Михайлів день (Михайла Чудотворця, Архангела Михаїла): народні прикмети та звичаї на 21 листопада

Листопад багатий на православні свята, і 21 листопада церква вшановує всі створіння з ватажком небесного війська Архангелом Михаїлом, який уособлює перемогу добра над темними силами. В народі це свято називають Михайловим днем, прикмети і звичаї якого беруть свій початок у IV столітті. Народні прикмети 21 листопада пов’язують з погодою, святкуваннями і легендами.

Традиції

З появи дня пам’яті архістратига Михаїла цей день вже має безліч обрядів, прикмет і традицій, пов’язаних з 21 листопада. Свято Архангела Михаїла асоціювався з закінченням сільськогосподарських робіт і підготовкою до Великого Філіппову посаді. У цей день влаштовували пишні народні веселощі, танці з друзями і родичами, які тривали тиждень.

37cbfdf36b4034a5d1b7dfa11ab39bf1 Михайлів день (Михайла Чудотворця, Архангела Михаїла): народні прикмети та звичаї на 21 листопада

На столах було розмаїття м’ясних страв, вина, пирогів і меду. Після цього числа закінчувалися гуляння і весілля. Одна з важливих традицій — задобрювання дворового, він вважався меншим братом будинкового, для якого виносили частування на вулицю на ніч, вірячи, якщо той піде, то у дворі оселиться хвацько. В день свята робили змови, проводили обряди і спостерігали за погодою.

Народні прикмети на свято Михайлов

Михайлів день також багатий прикметами, які мали велике значення у давній час. Найчастіше прикмети на Михайлів день пов’язані з погодними умовами. Предки говорили: «Грім – значить, святий Михайло бореться з чортами». За багаторічними народними спостереженнями, погодні прикмети на 21 листопада могли розповісти про майбутню зиму:

  • вранці 21 листопада на деревах іній – зима буде сніжною;
  • якщо ранок виявилося туманним, варто очікувати відлига;
  • яскраве ранкове сонце є передвісником холодної і лютої зими з морозами;
  • на деревах залишилося мало шишок, а на дубі багато жолудів, значить зимові дні повинні бути теплими;
  • мокрий сніг означав, що навесні варто очікувати сильних дощів;
  • по погоді в Михайлов день прогнозували погоду на 19 грудня, в День пам’яті Святого Миколая.

У Михайлов свято потрібно йти до церкви, щоб поставити свічку, помолитися і відстояти молебень. Цю святу дату варто провести у світі, допомагаючи нужденним.

22e6eee2cf9af6c97b03b1d75ddd11f9 Михайлів день (Михайла Чудотворця, Архангела Михаїла): народні прикмети та звичаї на 21 листопада

Ще 21 листопада дівчата, які хочуть заміж, перед святом сім днів тримають строгий піст для того, щоб в Михайлов день піти на службу в храм і просити благословення у Архангела Михаїла на шлюб, принісши до його іконці власноруч спечений пиріг з борошна, купленої в жіночий день.

В народі є передбачення: якщо 21 листопада похмурий, а на деревах іній – це хороша прикмета на багатий урожай.

Не можна в цей день свариться з рідними і близькими, а також конфліктувати з незнайомими людьми – це погана прикмета.

Вважалося, що вся злість і негатив в Михайлов день повернеться сторицею. За народними прикметами 21 листопада найсприятливіший день для примирень і позбавлення від старих образ.

Великим гріхом буде важка праця в таке свято, заборонено працювати сокирою і ножем, інакше чекають неприємності в майбутньому. Православні вірять, що Головний ангел небес на Страшному Суді буде зважувати на чаші терезів добрі і злі вчинки.

Легенди 21 листопада

З ім’ям Архистратига Михаїла пов’язано безліч легенд та оповідок, де він є борцем з нечистою силою. З давніх часів Архангел Михайло вважався захисником людей перед Богом, благаючи Господа про прощення людських гріхів.

2aa3efc033b61c0a0a21fb3e9630f4de Михайлів день (Михайла Чудотворця, Архангела Михаїла): народні прикмети та звичаї на 21 листопада

Одна з легенд говорить, що в місті Хонах, де віруючий Архип побудував храм біля чудотворної річки на честь ангела Михайла після чуда, яке сталося в його житті – німа дочка селянина зцілилася.

До цілющого струмка з’їжджалися не тільки християни з усього світу, щоб позбутися від своїх недуг, а й язичники, які зверталися до християнської віри. Розлючені ідолопоклонники мали намір знищити храм і річку. Тоді Архип покликав до Архістратигу Михайлу, благаючи про допомогу. Архангел, почувши це, спустився на землю і своїм мечем розрубав гору, і велів воді нестися на невіруючих. З того часу це диво називають «Михайлове чудо в Хонах» і прославляють його 21 листопада.

Молитва святому Архангелові Михайлу

У день вшанування Архистратига Михаїла прийнято молитися про здоров’я і спокуту своїх гріхів, захист від скорботи і злих духів. Вважається, що в цей день святий виконує найпотаємніші бажання, про яких можна прохати з молитвою:

638210f4e78b89b93db84f19c2f62ac6 Михайлів день (Михайла Чудотворця, Архангела Михаїла): народні прикмети та звичаї на 21 листопада

Хто читає щиро цю молитву кожен день, той захищений від злого і недоброго впливу.

Замовляння на 21 листопада

В день Архангела Михайла здавна прийнято робити змови для захисту і удачі у різних починаннях.

Для захисту будинку від псування і недругів необхідно шепотіти магічні слова на порозі свого дому:

a5f7d93b4965fbe3907cee3757941a34 Михайлів день (Михайла Чудотворця, Архангела Михаїла): народні прикмети та звичаї на 21 листопада

Замовляння на гроші, вдалу торгівлю:

d6de851a2268ebe8c0dabc28bbfcb4bd Михайлів день (Михайла Чудотворця, Архангела Михаїла): народні прикмети та звичаї на 21 листопада

Змова на вдале справа, наші предки всі справи починали з молитви про допомогу в починаннях і заступництво для вдалого завершення:

df01d65c8d4895e4e1a9eafef547c833 Михайлів день (Михайла Чудотворця, Архангела Михаїла): народні прикмети та звичаї на 21 листопада

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради