку, пристрій просто підтримує необхідний рівень температури для запікання м’яса, риби або овочів.

kak vyglyadit mangal: optimalnye razmery i konstrukciya zharovni, rasstoyanie mezhdu shampurami i pravilnyjj vybor materiala676 Як виглядає мангал: оптимальні розміри і конструкція жаровні, відстань між шампурами і правильний вибір матеріалу

Дизайн

Враховуючи різноманітність можливих технологічних рішень, зовнішній вигляд жаровні, хоч і може змінюватися, по суті, являє собою ємність з гарячим вугіллям, над якою встановлюються шампури.

Такі ємності відрізняються за формою: круглі, прямокутні, квадратні — найбільш поширені варіанти. Форма частіше всього пов’язана з матеріалом, з якого виготовлений мангал, та продуктивністю, на яку він розрахований.

Зовнішній вигляд можуть доповнювати такі елементи, як: ніжки, ручки для перенесення, різного роду важелі, отвори для подачі повітря, що пов’язані з конструкцією столики та підставки.

Останнім часом можна часто зустріти використання кування для прикраси як стаціонарних, так і переносних пристосувань, виконаних з металу.

Тільки фантазія обмежує можливі варіанти дизайну цього об’єкта (якщо не загостряться на фінансову складову питання).

kak vyglyadit mangal: optimalnye razmery i konstrukciya zharovni, rasstoyanie mezhdu shampurami i pravilnyjj vybor materiala677 Як виглядає мангал: оптимальні розміри і конструкція жаровні, відстань між шампурами і правильний вибір матеріалу

Вимоги

Виходячи з принципу роботи жаровень, потрібно враховувати наступні вимоги до виробу:

 • конструкція повинна максимально ефективно зберігати тепло;
 • максимально довго передавати тепло їжі;
 • температура повинна зберігатися на оптимальному рівні (неприпустимий ні перегрів, ні недолік спека);
 • безпека у використанні.

При дотриманні цих основних правил, м’ясо або овочі не будуть пережарены або недожарены, що і є основною метою.

Однак на практиці очікується більшого.

Тому логічно, якщо конструктив буде:

 • зручний в експлуатації;
 • простий в обслуговуванні;
 • стійкий і міцний;
 • забезпечить оптимальний витрата палива.

Якщо вся фізика процесу горіння врахована в шашлычнице, то страва повинна вийти. Звичайно, якщо при цьому грамотно дотримані і всі кулінарні премудрості: якісне м’ясо, перевірений рецепт, вірно підібрані дрова, не порушена технологія смаження. Справжній шашличник — це завжди майстер та віртуоз.

kak vyglyadit mangal: optimalnye razmery i konstrukciya zharovni, rasstoyanie mezhdu shampurami i pravilnyjj vybor materiala678 Як виглядає мангал: оптимальні розміри і конструкція жаровні, відстань між шампурами і правильний вибір матеріалу

Види матеріалів, що використовуються для виготовлення

Для дотримання правил пожежної безпеки, а також досягнення необхідного температурного режиму при виготовленні жаровні застосовуються різні марки металів, чавуну, або камінь, цегла. Зустрічаються варіанти з підручних матеріалів і навіть одноразові пристрої, зроблені, наприклад, з поєднання картону, бамбука і каменів. Однак вони все ж частіше нагадують гриль і є разовим рішенням, які ми не будемо розглядати в цій статті. Торкнемося докладніше найбільш популярні матеріали для жаровень такого типу.

Цегляні і кам’яні

Камінь використовується з давнини для подібних конструкцій і актуальний дотепер.

Для будівництва застосовують камені мають:

 • хорошу жароміцність;
 • високу міцність;
 • достатню теплоємність;
 • екологічну безпеку;
 • не зайвим буде врахувати й естетичні властивості.

Під ці характеристики підходять:

 • граніт;
 • сланець;
 • плитняк;
 • оброблений піщаник;
 • пічної цегла.

Кам’яні та цегляні конструкції зазвичай використовують саме тоді, коли необхідний стаціонарний варіант жаровні. Крім того, при використанні цих матеріалів легше передбачити багатофункціональні споруди, що включають в себе одночасно мангал і барбекю, коптильню і навіть піч.

До мінусів цих будівель можна віднести досить трудомісткий процес виготовлення і неможливість переміщення.

kak vyglyadit mangal: optimalnye razmery i konstrukciya zharovni, rasstoyanie mezhdu shampurami i pravilnyjj vybor materiala679 Як виглядає мангал: оптимальні розміри і конструкція жаровні, відстань між шампурами і правильний вибір матеріалу

Металеві

Жаровні для шашлику, виготовлені з металу, ширше поширені в силу своїх переваг:

 • такі вироби часто досить мобільні;
 • можливі розбірні варіанти;
 • легше в самостійному виготовленні за рахунок простоти мінімальної конструкції та доступності.

Якщо порівнювати між собою металеві та чавунні вироби, то можна відзначити, що чавун:

 • підвищує зносостійкість виробу;
 • не схильний до корозії;
 • робить його більш стійким, за рахунок ваги;
 • краще тримає температуру.

З недоліків — висока ціна чавунних речей і низька мобільність за рахунок ваги.

kak vyglyadit mangal: optimalnye razmery i konstrukciya zharovni, rasstoyanie mezhdu shampurami i pravilnyjj vybor materiala680 Як виглядає мангал: оптимальні розміри і конструкція жаровні, відстань між шампурами і правильний вибір матеріалу

Різновиди то типу використовуваного палива

Незважаючи на те, що можна зустріти жаровні, використовують як нагрівальної мощі електрика або газ, основне паливо — деревне вугілля.

Традиційні

Велика частина мангалів працює на деревному вугіллі. Приготування шашлика таким способом вважається класичним.

Деревне вугілля можна придбати як готовий, так і заготовити самостійно. Єдиної думки про те, який варіант краще, не існує. Природно, що готові вугілля значно скорочують процес готування. З іншого боку, особиста участь у підготовці палива дозволяє повністю контролювати процес.

Газові

Обладнання для закладів громадського харчування найчастіше використовують саме газові жаровні. Це багатофункціональні пристрої, які дозволяють готувати кілька страв і встановлювати різні температурні області на поверхні. На них готують і шашлик, і рибу, і овочі, і ін. одночасно. За рахунок цього такі пристрої дуже великі.

«Домашні» моделі газових мангалів поширені не дуже широко в нашій країні. Існують промислові переносні або туристичні варіанти, а також саморобні пристрої.

Особливості:

 • нагрівається швидше вугільного;
 • розпалювання дуже простий;
 • легше регулювати температуру;
 • багато відзначають відміну смаку готового страви за рахунок відсутності деревного диму.

kak vyglyadit mangal: optimalnye razmery i konstrukciya zharovni, rasstoyanie mezhdu shampurami i pravilnyjj vybor materiala681 Як виглядає мангал: оптимальні розміри і конструкція жаровні, відстань між шампурами і правильний вибір матеріалу

Електричні

У нашій країні електричні шашличниці отримали поширення в 70-80-х роках минулого століття. Електричні спіралі нагрівали м’ясо для запікання. Шампури оберталися за допомогою двигунів. Ці пристрої можна досі зустріти цілком робітниками. Є і сучасні виконання, і саморобні варіанти.

Електричний варіант добре підходить для кімнатного приготування улюбленої страви. Конструкція найчастіше являє собою настільний варіант.

Особливості газових шашлычниц характерні і для електричних.

kak vyglyadit mangal: optimalnye razmery i konstrukciya zharovni, rasstoyanie mezhdu shampurami i pravilnyjj vybor materiala682 Як виглядає мангал: оптимальні розміри і конструкція жаровні, відстань між шампурами і правильний вибір матеріалу

Типи жаровень по конструкції

Мангал — слово, яке прийшло в нашу мову з Кавказу. Спочатку він являв собою чашу (мідну або глиняну) з гарячими деревним вугіллям, яку ставили на спеціальні ніжки (таган). Над чашею встановлювалися шампури з нанизаним на них м’ясом.

Сьогодні глобальних змін в конструкції немає. Це як і раніше ємність з палаючими вугіллями, але все частіше прямокутної форми.

Переносні

Хороші шашличниці переносного типу прості в збірці, легкі й компактні.

З мінусів потрібно відзначити недовговічність, так як листова сталь, з якої їх роблять вибирається не сама товста (щоб не обтяжувати продукт). Цей же недолік впливає і на приготування страв, так як часто зустрічаються екземпляри, які недостатньо добре зберігають тепло.

Серед переносних виділяють пересувні екземпляри. Вони робляться не обов’язково розбірними, але забезпечуються пристроями для перенесення (ручки, колеса і т. п.). Це дозволяє після використання прибирати їх, наприклад, в підсобне приміщення.

kak vyglyadit mangal: optimalnye razmery i konstrukciya zharovni, rasstoyanie mezhdu shampurami i pravilnyjj vybor materiala683 Як виглядає мангал: оптимальні розміри і конструкція жаровні, відстань між шампурами і правильний вибір матеріалу

Стаціонарні

Кам’яні, цегляні або чавунні мангали відносять до стаціонарних. Це масивні конструкції. Правильний підхід у їх будівництві передбачає детальне проектування, обов’язкове зведення фундаменту з урахуванням ваги і розмірів майбутньої будови.

Стаціонарні споруди цілком можуть доповнювати загальний дизайн дачної або присадибної ділянки. Їх часто поміщають під навіс і розміщують поруч інші необхідні для пікніка на свіжому повітрі пристосування (обробні столи, місця для зберігання дров та інвентаря, столи для трапези).

Універсальні

Влаштовуючи стаціонарну жаровню, варто задуматися про багатофункціональної універсальній системі, яка дозволить готувати не тільки шашлики, а також барбекю і гриль, коптити м’ясо і рибу і запікати цілі тушки птиці або тварин. Універсальні системи зручно робити з цегли в поєднанні з елементами металевих грилів, электровращателями, датчиками температури.

kak vyglyadit mangal: optimalnye razmery i konstrukciya zharovni, rasstoyanie mezhdu shampurami i pravilnyjj vybor materiala684 Як виглядає мангал: оптимальні розміри і конструкція жаровні, відстань між шампурами і правильний вибір матеріалу

Оптимальні розміри

Підібрати оптимальні розміри мангала для шашлику з металу або іншого матеріалу нескладно. Всі параметри безпосередньо пов’язані з розміром шампура, кількістю передбачуваного розміщення їх одночасно, зростанням шашличника і здоровим глуздом.

Ширина

Цей параметр найбільш стабільний і складає 30-35 см. Цього достатньо, щоб розмістити стандартний шампур з нанизаними на нього 5-7 шматочками м’яса, що займають до 25 див. Якщо ви використовуєте шампури нестандартної довжини, обов’язково прорахуйте ширину самостійно з таким урахуванням, щоб не було доступу зайвого повітря, і не стимулювалося додатково розпалювання вугілля.

Довжина

Цей параметр залежить від кількості шампурів, які ви плануєте одночасно розміщувати. Якщо ви готуєте переносну модель, це теж може вплинути на вибір. Найчастіше, для зручності за основу беруть 100 див. Такого розміру вистачає на десять шампурів. Виходячи з цього, зрозуміло, що для невеликої компанії і досягнення більшої компактності меншого розміру часто буде цілком достатньо.

Вибираючи довжину, врахуйте, що відстань між шампурами на мангалі все ж не повинно бути менше 7-8 сантиметрів. Інакше вам завжди доведеться нанизувати тільки дуже маленькі шматочки, чи буде порушений газообмін.

kak vyglyadit mangal: optimalnye razmery i konstrukciya zharovni, rasstoyanie mezhdu shampurami i pravilnyjj vybor materiala685 Як виглядає мангал: оптимальні розміри і конструкція жаровні, відстань між шампурами і правильний вибір матеріалу

Глибина

Один з найбільш суперечливих і важливих параметрів. Виходячи із спостережень досвідчених шашличників, цей параметр не повинен бути менше 15 см Відстань від вугілля до м’яса повинно забезпечувати необхідний температурний режим, тому дуже заглиблена жаровня може вимагати великої кількості вугілля, а мала глибина призведе до швидкого вигорання палива або обгорання м’яса.

З іншого боку, є прихильники більшої глибини — до 30 див. Вони вважають, що це дозволяє створювати справжній багаттячко, який пересмажує шашлик по-особливому.

Висота з ніжками

Це число саме індивідуальне, тому що для створення ергономічно успішного вирішення, потрібно враховувати зростання людини, яка буде займатися готуванням. Для визначення цього розміру заміряйте відстань від землі до зігнутої в лікті руки. Саме в такому положенні доводиться перевертати шампури.

kak vyglyadit mangal: optimalnye razmery i konstrukciya zharovni, rasstoyanie mezhdu shampurami i pravilnyjj vybor materiala686 Як виглядає мангал: оптимальні розміри і конструкція жаровні, відстань між шампурами і правильний вибір матеріалу

Як правильно розташувати

При виборі місця установки потрібно обов’язково врахувати наступні моменти:

 • захищеність від вітрів;
 • відстань до найближчих будівель і рослинності (особливо дерев і чагарників);
 • віддаленість від легкозаймистих предметів;
 • віддаленість дитячого майданчика та житлового приміщення (дим і відкритий вогонь можуть заважати).

kak vyglyadit mangal: optimalnye razmery i konstrukciya zharovni, rasstoyanie mezhdu shampurami i pravilnyjj vybor materiala687 Як виглядає мангал: оптимальні розміри і конструкція жаровні, відстань між шампурами і правильний вибір матеріалу

Способи виготовлення

Листовий метал, сталевий балон, бочка, металеві куточки, обрізки труб — це все підійде для роботи. Стане в нагоді те, що є під рукою у запасливого господаря.

Без зварювання

Для складання жаровні зовсім не обов’язково користуватися зварюванням. Для кріплення бічних стінок і дна можна використовувати систему пазів або жароміцні болти.

З застосуванням зварювання

Зварні конструкції більше підходять для стаціонарних моделей. Вони більш стійкі і міцні. І якщо у вас є можливість застосувати зварювання, то це тільки спростить роботу. Крім того, зварювання дозволяє виготовити мангал з таких підручних матеріалів, як бочка або порожній газовий балон.

kak vyglyadit mangal: optimalnye razmery i konstrukciya zharovni, rasstoyanie mezhdu shampurami i pravilnyjj vybor materiala688 Як виглядає мангал: оптимальні розміри і конструкція жаровні, відстань між шампурами і правильний вибір матеріалу

Як зробити мангал з газового балона

Газовий балон — дуже доступний матеріал. Він виготовлений та товстого металу. Жаровня з нього виходить оптимального розміру та має відповідні характеристики.

Необхідні інструменти та матеріали

Для роботи, крім самого балона об’ємом 50 літрів, вам потрібно:

 • зварювальний апарат;
 • болгарка;
 • молоток;
 • заклепувальний пістолет;
 • дриль і свердла на 10-14 мм;
 • розвідний ключ;
 • викрутка;
 • труби або куточки для ніжок;
 • петлі в кількості від 2 до 4 шт.

kak vyglyadit mangal: optimalnye razmery i konstrukciya zharovni, rasstoyanie mezhdu shampurami i pravilnyjj vybor materiala689 Як виглядає мангал: оптимальні розміри і конструкція жаровні, відстань між шампурами і правильний вибір матеріалу

Покрокова інструкція виготовлення

Дана інструкція являє собою основні етапи роботи:

 1. Переконайтеся, що в балоні немає газу. Наскільки б він не був порожнім, в ньому все одно є якісь залишки, тому залийте в балон воду, попередньо відкривши вентиль. Поступово Вливайте, невеликий струменем.
 2. Зробіть розмітку балона. Від верхнього і нижнього шва відступивши приблизно по 3 см і накресліть лінії. Від вертикального шва відкладіть 24 см в обидві сторони і прочертите паралельно шву прямі лінії. На кожній лінії можна симетрично відзначити зарубками кожні 8-10 см місця під шампури.
 3. Потім пропиляєте болгаркою одну із зазначених ліній. Після цього приварите до з’явилися половинкам петлі і тільки після цього робите інші пропили.
 4. Тепер можна приварити будь-яку зручну для вас ручку на кришку мангалу.
 5. На зазначених по краю місцях можна дрилем і болгаркою зробити зарубки трикутної або квадратної форми, щоб шампури було зручніше укладати.
 6. По боках жаровні можна тієї ж болгаркою зробити надпілов для кращої циркуляції повітря. Намагайтеся не переборщити з розміром і кількістю.
 7. В останню чергу приварите схрещені труби або металеві куточки в якості ніжок і нижній частині мангалу.

Рекомендації по експлуатації

Ще кілька зауважень для любителів готувати шашлик.

 1. Якщо ваш мангал зроблений з тонкого металу, краще не готувати в ньому вугілля самостійно. Температура горіння дерева вище, ніж у вугілля. Тонкий метал швидше зіпсується від сильного жару.
 2. Ніколи не заливайте гаряче вугілля водою. Нерівномірне охолодження може призвести до деформації металу.
 3. Бережіть металевий мангал від корозії в результаті попадання на нього води (наприклад, дощовий).
 4. Жаровня завжди повинна розташовуватися в стійкому положенні при експлуатації. При нагріванні всі матеріали більше або менше змінюють свої властивості. Це може призводити до деформації деяких частин жаровні. В нестійкому положенні конструкцію може повести.

Яке краще використовувати паливо

При виборі палива завзяті шашличники воліють тверді сорти деревини.

Візьміть на озброєння ці варіанти дров:

 • дубові;
 • липові;
 • березові;
 • фруктові дерева (яблуня, вишня, абрикос);
 • виноградна лоза.

Ні в якому разі не можна використовувати:

 • дошки, раніше використані в будівельних цілях (вони можуть бути просочені хімікатами або містити залишки лакофарбового покриття);
 • дерев’яні частини від старих речей (з тих же причин);
 • смолисті дерева (хвойні, горобина, в’яз тощо);
 • невисушені дрова.

kak vyglyadit mangal: optimalnye razmery i konstrukciya zharovni, rasstoyanie mezhdu shampurami i pravilnyjj vybor materiala690 Як виглядає мангал: оптимальні розміри і конструкція жаровні, відстань між шампурами і правильний вибір матеріалу

Відео

У запропонованому нижче відео обговорюються особливості пристрою мангалу, які впливають на якість шашлику.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради