Народні прикмети на 20 листопада (День святого мученика Федота) – обряди, традиції

Довгоочікуване свято «Федот-льодостав» або «Зимородок» народ відзначає 20 листопада (за старим стилем 7 листопада). На Федота міцнішає лід, а значить, за нього можна пересуватися. Народні прикмети на 20 листопада пов’язані з наглядом за станом льоду і снігом, висновками про майбутню врожайності хлібних культур. А ще цей день призначений для молитви про бажане дитину перед іконою Божої матері з граючим немовлям «Взиграніє».

d9c992bf3d8e2eef902a953d49ec6eb3 Народні прикмети на 20 листопада (День святого мученика Федота) – обряди, традиції

Передбачення погоди та рекомендації вагітним жінкам

Народні прикмети на 20 листопада дозволяють судити про погоду найближчим часом і очікуваному врожаї:

 • Довго безперервний крик галок або ворон пророкує снігопад на наступний день;
 • Якщо у цей день на дорогах ожеледь, то він затримається на кілька днів;
 • Сніг впав на сиру землю (перший раз випав сніг) – очікується багатий урожай жита;
 • Рясний снігопад в цей день – пророкує повінь весною;
 • Струмки і річки вкрила крига – наближається люта зима;
 • Курки рано всілися на сідало – наближається мороз, чим вище піднялися птиці, тим міцніше морозець;
 • Знайти в гніздах зимуючих птахів достаток пуху, соломи, сухої трави – ознака холодної зими;
 • Лід на річках нерівний, бугристий, а на дорогах снігові купини – наступний рік буде хлібним;
 • На Федота підгодовували пташок (синиць, щеглов), щоб легше пережити зиму і щастя залучити.

Прикмета по даті народження: ті, кому довелося народитися 20 листопада, відрізняються працьовитістю. Цим людям приносить удачу виробний камінь топаз.

Двадцятий день листопада багатий на прикмети, що стосуються жінок:

 • Якщо майбутня мама 20 листопада буде думати тільки про хороше, то дитина народиться щасливим, тому що у цей день думки матері безпосередньо відображаються на плід;
 • Вагітні жінки повинні бути чемні й ласкаві з оточуючими, весь день провести в молитві, тоді пологи будуть легкими;
 • Майбутня мама повинна 20 листопада встати раніше і добре попрацювати протягом дня, тоді та дитина, який потім народиться, не буде ледачим;
 • Якщо в цей день жінка, що виношує маля, поїсть дещо поспішно всухом’ятку, то народиться плаксивий дитина.
 • Прикмета дня: 20 листопада, помолившись, дозволяється прясти і ткати, а ось в’язати – не можна. Якщо в цей день вдавалося зробити багато полотна або пряжі – весь наступний рік обіцяв бути продуктивним.

  502968710d48c0f2b0997cd15d3f74a0 Народні прикмети на 20 листопада (День святого мученика Федота) – обряди, традиції

  Звичаї, традиції, що прийнято робити в Федотов день

  В цей день рибалки відправлялися на першу зимову риболовлю, снасті для підлідного лову готувалися заздалегідь. Згідно приймете 20 листопада Віруючі ставили в церкві свічки великомученику Федоту, він був одним з тридцяти проповідників християнства, які прийняли смерть, відмовившись зректися православ’я, їх стратили язичники.

  У давнину люди вірили в надприродну силу льоду. Вони думали, що крижана кірка «закриває» на зиму водяних, русалок та іншу «нечисть». Ось і просили святого мученика Федота, щоб лід був міцним, не слизьким і нечиста сила не пробила його, не потягла рибака чи іншої людини, що йде через річку.

  20 листопада дітей до річки не пускали, бо лід був ще ненадійний. Щоб утримати непосид будинку, їм загадували загадки про лід, вчили обережності. За народною прикметою: за безпечність дитини мати все життя себе картати буде. На річку йшли досвідчені дорослі чоловіки, вивчали обстановку. Було помічено, що прозорий лід самий товстий і міцний, крижана кірка над швидким струмком ненадійна.

  В цей день, а точніше ніч, було прийнято ворожити біля ополонки, де брали воду. На льоду недогарком свічки креслили коло. Всередині кола стелили кінську шкуру, сідали на неї і дивилися в воду ополонці. Залишалося дочекатися появи водяних духів. Згідно приймете: духи, що з’являються після півночі, могли розповісти людині про майбутнє, дати відповідь на важливе питання або перемістити в далекі краї. Отримавши необхідну інформацію, швидко говорили: «Цур, сього місця», щоб духи не потягли гадающего у воду.

  Святий Федір вважається покровителем жіночого рукоділля. Саме йому прийнято молитися 20 листопада перед тим, як прясти або братися за ткацтво. Згідно приймете молитва святому Федору допомагає рукодільниця уникнути помилок у роботі, підвищити майстерність. Кращим майстриням в цей день давали замовлення наткать лляного полотна за хорошу плату.

  048d79a642f3c420f60794c680d2d867 Народні прикмети на 20 листопада (День святого мученика Федота) – обряди, традиції

  Кому варто молитися перед іконою «Взиграніє» 20 листопада?

  «Взиграніє» відрізняється від інших ікон Божої матері з немовлям тим, що малюк на ній зображений в динаміці, він рухливий. Згідно приймете ця ікона має чудодійну силу. Святий лик відповідає за повноту материнства.

  Якщо помолитися 20 листопада перед «Взыгранием», то можна позбавитися від безпліддя. Свічки перед іконою в цей день ставлять молоді жінки і подружні пари, які мріють про дитину.

  Чудотворна ікона допомагає і жінкам «на сносях». Якщо 20 листопада вагітна жінка замовить молебень перед «Взыгранием», то їй буде простіше виносити дитину, вона отримає полегшення в пологах, а малюк народиться виросте міцним і здоровим.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради