Бджола-тесляр: опис і види чорних бджіл

Бджола-тесляр — вигляд одиночних бджіл сімейства Apidae, що живуть в деревині, звідки і отримали свою назву. Перебувають під охороною Червоних книг Росії і України. Поширені в нашій країні повсюдно, крім північних регіонів. Мають певну схожість з шмелями, з-за чого частенько джмелів відносять також до теслям, але замість жовтих вкраплень на їх тільце найчастіше помітні сині. До того ж джміль трохи дрібніше, ніж бджола тесля. Короткий опис цього виду:

 • Ареал проживання: Практично вся Європа, за винятком Північної частини, Україна, Близький Схід, Середня Азія. У Росії популяція таких бджіл зосереджена в Ростовської, Московської, Псковської, Ленінградської, Архангельської областях, на території Північного Кавказу, Ставропілля, Приуралля, Поволжя і Краснодарського краю;
 • Розміри. Довжина тулуба досягає 3 див. можна Порівняти з великим джмелем;
 • Зовнішній вигляд. Бджоли-теслі переважно чорного кольору. Груди і голова можуть мати синюватий сталевий відтінок. Крила можуть бути з фіолетовими вкрапленнями. Відомості про довжині хоботка відсутні;
 • Агресивність: Бджола-тесляр не агресивна по відношенню до людини та тварин;
 • Яйценосність маток — до 12 яєць.
 • Бджола-тесляр особливості

  До основним особливостям бджоли-тесляра слід віднести:

 • Одиночний тип проживання. На відміну від звичайних бджіл, теслі не селяться великими сім’ями. Як правило, за кожен трутнем закріплена територія на якій проживають до 5 самок. Селяться в деревині, зазвичай в трухлявих деревах, коренях рослин, але не гребують і сусідством з людиною, вибудовуючи житла в дерев’яних балках будинків. Там організовують спеціальну перегородку, або вигризає в деревині поглиблення клітинки (зазвичай до 12 штук) для вирощування розплоду, заповнюючи її пилком і нектаром для живлення розплоду, після чого видаляються (розплід розвивається самостійно). Таке сусідство виразно доставляє дискомфорт людині. По перше бджоли, хоч і не суттєво, але псують деревину, а по-друге, е будучи агресивними, можуть вжалити людини, при прояві агресії до них. Їхній укус не смертельний, але набагато відчутніше, ніж укус звичайної бджоли, загалом приємного від такого співжиття мало. Про те, як вчинити, якщо в глибинах вашого будинку оселилася бджола тесляра, як позбутися якщо живуть в колодах будинку такі комахи, ми поговоримо трохи пізніше.
 • Волохаті ноги, що дозволяє збирати велику кількість пилку і нектару;
 • Потужні щелепи.
 • Інші види плотніков

  Різноманітність цього бджіл-плотніков вражає. Апиологи налічують понад 7 сотень таких видів комах, що живуть у різних куточках планети. Так, у США, наприклад поширений американський підвид, відрізняється повністю чорним забарвленням, набагато більшим розміром і агресивністю по відношенню до людини. Вилітають на збір пилку двічі, вранці і при настанні темряви.

  В Європі живуть німецькі бджоли-теслі. Їх особливість в стійкий імунітет практично до всіх захворювань.

  У Північній Африці (Туніс, Алжир) мешкає самий небезпечний вид цих комах. Дуже агресивні по відношенню до людини. При укусі комаха вымазывает жертву прополісом.

  a6b690a88f5a585caabe7c64ac35f39e Бджола тесляр: опис і види чорних бджіл

  Іноді до бджіл-теслям відносять і джмелів. Але це скоріше помилка, адже особливість тесляра — проживання виключно в деревині, а ось джміль може облаштовуватися не тільки в ній.

  В цілому бджола-тесляр не доставляє проблем людині, будучи важливим запилювачем, але якщо такі бджоли стали вашими сусідами, то нічого хорошого в цьому немає. Як мінімум вони всі деревні компоненти вашого житла изрешетят дірочками і тунелями. До того ж бджіл-плотніков люблять дятли, миттєво слетаясь і наносячи черговий удар деревним конструкцій.

  Що робити якщо бджоли-теслі оселилися у вашому домі?

  Для боротьби з бджолами теслями застосовують кілька методів:

 • Обробка порошкоподібними пестицидами;
 • Обробка бензином або соляркою;
 • Обробка аерозольним очищувач карбюратора;
 • Шум і вібрація;
 • Механічний вилов під час зависання комах в повітрі.
 • e6ad1324329fe27f279ddc914712a096 Бджола тесляр: опис і види чорних бджіл

  Для тих, хто має умілі руки, як варіант можна спорудити пастку з підручних засобів. Приклади створення таких пасток є в інтернеті. Ну а для тих, хто не готовий, за будь-яких причин особисто боротися з бджолами, кращим рішенням буде скористатися послугами професіоналів. Сьогодні є контори, які займаються дезінсекцією.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради