Чому не можна ставити порожню пляшку на стіл – прикмети та історія

Слов’янська культура багата традиціями. Багато прикмет присвячено застілля, одна з них належить до порожній тарі. Марновірство давно увійшло в побут і міцно там зміцнилося. Навіть люди, які скептично ставляться до народних вірувань, твердо знають, що не можна ставити порожню пляшку на стіл. Історія виникнення прикмети сягає корінням у давні часи.

d1eaddd43d50c9ea610b99640f207920 Чому не можна ставити порожню пляшку на стіл – прикмети та історія

Чи можна ставити порожню пляшку на стіл

Під час застілля не обходиться без алкогольних напоїв. Коли спиртне ллється рікою, легко відволіктися і залишити на столі порожню пляшку. Після такої помилки напевно варто очікувати масу докорів на свою адресу. Що так робити не можна, знає кожен, а от пояснити, з якої причини, зможуть далеко не всі. Чому ж спустошена тара, мирно стоїть на столі, викликає таку негативну реакцію у деяких людей?

Про гроші

Порожня пляшка на столі — погана прикмета. Такий посудину неодмінно принесе в хаті злидні. Це може виражатися в несподіваних фінансових труднощі, проблеми на роботі або непередбачених розтрати. Тому люди прагнуть швидше прибрати спустошену тару.

Погана енергія

Спустошений посудину, знаходячись у вертикальному положенні, висмоктує здоров’я і сили з усього, що знаходиться поруч. У такому вигляді він утворює своєрідну воронку, яка втягує в свої глибини позитивну енергетику людини. Це явище легко побачити під час застілля.

Часто людина, який до цього перебував у життєрадісному настрої, раптом стає сумним і похмурим, з апатією реагуючи на навколишнє веселощі. Винуватиця такої різкої зміни поведінки — знаходиться поруч спустошена пляшка.

З цієї причини не можна залишати порожню тару в кімнаті, де присутні люди. Доцільно її відразу ж винести на вулицю або хоча б у відро для сміття.

Джин та інші духи

За повір’ям у відкриті порожні пляшки на столі любить залітати нечисть, яка приносить біди і розчарування господарям будинку. Прикмета прийшла зі східних країн, де в ролі злих і могутніх духів виступають джини. Тому використану тару краще одразу викинути. Але якщо ви вирішили застосувати посудину для господарських потреб або залишити на пам’ять як сувенір, наповніть його або закрити горлечко пробкою.

Про вагітність

Нерожавшим і вагітним дівчатам не рекомендується сидіти поруч з залишеної на столі спустошеною пляшкою. Посудину асоціюється з тілом жінки. За прикметою, якщо він порожній, дівчина ризикує ніколи не випробувати радість материнства. Для вагітної таке сусідство загрожує обернутися ускладненнями при пологах або навіть викиднем.

69ad77e82c6837eb4ee67fda58c7dc49 Чому не можна ставити порожню пляшку на стіл – прикмети та історія

Історичний підтекст

Для любителів у всьому знаходити раціональне і логічне пояснення, історія зберегла кілька варіантів походження звичаю прибирати порожню пляшку зі столу:

  1. Якщо вірити найпопулярнішою версією, традицію прибирати спустошену тару під стіл в Росію привезли козаки, які повернулися з Парижа після військового походу в 1812-1814 рр. Побувати в столиці Франції і обділити увагою місцеві питні заклади вони не могли. Тоді в паризьких шинках не враховували кількість відпущених пляшок. Розрахунок суми за випите спиртне вівся після завершення застілля. Офіціант в кінці трапези підраховував кількість порожніх пляшок на столі і вносив їх вартість в рахунок. Козаки — народ винахідливий і кмітливий, от і вирішили заощадити на спиртному. Під час таких застіль деяку кількість спустошених пляшок відправлялося під стіл, в результаті чого за них платити не доводилося. Хоча в шинках Росії розрахунок проводився по-іншому, традиція прижилася і збереглася до цих пір.
  2. Деякі вважають, що прикмета з’явилася пізніше — в часи СРСР. Винахідливі радянські громадяни, бажаючи приємно провести час в кафе або ресторані, таємно проносили свої спиртні напої, щоб заощадити. Адже придбати в магазині вино або горілку менш витратно, ніж в закладі громадського харчування. Розпивали Алкоголь, вловивши момент, коли пильний офіціант відвернеться. Спустошену тару ставили на підлогу біля ніжки столу, де її складно виявити.
  3. Згідно з такою версією, традиція зародилася серед гусар. Під час застілля військові обов’язково прибирали спорожнілі пляшки. Серед гусар ходило повір’я: якщо залишити на столі порожню тару, то наступного разу їм не судилося зібратися цією ж компанією. Як мінімум один з присутніх обов’язково загине в найближчому бою.
  4. Деякі наші предки спорожнілу тару на підлогу не ставили, а залишали на столі в горизонтальному положенні. У минулі часи алкоголь подавався в ємностях прямокутної форми. Укладаючи спустошену пляшку, говорили: «Покойничка на стіл». Вважали, що якщо порожня тара з-під алкоголю знаходиться в горизонтальному положенні, то ніхто з компанії сьогодні не помре, так як випили за здоров’я всіх присутніх. Поява циліндричних пляшок, випивши вміст, тару стали опускати на підлогу, супроводжуючи фразою «покойничка під стіл».

Потрібно прибирати пляшки під стіл

Якщо ви не вірите в прикмети, варто розглянути це питання з практичної точки зору. У міру спустошення вага пляшки стає менше. Не виключений варіант, коли у розпал застілля чоловік, розмовляючи і активно жестикулюючи або потягнувшись за стравою, перекине порожню посудину. Щоб потім не прати скатертину і не возитися з осколками, буде розумно заздалегідь відставити подалі від гостей порожні пляшки.

Прибравши під час банкету спорожнілу скляну тару зі столу, ви звільните місце для нових страв та алкогольних напоїв. Крім того, нагромадження порожніх пляшок перекриває гостям огляд, заважаючи нормально спілкуватися.

Як правило, веселе застілля супроводжується вживанням великої кількості алкоголю. Спорожнілу тару прибирають, щоб гість зайвий раз не нагадував собі про кількість випитого і не карався думками про майбутній похмілля. Залишені на столі порожні пляшки послужать знаком, що візитери засиділися і втомили господарів своєю присутністю. Краще так не робити, цим жестом можна образити і принизити гостей.

Повір’я і прикмети ґрунтуються на досвіді і знаннях предків, тому нехтувати ними не варто. Навіть якщо ви не забобонна людина, щоб не ризикувати фінансами і здоров’ям близьких, завжди прибирайте спустошену тару зі столу.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради