Як прибрати цвіль з дерев’яних поверхонь

Цвіль має властивість швидко розмножуватися і надає згубну дію як на матеріали, так і на здоров’я людей. Відомий цілий ряд способів позбутися від цвілі на дерев’яних дошках, а також методи профілактики.

Ознаки і причини утворення цвілі

8ae18cfb2e79eb3eb559747ad2fdc174 Як прибрати цвіль з деревяних поверхоньЦвілеві гриби, потрапляючи на деревину, з часом призводять до псування матеріалу. Багато з цих утворень виробляють антибіотики і мікотоксини, надають токсичну дію на все живе. Першим тривожним сигналом є зміна кольору: на поверхні виступають плями і розводи. Вони мають синій, сірий, рожевий, бурий або білястий відтінок. Супутнім симптомом стає зволоження матеріалу. Головні вороги бруса – синь і гнильний грибок, чорна пліснява на дошках зустрічається рідко.

Шкідливі організми найчастіше приносять в будинок ззовні. Ними заражена майже половина лісових дерев. Тому брус і дошку повинні проходити ретельну перевірку і спеціальну обробку перед випуском у продаж. Навіть якщо матеріал був «здоровим», шкідливі мікроорганізми можуть потрапити в житло за допомогою людини, тварини або вітру.

Цвіль на дереві швидко розмножується. Для цього потрібна температура повітря понад +5 градусів і вологість не вище 70%. У групу ризику потрапляють квартири з неправильно організованою вентиляцією.

Відповідні умови для розмноження цвілі:

 • відсутність гідроізоляції;
 • неефективна вентиляція;
 • високий рівень вологості;
 • застосування в будівництві і ремонті матеріалів, що не пройшли протигрибкову обробку.

Поширення цвілі на деревині сприяє вогкість в погребі під підлогою і некапітальний фундамент.

Як прибрати цвіль з дерев’яних поверхонь, не пошкодивши вироби

dc8d234408692154a9b3870a16f88a62 Як прибрати цвіль з деревяних поверхоньОбробляти дерево на вулиці або в добре провітрюваному приміщенні

Якщо цвіль на дошках виявлена в запущеній стадії, потрібно приготуватися до складної роботи, яка складається з декількох етапів.

 • Зачистка. Потрібно видалити всі уражені ділянки, включаючи проникли вглиб суперечки. Почніть знімати верхні шари шпателем. Стамеску і ніж використовувати тільки при псуванні внутрішньої структури дошки.
 • Утилізація. Всю зняту деревину необхідно спалити.
 • Промивання. Використовуйте для цього концентрований мильний розчин.
 • Знищення спор. Спеціальним антисептиком для дошки потрібно ретельно обробити проблемну зону. Коли поверхня просохне, повторіть процедуру дезінфекції.
 • Оздоблення. Після повного висихання відшліфуйте брус спочатку великої, потім дрібною «шкіркою». Слідом матеріал можна розкрити лаком або тонирующей просоченням під колір.
 • На етапі дезінфекції наносити антисептик не тільки на заражену ділянку, але і на зону навколо. Там можуть бути суперечки, не встигли себе проявити.

  Безпечні методи боротьби з грибком

  При ураженні деревних матеріалів пліснявими грибами є два способи вирішення проблеми: звернутися в профільну службу або позбавлятися від пошкодження самим. При масштабних зараження краще вдатися до послуг фахівців. Вони визначають вид мікроорганізму і знаходять спосіб повністю прибрати цвіль з дерев’яних поверхонь. При цьому використовується професійне обладнання.

  Інструменти

  Якщо площа постраждалих ділянок невелика, можна впоратися з проблемою самостійно. Для видалення цвілі з дерев’яних поверхонь знадобляться:

  • шпатель;
  • стамеска;
  • наждачний папір;
  • дрібна «шкурка»;
  • м’яка дрантя.

  Ступінь необхідного механічного втручання буде залежати від того, наскільки глибоко встигли проникнути суперечки. Іноді вистачає поверхневої очистки без пошкодження бруса.

  Ефективні та безпечні засоби

  Якісний хімічний розчин знищить вогнища цвілі з пиломатеріалів і забезпечить профілактику. З цією метою зазвичай застосовують універсальні антисептики, биоантисептики і активні фунгіциди.

  Серед відомих виробників: Tikkurila, Сенеж, Belinka, Neomid та інші. Виробники будівельних сумішей навчилися боротися з цвіллю без використання хлорних сполук та летких токсинів. Багатокомпонентні биопропитки не тільки знищують осередок зараження, але і забезпечують тривалий захист дерева від спор. Деякі розчини мають також тонуючий ефект, за рахунок якого зберігають пиломатеріали натуральний вигляд.


  Будь засіб повинен застосовуватися строго по інструкції. Крім дозування, звертайте увагу на необхідну температуру повітря при обробці. Деякі антисептики призначені тільки для фасадного або тільки для внутрішнього використання.

  Народні засоби для знищення цвілі

  0699d132851acd38905b9aad31ab7b95 Як прибрати цвіль з деревяних поверхоньПри використанні білизни потрібно обов’язково надягати рукавички і респіратор

  Ще до розробки спеціальних хімічних розчинів люди застосовували для знищення грибка домашні та аптечні засоби. Найбільш поширені з них:

  • Оцтова кислота. Деревину обприскують харчовим оцтом в два етапи, через годину протираючи вологою ганчіркою. Метод безпечний, але не забезпечує тривалий ефект.
  • Перекис водню. Після 15-ти хвилинного контакту з перекисом пиломатеріал зачищають твердою щіткою. Деякі оздоблювальні матеріали можуть втратити зовнішній вигляд від цього препарату. Краще протестувати реакцію на маленькій ділянці.
  • Харчова сода. Заражену поверхню витирають вологою ганчіркою, вмоченою в соду. Слідом деревина зачищається щіткою. Спосіб досить трудомісткий, а ефект – сумнівний.
  • Відбілювач. Обробка розчином для відбілювання вважається найбільш дієвим народним методом знищення цвілевих грибів. Але він же і самий небезпечний. По-перше, агресивні хлорні сполуки можуть зіпсувати колір і текстуру матеріалу. По-друге, тривале вдихання парів білизни може заподіяти шкоду здоров’ю, аж до серйозної інтоксикації.

  Головний плюс професійних протигрибкових засобів – багатокомпонентний склад, що дозволяє боротися з грибком комплексно.

  Вирішивши скористатися народними радами, намагайтеся не застосовувати небезпечні токсичні розчини з великою концентрацією хлору. У будь-якому випадку необхідно працювати в рукавичках і в захисній масці (пов’язці).

  Профілактика утворення цвілі на дерев’яних поверхнях

  Якщо після дезінфекції не провести профілактичні заходи, прибирати цвіль з дерева доведеться знову. Щоб запобігти появі в будинку шкідливих мікроорганізмів, потрібно позбавити їх сприятливих умов для розмноження.

  Правила такі:

  • Забезпечити циркуляцію повітря за допомогою якісної вентиляції.
  • Уникати підвищеної вологості. Досягти оптимальної сухості допоможе утеплення та гідроізоляція стін, підлоги і стелі. Підвал під будинком потрібно періодично провітрювати і обігрівати.
  • Підтримувати стабільну температуру. Перепади призводять до утворення конденсату – підходящої сфери життя грибка.
  • Дерев’яні фасади та обробку раз на рік слід обробляти антисептиком для захисту.

  Приватні будинки особливо схильні до поширення шкідливих мікроорганізмів. Якщо при облаштуванні утеплення, гідроізоляції або вентиляції були допущені помилки, їх потрібно усунути. Позбутися від пліснявих грибів на 100% вкрай складно. Простіше запобігти їх появі.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради