Чи можна дарувати ікони: в подарунок на день народження – прикмети і значення

Для християн ікони – це не просто красиве зображення або цікавий сувенір, але в першу чергу – важлива святиня. Підносити їх близьким та рідним у дар можна і навіть потрібно, однак, необхідно заздалегідь дізнатися, як поставиться до цього осіб.

bc8d12da33c0d8ccd2d9219aae155839 Чи можна дарувати ікони: в подарунок на день народження – прикмети і значення

Чи можна дарувати ікони: прикмети

Здавна існували різні думки – чи варто підносити зображення святих в якості подарунка. Більш того, деякі дотримуються позиції про те, що робити цього не слід. Вважалося, що через подаровану ікону можна було навести пристріт або псування – за чутками, практикують чорну магію чаклуни саме так можуть нашкодити людині.

Звичайно, більшість ікони отримують в подарунок від близьких людей, від тих, кому довіряють, тому не варто турбуватися про те, що святий дар може принести шкоду. Якщо ж є сумніви, то краще всього віднести таку річ в церкву і освятити – тоді будь-які негативні думки на адресу одержувача будуть абсолютно безсилі.

Також ходять суперечки про те, чи можна подарувати ікону, зроблену власноруч – наприклад, вишиту або намальовану. Хтось дотримується позиції, що блюзнірськи зображати Христа, Богоматір або святих, інші ж бачать у цьому певну благодать.

У християнських священиків є відповідь на це питання. Можна і потрібно, але з дотриманням двох умов:

 1. Перед тим, як приступити до роботи, потрібно сповідатися, причаститися і взяти благословення у священика. Не благословившись або ж маючи гріховні помисли, не варто і намагатися.
 2. Після того як робота готова, її слід віднести на освячення до церкви – і якщо священнослужитель схвалить, то освячує молитва буде прочитана та ікона перестане бути простим сувеніром, вона стане належною святинею. Важливо розуміти, що освятити свою працю можна буде тільки в тому випадку, якщо він оформлений за всіма канонами і виконаний без якоїсь халтури, акуратно і якісно.

Якщо підійти до підготовки за церковними правилами, то такий подарунок буде подвійно цінним і принесе тільки позитивні емоції, але і зможе допомогти своєму новому власникові знайти мир з собою і Богом.

Ікони, як і будь-які християнські символи та церковні атрибути, не рекомендується вручати без важливого приводу.

Існує ряд прикмет, пов’язаних з подарованими іконами. Так, ще в позаминулому столітті вважалося, що лик, отриманий від близького друга, може принести в життя зміни і навіть невдачі.

Вірити чи ні в подібні забобони – особиста справа кожного, однак, християнські священики попереджають, що по-справжньому віруюча людина не повинен надавати значення таким розповідям. Ікона – милостивий і священний предмет, до якого варто поставитися з повагою, подякувавши дарувальника.

Як правильно підносити

Перед тим як вручити лик святого, варто переконатися, чи зможе людина прийняти і буде радий. Так, дарувати ікони іновірців чи атеїстам не рекомендується – для когось це буде просто безглуздим сувеніром, а хтось може розцінити і як щось образливе, що суперечить власним переконанням.

Традиційно, незалежно від того, куплена ікона або зроблена своїми руками, її освячують в храмі. Зробити це можна, підійшовши після служби до священика в ризницю – він благословить згідно з церковними канонами.

Існує повір’я про те, що не можна дарувати святі предмети в неакуратною обгортці. Обов’язково потрібно знайти оклад (раму) і красиво упакувати. Пошкоджені або брудні не дарують (за винятком випадків, коли спеціально хочуть вручити антикваріат, але і тоді краще потурбуватися попередньої реставрацією).

Ікону в подарунок приносять тільки в денний час доби – вночі вносити її в будинок не можна.

afaf67f53b8216460408a07336fa34c9 Чи можна дарувати ікони: в подарунок на день народження – прикмети і значення

Чи можна дарувати ікони на день народження

У день народження ікона може стати прекрасним подарунком, однак, слід вручати від душі, з самими щирими і теплими почуттями. Ні в якому разі не можна купувати її як простий сувенір або тоді, коли немає ніяких інших ідей для подарунка.

Для віруючої людини це стане особливим символом прихильності й доброзичливості.

Для дня народження підійдуть ікони святих, патронують імениннику. Якщо людина охрещена, можна тактовно запитати, під яким ім’ям його хрестили – воно не завжди може співпадати з тим, що зазначено в паспорті.

Є ікони, які буде доречно подарувати практично в будь-яких обставинах:

 • «Покров Богородиці» — молитви перед цим чином допомагають ніколи не зіткнутися з нуждою;
 • складні із зображенням Ісуса і Марії – зазвичай ставлять в центральній частині червоного куточка або домашнього вівтаря;
 • Казанська ікона Божої Матері – допомагає підтримати мир і гармонію в сім’ї;
 • образ Мотрони Московської – для виконання бажань і допомоги у важких ситуаціях.

Будь-яка ікона – це подарунок з глибоким духовним змістом. Він допоможе принести в душу спокій і мир.

Правила дарування святині

При даруванні святих предметів існують певні правила, яких варто дотримуватися в залежності від обставин, при яких робиться такий презент.

На день народження і новосілля

Подарунок на день народження зазвичай вибирають зі змістом, близьким імениннику. Підбирають образ, який протегує самій людині або пов’язаний з його діяльністю.

Для новосілля хороші ті символи, які дають захист будинку. Наприклад, «Вратарниця», «Спас» або «Неопалима Купина».

На хрещення малюка

До хрестин ікону найчастіше подають батьки або хресні. За традицією дарують так звану «Мірний», яка за своїм розміром відповідає зростанню дитини – найчастіше її роблять на замовлення.

Хорошим вибором буде іменна ікона, підібрана по святцях до дня хрещення малюка.

Часто вручається комплект двох святих образів – ангел-хранитель і іменний образ. Їх освячують в храмі і вішають біля ліжечка немовляти, щоб дати йому захист.

aa586d0d00a1bf8969bc07c25bb28688 Чи можна дарувати ікони: в подарунок на день народження – прикмети і значення

На вінчання

До весілля традиційно дарують парні образи – наприклад, Ісуса і Богородиці або, Петра і Февронії. Їх можна придбати або окремо, або у вигляді прикрашеного складення. Цей подарунок роблять самі близькі люди, наприклад, батьки нареченого і нареченої.

Інші гості на весіллі можуть вручити будь-яку іншу символічну ікону:

 • «Несподівана радість» допоможе швидше народити здорову дитину і принесе в родину мир і щастя;
 • покровительницами та заступниками любові і сімейного щастя вважаються свята Матрона або Блаженна Ксенія;
 • для того щоб рід був міцним, а нащадки здоровими, дарують Святих Праотців.

Згідно традиції, весільні ікони розташовують в спальні, щоб молоді могли молитися перед ними щоранку, завдяки Бога і святих заступників за щастя і любов.

До церковних свят

До 12 основним великим церковним святам існують свої святі зображення, відповідні кожному випадку. Так, на Великдень дарують образ Христового Воскресіння, а на Різдво – зображення народження Ісуса.

Є багато різних образів, які приурочені до кожного з Двунадесятих свят. Вони можуть зображати Стрітення Господнє Благовіщення, Воздвиження Хреста та інше. Для віруючої людини такі ікони стануть найкращим подарунком, символізує увагу і повагу до його вірі.

395bd79b19b68ac0ea327166f1559e97 Чи можна дарувати ікони: в подарунок на день народження – прикмети і значення 446df9d6a5c0ecfa531f5950bc0db0aa Чи можна дарувати ікони: в подарунок на день народження – прикмети і значення

Коли не можна дарувати ікону

Випадки, коли святий подарунок буде недоречним і навіть небезпечний, можуть бути пов’язані або з народними забобонами, яких стосуються особистих переконань.

За повір’ями, ікони, преподнесенными з темними думками і внутрішнім побажанням поганого, можуть навести нещастя на будинок того, кому їх вручають.

Також вважається, що не можна дарувати ікону, знайдену поза церкви, особливо якщо немає впевненості в тому, що зображення на ній відповідає канонам – так можна наткнутися на «лик», написаний з свідомо вкладеним у нього негативним змістом. Так ще на Русі надходили чаклуни. Щоб розвіяти або підтвердити сумніву, досить звернутися за порадою до будь-якого священика.

Ні в якому разі не можна підносити в дар зображення Ісуса, Богородиці і святих тим, кому це абсолютно не потрібно. Переконаний атеїст або войовничий иноверец не тільки не оцінить такий подарунок, але і затаїть образу на дарувальника.

Як вибрати подарунок

За християнським канонам немає спеціальних святинь, що володіють особливими властивостями в залежності від ситуації, але є ряд традицій, які можна дотриматися, щоб подарунок був більш доречним.

Жінки

В дарунок жінці або дівчині зазвичай підносять лик святої покровительки або Богородиці.

 • добре підходять Володимирський та Казанського образу Божої Матері – вважається, що вони приносять сімейне щастя і оберігають дітей;
 • Вифлеємський образ вручають самотнім дівчатам, які мріють про те, щоб вийти заміж і знайти щастя в сім’ї;
 • ікони святих мучениць, які символізують чистоту, невинність і міцність віри підносять зовсім юним дівчатам.

Дуже хорошим подарунком для представниць прекрасної статі стануть маленькі натільні образки зі срібла або золота – їх зазвичай підбирають по імені святої покровительки.

9907523d2eac461d4e99784fc52355f0 Чи можна дарувати ікони: в подарунок на день народження – прикмети і значення

Чоловікові

Чоловікам можна дарувати ікони іменні або ж пов’язані з родом діяльності. Образ Миколи Чудотворця підносять тим, чия діяльність пов’язана з подорожами або тривалими відрядженнями, лицем святої Тетяни можна порадувати студента, а військовослужбовцю буде приємно отримати ікони з Архангелом Михаїлом.

Так можна підібрати ікону на будь-який випадок, у зв’язку з професією або захопленням.

Мамі

Матерям в подарунок традиційно вручають образ Богородиці. Кращий варіант – Володимирська ікона Божої Матері.

Донька може піднести мамі ікону Віри, Надії, Любові і матері їх Софії.

Можна зробити на замовлення так званий сімейний образ – в центрі розташовуються святі покровителі батьків, а з боків – дітей.

Татові

Ікони в подарунок батькам дарують на сімейні свята і знакові моменти. Так, батьку можна знайти образ ангела-хранителя, іменну ікону або Георгія Побідоносця.

Якщо тато захоплюється полюванням і риболовлею – підійдуть образу святого Трифона або Андрія Первозванного.

Синові

Сину-студенту можна купити образ Преподобного Сергія Радонезького, вважається, що він допоможе у навчанні і нагородить старанного учня розумом. Такий подарунок роблять перед важливими іспитами або на вступ.

Якщо хлопець йде в армію, мати може по традиції вручити йому образ Михайла Первозванного, який вважається покровителем усіх військовослужбовців. Це допоможе пройти службу з честю.

Дочки

З побажанням любові і сімейного щастя доньці дають зображення святої Ксенії Петербурзької, яка вважається покровителькою любові і сім’ї. Також дівчаткам часто купують маленькі іменні образу, які можна носити з собою в гаманці або в якості освяченого прикраси.

Чи можна приймати в дар ікону

Деякі зовсім даремно вважають, що подарована ікона може принести біди і нещастя в дім. Не варто засмучуватися – на думку православних священиків, це всього лише забобон, якого віруючий чоловік не повинен піддаватися.

Тому, якщо рідний чоловік подарував вам ікону, потрібно прийняти її з повагою, як знак любові і побажання добра.

Однак є випадки, коли варто утриматися від прийняття такого подарунка – якщо лик явно містить символи і знаки, що суперечать християнській релігії чи ви впевнені, що він подарований з недобрими намірами. Від такої речі добра не чекають, краще всього спокійно відмовитися.

Що робити з подарунком

Віруюча людина, приймаючи святий образ, що може поставити його на чільне місце в будинку, зазвичай на спеціальну вівтарну полицю або в червоний кут.

Спеціальні ікони можна тримати в тому місці, для якого вони призначені, наприклад, розмістити їх в автомобілі або в офісі.

У будь-якому випадку, поставитися до подарунка потрібно з великою повагою. Уточніть, чи проводилося освячення в церкві – якщо ні, то варто це зробити, перш ніж молитися перед світлим образом.

Невіруючому людині також потрібно прийняти подарунок з вдячністю в знак поваги. Не можна викидати святиню або глумитися над нею, також не варто залишати порошитися в темних кутках. Якщо така річ недоречна в будинку – краще всього віднести її до церкви – передати в дар храму або монастиря. Не варто повідомляти про це дарувальнику, щоб уникнути образи, але в майбутньому рекомендується тактовно попросити уникати таких презентів в силу ваших переконань чи віросповідання.

Можна передаровувати ікону

Згідно думку православних священиків, немає нічого поганого в тому, щоб подарувати ікону, якщо вона вже комусь належала раніше.

Краще заздалегідь попередити дарувальника про це – якщо ніяких заперечень не надійде, то можна бути спокійним на цей рахунок.

Зазвичай образу передаровують в тому випадку, коли впевнені, що в нових руках вони принесуть більше сенсу і користі. Ніколи не забороняється пожертвувати на церкву.

Ікона – подарунок зі змістом, це символ глибокої поваги. Її підносять, коли хочуть побажати добра, допомогти в починаннях, нагадати про заступництво святих і допомогти прийти до Бога.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради