Як проходить прибирання опалого листя на прибудинкових територіях

При очищенні прибудинкової території прибирається не тільки засоряющий її дрібне побутове сміття: восени до нього додається опале листя ростуть поблизу житлових багатоповерхівок зелених насаджень – дерев і чагарників. У цей сезон лежить на асфальті листова маса являє подвійну небезпеку. З одного боку, в кронах міських дерев накопичуються важкі метали та інші шкідливі речовини, поглинаючі ними з навколишнього середовища, і якщо залишити опале листя гнити на землі, всі ці отрути неминуче потраплять в повітря і грунт. З іншого – під час листопаду неприбрана листя мокне під дощем, а потім, при настанні заморозків, покривається льодом, стаючи джерелом підвищеної небезпеки для проїжджаючих по ній автомобілів. Тому своєчасна прибирання прилеглих до житлових будинків територій має дуже важливе значення.

Що таке прибудинкова територія

 Як проходить прибирання опалого листя на прибудинкових територіяхПрибудинкова територія багатоквартирного будинку

Прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку вважається земля, яка прилягає до нього і призначена для розташування об’єктів по обслуговуванню будинку та задоволенню потреб проживаючих у ньому людей:

 • дворові і внутрішньоквартальні проїзди та тротуари;
 • ділянки зелених насаджень (палісадники і газони) між будинками і тротуарами;
 • майданчики для відпочинку жителів з лавками і столиками;
 • ігрові майданчики для дітей;
 • майданчики для занять спортом;
 • майданчики для тимчасового паркування автомобілів (автокарманы);
 • майданчики з встановленими на них контейнерами для збору твердих побутових відходів.

Крім того, до її складу входить та частина території вулиці, на якій розташована будівля. На величину прибудинкової смуги впливають декілька факторів, основними з яких є: розміри житлового будинку, його поверховості, а також щільність забудови в даному міському районі. В середньому вона займає площу на відстані від 3 до 6 метрів по периметру будівлі, рахуючи від зовнішніх стін.

Якщо мова йде про приватизоване житло, відповідальність за стан прибудинкової території відповідно до закону, несуть власники квартир, об’єднуючись для кращого здійснення таких обов’язків. Найчастіше власники житла вибирають один з двох варіантів: об’єднуються в ТСЖ (товариство власників житла), або укладають договір на обслуговування будинку з керуючою компанією. В цьому разі прибирання прибудинкової території від листя дерев та іншої рослинності стає обов’язком клінінгового персоналу, трудящого в КК, – дільничних двірників. Також КК мають право укладати договори на прибирання дворів будинків, що знаходяться у них на обслуговуванні, зі сторонніми клінінговими організаціями.

Витрати на утримання прибудинкової території в належному гігієнічному стані сплачуються мешканцями пропорційно площі квартир, власниками яких вони є.

 Як проходить прибирання опалого листя на прибудинкових територіяхНа осінній період припадає основний обсяг робіт з прибирання опалого листя

Прибиральні роботи на присадибній ділянці здійснюються цілорічно, поділяючись на чотири періоди, відповідно з порами року:

 • літній – з 1 червня по 1 вересня;
 • осінній – з 1 вересня по 15 листопада;
 • зимовий – з 15 листопада по 1 квітня;
 • весняний – з 1 квітня по 1 червня.

В кожному з сезонів вулична прибирання має свої особливості і проводиться за певними правилами, із застосуванням відповідного ручного та/або механічного інструментарію. Терміни початку і закінчення сезонних періодів можуть зрушуватися і коректуватися в залежності від конкретних погодних умов. Основний обсяг робіт по прибиранню опалого листя на прибудинкових територіях припадає на найтриваліший за часом осінній період, коли дерева і чагарники скидають свої крони.

Види прибирання дворових ділянок від опалого листя

Прибирання дворової території від опалого листя здійснюється двома способами – ручним і механізованим. В процесі проведення збиральних робіт двірник зобов’язаний стежити за недопущенням засмічення навколишнього повітря пилом і дрібним сміттям. Під час роботи він повинен користуватися спецодягом у вигляді яскраво-оранжевого або жовтого жилета, а також пилозахисними засобами – брезентовим фартухом і рукавицями.

Ручне прибирання листя

 Як проходить прибирання опалого листя на прибудинкових територіяхГраблі віялові пластинчасті

В період активного листопада очищення від листя території, прилеглій до житлових будинків повинна проводитися не рідше, ніж один раз на день, у вечірні або ранкові години, коли на вулицях знаходиться мінімум пішоходів і автомобілів. При ручному прибиранню опалого листя використовується наступний інструментарій:

 • мітла на довгому черешку з прутами з натуральних березових гілок або синтетичних матеріалів;
 • лопата совкова;
 • сміттєвий совок;
 • граблі виті;
 • віялові граблі для згрібання листя;
 • мішки з поліетилену або синтетичної тканини;
 • візок/тачка для транспортування зібраних листя.

Повна прибирання від листя здійснюється на території асфальтованих тротуарів, пішохідних доріжок, під’їзних доріг та паркувальних кишень, майданчиків для відпочинку, дитячих і спортивних майданчиків.

 Як проходить прибирання опалого листя на прибудинкових територіяхРучне прибирання листя

У місцях ущільнених зелених насаджень, далеко від трас і проїзної частини вулиць, насиченість листя шкідливими речовинами не настільки велика, тому тут прибирається не більше половини опалого листової маси. Повністю прибирати рослинні залишки в цих місцях не слід, оскільки при перегнивании з них утворюється мульча, що служить добривом для ґрунту і поліпшує стан рослинності.

Ручне прибирання передбачає наступні дії:

 • Підмітання двору мітлою.
 • Згрібання опалого листя витими і віяловими граблями в невеликі купки.
 • Ссыпание листя в мішки з поліетилену або синтетичної тканини за допомогою сміттєвих совків і совкових лопат.
 • Завантаження листя в мішках на тачку/візок.
 • Вивезення та складування мішків на підготовленому ділянці прибудинкової території.
 • Очищення прибудинкової території від листя вручну зазвичай здійснюється там, де невелика кількість зелених насаджень. Також цей варіант є найбільш придатним до використання, коли в силу складності конфігурації підлягають прибиранню майданчиків застосування прибиральних механізмів на них неможливо або вкрай утруднено.

  Механізоване прибирання

  При прибирання опалого листя на прибудинковій території також використовується спеціальна техніка. Інженери створили ряд пристосувань, що полегшують ручну працю фахівців клінінгу, займаються впорядкуванням дворових ділянок.

   Як проходить прибирання опалого листя на прибудинкових територіяхПрибирання опалого листя садовим пилососом

  Вуличні пилососи для прибирання сміття та листя. Принцип їх роботи нічим не відрізняється від звичних побутових пилососів. Апарат має двигун, компресор і трубу, через яку відбувається засмоктування сміття та опалого листя вакуумом в сміттєзбиральний відсік. Єдина відмінність такого пилососа від домашнього полягає в тому, що в його комплектацію входить подрібнювач, переробний крупнофракционный сміття. Існує два види садових пилососів, що відрізняються за типом використовуваної енергії: одні працюють на бензині або дизельному паливі, інші на електриці – від стаціонарного джерела або акумулятора. Який з двох варіантів обрати – залежить від обсягу збиральних робіт.

  Бензиновий пилосос для прибирання листя і дрібного сміття відрізняється великою потужністю, проте у нього є два серйозні мінуси: необхідність закупівлі палива для заправки та вихлопні чадні гази. Електричні садові пилососи економічні, екологічні і легкі в управлінні, але із-за обмеженої потужності ними зручно пилососити тільки невеликі ділянки.

   Як проходить прибирання опалого листя на прибудинкових територіяхВетродуй для прибирання листя

  Ветродуй для прибирання листя – ще один різновид вуличної збиральної техніки. Вона також працює на бензиновому або електричному джерелі живлення. Відмінність ветродуйки від пилососа в тому, що цей механізм не втягує, а видуває повітря, струмінь якого виконує роль мітли. Підганяли повітряним потоком з ветродува листки збираються у велику купу, яку потім упаковують і евакуювали з території.

  Існує кілька типів подібної техніки, що розрізняються за способом пересування:

  • Ручні пилососи та ветродуйки компактні і легкі. Для зручності транспортування виробники забезпечили ці пристрої ременями або додатковими петлями, які надіваються на плече. Але саме через свою компактність ручний варіант програє в плані продуктивності і обсягу зібраного сміття, тому він підходить для невеликих ділянок.
  • Ранцевий тип – робочий корпус пристрою кріпиться на спині користувача за допомогою плечових лямок. З першого погляду ранцеві пилососи можуть здатися занадто громіздкими, однак таке розташування корпусу залишає руки вільними і мінімізує навантаження на хребет користувача. Що стосується продуктивності, пилосос-ранець набагато обганяє ручний механізм за цим показником.

    Як проходить прибирання опалого листя на прибудинкових територіяхЗібрану листком протягом доби вивозять на утилізацію

  • Колісний тип – ідеальний для великих територій в плані продуктивності і зручності використання. Тому фахівці клінінгових організацій, що працюють в міських умовах на асфальтованих майданчиках, охоче користуються прибиральними механізмами на колісній основі і віддають їм перевагу перед іншими типами цієї техніки.

  Зібрана листова маса складується на спеціально виділених ділянках прибудинкової території у мішках із синтетичної тканини і вкривається таким же полотном, щоб уникнути розсипання. Протягом доби здійснюється її навантаження на транспортні засоби та вивезення за межі міського округу на спеціалізовані сміттєві полігони для подальшої утилізації (спалювання).

  Двірникам необхідно подбати про розташування прибудинкових ділянок для складування опалого листя таким чином, щоб забезпечити вільний доступ до них сміттєзбиральних машин.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради