Пральний порошок без фосфатів: види, мінуси

Мода на екологічний спосіб життя спричинила за собою підвищену увагу споживача до складу продукції. Пральний порошок без фосфатів на ринку відносно недавно, проте відвоював велику армію прихильників. Він вважається безпечним: не шкодить здоров’ю людини і навколишньому середовищу. У цього засобу багато плюсів, але є і мінуси, наприклад, чистячі здібності помітно нижче. Для того щоб розібратися, що таке бесфосфатная чистяча продукція і чи потрібно її купувати, слід детально вивчити це питання.

stiralnyjj poroshok bez fosfatov: vidy, minusy5 Пральний порошок без фосфатів: види, мінуси

Склад порошків

Сучасні миючі засоби містять безліч хімічних компонентів, які забезпечують їх основну функцію і відповідають за фізичні властивості. Виробники додають безліч кондиціонуючих елементів і віддушки. Основні речовини, які забезпечують очищуючий ефект, представлені в таблиці:

Компонент Властивості
Поверхнево-активні речовини (ПАР) Виводять плями, полегшуючи зв’язок молекул води і забруднювача
Забезпечують розчинення інших хімікатів у воді
Фосфати Пом’якшують воду, захищаючи машину-автомат від накипу
Відповідають за піноутворення
Фосфонати Посилюють дію ПАР, пом’якшують воду
Цеоліти Мають очищуючий ефект

Чим небезпечні фосфати?

stiralnyjj poroshok bez fosfatov: vidy, minusy6 Пральний порошок без фосфатів: види, мінусиТак як фосфати не повністю вимиваються з волокон тканини, це може призвести до появи алергії.

ПАР — незамінна частина порошкового кошти. Є безліч їх видів природних, екологічних і безпечних. Похідні солей фосфору використовують, щоб посилити дію ПАР, які відповідають за ефективність порошку, однак ці інгредієнти небезпечні для людей. Навіть одноразова прання призводить до того, що фосфатні похідні залишаються у волокнах тканини. Виполоскати їх неможливо. Контактуючи зі шкірою, агресивні хімікати викликають алергічні реакції: свербіж, кропив’янка, набряки.

При постійному носінні одягу випраного продуктом з фосфорними солями хімікат всмоктується в кровотік.

Це призводить до метаболічних порушень і може викликати рак, так як речовина є канцерогеном. У астматиків контакт з тканиною, на якій залишилися частини хімічних елементів, викликає важкі напади захворювання і навіть астматичний статус. З цих причин у багатьох країнах порошки з солями фосфору заборонені. Деякі європейські держави (Франція, Британія) обмежили вміст цих шкідливих елементів в чистящем засобі до 12%.

Для навколишнього середовища фосфатні сполуки вважаються найбільш шкідливими, тому що не розчиняються у воді. Їх накопичення в природних водоймах призводить до розмноження мікроорганізмів і водоростей. Зростання мулу перетворює чисті озера і ріки в болота. Ці зміни в екосистемі непоправні, так як очищення води від забруднювача дорогий і трудомісткий процес. Такі процеси призводять до знищення мешкають у водному середовищі тварин і рослин.

Чим замінюють фосфати?

stiralnyjj poroshok bez fosfatov: vidy, minusy7 Пральний порошок без фосфатів: види, мінусиЗаміна хімікатів на більш щадні речовини позитивно впливають на здоров’я, проте мають велику вартість.

Фосфонати — складні ефіри. Їх вважають безпечною заміною агресивних хімікатів. Ці речовини менше шкодять екології, але їх дія в кілька разів слабкіше солей фосфору. Використання ефірів значно дорожче. Вони мають алергенні і канцерогенні властивості. Вважається, що продукція з фосфонатами не небезпечна для людини. Цеоліти загрожують навколишньому середовищу і людині. Їх використання збільшує вартість продукту в середньому на 30%. Ці хімічні речовини групи силікатів за рахунок високої молекулярної маси приводять до поломок в пральній машині і збільшують навантаження на очисні споруди, що прискорює їх знос.

У країнах ЄС завдяки жорстким заходам законодавства, штрафних санкцій по відношенню до виробників та екологічному вихованню населення робляться спроби перейти на натуральні миючі засоби. До натуральним компонентам, якими замінюють фосфати відносять пальмове мило, мильний горіх, солі жирних кислот. Вони дорогі і погіршують якість прання, але у них немає негативного впливу на природу і людину.

Плюси і мінуси порошки без фосфатів

Позитивні властивості екологічних миючих складових:

  • безпека при використанні алергіками;
  • можливість використовувати для прання одягу дітей;
  • відсутність канцерогенів;
  • безпечні для екології.

Мінуси безфосфатних порошків:

  • висока ціна;
  • чистячі властивості гірше;
  • зменшене піноутворення;
  • відсутність захисту деталей пральної машини.

Як зрозуміти наявність шкідливих речовин?

stiralnyjj poroshok bez fosfatov: vidy, minusy8 Пральний порошок без фосфатів: види, мінусиГуста піна при пранні вказує на наявність фосфатів у пральному порошку, оскільки їх відсутність зменшує піноутворення.

За законодавством продукції має бути зазначений повний і чіткий склад засоби. Однак виробники навчилися приховувати від обивателів дешеві і шкідливі складові. Для цього використовують абревіатури або невідомі аналоги назв. Виробники, щоб здешевити вартість, використовують фосфонати або цеоліти і фосфати разом, вказуючи на упаковці відсутність останніх. Щоб не переплачувати, потрібно ретельно вивчати склад порошку. Єдина ознака, який може вказати на присутність фосфатів — густа піна.

Види безфосфатних порошків

На ринку представлено безліч варіантів безпечних і екологічних миючих засобів без солей фосфору. Основні представлені в таблиці:

Назва (виробник) Склад Плюси Мінуси
Galinka (Україна) Сульфати Універсальний і дешевий засіб для автоматичного та ручного прання Хімічні ПАР
«Карапуз» (Росія) Силікати, пальмова мило За рахунок пальмової мила дає густу піну Шкідливі силікати (цеоліти)
Burti (Німеччина) Фосфонати Використовується для дитячих речей, якщо дитина не схильна до алергії Висока ціна
Deni (Росія) Кисневмісний вибілювач, натуральне мило Універсальний засіб для прання одягу малюків Різкий запах
«Наша мама» (Росія) Натуральне мило, ензими Випускається у вигляді економічною мильної стружки, яку попередньо розводять у воді Не підходить для ручного прання
Klar Eco Sensitiv (Німеччина) Мильний горіх, кокосове мило Рекомендований для алергіків, використовується з перших днів життя Дороге
Огдапіс natural (Росія) Дитяче мило, сода, солі жирних кислот В складі не містить хімії, тільки натуральні ПАР Погані чистячі властивості

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради