Установка теплиці з полікарбонату своїми руками: інструкція по монтажу і складання

Теплиця може стати відмінним підмогою для дачників — з її допомогою цілком реально захистити ранню розсаду від весняних заморозків і отримати пристойний врожай овочів за сезон, продовживши його восени.

Головним призначенням теплиці є створення мікроклімату, сприятливого для рослин. Тому вона повинна витримувати навантаження від вітру та снігу, пропускати максимум світла і бути вологостійкою. Крім того, бажано, щоб конструкція теплиці була нескладною і легкою, а монтаж можна було виконати без застосування спецтехніки. Одним з типів таких теплиць є арочні, з покриттям з полікарбонату.

20ce585c8c9859cc75106ef0e27fb099 Установка теплиці з полікарбонату своїми руками: інструкція по монтажу і складання

Види теплиць з полікарбонату

Полікарбонат — матеріал досить гнучкий, що дозволяє зібрати тепличку будь-якої форми.

Але серед городників лише два види користуються популярністю:

 • арочні;
 • шатрові.

Існує велика кількість теплиць різних форм і видів. Щоб правильно вибрати потрібну, необхідно спочатку визначити, для яких цілей потрібна конструкція, чи буде вона використовуватися взимку, який розмір буде оптимальним особисто для господаря ділянки і наскільки автоматизованої вона буде.

Арочні

Конструкції з арочними формами найбільш міцні, тому що краще витримують пориви вітру, а на схилах не затримуються опади. Монтаж арочного парника досить простий. Таку конструкцію можна придбати в торговельній мережі в розібраному вигляді і потім самому зібрати. Але можна все виконати роботи від початку до кінця самотужки.

Оскільки арочні конструкції володіють меншою поверхнею, що відбиває, то всередину них потрапляє більше сонячного світла порівняно з двосхилими. Крім того, в таких парниках тепличні культури ростуть на більшу висоту, ніж в інших будівлях.

Однак доглядати за рослинами, що ростуть близько до стінок, значно складніше. Парники цього типу не підходять для вирощування розсади, яку передбачається висаджувати у відкритий грунт, оскільки споруда не дає можливості виробляти загартування рослин. Арочну теплицю легко можна зібрати, демонтувати і транспортувати. При необхідності можна додавати нові секції для збільшення її довжини.

d9a0c73f7bd01cd0469b62af42892e74 Установка теплиці з полікарбонату своїми руками: інструкція по монтажу і складання

Шатрові

Шатровий теплиця схожа на будинок з двосхилим дахом. Найчастіше шатрові конструкції ставлять своїми руками, хоча в продажу іноді зустрічаються готові каркаси. Треба мати на увазі, що для її будівництва необхідно затратити матеріалів більше порівняно з арковою, тому що всі елементи конструкції потрібно вирізати і в результаті виходить більше відходів.

З позитивних якостей варто зазначити, що рослини тут можна розміщувати ближче до стінок, тому що вони вертикальні.

a27c2f0db2eb33ee9ebd5b02d509b8f6 Установка теплиці з полікарбонату своїми руками: інструкція по монтажу і складання

Типи фундаментів, придатних для теплиць

Теплиця є легкою конструкцією, але і для неї потрібен надійний і міцний фундамент. Найбільш важливими характеристиками є міцність конструкції і відповідність своїм прямим призначенням.

Стовпчастий

Стовпчасті фундаменти складаються із стовпчиків, для виготовлення яких можна використовувати різні матеріали. Надійний і довговічний варіант. Його вартість — порівняно низька.

Стовпчикову основа є простим рішенням для легких теплиць, але при створенні великогабаритних масивних моделей доведеться додатково укріпити цоколь. Для виготовлення теплиці потрібні невеликі дерев’яні або бетонні стовпчики зазвичай достатньо восьми опор.

0261d51305c3306868b2bec167c50d8b Установка теплиці з полікарбонату своїми руками: інструкція по монтажу і складання

Брусовий

Фундамент з бруса коштує недорого і має хороші теплоізоляційні властивості. Його краще не використовувати для монтажу в низинах, де скупчується вода, тому що дерево може швидко згнити. Брус для виготовлення парника треба вибирати сухий і чистий, без ознак пошкодження або гниття, а його перетин залежить від площі теплиці — для великогабаритної конструкції потрібні колоди з великим перетином.

04f907fb9b3d9f7f7ad85bf89c0e30c6 Установка теплиці з полікарбонату своїми руками: інструкція по монтажу і складання

Пальово-ростверковый

Конструкція пальово-ростверкового фундаменту являє собою ряд опор, занурених у землю нижче рівня промерзання грунту; обв’язки роблять із сталі або залізобетону. Така конструкція дає рівномірний розподіл навантажень.

Відмінною рисою цього типу фундаменту є можливість зводити конструкцію навіть на нерівних грунтах, при цьому немає необхідності проводити дорогі земляні роботи.

В якості опор можна користуватися:

 • дерев’яними брусами, які повинні бути додатково просочені спеціальними розчинами;
 • прямокутними і квадратними дерев’яними шпалами;
 • металевими і азбестовими порожнистими трубами;
 • монолітними залізобетонними стовпами;
 • гвинтовими палями всіх типів (адже це — різновид гвинтового фундаменту).

В якості матеріалів для будівництва стрічкового ростверку підходять:

 • бетонні блоки стандартних розмірів;
 • цегла;
 • газобетон та його похідні;
 • дерев’яні шпали, які повинні бути оброблені додаткової просоченням;
 • натуральний камінь.

Пальовий фундамент можна змонтувати в стислі строки та використовувати мінімум матеріалів для його зведення. Як правило, даний тип фундаментів зводять за помірну ціну будівельні компанії.

d0d88fa68ce0684da453b31825ce124c Установка теплиці з полікарбонату своїми руками: інструкція по монтажу і складання

Стрічковий

Стрічковий фундамент є самим простим і дешевим надійним варіантом основи для теплиці — він забезпечить конструкції усі потрібні характеристики і захистить посадки. Це оптимальне рішення для теплиць з полікарбонату.

Принцип укладання фундаменту нагадує монтаж цегляного підстави. Бажано проводити роботи за допомогою бетономішалки. Недоліком бетонного підстави є низька теплоізоляція.

На малюнку нижче показані етапи побудови стрічкового фундаменту.

23c3dd2e51a30426a8d0859f8dedc5ca Установка теплиці з полікарбонату своїми руками: інструкція по монтажу і складання

Плитний

Такий фундамент є найбільш трудомістким і дорогим, але при цьому довговічним спорудою. Відмінно підходить для всіх грунтів і парників нерозбірного типу, які можна використовувати і взимку. Для його облаштування потрібні бетонна суміш, труба і армуюча сітка для дренажної системи.

939e8e334f62be2aae7b13f00a049295 Установка теплиці з полікарбонату своїми руками: інструкція по монтажу і складання

Без фундаменту — установка на грунт

При установці теплиці з полікарбонату на грунт в першу чергу треба враховувати, що монтувати парник без підстави можна тільки при сезонному використанні споруди. Любителям вирощування тепличних вишукувань протягом усього року вона не підійде.

З недоліків можна відзначити велику втрату тепла (близько 10 %) і відсутність перешкоди для гризунів і комах.

Дачникам, що експлуатують такі городи тільки з травня по вересень, спосіб установки без фундаменту надає додаткові переваги:

 • значна економія часу;
 • відчутне зниження витрат на пристрій фундаменту;
 • можливість всю роботу зробити власноруч;
 • простота демонтажу по закінченні сезону;
 • при необхідності можна переміщати споруди на нове родюче місце.

1b859e18bfdaed690cce79f8b4e63cf1 Установка теплиці з полікарбонату своїми руками: інструкція по монтажу і складання

Як правильно вибрати місце для теплиці

Вибирати місце для установки конструкції треба незалежно від способу монтажу. Однак слід враховувати, що у способу без улаштування фундаменту є плюс — розташування парника можна буде змінити в будь-який момент.

Якість грунту

Грунт в місці проведення робіт необхідно досліджувати — визначити склад грунту на глибині до 0,8 метрів і визначити наявність ґрунтових вод.

Якщо теплицю встановити на м’який ґрунт, то вона може нахилитися або просісти. З-за цього міцність конструкції буде низькою, можливі пошкодження каркаса або покриття, порушення роботи двері.

Щоб виключити такі негативні прояви, необхідно вибирати таке місце, де грунт буде щільним. Якщо це неможливо, треба залити фундамент, а на болотистому місці — попередньо зробити дренажні канави.

На глинистому ділянці робити парник не рекомендується. Це пов’язано з тим, що глина утримує воду при поливі. А для рослин підвищення вологості є негативним фактором. Краще всього, коли під родючою землею буде пісок. Якщо піску немає, потрібно глинистий шар прибрати і зробити дренаж.

34fa8a6e59766ef8947b9d1123fcee28 Установка теплиці з полікарбонату своїми руками: інструкція по монтажу і складання

Ступінь освітленості місця

Монтувати теплицю слід таким чином, щоб розсада отримувала більше світла, особливо в ранкові години. Для фотосинтезу — це найсприятливіший час доби.

Вибираючи місце для парника, враховують освітленість і розташовують споруда:

 • з півночі на південь;
 • зі сходу на захід.

Найчастіше городники застосовують другий варіант — тоді освітленість сонцем виходить найвищою.

Вплив дерев і будівель

Відстань між одноповерховим будинком і парників повинно бути більше 3 метрів, інакше тінь від будинку може уповільнити зростання вирощуваних рослин.

Теплицю необхідно розташовувати осторонь від великих дерев. В іншому випадку, їх коренева система буде забирати вологу в сільськогосподарських культур. Також вони можуть затінювати тепличку, а восени кидати на дах листя.

Багато дачники мають теплицю на ділянці поряд з господарськими будівлями. В даній ситуації потрібно враховувати вплив тіні від будівель — неприпустимо рослини затінювати в ранкові години. Якщо площі ділянки не вистачає, краще встановити парник з південного боку будівель.

Також не рекомендується розташовувати конструкцію між будівлями з-за ефекту постійних протягів.

З чого можна виготовити каркас

Однозначно сказати, який з будівельних матеріалів буде кращим для виготовлення каркаса теплиці, не можна — адже у кожного з них є свої незаперечні переваги. Тому потрібно керуватися доцільністю і практичністю.

Наприклад, теплицю можна виготовити на основі:

 • профільної труби;
 • дерева;
 • оцинкованого профілю;
 • поліпропіленової труби та інших матеріалів.

3cfc01400d6ae59c69a826a5eec8c942 Установка теплиці з полікарбонату своїми руками: інструкція по монтажу і складання

Монтаж теплиці своїми руками

Найчастіше своїми руками роблять шатрові теплиці з дерев’яним каркасом. Якщо є навички зварювальних робіт, то можна будувати і арочні. У будь-якому варіанті будівництва необхідно вивчити інструкцію по збірці теплиці з полікарбонату і скласти план робіт, щоб даремно не витратити свої кошти і час.

Складання проекту

Проект для теплиць з полікарбонату зробити досить просто. Перш ніж приступити до його створення, потрібно визначити форму споруди і використовувані матеріали.

Існують такі форми теплиць:

 • прямокутна;
 • арочна;
 • у вигляді будиночка з похилим дахом.

Для теплиць з прямокутною формою або з похилим дахом підходять полікарбонатні листи з товщиною 4-10 міліметрів. Самим оптимальним варіантом будуть листи в шість міліметрів, а для арочних конструкцій — 4 міліметри.

Після того як матеріал обраний, треба визначитися з розмірами споруди при мінімальній ширині 2,5 метра. Теплиці площею понад 50 квадратних метрів використовуються для вирощування овочів в комерційних цілях.

У проекті теплиці потрібно передбачити кватирки для провітрювання двері. Враховуючи параметри листів, можна спроектувати теплицю.

df522b8ce167b322bc96db355de0425e Установка теплиці з полікарбонату своїми руками: інструкція по монтажу і складання

Необхідні інструменти та матеріали

При монтажі теплиці, крім полікарбонату можуть знадобитися різні інструменти і матеріали — в залежності від типу конструкції.

Інструменти:

 • шнур;
 • сокира;
 • ніж;
 • молоток;
 • рівень;
 • саморізи;
 • зварювання;
 • цвяхи.

Матеріали:

 • дерев’яний брус;
 • дошки;
 • металевий кутник;
 • труба;
 • бетон;
 • цегла.

При зведенні конструкції з металевого профілю, наприклад, сокира, дерев’яний брус і цвяхи можуть не знадобитися.

Підготовка ділянки

Перед будівництвом парника ділянку необхідно ретельно підготувати — це є запорукою довговічною і якісної установки. На підготовку ділянки йде більше часу, ніж на сам монтаж теплиці, однак цей час витрачається не дарма.

Така робота займе кілька днів:

 1. Потрібно починати з розмітки і зачистки. З допомогою забитих кілочків розмітити місце під теплицю і передбачувані проходи до неї.
 2. Рекомендується також заздалегідь накреслити схему споруди, щоб в процесі будівництва з нею звірятися. Переконавшись, що нічого не втрачено, можна приступати до розчищення ділянки.
 3. Наступним етапом йде перекопування землі з віддаленням коренів і сміття. Слід розрівняти її граблями, позбавляючись від усіх великих грудок і каменів. Далі — упевнитися, що вирівнювання зроблено якісно — для цього треба просто покласти дошку з будівельним рівнем. Необхідно розрівнювати землю до тих пір, поки майданчик не стане рівною на всій призначеної для зведення території.

Після цього можна приступити до пристрою фундаменту.

f7c7f4aa48abd2273ceb176735489d84 Установка теплиці з полікарбонату своїми руками: інструкція по монтажу і складання

Виготовлення пальово-гвинтового фундаменту з ростверком з бруса

Фундамент з ростверком з бруса надійний і прослужить довго.

Для його виготовлення треба виконати наступні роботи:

 1. Розмітити периметр теплиці, викопати траншею шириною і глибиною до 20 сантиметрів.
 2. У кутах пробурити лунки діаметром 30 сантиметрів і глибиною нижче промерзання грунту, а потім такі ж — по всьому периметру. Відстань між лунками — близько 2,5 метрів.
 3. В лунки насипати піску, поставити в них згорнутий рулон руберойду.
 4. Всередину руберойду встановити за три прутки арматури (10-12 мм у діаметрі), пов’язаних між собою. Прутки повинні підніматися над поверхнею землі — для нижньої обв’язки.
 5. В лунки залити бетон.
 6. На дно траншеї насипати шар піску — п’ять сантиметрів завтовшки. На нього розстелити руберойд для гідроізоляції. По боках зібрати опалубку і зафіксувати, потім в неї залити бетон. Поверхня вирівняти і вкрити плівкою.

97fe3a5801e265f7c143f5693d837e8a Установка теплиці з полікарбонату своїми руками: інструкція по монтажу і складання

Установка каркаса

Складання каркаса краще всього проводити методом зварювання, а можна виконувати цю роботу за допомогою болтових з’єднань або саморізів. При будь-якому способі необхідно перевіряти за допомогою рівня горизонтальні та вертикальні елементи.

Порядок виконання робіт зі встановлення каркасу:

 1. Спочатку треба зробити обв’язку з допомогою анкерних болтів. Під брус обов’язково стелити руберойд, який забезпечить необхідну гідроізоляцію. Інтервал між болтами 50-60 сантиметрів.
 2. Установка парника на брус робиться з допомогою сталевих куточків. Попередньо потрібно розмітити брус, щоб по обидва боки каркас фіксувався на одному рівні. При установці дуг їх вертикальне розташування теж потрібно контролювати за допомогою рівня.

7a568ccfcf7e1615d8037b82b4ff6074 Установка теплиці з полікарбонату своїми руками: інструкція по монтажу і складання

Обшивка полікарбонатом

Полікарбонат для покриття парників є міцним і стійким до атмосферних опадів матеріалом. Матеріал — гнучкий, легко розрізається і просто монтується.

Для того щоб монтаж не викликав труднощів, треба попередньо озброїтися інструментом і відомостями про майбутню роботу, щоб конструкція довго і бездоганно служила:

 1. Встановлення покриття треба починати з торців. Для зручності листи прямокутної форми треба прикрутити як є — без викроювання півкіл. Потім вирізати вже зафіксовані листи, обходячи каркас зовні. Вирізати отвір для дверей і для кватирки.
 2. Після встановити стільниковий полікарбонат на каркас. Листи потрібно укладати поперек, без нахлеста. Для герметичності стиків їх треба скріпити за допомогою з’єднувального профілю.
 3. Для монтажу матеріалу на каркас використовують спеціальні метизи з ущільнювальною прокладкою і термічної шайбою. Листи потрібно притягти в декількох місцях до кожній дузі.
 4. Але є й інший спосіб установки: беруться вузькі смуги алюмінію, ними парник перехльостується зовні. Потрібна щільність забезпечується гвинтом. Принцип роботи фіксаторів відображений на фото нижче.

ad3a76a3dfe946003fa0be4a4a297e50 Установка теплиці з полікарбонату своїми руками: інструкція по монтажу і складання На полікарбонат є захисна плівка. Знімати цей захист потрібно перед установкою листів або відразу після неї. Затягувати з цим не можна, так як під впливом ультрафіолету клей схопиться, на якому тримається плівка видалити її після цього майже неможливо.

Корисні поради

Взимку поверхня парника потрібно постійно очищати від снігу. В іншому випадку, на полікарбонаті з’явиться безліччю тріщин.

Щоб парник в середній частині Росії міг перенести зимівлю і витримати вагу снігового покриву, металевий каркас повинен бути товщиною не менше 1,5 міліметра. Перетин труби — 40 х 20 мм.

Двері у теплицю взимку потрібно тримати відкритою, щоб грунт добре промерзла. Дана процедура знищує всіх шкідників в ґрунті.

Кожну арку необхідно закріпити за допомогою спеціальних підсилювачів.

Парники, що складаються з полікарбонату, в жарку погоду сильно нагріваються. Це призводить до появи зазорів в конструкції. Щоб уникнути цього, необхідно полікарбонат вживити в конструкцію в ділянках дотику стін з дахом за допомогою невеликих смужок з полікарбонату в 10 сантиметрів.

У літній час В парнику встановлюється максимальна температура, тому потрібно його регулярно провітрювати. Крім відкриття фрамуг і дверей, також потрібно полікарбонат поливати водою.

448a273d669634490238390f0bd7d806 Установка теплиці з полікарбонату своїми руками: інструкція по монтажу і складання

Відео

На відео показаний процес будівництва арочного парника з нуля. Демонструється, яким чином можна гнути труби за допомогою трубогиба, зробленого своїми руками.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради