Обігрівач з кабелю, що гріє своїми руками: як зробити, плюси і мінуси, принцип роботи

Обігрівач з кабелю, що гріє найчастіше застосовують для обігріву трубопроводу, що проходить по вулиці або всередині не опалюваного приміщення. Проте ентузіасти придумали інше призначення. Кабель намотують на каркас, створюючи пристрій обігріву зразок радіатора. Однак тут є свої нюанси. Перш ніж приступити до складання саморобки, потрібно підібрати відповідний нагрівальний провід, вивчити його будову, роботу та технологію монтажу.

Принцип роботи саморобного обігрівача з кабелю, що гріє

В загальних рисах саморобний обігрівач буде працювати точно так, як і будь-який інший подібний пристрій: включили в розетку – почався обігрів, вимкнули з електромережі – пристрій охололо.

Якщо глибше вдаватися в подробиці, то тут потрібно розібратися з роботою самого кабелю, що гріє, дізнатися його різновиди, технологію монтажу. Працює він за принципом Тена: перетворює електричну енергію в теплову. Однак пристрій тут зовсім інше.

94acce793a18373fb45b42ada4c16a79 Обігрівач з кабелю, що гріє своїми руками: як зробити, плюси і мінуси, принцип роботиГріючий кабель складається з внутрішньої нагрівальної жили і захисних оболонок

В загальних рисах кабель складається з трьох елементів:

 1. Гріюча одна або дві жили розташовані всередині. Матеріалом для її виготовлення виступає спеціальний сплав металів, що володіє певним опором, що залежить від моделі виробу.
 2. Укладена гріюча жила всередину захисної оболонки, а зверху йде екран. Він теж буває різний, що залежить від моделі. Наприклад, екран буває з суцільного шару алюмінію або сітчастої обплетення мідного дроту.
 3. Основна оболонка виконана з полівінілхлориду. Вона захищає внутрішні елементи від вологи, контакту з обігрівається поверхнею, наприклад, водопровідними трубами.

Важливо! Гріючий кабель від звичайного Тена відрізняється гнучкістю. Його можна намотати навколо труби, зробити змійку, надати іншу форму, але без різких перегинів.

104df5983ea0a18a312b2ab57a0945a5 Обігрівач з кабелю, що гріє своїми руками: як зробити, плюси і мінуси, принцип роботиЗовні кабельний нагрівач схожий на намотаний в бухту звичайний дріт

Гнучкість дозволяє створити навіть обігрівач з кабелю, що гріє і керамічної плитки, намотавши його на елемент оздоблювального матеріалу шарами. Однак не кожен вид нагрівача підійде для такої саморобки. Існують кабелі, які можна різати на короткі шматки. Від цього залежить розмір каркаса обігрівача. Наприклад, 10 м дроту, який не можна скоротити, неможливо намотати на маленьку керамічну плитку. Тут для обігрівача буде потрібно велика основа.

Гріючі кабелі поділяються на два основних види: резистивні та саморегулівні. Найдешевшим є перший вид. Призначений він для обігріву трубопроводу діаметром до 40 мм, широко використовується при облаштуванні електричного теплого статі. Гріючий резистивний провід можна укладати спіраллю, змійкою, стрічковим методом, але без різких перегинів. Не можна сильно натягувати. Особливістю виробу є постійний нагрівання на всьому протязі, поки подається струм. Для таких систем оптимально наявність датчиків. Вони реагують на температуру, керують включенням і відключенням, щоб уникнути перегріву.

Гріючі резистивні кабелі бувають трьох видів:

 1. У одножильного кабелю всередині тільки одна гріюча жила. Вона покрита внутрішньою ізоляцією, наступним шаром йде мідна оплетка і зовнішня ізоляція. Допускається максимальний нагрів до температури + 65 оС. Різати на шматки не можна, оскільки із зменшенням довжини збільшується опір. Отже, посилюється нагрівання, починає плавитися ізоляція. Для саморобного обігрівача не кращий вибір. Доведеться намотувати всю довжину, наприклад 10 або 15 м, передбачених заводом-виробником. Обігрівач вийде величезних розмірів.
  fbcb7c10a3bff055b12d90c56b57c762 Обігрівач з кабелю, що гріє своїми руками: як зробити, плюси і мінуси, принцип роботиОдножильний нагрівальний провід не можна різати шматками
 2. Нагрівальний двожильний провід влаштований за аналогічною схемою. Відмінність тільки в тому, що є дві нагрівальні жили, кожна з яких має свій ізоляційний шар. Поверху проходить третя оголена дренажна жила. Всі елементи обплетені алюмінієвим екраном, покриті зовнішньою ізоляцією. На шматки аналогічно різати не можна.
  a879f5d095513a34deaf66742e9e51f6 Обігрівач з кабелю, що гріє своїми руками: як зробити, плюси і мінуси, принцип роботиВід одножильного побратима двожильний нагрівальний провід відрізняється тільки кількістю жил
 3. Зональний резистивний провід всередині має дві ізольовані струмопровідні жили. Поверх ізоляції намотана гріюча спіраль. Через кожні 2 м вона з’єднується з струмоведучими жилами. У цьому місці можна робити надріз. Двометровий шматок ідеально підійде для невеликого обігрівача.
  9a0f1a71a260df7aa4b8ae7d07779cf6 Обігрівач з кабелю, що гріє своїми руками: як зробити, плюси і мінуси, принцип роботиУ гріє зонального кабелю довжина кожної секції 2 м

З усіх трьох видів для обігрівача оптимально вибрати зональний резистивний кабель.

4962a3470ef16961c1bc5d890d9272bf Обігрівач з кабелю, що гріє своїми руками: як зробити, плюси і мінуси, принцип роботиЗа рахунок саморегулівної напівпровідникової матриці кабель на різних ділянках здатний мати різну температуру

Саморегулюючий нагрівальний кабель влаштований і працює за іншим принципом. Між двома ізольованими струмопровідними жилами розташована саморегулююча напівпровідникова матриця. При зміні зовнішньої температури вона змінює опір. За рахунок цього жили подається менший або більший струм, що сприяє їх охолодженню або підвищення нагрівання.

Збірка обігрівача з саморегулюючого кабелю вважається кращим варіантом. Провід можна різати шматками. Система працює без температурних датчиків, так як сама регулює нагрівання.

Увага! При укладанні або намотуванні не можна, щоб резистивний кабель перетинався. В цих точках відбувається перегрів, плавиться ізоляція, виходить пробій. Саморегулюючий кабель не боїться перетинів, що ще раз визначає його як кращий гріючий елемент для саморобного обігрівача.

Плюси і мінуси обігрівача з нагрівального кабелю

Саморобний обігрівач для багатьох здається вигідним винаходом з економічної точки зору. Однак з урахуванням того, що гріючий елемент доведеться купувати, витрати не завжди виправдані. З плюсів такого обігрівача можна виділити:

 1. Безпека. Гріючий елемент укладений в захисну оболонку, що виключає отримання опіку або ураження струмом.
 2. Простота виготовлення. Наприклад, щоб зібрати обігрівач з керамограніта і гріючого кабелю, досить нагрівальний елемент намотати на плиту, яка є основою виробу, і підключити мережний провід з вилкою.
 3. Широка область використання. Обігрівач можна застосовувати на вулиці для відігрівання труб, усередині вологого або запиленого приміщення.

765515595ef404889f9c8ec319444ae1 Обігрівач з кабелю, що гріє своїми руками: як зробити, плюси і мінуси, принцип роботиДля обігрівача з резистивного кабелю доведеться купувати датчики і блок управління

Недоліків більше у саморобки з резистивного кабелю. Звичайний одно – і двожильний провід не можна різати шматками. Без датчиків і блоку управління неможливо регулювати температуру нагрівання. У точках дотику витків відбувається перегрів, плавиться ізоляція. Від стрибків напруги струмоведуча жила здатна перегоріти. При використанні саморегульованого кабелю недолік у обігрівача тільки один, це його висока вартість.

Як зробити обігрівач з кабелю, що гріє

Наявність зовнішньої ізоляції на нагрівальному елементі спрощує збірку обігрівача. З-за відсутності прямого контакту струмоведучих жил з основою, в якості останнього можна використовувати навіть металевий каркас. Тобто, не обов’язково робити намотування на керамограніт, азбест або інший діелектрик.

Основою можна використовувати прямокутну алюмінієву рамку. У протилежних частинах свердлять отвори, простягають нагрівальний елемент. Нитки сильно не натягують, дають маленьке провисання.

8978d78a78946e224b3bff6e45b57743 Обігрівач з кабелю, що гріє своїми руками: як зробити, плюси і мінуси, принцип роботиОсновою саморобного обігрівача можна використовувати рамку з алюмінієвих куточків

Якщо гріючий резистивний кабель двожильний, з одного боку струмоведучі жили з’єднують, ставлять фасонную заглушку. На іншому кінці до жил під’єднують мережевий провід. Для регулювання температури систему оснащують датчиками, ставлять регулятор.

Одножильний резистивний кабель намотують так, щоб з одного боку обігрівача виявилися обидва його кінця. До кожної жилі під’єднують мережевий провід.

Важливо! Всі оголені контакти ізолюють термозбіжної трубкою. Її можна використовувати замість фасонної заглушки, якщо є бажання заощадити.

Резистивний і саморегулюючий кабель до мережного проводу підключають за допомогою клем:

 1. Спочатку на кінці зрізають ножем зовнішню ізоляцію. Якщо жили дві, одну з них вкорочують на 2 см, раздваивают.
 2. З жили знімають внутрішню ізоляцію, надягають термотрубку малого перерізу. Зрушують її далі по жилі. На кабель надягають шматок товстої термотрубки, яка виконає роль зовнішньої ізоляції.
 3. Зачищений кінець жили вставляють в одну сторону пресувальному гільзи, затискають кліщами. В інший кінець гільзи вставляють оголений кінець мережевого проводу, аналогічно затискають кліщами. Те ж саме виконують з другої гріючої житловий.
 4. Коли гільзами до жил буде приєднаний мережевий дріт, спочатку малими термотрубками закривають оголені контакти, прогрівають феном. Зверху насувають термотрубку великого діаметра, щоб ізолювати весь сайт. Прогрівають феном.

Після підключення пробують мережевий провід включити в розетку. Якщо все зроблено правильно, обігрівач почне працювати.

Техніка безпеки

Наявність ізоляції на нагрівальному елементі робить обігрівач повністю безпечним. Єдиною умовою є дбайливе ставлення. Біля обігрівального пристрою не можна розводити вогонь, виконувати різання і заточування металу, інші роботи, які здатні пошкодити ізоляцію. Якщо це станеться, обігрівач вийде з ладу. Можливий варіант ураження струмом. Пошкоджений нагрівальний елемент відремонтувати не можна, доведеться міняти.

Висновок

Обігрівач з кабелю, що гріє в квартирі виглядає не естетично. Саморобка більше підійде для гаража або іншого приміщення господарського призначення. В будинку таку саморобку можна заховати за шторою або іншою перешкодою, але ефективність обігріву приміщення знизиться.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради